24 Velikonoční koncert fotoStalo se dobrým zvykem, že se Sbor Páně CČSH v Řečkovicích stal místem, kde se snoubí duchovní život s uměním. Ve spolupráci se spolkem Verbum et musica se náboženské obci daří přivádět do naší městské části hodnotné umělecké projekty, které jsou veřejností velmi kladně přijímány, o čemž svědčí často do posledního obsazená místa. Mezi oblasti, které věnují organizátoři těchto projektů pozornost, patří i koncerty. Ve Sboru Páně tak mohli posluchači slyšet koncerty v podání Jaroslava Tůmy (varhanní koncert), vánoční koncert Zdeňka Plecha, vystoupení komorního souboru MUSICA MINORE či koncerty skupin ONLY HIS či DNA – Dej Nám Akord.

Tento rok přicházíme s nabídkou koncertu, kterým chceme opět jednou dát prostor mládí. V neděli dne 23. dubna 2017 v 18:00 hod. bude ve Sboru Páně CČSH, Vážného 6, Brno–Řečkovice, uveden Velikonoční koncert, v rámci kterého vystoupí Aneta Ručková (soprán) a Josef Kratochvíl (varhany, klavír). Během koncertu zazní oblíbená díla těchto autorů: G. F. Händel, J. S. Bach, A. Dvořák, W. A. Mozart, S. Rachmaninov, samozřejmě i mnohých dalších.

Aneta Ručková je lyricko-koloraturní sopranistka. Absolvovala bakalářské studium na Hudební fakultě JAMU v Brně u doc. Jaroslavy Janské. V současnosti je studentkou magisterského studia oboru zpěv na Akademii Muzyczne im. Karola Szymanowskiego v Katowicich. Zpívá mimo jiné jako sólistka na Olomouckých barokních slavnostech, účastní se mnoha kurzů v Evropě u významných pěvců. V roce 2016 úspěšně premiérovala s Moravskou filharmonií Olomouc v Besedním domě v Brně skladbu The Earth - pro symfonii a dva soprány - od skladatele Josefa Javory. Zaměřuje se na operní, operetní i duchovní repertoár, písně i díla pro koncertní provedení. Aktivně se také věnuje duchovní hudbě a pořádání koncertů v chrámech na Valašsku a v zámcích na Moravě.

10 Puchýřová Poslední sníh na KřižánkáchHelena Puchýřová
Vysočina v obrazech

Na březnové výstavě uvidíme obrazy paní Heleny Puchýřové. K tématům z Vysočiny se Helena Puchýřová ve svých obrazech stále znova vrací, dokumentuje v nich svůj pocit svobody a volnosti, který pro ni krajina Vysočiny představuje.
Půvabné motivy zde stále nachází v údolích potoků a u celé řady malých i větších rybníků, ukrytých na pozadí lesů. K namalování ji podněcuje také barevnost luk a polí s kvetoucími mezemi, které tvoří časté popředí jejích obrazů. Svůj pocit volnosti se snaží zachytit zejména na kopcích s výhledy na všechny světové strany. Tady vznikají obrazy s náladovou tématikou zvoleného místa v jeho zajímavém osvětlení nebo panoramatické výhledy na blízkou i vzdálenou krajinu.
Výstava je doplněna keramikou na pohádkové motivy paní Ladislavy Břečkové.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 24. března v 17 hodin a potrvá do neděle 2. dubna 2017. Otevřena pro veřejnost bude v pracovní dny od 14 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 12 hod. a od 14 do 17 hodin. Výstava je prodejní.
Na setkání se těší komise kultury RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

Akce ZUŠ V. Kaprálové v měsíci březnu 2017

6. 3. 19 h. Koncert společnosti Bohuslava Martinů sál školy
7. 3. 18 h. Žákovský koncert sál školy
9. a 10. 3. 9h. - 18 h. Krajské kolo klavírní soutěže sál školy
26. 3. 17 h. Slavnostní taneční koncert Mahenovo divadlo
28. 3. 18 h. Žákovský koncert sál školy
29. 3. 18 h. Celobrněnský pěvecký koncert sál školy
30. 3. 18 h. Koncert učitelů sál školy

Srdečně zve
Jana Sapáková, ředitelka školy

Soukromá základní umělecká škola
Universum, s.r.o.,
Kořenského 23b, 621 00 Brno
Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zus-universum.cz

ŽÁKOVSKÝ VEČER v 18:00 v sále školy
8. března
28. března

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

27. března – 4. dubna

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá obecně prospěšná společnost Člověk v tísni, opět míří do Brna. Tematicky obsáhlá nabídka téměř padesáti dokumentů českých a zahraničních tvůrců přináší osudy lidí z mnoha zemí.

