Sláva létu a knížkám

Vážení a milí literární gurmáni,
léto je v plném proudu - a ta pohodička sednout si venku na lavičku a začíst se do krásné knížky je k nezaplacení. Nejlepší relax, jaký známe. A protože se s Vámi rády o takový zážitek podělíme, budeme Vám o prázdninách číst. Toto léto věnujeme dětem a na dospělé přijde řada třeba příští rok. Využijeme prostor krásně upraveného parku u kostela, kde to opravdu žije. Při cestě na zmrzlinu jsme si všimly, kolik se tam pohybuje dětí a rodičů, takže dobrá příležitost seznámit Vás s úžasnými dětskými knížkami. Vybraly jsme brněnské nakladatelství Host, které si vede skvěle nejen v této kategorii, ale najdete u nich i perfektní čtení pro dospělé. Právě z tohoto nakladatelství budeme číst dětem krátké ukázky z knih, abychom Vám toho ukázaly co nejvíce. Budeme se na Vás těšit ve středu 28. 7. a v pondělí 9. 8., vždy od 16 do 17 hodin. Park není zase tak rozlehlý, takže se tam určitě najdeme. 
Nezapomeňte také na naše Velké putování za poznáním Knihovny Jiřího Mahena, čekají na Vás kromě naší domovské pobočky ještě v minimálně 11 krásných pobočkách po Brně. V každé pobočce si pro Vás knihovnice vymyslely zajímavý úkol, za jeho splnění dostanete samolepku do hrací karty, a po návštěvě 12 jakýchkoli poboček se dostanete do losování o hezké ceny. Soutěžní úkol v Řečkovicích je spojen s osobností básníka, který byl přítelem Jiřího Mahena a svého času v Řečkovicích bydlel. Už víte? Tak to je dobře, můžete si k nám přijít pro hrací kartu a do soutěže se zapojit.
K pěknému létu patří pohoda a zábava, právě takové knížky Vám v prázdninové Řeči nabídneme.
Nejmenším dětem jsou určeny 5minutové ospalé pohádky, Bohatě ilustrovaný soubor pohádkových vyprávění, která děti znají z filmů studií Disney a Pixar, a 5minutové Star wars příběhy, jedenáct bohatě ilustrovaných zjednodušených příběhů, inspirovaných slavnou filmovou sérií.
Vtipná je první kniha série Deník mopse Kyly Mayové. Baron z Bublin alias Bubi je nejroztomilejší mops na světě. Miluje módu, arašídové máslo a svoji paničku Bellu. Když se Bella přihlásí do soutěže pro vynálezce, Bubi jí pomůže vytvořit nejlepší projekt všech dob. Jenže kvůli úskočné veverce Oříškovi mops nedopatřením celý projekt zničí. Jestli chce, aby jeho panička byla zase šťastná, musí se postavit Oříškovi - i dešti - jednou provždy.
Úplným prťátkům jsou určena dvě zajímavá leporela – Jak to žije – auta a Jak to žije – bagry.
Velké potěšení přinese další kniha série Míša a její malí pacienti Aniely Cholewińské-Szkolikové. Začínají prázdniny a Míša odjíždí se svým tatínkem tábořit k řece. Brzy pozná obyvatele okolní divočiny: malou žabičku, rodinku rákosníků a také mrštnou vydru. Když se zvířátka dostanou do potíží, Míša s Pupíkem udělají všechno pro to, aby jim pomohli.
Starší děti mají léto spojené s dobrodružstvím a nevšedními zážitky.
Totéž nabízí šestá kniha série Alea, dívka moře Tanyi Stewnerové. Všichni členové posádky Alfa cru přišli o své vzpomínky. Jestli chtějí zjistit, co se s nimi stalo, musí se co nejrychleji zase zorientovat. Proč po nich jdou? A kdo je ten podivný muž v černém kabátě, který je sleduje ze břehu? Alea to ani v tak složité situaci nevzdává a je připravena své přátele za každou cenu zachránit.
Spisovatelka jménem Blanche napsala krásný román pro děti Hati. Hati je starý vlk ze skandinávské mytologie, který vypráví dívce Tanaki vlčí legendy tří severních národů. Dívka se dozvídá nejen o životě severních národů a jejich soužití se zvířaty, o šamanech, bozích, polobozích, obrech i trpaslících, ale i o tom, jak důležité je přátelství i pro ty největší samotáře.
Všichni, nejen děti, jsme se těšili na druhou knihu série Philipa Pullmana Kniha Prachu, která nás zavede do stejného prostředí, v němž se odehrávaly romány trilogie Jeho temné esence. Druhý díl je ještě napínavější než ten úvodní a doufáme, že ten třetí, závěrečný, na sebe nenechá dlouho čekat.
Pro teenagery jsme vybraly fantasy Kouzla rodu Thornů Margaret Rogersonové. Elisabeth vyrůstala v jedné z austermérských veleknihoven. Od malička procházela kolem spoutaných grimoárů - kouzelných knih, které se po osvobození změní v běsnící monstra z kůže a inkoustu. Když při útoku na veleknihovnu jeden z nejmocnějších grimoárů uprchne, Elisabeth se ocitne uprostřed gigantického spiknutí.

