Elektronická verze zpravodaje Řeč Elektronická verze zpravodaje Řeč

Sidebar

  • Obsah

Kaskadéři v Řečkovicích?

08 Kosorinský výřezJen málokdo by hledal v Řečkovicích kaskadérské studio. Přesto tu jedno nedávno vzniklo, v budově bývalé Lachemy. Tým Czech Stunts reprezentuje především Jiří Kosorinský. Když jsem se s ním poprvé osobně setkal u nich ve studiu, čekal jsem dvoumetrového hranatého chlapíka s tvrďáckým výrazem ve tváři. Místo toho mě přivítal sympatický chlapík s odzbrojujícím úsměvem, snad o půl hlavy menší než já.
Náš rozhovor nemůžu začít jinak než otázkou, jak se z obyčejného moravského kluka může stát kaskadér.
Ta historie sahá do roku 1997, kdy mě láska k bojovým uměním, která se skloubila s láskou herectví, přivedla k mému prvnímu projektu. Tenkrát jako patnáctiletý teenager jsem se díky osmileté praxi v kung-fu dostal do uměleckého spolku, který realizoval živé kaskadérské show. Kaskadérství mne tenkrát pohltilo a udalo moji životní dráhu.
Není Vám líto, že na rozdíl od herců Vás většinou nikdo ve filmu nevidí, tedy neví, že zrovna v té konkrétní sekvenci jste to Vy, a ne nějaký herec?
Mně se podařilo tak trochu skloubit oboje. Kaskadérství je moje hlavní poslání, zde to, že nejsem poznat, je důkazem profesionálně odvedené práce, což mě naplňuje po odborné stránce. Souběžně se mi občas podaří získat i hereckou roli. Zatím mým největší počinem byla hlavní role ve francouzském krátkometrážním snímku "Freedom´s frontier", čímž je ukojena i troška té ješitnosti.
Více jak dva roky jste v rámci pedagogické praxe působil na DIFA JAMU a učil herce pohybu při extrémních situacích na scéně. Prošel Vám rukama někdo, koho bychom mohli dnes považovat třeba za známého filmového herce nebo herečku?
Byla to taková souhra štěstěny osudu, protože pedagogická praxe měla původně trvat čtrnáct dní, ale nakonec se to v dobrém zvrtlo v neoficiální dvouleté vyskytování se a podílení na výuce. Tak nějak jsme si sedli s vedoucím ateliéru pohybovky.
Co se týče někoho slavného, přiznám se, že konkrétní jména si nepamatuji, nikdy mi tato otázka nepřišla na mysl, ale bylo mi obrovskou ctí a neskutečným odborným posunem moci působit na JAMU pod odborným dozorem světově uznávaného experta na jevištní pohyb, akrobacii a pantomimu pana docenta Petra Šmolíka, který mě velmi výrazně ovlivnil po všech stránkách a dodnes je mým velkým vzorem.

Číst dál...

CVČ Gromešova

Frikulín logoDDM Helceletka- pobočka Frikulín, Gromešova 1, Řečkovice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.helceletka.cz/frikulin

12. 5. 2018 – Svátek maminek s Klubem Frikulín: výroba dárečků pro maminky, společné tvoření (přání, fotorámeček apod.), fotokoutek a pečení pizzy. Pro všechny návštěvníky bude otevřená herna a velká zahrada s herními prvky, skákacím hradem a motokárami.
Čas: 9:30 až 12:00. Cena: 25 Kč/dílnička. Info: L. Koláčková 775 659 313. Nutno se přihlásit do 10. 5.

1. 6. 2018 – Slavíme s pejskem a kočičkou: oslavme svátek dětí veselým dováděním s pejskem a kočičkou, plněním úkolů, soutěžením a výrobou originálních triček. Čeká vás příjemné dopoledne s Karin. Čas: 9:30 až 11:30. Cena: 80 Kč/dítě. K. Volfová 606 206 477.

Superhrdinové – akce v pátek 18. 5. Místo: Björnsonův sad. Akce se koná k 100. výročí vzniku republiky a je připomenutím hrdinských činů, objevů, sportovních a kulturních osobností této doby. Můžete zde potkat třeba T. G. Masaryka, Emila Zátopka, Tomáše Baťu, Ottu Wichterleho, Karla Čapka, Karla Zemana, Emila Holuba, Antonína Dvořáka a spoustu dalších. Akce se koná celý den, dopoledne pro MŠ a ZŠ a odpoledne pro veřejnost. Těší se na vás tým Helceletka.