22 Jeden svět fotoLetošní téma festivalu „Umění spolupráce“ připomíná hodnotu společného úsilí a sdílení. V době populistické rétoriky a negativních diskusí na sociálních sítích je spolupráce pozitivní cesta, jak reagovat. Jak doplňuje Kateřina Petrášová, koordinátorka festivalu v Brně: „Spolupráce je důležitá dovednost, kterou se musíme naučit, není to samozřejmost. Dnešní společnost přijímá hlavně negativní sdělení, a proto je nutné volit pozitivně vyznívající téma, které nám ukáže, že zvládnutí umění spolupráce nás povede správným směrem.“

Letošní filmová nabídka nás zavede mj. do Číny, Iráku, na Andamanské ostrovy, do Sýrie či na Donbas. Ukáže vzestup řeckého politického seskupení Zlatý úsvit, zavede nás do měst duchů v Číně, ukáže důsledky výroby notebooků a elektronicky vůbec. Český snímek Děti online poodkryje český kontext této tematiky. Kuriozitou letošního ročníku je dokument, který naznačí, jak využít hmyz v boji proti hladomoru, či sonda do života nejmladší starostky v Turecku. Velkou pozornost letošní ročník věnuje i příběhům pacientů s Alzheimeorovu nemocí, autistů či HIV pozitivních jednotlivců a nevyhýbá se ani problematice povinného očkování v českém prostředí.

COMENIUSTen, kdo sleduje kulturní dění v naši městské části, jistě zaznamenal, že ve Sboru Páně Církve československé husitské pravidelně vystupují se svými pořady Štěpán Rak a Alfred Strejček. Oba vskutku mistři ve svém oboru. První je mistr ve hře na koncertní kytaru, virtuos na slovo vzatý, druhý mistr lidského hlasu a uměleckého přednesu, ve virtuositě nemenší prvního. Při jejich vystoupeních bývají místa ve Sboru Páně v rámci rezervací beznadějně zamluvena dávno před uskutečněním jejich koncertu.
Nechce se tomu věřit, ale tento rok vystoupí oba umělci ve spolupráci se spolkem Verbum et musica v tomto sboru již po desáté. Když jsme společně s oběma umělci minulý rok přemýšleli, jakým pořadem toto desetileté výročí uvést, přišel pan Štěpán Rak s myšlenkou přivézt k nám přesně ten pořad, se kterým zde před deseti lety poprvé vystoupili. A to je pořad VIVAT COMENIUS.
Tento pořad je v propagačních materiálech označen jako koncert pro kytaru, lidský hlas a orffovský instrumentář. V rámci tohoto koncertu zaznívají podstatné myšlenky z díla Jana Amose Komenského „Obecná porada o nápravě věcí lidských“. Je to neuvěřitelné, ale toto dílo je neustále aktuální a v dnešní době a stavu společnosti snad aktuálnější než kdy dříve.
V dokonalé symbióze komponované hudby Štěpána Raka a mistrovského přednesu Alfreda Strejčka vyznívají stále myšlenky Jan Amose Komenského neobyčejně živě a pro nás i s nevšední naléhavostí. Tento pořad je nastudován v pěti jazykových verzích – české, německé, anglické, latinské a španělské – a od roku 1992, kdy byl uveden pod záštitou UNESCO k 400. výročí narození Jana Amose Komenského, má za sebou přes 550 provedení ve více než 30 zemích celého světa.
Koncert VIVAT COMENIUS bude uveden v den 425. výročí narození Jana Amose Komenského, tedy 28. března 2017 v 19:00 hod. ve Sboru Páně, Vážného 6, v Brně–Řečkovicích.

ONLYŘíká se, že když se věci dělají s chutí a nadšením, na výsledku se to vždy odrazí. Toto tvrzení v každém případě platí pro koncert kapely ONLY HIS, jejíž vystoupení se konalo zásluhou spolku Verbum et musica a náboženské obce Církve Československé husitské v Brně–Řečkovicích ve Sboru Páně počátkem února. Skupina mladých hudebníků předávala ve svém programu, zastřešeném jednoduchým slovem „Přijď...“, více než hodinu do posledního místečka zaplněné sborové místnosti pozitivní energii, ale také naději do unavených životů dnešní doby.

