Papírové předplatní jízdenky se v Brně od Nového roku stanou minulostí. Cestující si od ledna budou moci koupit pouze elektronickou formu. S vyřízením jim pomohou pracovníci DPMB na přepážkách. Šalinkartu v Brně využívá aktuálně 184 tisíc cestujících, 124 tisíc z nich elektronickou formu.
Studenti nad 18 let využívají výhradně elektronické jízdné, zakoupené přes e-shop brnoid.cz, od začátku letošního roku. Od 1. listopadu na elektronické šalinkarty přešli senioři do 70 let a od 1. ledna 2022 pak bude následovat největší skupina uživatelů základních jízdenek plus malá skupina dětí a žáků do 18 let. „Už nyní ale na přepážkách doporučujeme zákazníkům elektronickou formu. Stávající papírové šalinkarty si mohou cestující ponechat až do konce jejich platnosti, pouze už po novém roce žádné papírové neprodáme,“ vysvětlil vedoucí tarifního odboru Dopravního podniku města Brna Vít Prýgl.

Nejméně rok ještě zůstane na části přepážek zachován terminál pro prodej papírových jízdních dokladů. Jejich držitelé si zde budou moci nechat vystavit duplikát, s čímkoli poradit nebo jízdenku vrátit.

Jak na to?
Cestující si elektronickou jízdenku mohou během pár minut obstarat v e-shopu www.brnoid.cz. Vyplní osobní údaje, vloží svou fotku z telefonu a sken nebo fotku občanského průkazu pro ověření totožnosti. Z nabídky si vybere jízdenku, o kterou má zájem (měsíční/čtvrtletní/roční/senior/student/základní…), zadá nosič (číslo karty), ke kterému chce mít šalinkartu přiřazenou. Pak přejde k platbě a šalinkarta je na světě. Zájemcům elektronickou šalinkartu zřídí pracovníci DPMB přímo v pobočkách. Platba je možná i hotově.
Jako nosič pro elektronickou šalinkartu cestující mohou používat vlastní bankovní platební kartu nebo anonymní kartu, kterou je možné za 99 Kč koupit i v předprodejích DPMB. Pro děti do 15 let bude mít DPMB za 30 Kč v prodeji speciální čip. Jako nosič jízdenky může sloužit mobilní telefon s příslušnou aplikací.
Nejčastější dotazy
Jak revizor při kontrole pozná, že mám platnou šalinkartu?
Pracovníci přepravní kontroly jsou vybaveni speciálními čtečkami. Po přiložení karty k zařízení se revizorovi zobrazí předplatní jízdenka, kterou má cestující zakoupenou.
Je tento postup bezpečný? Nedostanou se informace z bankovního účtu ke třetí straně?
DPMB nemá přístup k žádným údajům na platební kartě ani k samotnému účtu. Jediná informace, kterou zjišťuje, je ta o zakoupené jízdence.
Děti obvykle nemají bankovní kartu, musí jim rodiče pořizovat nebankovní?
Pro děti ve věku od 10 do 15 let bude na předprodejních místech k zakoupení speciální čip za 30 Kč. Pracovníci na přepážce jej přiřadí k účtu dítěte a pak už rodiče účet spravují z e-shopu brnoid.cz bez nutnosti další návštěvy pobočky.
Když chci mít šalinkartu vázanou na telefon, musím na přepážku?
Nikoli. Ke zjištění čísla virtuální karty v mobilu nově slouží aplikace, která je ke stažení na https://www.brnoid.cz/cs/cms/34-cteni-udaju-virtualizovanych-karet. Případně je možné spárování s účtem provést na všech přepážkách DPMB.
Proč nebylo možné zůstat i u papírových předplatních jízdenek?
Pro stávající prodejní aplikaci už do budoucna není možné zajistit náhradní díly na hardware, byla by nutná obměna aplikačních i databázových serverů a rovněž podpora ze strany dodavatele je již problematická. Obnova tohoto systému by byla pětkrát nákladnější než pořízení nového.


Mgr. Hana Tomaštíková, tisková mluvčí DPMB, a. s.