Rodiče jezdili na vodu pouze rekreačně, zato jejich děti si živel protékající koryty řek podmanily. Řečkovičtí sourozenci Satkovi patří k největším hvězdám české reprezentace ve sjezdu i slalomu na divoké vodě. Martina Satková dovezla z nedávno skončeného světového šampionátu ve švýcarském Muotathalu dokonce sedm medailí.

satkoviSourozenci Satkovi – zleva Gabriela, Adam a Martina (foto: archiv Martiny Satkové)

V sedmdesátileté historii nikdo z českých vodáků takovou žeň na šampionátu nepředvedl. „Světová konkurence je obrovská. Ve sprintu jsem chtěla být do pátého místa, v dlouhém sjezdu jsem si říkala, že můžu jet o medaili, ale po zkušenostech z minulých let jsem věděla, že to bude hodně těžké. Holky z francouzského nebo italského týmu jsou velmi silné, se zlatými ambicemi jsem do závodu nešla,“ přiznala Martina Satková.
V necelých dvaceti letech se už stává legendou kanoistiky na divoké vodě. Kombinuje kajak i kanoi. Jako první žena v historii ovládla před dvěma lety ve francouzském Pau obě disciplíny na Světovém poháru. Ale vrchol přišel ve Švýcarsku, kde vybojovala pět světových titulů.
Brněnská závodnice ovládla všechny čtyři disciplíny v dlouhém sjezdu, kralovala na kajaku i kanoi a s oběma loděmi slavila také týmové zlato. Ve sprintu získala stříbro na kajaku a bronz na kanoi. Titul mistryně světa přidala i v závodě kajakářských hlídek.
Sestra Gabriela má ve sbírce titul juniorské světové i evropské šampionky. Šestnáctiletá závodnice si vybojovala účast v seniorské reprezentaci ve vodním slalomu, takže místo ve Švýcarsku hájila české barvy na evropském šampionátu v pražské Troji, kde se probojovala až do semifinále, a v září pojede dokonce na mistrovství světa ve vodním slalomu do brazilského Rio de Janeira.

 

V Muotathalu se naopak představil jejich třiadvacetiletý bratr Adam Satke, který obsadil čtvrtou příčku mezi kajakáři v dlouhém sjezdu. „Po Kamilovi Mrůzkovi je to asi největší úspěch českého kajakáře v historii. V týmovém závodě skončili druzí pouze o sedm setin sekundy, což je absolutně neuvěřitelné na trati, která se jede třináct minut,“ vyzdvihla výkon svého bratra Martina.

Právě o čtyři roky starší sourozenec ji i sestru ke kanoistice dovedl. „Začaly jsme s ním jezdit na závody a od té doby nás voda neuvěřitelně baví. Po rodičích to rozhodně nemáme. Ti byli spíš rekreační vodáci při sjíždění Vltavy a Sázavy. V brněnském klubu KK Spoj jsme byli vždy spolu a táhli za jeden provaz, vzájemně jsme se podporovali a dostali na vrchol. Dnes je v oddíle spousta mladých závodníků a určitě v nás vidí vzor,“ pochvalovala si úspěšná rodačka z Řečkovic Martina Satková.

Richard Foltýn s využitím zdroje: brnensky.denik.cz