Ucelený přehled o problematice bytového bydlení můžou zdarma získat absolventi kurzu Domovnické preventivní minimum. Odborní lektoři je seznámí s novými trendy v zabezpečení, naučí je zvládat konfliktní situace a poskytnou jim potřebný právní základ pro chod domu. Komu jde primárně o ochranu před zloději, je pro něj připravený soubor doporučení s názvem Bezpečná adresa. Oba projekty připravila brněnská městská policie.

Dovednosti nejen pro domovníky
Do užitečného kurzu Domovnické preventivní minimum se navzdory názvu nemusejí hlásit zdaleka jen domovníci. Výrazně usnadní život i vlastníkům a správcům bytových domů, členům společenství vlastníků, bytových družstev i uživatelům obecních bytů. Důležité povědomí o chodu domu i svých právech a povinnostech tam načerpají také jednotliví nájemníci.
Školení se koná vždy ve středu od 15 do 18 hodin, a to mezi 16. zářím a 18. prosincem tohoto roku. Bližší informace o průběhu najdou zájemci na webu www.mpb.cz a hlásit se mohou na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do naplnění počtu 25 účastníků. Tedy čím dříve, tím lépe.
Lekce se uskuteční v Areálu dopravní výchovy a vzdělávání na brněnské Riviéře v Bauerově ulici 7.

Bezpečná adresa
Každý dům je specifický a k tomu, aby byl bezpečný, nestačí vždy jen zámky, čipy nebo alarmy. Jednotlivé prvky ochrany se navíc dají různě kombinovat a důležitou roli hraje i chování obyvatel domu. Vhodné přístupy shrnuje čtivý a přehledný manuál Bezpečná adresa. Každý si ho může stáhnout na www.mpb.cz nebo vyzvednout vytištěný na preventivně-informačním oddělení Městské policie v Bauerově ulici 7, vedle koupaliště Riviéra.
Strážníci rádi poskytnou bezplatné konzultace a zájemcům, kteří se oficiálně přihlásí na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , vystaví po splnění podmínek i certifikát Bezpečná adresa. Pro uživatele bytů je signálem splnění náročných kritérií a pro zloděje varováním, že v tomto domě pochodí jen stěží.

Se strážníky na obou projektech spolupracují i experti z řad republikové policie a hasičů, odborníci na zámkové systémy a technické zabezpečení nebo pracovníci organizace Práh jižní Morava. Díky tomu obsáhnou všechny důležité aspekty bezpečného bydlení. Program finančně podporuje statutární město Brno.
Mgr. Jakub Ghanem, mluvčí MP Brno