Projekt participativního rozpočtu revitalizace prostranství kolem řečkovické sokolovny, o kterém jsme vás informovali v minulém čísle zpravodaje Řeč, nebyl odsouhlasen radou městské části. To znemožnilo jeho postup do finálního podzimního hlasování, a v důsledku toho byla ztracena příležitost na úpravu této frekventované části Řečkovic a využití alokovaných 5 000 000 Kč. Přitom všechna potřebná stanoviska příslušných úřadů Magistrátu města Brna k tomuto projektu byla kladná. Jako opozice nesouhlasíme s takovýmto přístupem k možnostem, jak zlepšovat a rozvíjet naši městskou část. Způsob zamítnutí tohoto projektu je přinejmenším rozporuplný.
Stanovený termín pro ukončení posuzování byl konkrétně určen na 30. září 2024. Podle sdělení Odboru participace Magistrátu města Brna, který má na starosti participativní projekty, byla městské části zaslána žádost o vyjádření k projektu již v první polovině července. Od tohoto okamžiku proběhly dva termíny zasedání rady městské části bez projednání tohoto bodu. Projekt byl zařazen až na třetí jednání rady dne 17. září 2024. Zápis z tohoto jednání byl zaslán dne 24. září 2024, což neumožňovalo již prakticky žádný časový prostor pro případnou diskuzi, jelikož další zasedání rady bylo naplánováno až na říjen. Zarážející je skutečnost, že pokud městská část shledala v projektu jakékoli nejasnosti či překážky, tak ani během dvou a půl měsíce nevyvolala žádná jednání, ani nenabídla úpravu rozsahu projektu, což bylo také možné. I samotné zamítací zdůvodnění v usnesení je poměrně vágní – případné negativní vlivy okolních soukromých záměrů na tento participativní projekt.
Podle vyjádření autorky projektu, kterou jsme oslovili, nepředstavuje tento návrh žádné konfliktní situace, a naopak reflektuje místní potřeby a přináší lokalitě bezesporu pozitivní změny. Situaci vnímáme jako promarněnou příležitost, zejména proto, že se jedná o centrální lokalitu s vysokou frekvencí pohybu obyvatel a projekt mohl svojí atmosférou navázat na oblíbený Řečkovický HRáj. Navíc projekt mohl sokolské organizaci poskytnout vhodné zázemí pro realizaci venkovních sportovních či kulturních aktivit v těsné blízkosti sokolovny.
Také postup projednávání tohoto záměru v rámci rady je pro nás nejasný. Usnesení bylo již dopředu připraveno jako nesouhlasné. Z celkového počtu sedmi radních se jednání účastnilo pouze pět členů, z nichž tři hlasovali pro nesouhlasné stanovisko a dva se zdrželi hlasování. V důsledku toho nebylo žádné usnesení přijato, a to bez prezentace jakékoliv konkrétního zdůvodnění. To tedy reálně znamená alespoň pro letošek konec nadějím pro tento projekt. Na případě projektu úpravy prostranství kolem řečkovické sokolovny tak bohužel názorně vidíme současnou praxi koalice, jak se správa obce rozhodně dělat nemá. Takový přístup by se v komunální politice neměl vůbec objevovat. Jak jsme zmínili již v předminulém čísle tohoto zpravodaje, pojďme raději spolupracovat a o tématech, které mají racionální a užitečný námět, vést společnou diskuzi, a to i v právě kontextu aktivních občanů, kteří přicházejí se zajímavými invencemi. Pro městskou část by to bylo jistě mnohem přínosnější než pouze hledat důvody, proč něco nejde, a přicházet s generickými vysvětleními.
Podrobný popis projektu je dostupný na stránkách: https://paro.damenavas.cz/projekt/?id=2465.
Nicméně Řečkovice částečně figurují i v jednom z dalších projektů – Obnova tradic Brněnska, kde by byla případná částka necelých 5 000 000 Kč věnována na výrobu krojů a jejich využívání mimo jiné v rámci řečkovických hodů. Můžete tedy v listopadovém hlasování podpořit alespoň tento projekt.
Ondřej Štaud, zastupitel městské části