ČERVENEC, SRPEN 1921

O vlásek unikli severočeští milovníci zlatavého moku velkému neštěstí. Dne 1. července totiž vstoupilo dělnictvo severočeských pivovarů do stávky. Cílem bylo zvýšení mzdy. “Postiženým pivovarům podařilo se udržeti chod závodů do té míry, že zabránilo se zkažení piva.”

V neděli 3. července se v Pisárkách konala slavnost Národní Jednoty a Stálého výboru všech českých spolků. Účastníci byli lákáni na nejrůznější atrakce, jarmark s 32 stánky apod.

Dne 8. července by 100. narozeniny oslavil komik Felix Holzmann (+13.9. 2002). Asi si většina z nás vybaví postavičku s kulatými brýlemi, slamákem na hlavě a nezapomenutelnou scénku Včera, dnes a zítra...

Dne 16. července zahájily svůj provoz říční lázně Riviéra na Svratce v Pisárkách. I když stavební práce nebyly zcela dokončeny, byla vzhledem k horkým letním dnům návštěvnost hojná.

Dne 29. července se Adolf Hitler stal jediným vedoucím představitelem Německé dělnické strany (DAP). Ještě jako řadový člen této malé levicové strany byl velice aktivní, organizoval shromáždění, kde vystupoval jako řečník, rozdával letáky na ulici. Vedení se ho chtělo zbavit, což se nepovedlo, a Hitler se ve straně (nyní již pod názvem NSDAP) stal šéfem.

Dne 2. srpna zemřel italský operní pěvec Enrico Caruso, jeden z nejslavnějších tenorů na světě. Patří k významným průkopníkům nahrávání hudby.

V úterý 16. srpna informovaly Lidové noviny o leteckém dni v Brně. Diváci mohli zhlédnout ukázky letecké akrobacie. Hlavním bodem programu byl však útok aeroplánu na vojenský tábor. Tři aeroplány zamířily směrem k Řečkovicím a přes Palackého vrch napadly vojenský tábor. Zde bylo připraveno velmi živé představení, rány z děl, rachot kulometů, bomby vybuchovaly, plály ohně z roští. Téměř 6000 přihlížejících bylo jistě spokojeno.

Dne 23. srpna oslavil 70. narozeniny spisovatel Alois Jirásek. Slavila doslova celá republika. Probíhaly různé přednášky na jeho počest. Prezident T. G. Masaryk mu napsal osobní dopis, blahopřáli vládní činitelé. Brněnské Národní divadlo dávalo Jiráskovo drama Gero.

