Zastupitelstvo schválilo prověření systému rezidentního parkování i na základě poznatků z ankety
Problematika rezidentního parkování funguje v rámci Brna již nějakou dobu – se svými plusy i mínusy. Je velmi komplikovaná, a proto se jí v naší městské části intenzivně věnujeme již dlouhou dobu. Z dosavadního vývoje nejen v Brně, ale i v dalších tuzemských či zahraničních městech je vidět, že tento systém při řešení parkovací politiky jednoznačně převládá. V případě městské části je navíc rozhodování velmi specifické. Nezáleží totiž jen na vnitřních faktorech v rámci městské části, ale významné jsou také vnější faktory (politika města, správa systému městem, situace v okolních městských částech atd.). Snažili jsme se tedy k této otázce přistoupit maximálně zodpovědně. Obsáhle jsme o této problematice informovali ve zpravodaji. Uspořádali jsme také veřejnou prezentaci tohoto celoměstského projektu se zástupkyní Magistrátu města Brna. Jako jedna z mála městských částí v Brně jsme se následně rozhodli uspořádat i anketu. Jejím cílem bylo zjistit, jaký je názor a případná potřeba zavedení tohoto systému v rámci naší městské části. Výsledek měl posloužit zastupitelstvu městské části k co nejkvalifikovanějšímu rozhodnutí o tom, zda se městská část (ne)zapojí do systému rezidentního parkování.
Ankety se zúčastnilo 2002 občanů, přičemž souběžných evropských voleb se zúčastnilo 5 156 obyvatel (dle ČSÚ). Celkem je v naší městské části obyvatel s volebním právem v seznamu 11 051 (dle ČSÚ), ankety se tedy zúčastnilo zhruba 18 % z celkového počtu voličů. Proti zapojení do systému rezidentního parkování bylo 1 210 hlasujících, pro hlasovalo 788. Podrobnější výsledky pak ukázaly, že se situace v zájmu o rezidentní parkování lišila napříč městskou částí. Zatímco okrajové části byly všechny proti zavedení tohoto systému, směrem k městu se tento jednoznačný názor postupně měnil přes mírný souhlas až v jednoznačný souhlas s jeho zavedením. Tento výsledek tak ukázal, že názor na tuto problematiku se městské části liší například podle blízkosti k městu, resp. podle toho, kde již v sousedství modré zóny jsou a kde dochází k přesunu aut z těchto částí.
Zastupitelstvo městské části se seznámilo s těmito informacemi a rozhodovalo o této problematice na svém veřejném jednání dne 20. 6. 2024. Proto tento článek, informující o celkovém výsledku vychází až v zářijové ŘEČI, jelikož zastupitelstvo zasedalo až po uzávěrce letního čísla zpravodaje. Zastupitelstvo se nakonec v poměru 19 pro, 0 proti, 2 se zdrželi rozhodlo schválit žádost o vstup do systému rezidentního parkování. Co to znamená? V tuto chvíli to znamená pouze to, že městská část požádá Magistrát města Brna o vstup do tohoto systému. S ohledem na komplexnost celého procesu i velký zájem o vstup do tohoto systému ze strany ostatních městských částí se bavíme o případné realizaci v naší městské části přibližně za 3 roky. Navíc, jak již bylo avizováno, lze tento systém zavést i jen dílčím způsobem podle oblastí.
Závěrem zbývá doplnit, že tuto problematiku rozhodně nikdo ve vedení městské části nevnímá jako černobílou. Je také jasné, že systém rezidentního parkování není dokonalý a všespásný, zároveň ale je faktem, že Brno je metropolí, která dlouhodobě přitahuje spousty studentů a občanů bez trvalého pobytu, kteří zde parkují svoje auta na úkor místních obyvatel. Jako městská část máme k dispozici jen omezené nástroje a možnosti, jak parkování regulovat ve prospěch místních obyvatel. V rámci dílčích úprav se snažíme postupně, kde to jde, přidávat nová parkovací místa. Nicméně zde jsme v případě území naší městské části velmi limitováni zejména dostupnými vhodnými pozemky, kterých je v této lokalitě zoufale málo, a v držení města Brna je jich navíc minimum. V rámci zapojení naší městské části do systému rezidentního parkování tak budeme moct využít systém regulace parkování ve prospěch místních občanů. Celý systém se budeme snažit aplikovat maximálně šetrně - s ohledem na výsledky ankety, ale také s ohledem na průběžně se měnící vnitřní i vnější faktory.
Filip Hrůza
místostarosta