24 Studenti z Brna foto 1 1Mezinárodní cena vévody z Edinburghu neboli DofE je mezinárodní vzdělávací program pro mladé ve věku 13–24 let, v rámci kterého si mohou posílit svou vůli a vytrvalost. Program pochází z Velké Británie a byl založený v roce 1956 princem Phillipem, manželem královny Alžběty. Mezi účastníky, kteří převzali 22. června svá ocenění z rukou Lejly Abbasové, patronky programu, byli i studenti z Gymnázia Brno-Řečkovice.

Účastníci se v rámci DofE, jak se zkráceně programu přezdívá, na jednotlivých úrovních (bronzové, stříbrné a zlaté) věnují v určitém časovém úseku čtyřem aktivitám - rozvoji talentu, pohybové aktivitě a dobrovolnictví. Danou úroveň pak završí dobrodružnou expedicí. Zakladatelem programu se stal v roce 1956 princ Phillip, vévoda z Edinburghu, který chtěl u mladých lidí rozvíjet všestrannost a podpořit je v jejich mimoškolních aktivitách. DofE je v současné době dlouhodobě podporováno britskou královskou rodinou, která celý program zaštiťuje. V prosinci 2017 u příležitosti velké mezinárodní akce, kterou česká kancelář DofE pořádala, navštívil Prahu princ Edward, který se osobně setkal se stovkou českých absolventů zlaté úrovně v budově Senátu České republiky.

 

DofE aktuálně funguje ve sto čtyřiceti státech světa a počet absolventů už překročil jeden milion. V České republice se ho účastní více jak 3 000 studentů. Každý, kdo se chce zapojit, se může přihlásit v jakémkoli místním centru, kterými jsou zpravidla vzdělávací instituce. Těch je aktuálně na území České republiky více než 160, kromě škol jsou jimi i dětské domovy nebo střediska volného času. Jak uvádí Tomáš Vokáč, výkonný ředitel programu: „Jedním z hlavních principů programu je, aby byl dostupný všem a mohl se zapojit doopravdy každý mezi 13 a 24 lety. Nezáleží přitom na tom, jaká je jeho fyzická kondice nebo jakým aktivitám se doposud věnoval. Každý si stanovuje své cíle individuálně a na základě svých možností. V tom spočívá unikátnost DofE.“ Získaný certifikát je pro účastníky mezinárodně uznávaným potvrzením toho, že na sobě dokáží pracovat. Často jim tak může dopomoci k zajímavé pracovní příležitosti nebo k získání stipendia na zahraničních univerzitách.

Jedněmi z oceněných byli i Šimon a Petra z Gymnázia Brno-Řečkovice. Na otázku, v čem vidí u sebe největší přínos zapojení do DofE, odpovídá Šimon: „Program mě dostal dál především v oblasti talentu – nikdy jsem nechodil do žádné výtvarné školy, kreslil jsem si pouze doma. V kreslení jsem se zdokonalil asi nejvíc.“ Petra zpětně hodnotí jako nejpřínosnější doučování v sekci dobrovolnictví a své aktivity v sekci talentu – tam se věnovala vzdušné akrobacii. Během expedice se jejich tým věnoval natáčení filmu. Mezi jejich nejzajímavější zážitky patří příprava na expedici a její samotná realizace.

Markéta Oudesová, komunikační manažerka programu