Letecká katastrofa 24. srpna. Vzducholoď R 38, tehdy největší vzducholoď na světě, se během svého zkušebního letu při prudkém manévru roztrhla a následně explodovala. Ze 49 osob přežilo neštěstí pouze 5. V troskách zahynula velká část vynikajících britských vzducholodních odborníků i část americké posádky, která se lety vzducholodí zacvičovala. Po této havárii se britský vzducholodní program na 10 let téměř zastavil.

Dne 25. srpna vyšel v lidových novinách článek, který nám dnes ukazuje, jaké bylo před 100 lety zásobování, a zároveň můžeme nahlédnout i na tehdejší poeticky popsaný jídelníček.
“Malé břicho brněnské. Velkým míníme tržnici v Masné ulici, tam se prodávají voli, krávy, vepři, kozy, ovce, telata, krátce velká zvířata, která jsou určena pro naše vzácné bříško. Na Dominikánském náměstí jsou tvorové sice neméně vábní a lahodní, ale o poznání menší: selátka, kůzlátka, husy, kachny, kuřata, holoubata, koroptve a pak máslo, tvaroh a vejce. Na čtverci s otvory do ulice Panské, Zámečnické a Panenské rozprostřeno je tu denně na stáncích i na zemi, čeho kuchyně se sklony vybranějšími, ne-li labužnickými potřebuje. Tento týden skýtá nám znamenitou hojnost kuřat všech velikostí, na pekáč i na papričku. Hus je boží úrodička na stáncích, pěkně a čistě oškubaných, žluťoučkých a sádelnatých, že se srdce směje a sliny v ústech sbíhají slastnou představou lukulského obědu… Holubi a koroptve jsou též na trhu. Holubí párek za 10 K, koroptve kus za 5 až 6 K. Kterýsi podnikavý venkovan přinesl včera a vyložil na prodej raky, čilé a udivené podivným osudem. Nabízel je kus po koruně, ale ještě k polednímu pobíhali mu tito klepetníci po tabuli stánku, čekajíce netrpělivě na vyvoleného poživače, v jehož hrnci by mohli jásavě zrudnouti.” Zajímavá nabídka, což? Já asi teď budu pár dní vegetarián :)

Zdrojem mi byl internet a dobové Lidové noviny.

Milí čtenáři, přeji krásné letní měsíce a budu se těšit na září letos i to před 100 lety.

Mgr. Dana Malíková

11 Oslava fotoVýznamné životní jubileum oslavila dne 19. 5. 2021 klientka našeho Domu Naděje Brno-Řečkovice. Paní Anně V. bylo krásných 100 let!
Společná oslava proběhla za účasti nejbližší rodiny klientky a ostatních obyvatelů domova. Klienti domova se velmi těšili na první společné setkání, které se mohlo uskutečnit po dlouhé odmlce, způsobené nepříznivou epidemiologickou situací spojenou s onemocněním covid-19.
Mezi gratulanty nechyběl starosta MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora Mgr. Bc. Marek Viskot, ředitel brněnské Naděje dr. Jiří Valnoha, vedoucí Domů Naděje Mgr. Ing. Eliška Vondráčková a také zástupkyně České správy sociálního zabezpečení.
K tanci a poslechu zpíval oblíbený umělec Jiří Helán, který je v řečkovickém domově při podobných příležitostech již pravidelným hostem.
Paní Anně V. přejeme hlavně hodně zdraví a ještě mnoho spokojeně prožitých let v našem domově.