11. 6. – 15. 6. 2018 – Sportování znenadání – rekreačněsportovní pobyt pro rodiče, prarodiče a děti v krásném prostředí Bystřice pod Pernštejnem. Děti si vyzkouší různé sportovní disciplíny, např. atletiku, plavání, míčové hry. Čeká vás účast na dětské olympiádě, výlet do přírody a tematické tvoření z různých materiálů. Informace: Eliška Fleková, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., mobil 723 262 216.

Poslední volná místa na našich táborech, neváhejte a vybírejte: info I. Bláhová 775 174 463.
2. 7. - 4. 7. 2018 Hurá na prázdniny – návštěva Jižanského dvora, Lama centra a pštrosí farmy.
9. 7. - 13. 7. 2018 Jungle tábor I – návštěva Jungle parku, Jump parku, Moravia - Pasohlávky, Lasergame.
9. 7. - 13. 7. 2018 Putování za zvířátky – tábor, který umožní dětem poznat život na farmách i ve volné přírodě.
16. 7. - 20. 7. 2018 Prázdninové muzicírování – na děti čeká hudba, tanec, zpěv, výlety i tvoření.
23. 7. - 27. 7. 2018 Cool dívka I – výroba přírodní kosmetiky – pomáda na rty, krém a mýdlo.
23. 7. - 27. 7. 2018 Vodní dobrodružství – prázdniny, aquapark, vodu a dětský smích zažijete právě zde.
30. 7. - 3. 8. 2018 Jungle tábor II – návštěva Jungle parku, Jamp parku, Moravia - Pasohlávky, Lasergame.
30. 7. - 3. 8. 2018 Ve zdravém těle zdravý duch – sportovně laděný tábor.
6. 8. - 10. 8. 2018 Kuchařské dovádění – týden plný kuchařských a cukrářských dobrot.
13. 8. - 17. 8. 2018 Křížem krážem – výlet do aquaparku, na farmu, za zvířaty, do zábavního přírodního parku Šikland, hry, jednoduché tvoření.
13. 8. - 17. 8. 2018 Cool dívka II – malování na hedvábí a tašku, malba na porcelán a sklo.
20. 8. - 24. 8. 2018 Šikovné tlapky – tábor plný dobrodružství, tvoření, výletů a zábavy pro všechny.
27. 8. - 31. 8. 2018 Mladí kreativci – tábor je zaměřený na tradiční i netradiční výtvarné techniky.

Informace: Ivana Bláhová, tel. 775 174 463

PÍSEČNÉ CENTRUM: Když děti kreslí pravou hemisférou…

 

15 Písečné centurm foto a 1Když si lidé prohlíží obrázky, které byly vytvořeny na začátku a na konci dvoudenního kurzu KRESLENÍ PRAVOU MOZKOVOU HEMISFÉROU, kroutí nad pokrokem nevěřícně hlavou. Na první pohled to vypadá jako zázrak.
Tyto kurzy již dnes nejsou na trhu žádnou novinkou, avšak s kreslením pravou hemisférou pro děti ve věku od 9 do 13 let se už tak snadno nesetkáte. Díky této metodě dokáže kreslit každé zdravé dítě a posun v kreslení je vidět na první pohled. Děti se na kurzech učí nejen techniky kreslení, ale díky různým druhům cvičení trénují svoji pozornost, trpělivost a učí se rozkládat svoji energii do priorit a méně důležitých věcí. Devítiletá věková hranice je podmínkou, neboť děti v tomto věku mají vycvičenou jemnou motoriku ruky ze psaní a rýsování, jsou ze školy naučené sedět a soustředěně pracovat a jejich koordinace oko-ruka dokáže dobře spolupracovat.
„Máme upřímnou radost, jak dětem roste zdravé sebevědomí, že dokázaly nakreslit obrázek v takové kvalitě, o které předtím jenom snily,“ potvrzuje lektorka kurzů Mgr. Martina Šopfová Bajerová.
Na základě zájmu o tyto kurzy organizuje PÍSEČNÉ CENTRUM o letních prázdninách i dva příměstské tábory. Jeden je zaměřený na černobílé a druhý na barevné techniky. „Děti se budou v dopoledních hodinách učit kreslit a odpoledne si budeme užívat letní čas v Zamilovaném hájku a v parcích. Zde budeme sbírat motivy pro kreslení a za pomoci různých technik rozvíjet vnímání pravé hemisféry,“ dodává lektorka.
Mariana Kuglerová

Číst dál...