ONLY HIS, kteří vznikli před více než sedmi lety, jsou totiž křesťanskou kapelou předávající biblickou zvěst současnému modernímu člověku. Nelze přitom hovořit o evangelizaci, kterou mohou pospíchající Brňané vídat v podání charismatických společenství s tlampači v rukou a dramatickým apokalyptickým tónem hlasu v centru města. ONLY HIS nabízejí laskavé zprostředkování morálních myšlenek křesťanství, přenesených na úroveň osobního poselství. I proto kapela v Řečkovicích sestavila repertoár převážně z autorských písní. Inteligentní texty reflektují problémy 21. století, každodenní strasti, se kterými se lidé vypořádávají, a hovoří o smyslu bytí, docházejícího naplnění nikoliv v hromadění bohatství nebo úspěšné kariéře, ale v pouhém naslouchání slovům Ježíše Krista, jehož odkaz dává i po dvou tisíciletích lidskému životu přesný směr a význam. ONLY HIS se přitom nenechávají omezovat a svým posluchačům umožňují uvěřit upřímnosti mladých hudebníků mimo jiné tím, že se nebojí v písních reflektovat i své vlastní hluboké osobní, dalo by se říci až intimní zkušenosti. Odhalují své radosti, strasti i cestu, kterou lze různým životním momentům čelit.

09 Krojovaný ples fotoVážení a milí,
po loňském úspěšném ročníku jsme se i letos rozhodli uspořádat Řečkovický krojovaný ples. Bude se konat 3. 3. 2017 od 19.30 v řečkovické sokolovně.
Tradičně vás na něm uvítáme v krojích. Loni se nám povedlo zaplnit sokolovnu několika krásnými kroji. Budeme velmi rádi, když se k nám i letos ve vlastním či zapůjčeném kroji nebo stejnokroji (skautském apod.) přidáte. Pojďte si opět i v tomto zimním období přiblížit letní veselí hodů.
Nebojte se, i ten, kdo nechce nebo nemá možnost si kroj zapůjčit, bude samozřejmě uvítán v jakémkoliv vhodném plesovém oděvu.
Celý večer bude zpříjemňovat většině dobře známá dechová kapela Zdounečanka, která svou skvělou hudbou doprovází i řečkovické hody. Muzikanti to jsou velmi zdatní. Mimo dechovky umí zahrát i spoustu moderních písniček ve svém jedinečném podání, které se budou s lidovkami střídat.
Na plese se můžete těšit na bohatou tombolu, společné tance, taneční vystoupení, výborné víno a mnoho dalšího.
Vstupné v kroji je 90 Kč, klasické vstupné je 130 Kč. Předprodej lístků na telefonním čísle 728 722 614 a v řečkovické sokolovně. (www.sokolreckovice.cz).
Na setkání s vámi a příjemný večer se těší Ř13 a Sokol Řečkovice
Monika Staňková

10 Radosti podzimu života fotoSošky, textilie, dekorace
V únoru 2017 můžeme zhlédnout výstavu paní Zdenky Kudličkové, lékařky z Brna. Uvidíme průřez její tvorbou, různé výtvarné techniky, které ji během života zaujaly. Od mládí ji lákala práce s textilem, celý život hodně šila podle vlastních návrhů, neměla však pro své záliby dostatek času při náročném povolání. Situace se změnila, když odešla do důchodu. Bohužel ji hodně brzdila choroba, takže se nemohla věnovat svým koníčkům, jak by chtěla. V poslední době si oblíbila práci s tekutou látkou Paverpolem a vytváří sošky a drobné dekorační předměty. Autorka se těší, že návštěvníky upoutá svojí tvorbou a podělí se s nimi o radosti podzimu života.
Výstava byla zahájena vernisáží v pátek 3. února 2017 v 17. hodin a potrvá do neděle 12. února 2017. Otevřena pro veřejnost bude o víkendech od 9-12 hod. a od 14-17 hod. Výstava není prodejní.
Na setkání se těší komise kultury RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

ZUŠZákladní umělecká škola Vítězslavy Kaprálové Brno, příspěvková organizace, Palackého tř. 70 Brno Královo Pole 612 00
hudební · taneční · výtvarný · literárně dramatický obor

Akce ZUŠ V. Kaprálové v měsíci únoru 2017

15. 2. 18 h. oborový koncert pěveckého odd. sál školy
16. 2. 18 h. oborový koncert klavírního odd. sál školy
20. 2. 18 h. žákovský koncert sál školy

Srdečně zve
Jana Sapáková, ředitelka školy

univerzumŽÁKOVSKÝ VEČER
14. února v 18:00 v sále školy

Podvečer s komorní hudbou
15. února v 18:00 v sále školy

Okresní kolo soutěže základních uměleckých škol
ve hře na kytaru 23. a 24. února v sále školy