Bc. Kateřina Urbánková, fundraiser

12 Orelský kroj fotoJiž delší dobu jsme si v Orlu Řečkovice pohrávali s myšlenkou na pořízení historických stejnokrojů. Čas, který nám poskytlo období během pandemie, jsme tak využili k ušití těchto krojů. Základní stejnokroj sestává z čamary (kabátec se zapínáním, šňůrami a s domovenkou), čepice-lodičky, dlouhých kalhot (resp. u ženského kroje sukně) v olivově zelené barvě, modré košile a bílé kravaty. Orelský stejnokroj odkazuje na historii naší organizace. Je symbolem hrdosti a vlastenectví předchozích orelských generací. V neposlední řadě nám dává určitou příslušnost, identifikuje nás a říká, kam patříme a jaké hodnoty vyznáváme. Proto když na řečkovických akcích narazíte na někoho v zelené uniformě s bílou kravatou a pérem na hlavě, nelekejte se, nejedná se o žádné podivíny, ale o hrdé Orly.

Petr Bořecký, váš radní

13 Červnové akce fotoJeště před začátkem letních prázdnin je nám potěšením vás krátce informovat o uplynulých akcích, které jsme pro vás konečně po covidové pomlce mohli s naším Spolkem pořádat. Druhou červnovou neděli tak proběhlo Odpoledne na Ponávce u Mlýna, kde jsme účastníky přednáškou seznámili s místní přírodou, pozoruhodnými artefakty v okolí a také si zkusili práci řezbáře a pomohli k rekonstrukci dřevěných soch v okolí Vránova mlýna. Toto příjemné setkání mělo za cíl vytvářet komunitu lidí, kteří se spontánně starají o své okolí a sami přispívají k jeho kultivaci.
Další dvě akce se týkaly aktuální problematiky územního plánování. První bylo představení upraveného návrhu nového územního plánu, kde se občané mohli v řečkovické sokolovně komplexně seznámit s tímto návrhem a také si vyslechnout připomínky zástupců veřejnosti i naší MČ. Doufáme, že do finální podoby návrhu budou zapracovány všechny naše relevantní připomínky a námitky a že tak přispějeme k uchování zdravého životního prostředí v Řečkovicích. Udělali jsme pro to maximum. Během června jsme v řečkovické KJM pro vás také připravili výstavu „Jak mohly vypadat Řečkovice“, kde se lidé zase mohli seznámit s historií územního plánování Řečkovic, Mokré Hory a okolních obcí.
V září a na podzim se budeme těšit na další akce, které pro vás budeme pořádat – druhé tematické odpoledne u Ponávky, přednášky o mokrohorských vilách a další. Nyní hlavně přejeme všem krásné prožití léta a zasloužený odpočinek.
Ondřej Štaud, zastupitel městské části

14 Revitalizace foto 2Pondělí 24. května bylo typickým květnovým dnem tohoto roku. Chladno se zataženou oblohou. V srdci naší městské části se navzdory lehkému deštíku konalo otevření zrekonstruovaného Palackého náměstí. Naprostá většina stavebních prací se odehrála už na podzim loňského roku, na jaře bylo třeba dokončit výsadby, trávník a chodníčky uvnitř parku.
Slavnostního otevření se společně se starostou Markem Viskotem zúčastnila primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková a náměstek primátorky Jiří Oliva. Nechyběl autor celého projektu architekt Zdeněk Sendler, který ve svém proslovu vyzdvihl zejména to, jak se vedení městské části podařilo časově navázat rekonstrukci parku na předcházející městskou opravu silnice před kostelem. Doprovodný program pro děti zajišťovalo v průběhu odpoledne divadlo Kejkle.
Celková revitalizace Palackého náměstí s parkem je významnou investicí do veřejných prostranství v naší čtvrti - a dnešní téměř každodenní davy lidí v něm jsou tou nejlepší vizitkou a dokladem, že se komplexní revitalizace tohoto veřejného prostoru mimořádně povedla. A není v této době rozhodně jediná. Ještě letos se uskuteční revitalizace Nového náměstí a na podzim začnou také práce v parku na Horáckém náměstí. Přejeme vám všem hezké a příjemné nadcházející letní, ale i další chvíle, strávené nejen v těchto revitalizovaných parcích.
Filip Hrůza
místostarosta

