18 Nové hřiště fotoPředposlední zářijovou sobotu se na Horáckém náměstí sešlo více než 170 dětí při příležitosti konání velkého turnaje ve futsalu. Jinak pravidelná akce, pořádaná každý měsíc řečkovickou organizací Dětský futsal, byla speciální právě v tom, na jakém místě se v září odehrávala. Společně s primátorem statutárního města Brna Petrem Vokřálem, náměstkem primátora Petrem Hladíkem a dalšími vzácnými hosty, jsme slavnostně uvedli do provozu nové hřiště s umělým trávníkem, na které nám částečně přispělo město Brno.

Dětského turnaje se zúčastnily týmy celkem ze čtyř věkových kategorií a jako fanoušek jsem si přišel na své. Zatímco v nejmladší kategorii zvítězila přípravka Medlánek, jejichž dres řadu let oblékám, ve zbývajících kategoriích zvítězili futsalisté Orla Řečkovice, kteří se k mé velké radosti stávají celorepublikovou baštou futsalové mládeže. Vyvrcholením celé akce pak pro mne byl finalový souboj mladších žáků, v němž mladí řečkovičtí futsalisté přetlačili na penalty řečkovické fotbalisty. Upřímně se těším se na další souboje sportujících dětí z naší čtvrti (kalendář turnajů na www.detskyfutsal.cz).

Co se týče samotného hřiště, logicky se na radnici obracíte s dotazy, v jakém režimu bude fungovat. Rád bych oficiálně potvrdil, že na nové hřiště samozřejmě bude mít přístup veřejnost. Platí zde pravidlo, že oplocené neznamená neveřejné. Zároveň je však třeba mít na paměti, že se jedná o poměrně drahý a na údržbu náročný povrch. Každému, kdo nahlédne do provozního řádu hřiště, musí být jasné, že je opatrnost na místě. Příkladem je potřeba vhodného obutí (čistá obuv je základem), povinnost nevnášet na hřiště jídlo a pití nebo nevjíždět na plochu třeba na kole. Z těchto důvodů jsme museli vyřešit otázku správcovství a právě údržby, neboť je obtížné si představit, že by takovou každodenní činnost mohl zajistit úřad městské části ze svých personálních zdrojů. Vyhlášen byl záměr pronájmu. Na nájemce budou přeneseny náročné a nákladné povinnosti související s péčí o povrch hřiště (pravidelné každotýdenní česání umělých vláken speciálním kartáčem, dosypávání gumového granulátu atd.). Jediným přihlášeným subjektem do výběrového řízení byl klub SK Řečkovice. Nájemní smlouva počítá mimo jiné s užíváním hřiště sousední školou ZŠ Horácké náměstí (má vlastní klíče) a sportovní veřejností. Veřejnost bude mít vyhrazeny hodiny, které jsou označeny za volné. Vše je také o normální lidské domluvě a zdravém selském rozumu. Bude-li, typicky v dopoledních hodinách, probíhat na hřišti školní hodina tělocviku, určitě je prostor dostatečně velký na to, aby část hřiště využili i další sportovci. To samé platí také v odpoledních a večerních časech. Veřejnost bude vstupovat na hřiště přes areál SK Řečkovice, kde bude viditelně vyvěšen provozní řád, na jehož dodržování je třeba důsledně dbát.

Marek Viskot
starosta