Probouzení zahrady v MŠ Škrétova

16 Probouzení zahrady foto1 1Na začátku dubna se jaro přihlásilo v plné síle, a tak bylo potřeba připravit školní zahrádku pro hry dětí, které se už nemohly pobytu na zahradě dočkat. Proto jsme požádaly rodiče o pomoc a ve středu 4. dubna jsme uspořádaly brigádu. Stejně jako na podzim se jí zúčastnila velká spousta rodičů i se svými dětmi. Hrabalo se zbylé listí, tatínci přesili písek, maminky zametaly chodníčky a pomohly přesadit květiny a připravit místo pro bylinkový záhonek. Na závěr pak na všechny čekala odměna – opékání špekáčků. Jelikož počasí vyšlo na jedničku, věříme, že si všichni zúčastnění užili příjemné, byť pracovní odpoledne, a za jejich pomoc moc děkujeme. Už teď se těšíme na další setkání, tentokráte 16. května při oslavách 40. výročí založení školky.

Za kolektiv MŠ Škrétova
Eva Kachlířová, učitelka

Sněm TOP 09 Brno - Řečkovice

V pondělí 26. 3. 2018 proběhl místní sněm TOP 09 Brno-Řečkovice. Naše místní organizace zahrnuje mimo Řečkovic a Mokré Hory i městské části Komín a Medlánky. Hlavním bodem byla volba místního výboru. Funkci předsedy jednoznačně obhájil stávající předseda Martin Seidl (Komín). Gratulujeme! Místopředsedkyní se stala Dana Malíková (Řečkovice a Mokrá Hora), členy Robert Jokl (Komín) a Jaroslav Řezník (Řečkovice a Mokrá Hora). Rovněž gratulujeme :). Tento výbor, jakož i celou organizaci a celou Topku čeká letos spousta práce, protože komunální volby se blíží. Ostatně téma voleb se probíralo do pozdního večera. Pokračovat v debatě budeme i v příštích týdnech. Pokud někoho z Vás napadá téma, které naši městskou část trápí a je dle Vás potřeba ho řešit, dejte nám prosím vědět. Jestli byste se chtěli zapojit do komunálních voleb, tak neváhejte a napište nám. Najdete nás na facebooku na TOP 09 Brno-Řečkovice a Mokrá Hora.

Dana Malíková za TOP 09 Brno-Řečkovice

Jubilanti

JUBILANTI – BŘEZEN 2018

Jaromír JIRKŮ 80 let

JUBILANTI – DUBEN 2018

Marie JANKOVÁ 103 let
Amálie BUREŠOVÁ 95 let
Věra KUČEROVÁ 94 let
František DUFEK 94 let
Milada KALIVODOVÁ 94 let
Rajmund STEJSKAL 91 let
Antonín PEŠINA 90 let
Jiřina PÁRTLOVÁ 90 let
Jiří TRÁVNÍČEK 85 let
Alenka TRÁVNÍČKOVÁ 85 let
Danuše KOCHOVÁ 85 let
Milan STREICHSBIER 80 let
Hana LEITNEROVÁ 80 let
Jiří ŠABATKA 80 let
Alžbeta VÁCLAVÍKOVÁ 80 let
Anna VYBÍHALOVÁ 80 let

Srdečně blahopřejeme.

Český Den proti rakovině 2018

A je to opět tady! Rok uplynul jako voda, je tu měsíc květen a s ním neodmyslitelně spojený „Den proti rakovině“. Ten také provází tradiční veřejná celonárodní sbírka organizace Liga proti rakovině Praha. Myslím si, že nemá cenu nějak obšírně tuto akci představovat – již z názvu je patrné, na co jsou tento den a také tato sbírka orientovány. Podle symbolu, prodávaných kytiček, je zván též „Květinovým dnem“.
Letos proběhne nikoliv druhou, ale třetí květnovou středu, tedy 16. 5. 2018. Po celých čtyřiadvacet hodin tohoto dne bude možné u dobrovolníků zakoupit umělé kytičky a přispět tak na ušlechtilou věc – na podporu přímé léčby nebo financování preventivních programů boje proti jedné z nejhorších nemocí našeho věku. Kdo má doma sbírku v minulosti zakoupených květinek, může se letos těšit na vínovou barvu stužky. Minimální prodejní cena květiny je zavedených 20 Kč. Tématem letošního roku jsou nádory tlustého střeva.
Na území naší městské části se o prodej již tradičně postarají členové a příznivci KDU-ČSL z Řečkovic a Mokré Hory. Přestože se jedná stále o ty stejné, nemusíte se ostýchat je pro kontrolu vyzvat k předložení občanského průkazu a průkazu opravňujícího k prodeji, jenž je opatřen číslem, které je také na výběrčím vaku na peníze. Finance do něho vhozené jsou nedotknutelné – nemůžeme proto bohužel rozměňovat.
Uvidíme se tedy na známých místech – na trase od konečné tramvaje po Palackého náměstí, u prodejny Billa v obchodním středisku Vysočina a v sídlišti nad Gymnáziem T. Novákové. Je možné, že zajistíme také prodej u Billy na Podpěrově ulici a u hypermarketu Globus. Těší se na vás manželé Roháčkovi, Ivan Koláčný, Petr Prokš, Karolína Kolářová, Kateřina Svobodová a Anežka a Marta Prchalovy.
Již předem děkujeme všem, kdo přispějí do této sbírky. Řekneme vám to ale moc rádi ještě jednou, osobně. Na viděnou ve středu 16. května.
Jiří Prchal
za všechny dobrovolníky

Ukliďme Česko – ukliďme Řečkovice a Mokrou Horu

25 Úklid na Mokré Hoře foto 1V sobotu 7. dubna proběhla celorepubliková akce s názvem „Ukliďme Česko“. Na území naší městské části proběhlo několik dílčích akcí různých skupin. V redakci se sešlo několik příspěvků na toto téma, rozhodli jsme se je spojit do jednoho článku.
Ondřej Vít a Jaroslav Řezník z místní organizace TOP 09:
I my jsme se k akci „Ukliďme Česko“ připojili a spolu s dalšími účastníky jsme se rozhodli uklidit velmi oblíbené vycházkové trasy kolem řečkovických kasáren od ulice Renčova až po ulici Terezy Novákové. Ačkoli na první pohled nebylo co uklízet, opak byl pravdou. Po více než třech hodinách úklidu jsme nasbírali několik pytlů odpadků různého charakteru, včetně autosedačky, matrace, pozůstatků pyrotechniky z oslav příchodu nového roku a jiného nečekaného odpadu, který se v dané lokalitě hromadil roky (např. kreditní karta s koncem platnosti v roce 2012). Bohužel nepořádek za plotem kasáren zůstal mimo náš dosah - například celé umyvadlo, stavební suť, atp. Co nás ovšem nejvíce mrzelo a zaráželo, byly psí exkrementy, sice poctivě posbírané do sáčků, ale pak pohozené na zemi (na stromech, keřích, apod). V tomto případě je už lepší vůbec nesbírat.
Věříme však, že naše aktivita přispěla k tomu, že tato lokalita působí o něco přívětivěji. Pokud jde o odpad za plotem areálu, hodláme tuto věc řešit v součinnosti s úřadem naší městské části a vlastníky jednotlivých pozemků.

Číst dál...

Řečkovičtí skauti otevřeli dvě nové klubovny

26 Otevření kluboven foto1 1Čtenáři časopisu Řeč možná netuší, že skautů a skautek registrujících se ve středisku Duha v Řečkovicích od roku 1989 stále přibývá. V letošním roce překročíme třetí stovku registrovaných členů a musí se tedy rozrůstat i prostory, ve kterých realizujeme naši činnost.
V neděli 8. 4. 2018 odpoledne se u skautských kluboven na Prumperku sešlo přes 100 lidí, převážně skautek a skautů. Přišli na slavnostní otevření dvou nových kluboven.
Vzhledem k tomu, že akce byla významnou společenskou událostí, slavnostního nástupu se zúčastnili kromě vedení české skautské organizace - Junáka - a řečkovického skautského střediska i starosta MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot a řečkovičtí kněží otec Jan Kotík a otec Jindřich Kotvrda. Z významných hostů ještě musím zmínit i skautského bratra Marabua, kterého většina spoluobčanů zná z minulých dob spíše jako hejtmana Ing. Stanislava Juránka. Na nové klubovny se přišli podívat a podpořit nás i zástupci zdejší sokolské obce, organizačně nás velmi podpořila i orelská jednota a na prohlídku přišlo i několik zastupitelů. Při krátkých rozhovorech nás těšilo každé slovo, kterým si návštěvníci cenili toho, že vybudovat ve volném čase z chátrající půdy dvě rozlehlé, plně vybavené místnosti během čtyř let je opravdu velký kus práce. Téměř každý viděl nejen pěkné nové místnosti, ale i několik let intenzivní práce skautů, kteří jsou stavaři, projektanti, řemeslníci, ekonomové, projektoví manažeři atd. Musím připomenout, že se výrazně zapojil i otec Jan Kotík, který je profesí stavař. Bez něj a bez velkého společenství profesně zdatných dalších řečkovických skautů by se taková práce zvládnout nedala.

Číst dál...

Výtvarné práce žáků SZUŠ Universum

27 Výtvarné práce žáků obrázek 1Vystavené práce žáků SZUŠ Universum jsou průřezem tématy a tvorbou za školní rok 2017/2018. Všechny vznikly pod vedením Mgr. Evy Vyškovské, na jejíchž hodinách mají žáci možnost vyzkoušet si jak tradiční výtvarné techniky, tak i experimentální přístupy, krátký animovaný film nebo se věnovat vlastním projektům.

Během roku se žáci věnovali kresbě (ruce, portrét, zátiší), perokresbě, koláži, malbě krajiny a zátiší a technice suché jehly. Experimentovali s tiskem na látku pomocí levandulového oleje, nahlédli do tvorby klasické ploškové a kreslené animace a kreslili autorský komiks. Někteří si vyzkoušeli jednoduchou počítačovou grafiku.

SZUŠ Universum (www.zus-universum.cz), Kořenského 23b, vyučuje obory hudební, taneční a výtvarný. Cílem učitelů této školy je smysluplně naplnit volný čas dětí, rozvíjet jejich estetické cítění, dát jim možnost seberealizace a naplnit jejich přirozenou touhu v něčem vyniknout.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 4. května v 17 hodin a potrvá do neděle 13. května 2018. Součástí vernisáže bude projekce krátkých animovaných filmů. Otevřena pro veřejnost bude v pracovní dny od 14 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 12 hodin a od 14 do 17 hodin. Výstava není prodejní.
Na setkání se těší komise kultury RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

Pionýr letní činnost

Pionýr léto

Jak jsme si ukradli vlastní školu

(vyjádření k článku p. Libora Teplého „Ukradená škola“, zveřejněného v dubnovém čísle ŘEČI)

O Základní škole Letokruh se hodně mluví. Ke změnám ve vedení školy se v dubnovém čísle ŘEČI vyjádřil i pan Libor Teplý, známý brněnský fotograf a otec asistentky odvolané ředitelky.
Respektujeme, že se nedávný vývoj v Letokruhu panu Teplému nelíbí. Bohužel jeho tvrzení o krádeži školy a další informace v článku se nezakládají na faktech, a proto vnímáme za svou povinnost se k jeho textu vyjádřit. Nechceme zbytečně zahlcovat veřejný prostor spory, proto pokud vás zajímá, jak a proč změna ředitele a zřizovatele v Letokruhu skutečně proběhla, zveme vás k návštěvě našich webových stránek www.skolaletokruh.cz a k přečtení věcné reakce současného a bývalého zřizovatele školy.
Letokruh je nyní plně personálně obsazen, výuka, kroužky i akce pro veřejnost probíhají. Na konci dubna jsme zapsali nové prvňáčky.
Panu Liboru Teplému přejeme hodně úspěchů v jeho výjimečné fotografické práci.