14 Revitalizace foto 4

Jak to všechno začalo

Je první červnová neděle odpoledne, sluníčko svítí a venku je konečně příjemně. Sedíme s panem profesorem Vaňkem a panem Bartoňkem v areálu bývalého řečkovického pivovaru, z reproduktoru se k nám nesou tóny lidových písniček a my pozorujeme malé i větší tanečníky sokolských Pampelišek, jak si zase po roce opakují kroky Moravské besedy. Třicáté jubilejní hody budou! Před pár týdny jsme tomu ještě nevěřili. Covidová situace nebyla nejlepší a na otázku, zda budou v létě povoleny velké kulturní akce, nikdo nedokázal odpovědět. Vzpomínáme, jak to vlastně všechno před těmi třiceti lety začalo. Kde se tady najednou vzala tradice Vavřineckých hodů? Poslední hody se konaly v řečkovické sokolovně v srpnu 1970.
„Psal se rok 1991. V neděli 11. srpna se v pivovarském areálu uskutečnilo tzv. Vavřinecké odpoledne. Zasloužili se o ně členové ČSL a řečkovičtí farníci spolu s tehdejším starostou Ing. Janem Holíkem a místostarostou Janem Saňkou. Na přípravě se také podíleli členové místního zastupitelstva doc. MUDr. Jiří Vaněk, RNDr. Ivan Koláčný a Věra Hejtmánková. Pro příjemné posezení bylo zajištěno pohoštění – napečeny koláče a cukroví, k tanci a poslechu hrály dvě hudby. K dobré pohodě přispěla i vyjížďka kočárem taženým koňmi a také prohlídka pivovarských sklepů, pro mnohé do té doby nedostupných. Hojně navštívená akce přilákala do areálu někdejšího pivovaru na 500 návštěvníků nejen z Řečkovic.
V roce 1992 byla ustanovena zvláštní komise pro přípravu a organizaci Vavřineckých hodů ve složení Ing. Jan Holík, RNDr. Ivan Koláčný, doc. MUDr. Jiří Vaněk, Jan Bartoněk, L. Ulrichová a D. Žáková. První krojované hody se uskutečnily ve dnech 15. a 16. 8. 1992.“
(Čerpáno z kroniky paní Ludmily Ulrichové)
Krojované páry dávala tenkrát dohromady paní Ulrichová za farníky a pan Bartoněk za Sokol. Snad mi paní Ulrichová promine, když zmíním, že se jí pak dostalo přezdívky hodová kuplířka. Hody byly v tom roce dvoudenní. V dalších letech se k nim přidalo ještě páteční zvaní a čtvrteční cesta pro máju do řečkovickomokrohorských lesů. Tato tradice se drží dodnes. Hodový program se za těch třicet let - dá se říct - nezměnil. Snad jen časy ukončení sobotního a nedělního programu se v průběhu let upravovaly. V sobotu od půl desáté se staví mája, ne pomocí jeřábu, jak to bývá někde zvykem, ale poctivě rukama. Je to namáhavá práce, kdy všichni musí společně, obrazně řečeno, táhnout za jeden provaz, kdy sebemenší chybička může celou akci ohrozit. Pokud jste ještě nikdy při stavění nebyli, určitě se přijďte podívat nebo i pomoct. Je to opravdu velký zážitek - a slavnostní pocit euforie, když mája pevně stojí, se dá ještě umocnit slovy písničky „Ta řečkovská mája tenká, ta řečkovská mája tenká, ej viděl jsem ju ze Špilberka …“ V 15 hodin začíná slavnostní průvod stárků. V roce 1992 nezačínal na konečné tramvaje, jak jsme dnes zvyklí, ale na Novém náměstí, a provázela ho bryčka tažená dvěma koňmi. Bryčku si tenkrát organizátoři zapůjčili v Chrlicích. