fotka starosty oříznutáPoděkování za vlnu solidarity a popis aktuálních projektů radnice

Vážení spoluobčané,

je tomu už více než dva roky, kdy přišla první vlna epidemie koronaviru a s ní spojená omezení. Dobrovolníci nosili látky i přímo vlastnoručně šité roušky. Naše městská část byla první s vlastním „rouškomatem“ a i dalšími formami jsme se snažili přímo pomáhat, nebo alespoň koordinovat dobrovolnickou pomoc. Ani ve špatném snu by mě nenapadlo, že se v dalších letech budeme potýkat jednak s opakovanými vlnami, a už vůbec ne s tím, co se stalo letos v únoru nepříliš daleko od našich hranic. Není smyslem obecního zpravodaje pouštět se do zahraničněpolitických komentářů, na druhou stranu je naprosto jasné, že válka v Evropě bude mít přímé i nepřímé dopady na životy nás všech. Na tomto místě bych nyní chtěl především poděkovat Vám všem, kteří jste jakkoliv pomohli a pomáháte zmírňovat brutální dopady na životy statisíců a milionů běžných lidí, kteří ze dne na den přišli o své domovy, či dokonce o své blízké.

Zprávy týkající se válečného konfliktu logicky odvádějí naši pozornost od standardních témat, která musíme řešit pravidelně. S jarními měsíci přichází doba, kdy se nejen my, ale i městské firmy vrhnou do tolik potřebných oprav a rekonstrukcí. Městská část začíná v dubnu s opravami dalších chodníků. Konkrétně se jedná o chodník u dom Novoměstská 63 vedoucí směrem ke školce v Měřičkově ulici, oválný chodník v parčíku v Medlánecké ulici a chodníky v okolí některých domů v ulicích Kárníkova a Bratří Křičků.

Další opravy a investice bude na území naší čtvrti realizovat městská společnost Brněnské komunikace. Jedná se například o dlouhodobě požadovanou obytnou zónu v Družstevní ulici. Dopravní podnik města Brna zrekonstruuje půl kilometru dlouhý úsek tramvajové trati od Semilassa k zastávce Tylova. Nejedná se sice o území naší městské části, ale řada z nás tudy denně projíždí, ať už osobním vozem či městskou dopravou. Dobrou zprávou je, že všechny stavební práce budou probíhat za provozu tramvají i autobusů. Vítám, že dopravní podnik po loňské rekonstrukci kolejového trojúhelníku u Semilassa pokračuje v modernizaci páteřní tramvajové trati. Po rekonstrukci, která bude probíhat od dubna do června a vyjde téměř na šedesát milionů korun, se můžeme těšit na výrazné zvýšení komfortu cestování. Díky spolupráci s dalšími městskými firmami dojde zároveň i k opravě kanalizace a vozovky.

1 fotoCo se týče oblasti péče o zeleň, vysadili jsme v březnu sedmdesát nových stromů v ulicích Kárníkova a Bratří Křičků. Pomyslnou třešničkou na dortu je, že jsme na tuto akci nově získali finance od města Brna nad rámec původně schváleného rozpočtu městské části. Díky dotaci z města je zajištěno také financování výsadby padesáti nových stromů a také okrasných záhonů v okolí ulic Renčova, Medlánecká, Kremličkova a Škrétova. Začneme hned na podzim.

Rád bych se také rozepsal o participativním rozpočtu města Brna, jehož prostřednictvím mohou Brňané přímo ovlivňovat realizace konkrétních projektů. Na území naší městské části již bylo několik akcí úspěšně dokončeno a celkově se Řečkovice a Mokrá Hora řadí v této oblasti k nejúspěšnějším. Máme vysázenu topolovou alej v Zamilovaném hájku a sportovci, především děti a mládež, využívají krytou nafukovací halu při Základní škole Novoměstská. Na podzim 2020 jste svými hlasy podpořili sportovní a dětské herní prvky v Zamilovaném hájku a Řečkovický Hráj. Tyto projekty jsou momentálně ve fázi přípravy, která z mého pohledu trvá už docela dlouho. V každém případě směřujeme k tomu, aby letos bylo vše hotovo. „Zamilec“ má pravomocné stavební povolení. Snahou je citlivě upravit již dnes veřejností intenzivně využívanou plochu. Přibydou dřevěné dětské herní sestavy a workoutové prvky pro dospělé. Prostor bude doplněn odpadkovým košem a nově vysazenými stromy. V Řečkovickém Hráji byl již realizován rozsáhlý úklid pozemku při maximálním zachování stávajících stromů. V dubnu bude město znát autora projektové dokumentace jeho finální podoby.

Pro příští ročník 2022 doznal participativní rozpočet zásadní změny, spočívající ve zvýšení maximální možné částky na jeden projekt. Nově je možné navrhovat projekty až do výše pěti miliónů korun. S novými nápady můžeme přicházet do 15. května, ideálně přes městský web damenavas.cz. Těším se na návrhy z Řečkovic a Mokré Hory a stejně jako v předchozích letech je budu maximálně podporovat.

Marek Viskot
Váš starosta