Více zde: http://www.skolaletokruh.cz/news/jak-jsme-si-ukradli-vlastni-skolu/

Petra Komárková, ředitelka ZŠ Letokruh
Jan Andrések, předseda spolku Kaplia (původní zřizovatel školy)

Festival minipivovarů

pivovary 2018

Odpoledne se spolkem

Přijďte si s námi popovídat na Odpoledne se Spolkem Za zdravé Řečkovice
Srdečně zveme všechny Řečkováky na již tradiční Odpoledne se Spolkem Za zdravé Řečkovice. Konat se bude v parku na Palackého náměstí v neděli 27. května od 14:00. Dozvíte se zde o situaci kolem plánované revitalizace Palackého náměstí, projektech participativního rozpočtu v naší městské části nebo krátkou historii řečkovického sídliště. Mimo to s vámi rádi podiskutujeme o tom, co vás v naší městské části těší, případně, co byste rádi zlepšili, uslyšíte i podrobnější informace o naší činnosti. Hlavní je ovšem strávit příjemné odpoledne ve společnosti lidí, kteří v Řečkovicích žijí, chtějí o naši městskou část pečovat a také naslouchat občanům a jejich podnětům pro zlepšení životní úrovně a životního prostředí. K tomu všemu vám zahraje živá hudba (skupina Got Some) a bude připraven drobný program pro děti.
Za Spolek Za zdravé Řečkovice Česlav Ulrich a Ondřej Štaud

Den otevřených dveří

Tereza

Příměstský tábor K12

Příměstský tábor v Brně-Medlánkách, 20. - 24.8. Sporty, angličtina, příběhy o odvaze. EVEN YOU CAN BE A HERO. Více informací na www.k12medlanky.cz nebo na tel. 737 152 480.
Zdeněk Pokorný

Soutěž v anglickém jazyce ENGLISH JUNGLE

103 Soutež v angličtině foto1Soutěž v anglickém jazyce na ZŠ Horácké nám. aneb KAŽDÝ MŮŽE PŘEDVÉST, CO V NĚM JE!

Letos jsme si totiž zasoutěžili všichni... písemnou část školního kola psaly všechny děti a do ústního kola tedy postoupily ty nejúspěšnější.
Děti absolvovaly náročný poslech, kde slova řadily do správného pořadí, určovaly zda-li jsou věty pravdivé, spojovaly obrázky se slovy a v další části se musely poprat s různě obtížným textem a odpovídat na otázky.

Ústní část proběhla 12. dubna 2018 a sešlo se 10 – 12 dětí za každou kategorii. Celkem se zúčastnilo 33 dětí.

V ústní části soutěže děti přednesly připravenou básničku nebo zazpívaly písničku, dále popisovaly obrázek a samozřejmě musely také odpovídat na otázky zkoušejícím paním učitelkám. Mnoho dětí si vedlo velmi dobře, a proto nebylo lehké rozhodnout o vítězích jednotlivých kategorií, kteří postupují do městského kola. Hlavně v kategorii 5. ročník to bylo těžké, výkony byly velmi vyrovnané.
Je velká škoda, že v městském kole není zvlášť kategorie pro 4. ročník, protože máme spoustu šikovných čtvrťáků. A tak jsme udělili hned tři první místa!
Dětem gratulujeme ke skvělým výkonům!

Školní kolo
3.ročník – 1. místo: Lucián Kotas ze 3.C
4.ročník – 1. místo: Ema Rozsívalová ze 4.D, Adam Vichr ze 4.C, Anna Vyklická ze 4.C
5.ročník – 1. místo: Jakub Hostaša z 5.E

Číst dál...

Předškolákův APRÍL

106 Předškoláci a deskové hry foto1Narodil jsem v roce 2012 na apríla. Od září 2015 chodím do školky a mám spoustu kamarádů. HRAJEME různé hry a SPORTUJEME.
Je tu zase APRÍL. Slavím šesté narozeniny a jdu na zápis, kde se dozvídám, že jsem MALÝ budoucí prvňáček a že budu chodit do téhle VELKÉ školy Novoměstská 21. Na zápisu jsem vyzkoušel florbalovou branku, basketbalový koš a stolní tenis. Podepsal jsem se fixou na VELKOU bílou tabuli, popovídal jsem si s novou paní učitelkou a dozvěděl se, že týden po zápisu můžu přijít na Podvečer deskových a karetních HER.
Tak jsme s rodiči v pátek 13.4. vyrazili a vyzkoušeli nejen spoustu hlavolamů, ale i Kuřecí olympiádu, Labyrinth mini, Farmáře Pepíka, Piou piou, Cocotaki, stavbu Věže, a protože jsme byli ve školní jídelně, tak i hru Veselé špagety.
Podívejte na fotky, uvidíte mé budoucí spolužáky a mě. Na Novoměstské totiž vědí, že KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ!
Mgr. H. Slavíčková, M. Hamanová

106 předškoláci a deskové hry

Krátce z historie... historie po kapkách

02 Krátce z historie fotoVíte, že tramvajová linka číslo 1 patří k nejstarším elektrifikovaným tratím v Brně? Poprvé vyjela roku 1900. To měla označení “bílá”. Do roku 1913 byly totiž tramvajové linky označovány dle barev svých střešních luceren (jejich skel). Linka před těmi 118 lety vedla z Pisárek do Králova Pole k Semilassu. A roku 1926 tato linka, nyní již označována číslem 1, poprvé dojela až do Řečkovic.

Mgr. Dana Malíková

Na kus řeči s Blankou Sáčkovou

04 Na kus řeči s Blankou Sáčkovou fotoDostalo se mi milé povinnosti přispět do naší rubriky „Na kus řeči s…“ rozhovorem s velmi sympatickou a šikovnou paní Mgr. Blankou Sáčkovou, ředitelkou MŠ Škrétova.
Co Vás přivedlo k práci v mateřské škole? Kdy přesně nastala chvíle rozhodnout se pro tohle krásné, ale také velmi náročné povolání?
Co práce s dětmi zahrnuje, jsem si začala pozvolna uvědomovat už v dětství, kdy jsem často hlídala mladší bratrance a sestřenice. A již v té době jsem sama sebe přesvědčovala, že učitelkou rozhodně nikdy nebudu. Nějak se však přihodilo, že jsem byla přijata na střední pedagogickou školu v Boskovicích, kde jsem během praxe v mateřských školách svoje dřívější rozhodnutí přehodnotila. Práce s dětmi je sice náročná, ale děti nám všechny nesnáze vyplývající z povolání učitele bohatě vynahradí. Uznejte sami, v kterém jiném zaměstnání vás přivítají objetím, namalují vám obrázky, přijmou vás jako přítele, svěřují se a bezmezně vám důvěřují?

Jste ředitelkou školy od roku 2017. Jak dlouho učíte a kdy jste začala působit přímo ve školce ve Škrétově ulici?
Odpověď je na obě otázky stejná – učím od roku 2008, kdy jsem začátkem dubna nastoupila jako učitelka do naší školky.

Bylo pro Vás díky předchozí praxi ve školce jednodušší se tzv. poprat s náročným chodem školky?
Bylo. Hlavně díky tomu, že jsem zůstala ve stejné školce, takže jsem důvěrně znala prostředí, zaměstnance, rodiče i děti. S přípravami na náročnou funkci ředitelky mateřské školy mi velmi pomohla bývalá paní ředitelka Fojtíková, které bych touto cestou ráda za tuto pomoc poděkovala.

Na jaře bude školka slavit krásné kulaté jubileum, čtyřicet let od svého založení. Prozradíte nám, jakým způsobem by měla oslava probíhat?
Něco prozradím, něco si s dětmi necháme jako překvapení. Oslava proběhne ve středu 16. května 2018 odpoledne na školní zahradě. S dětmi už se pilně připravujeme na první část programu: vystoupení pro rodiče, příbuzné, přátele a kamarády, zkrátka všechny milé hosty. V druhé části oslavy si děti mohou užít nejrůznější soutěže, atrakce, které pro ně připravujeme. Ani dospělí nepřijdou zkrátka, občerstvení bude připraveno nejen pro děti, ale i pro dospělé. Samy, bez pomoci rodičů, bychom tak velkou akci nezvládly zorganizovat. Proto chci všem, kteří nám jakkoliv pomohli a pomáhají, vyslovit veliké poděkování. Velmi si jejich pomoci vážíme, a děkujeme za ni.

Číst dál...

CVČ Frikulín

Frikulín logoDDM Helceletka- pobočka Frikulín, Gromešova 1, Řečkovice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.helceletka.cz/frikulin
Informace: Ivana Bláhová, tel. 775 174 463

24. 4. 2018 – Čarodějnické dopoledne s Klubem Frikulín – veselé čarodějnické dopoledne pro nejmenší děti. Na programu je čarodějnický rej, malování na obličej, sladké pečení, kouzelnické tvoření. Masky vítány. Čas: 9:30 až 11:30. Cena: 80 Kč/dítě. Info: K. Volfová 606 206 477.
25. 4. 2018 – Hmyzí domečky pro broučky i berušky – zajímá vás, jak bydlí brouci, berušky nebo ploštice? O tom všem a mnohem víc si budeme povídat na naší akci, kde si také postavíte a odnesete vlastní domeček.
Čas: dopoledne 9:30 až 11:30 pro rodiče s dětmi do 3 let a odpoledne od 15:30 do 17:30 pro děti z MŠ a ZŠ s doprovodem i samostatně. Cena 50 Kč. Info: I. Bláhová 775 174 463. Nutno se přihlásit do 23. 4.