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

Po diváckém úspěchu loňské vzdělávací filmové akademie ÚMČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora zahájil 18. ledna její letošní pokračování. Dramaturgie se soustřeďuje na filmovou kvalitu, emoční náboj, hloubku podnětů k přemýšlení, kvalitní humor, oblíbené herecké osobnosti, prověřenost diváckým ohlasem. Již první setkání potvrdilo, že filmové středy v Řečkovicích jsou výborným nástrojem k prohloubení komunitního života, přináší tříbení diváckého vkusu, kritické myšlení a odreagování od každodenních starostí. Filmoví akademici převážně seniorského věku se dovědí, jak vzniká celovečerní film, jaký je rozdíl mezi finančním a výkonným producentem, které profese se na vzniku filmu podílí, co jsou pojmy jako synopse, dramaturgie, literární příprava, jak se filmy stříhají a třeba nominují pro Oscary. Anketa na konci loňského ročníku přinesla podněty pro výběr titulů a organizátoři se snažili tato přání maximálně splnit. Srdečně Vás zveme, přijďte se pobavit, zasmát, poplakat, popovídat si a užít si svátek filmů, které jinde již neuvidíte. Stojí za to.

25 promítání filmů na radnici 2017 foto1. 2. Ženy na pokraji nervového zhroucení
8. 2. Něžné vlny
15. 2. Grandhotel Budapešť
22. 2. Nedotknutelní
1. 3. Čistá duše
8. 3. Terapie láskou
15. 3. Věčný svit neposkvrněné mysli
22. 3. Navždy spolu

 

MgA. Radek Hakl M.A.

27 Valentýn v ZOO foto psouniPřijďte 14. února do brněnské ZOO a oslavte svátek zamilovaných v netradičním prostředí. Můžete se těšit na tematické komentované krmení, při němž se dozvíte leccos o lásce u lachtanů a ledních medvědů. V restauraci bude připravený speciální zmrzlinový pohár s ovocem pro dva za cenu jednoho, k dispozici bude srdíčková stěna k pořízení selfie a můžete si zasoutěžit o vstupenky do ZOO a možnost krmení žiraf.

Gabriela Tomíčková, ZOO Brno

V pondělí 12. prosince se na Vavřineckém náměstíčku u kašny představily děti z mateřských a základních škol z Řečkovic a Mokré Hory. Úvodní krupobití vystřídalo vcelku slunečné počasí, a tak mohli rodiče a další diváci zhlédnout pásmo koled a básniček. Akci moderovala Věra Müllerová. Ti, kdo vydrželi až do konce, si užili rozsvěcení vánoční jedličky.

05 Vánoční strom 2016 foto1

Martin Otčenášek

Hned na začátek tohoto pozvání řečnická otázka: z Dunajovských nebo Dunajovických kopců? Obojí je možné. Mapy označují tento kopcovitý pás území, dlouhý necelých 10 km, mezi obcemi Brod nad Dyjí až po Březí, ležící u samých hranic s Rakouskem, jako Dunajovické kopce či vrchy. Vlastní kopce jsou národní přírodní památkou, na jejich úpatí a v navazujícím okolí se rozkládají známé vinice, dávající skvostná bílá vína.
Skupina zdejších 12 vinařství vytvořila před pár lety spolek Dunajovské kopce a s tímto značením se prezentuje i na webových stránkách. Náležejí k podoblasti Mikulovské. Jenomže číst si o vinařích a vínu je něco jiného než spolu s odborným slovem znalců i vína okoštovat.
Léta kontaktů s jedním z dolnodunajovických vinařů panem Jiřím Zámečníkem, které přerostly v osobní přátelství, mě vedly k zahájení nové etapy představování moravských vín – po jednotlivých významných lokalitách. Podobné spolky jako ten dunajovský vznikly za poslední roky i jinde. Vždycky náležejí do některé ze čtyř moravských podoblastí, nicméně jejich specifické lokální mikroklima a místní podmínky pro výrobu vín z nich vytvářejí svébytnou entitu.
Na setkání se špičkovými vinaři z Dunajovských kopců a jejich produkty, které proběhne ve čtvrtek 23. února v 17 hodin ve velkém sále řečkovické radnice, přijměte již nyní pozvání pořadatele, jímž je opět výbor pro národnostní menšiny našeho ZMČ.

Ivan Koláčný, předseda výboru pro národnostní menšiny

Zimní Filmová akademie řečkovické radnice pokračuje druhým ročníkem. Filmy s výkladem a didaktickou částí jsou v převážné většině komedie, které doplňují oscarové tituly a nejnavštěvovanější české filmy. Ostatně názvy Vám napoví: Láska nebeská, Ženy na pokraji nervového zhroucení, Matky na tahu, Ženy sobě, Zmizelá, Lásky čas, Počátek, Grandhotel Budapešť, Nedotknutelní. Nenechte si je ujít, stojí to za to. Středy na radnici budou filmové.
Promítání započne od 18. Ledna 2017 a následně vždy ve středu od 10:00 hodin v sále radnice – Úřadu městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora na Palackého náměstí 11.


JUDr. Jana Otevřelová