28. 4. 2018 – Čarodějnice na DDM Frikulín – hry na zahradě, čarodějnická diskotéka, malování na obličej, soutěže a čarodějnické tvoření. Možnost opékání vlastních buřtů. Masky vítány.
Čas: od 16:00 až 19:00. Cena: 50 Kč. Info: Z. Červinková 721 079 626.

Léto se blíží a na našich stránkách můžete vybírat z široké nabídky příměstských táborů pro školní děti i pro malé táborníky od 2 do 6 let.

11. 6. – 15. 6. 2018 – Sportování znenadání – rekreačně sportovní pobyt pro rodiče, prarodiče a děti v krásném prostředí Bystřice pod Pernštejnem. Děti si vyzkouší různé sportovní disciplíny, např. atletiku, plavání, míčové hry. Čeká vás účast na dětské olympiádě, výlet do přírody a tematické tvoření z různých materiálů.
Informace: Eliška Fleková, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., mobil 723 262 216.

15. 7. – 21. 7. 2018 – Cesta časem
Pobytový tábor pro všechny kluky i holky od 6 let, kteří si chtějí užít zábavu i dobrodružství v krásné přírodě. Společně se vydáme do okolí Tišnova, do rekreačního areálu Prudká.
Každý den zažijeme "cestu" do jiné časové epochy a užijeme si ji se vším všudy!
Co se dělo během středověku? A jak lidé žili během pravěku? Na vlastní kůži prožijeme známé dějinné události i nová dobrodružství. Čekají nás rébusy, vyrábění, tvorba kostýmů, hádanky, hry, výlety po okolí a za hezkého počasí také pohoda u bazénu.
Těší se na vás Zuzka, Pavlína a Matěj!
Podrobnější informace u vedoucí tábora Zuzky Červinkové, 721 079 626, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Superhrdinové – akce v pátek 18. 5. Místo: Björnsonův sad. Akce se koná k 100. výročí vzniku republiky a je připomenutím hrdinských činů, objevů, sportovních a kulturních osobností této doby. Můžete zde potkat třeba T. G. Masaryka, Emila Zátopka, Tomáše Baťu, Ottu Wichterleho, Karla Čapka, Karla Zemana, Emila Holuba, Antonína Dvořáka a spoustu dalších. Akce se koná celý den, dopoledne pro MŠ a ZŠ a odpoledne pro veřejnost. Těší se na vás tým Helceletka.

Další články...

  1. CVČ Domino
  2. Projekt Edison na ZŠ Horácké náměstí
  3. Ukradená škola
  4. J U B I L A N T I – BŘEZEN 2018
Strana 74 z 90
  • Začátek
  • Předchozí
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • Následující
  • Konec
  1. Jste zde:  
  2. Home
  3. Společnost

Odkazy MČ

  • Brno Bohunice
  • Brno Bosonohy
  • Brno Bystrc
  • Brno Chrlice
  • Brno Ivanovice
  • Brno Medlánky
  • Brno   Nový Lískovec
  • Brno Ořešín
  • Brno Sever
  • Brno  Slatina

Odkazy MČ

  • Brno Jehnice
  • Brno Jih
  • Brno   Jundrov
  • Brno   Kníčky
  • Brno Kohoutovice
  • Brno Starý Lískovec
  • Brno Střed
  • Brno Tuřany
  • Brno ÚTěchov
  • Brno Vinohrady

Odkazy MČ

  • Brno Kohoutovice
  • Brno   Komín
  • Brno Královo Pole
  • Brno Lišeň
  • Brno Maloměřice a   Obřany
  • Brno Žabovřesky
  • Brno Žebětín
  • Brno  Židenice
 
 
 
Copyright © 2026 Elektronická verze zpravodaje Řeč. Všechna práva vyhrazena. Designed by David Konstansky Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.
Bootstrap is a front-end framework of Twitter, Inc. Code licensed under Apache License v2.0. Font Awesome font licensed under SIL OFL 1.1.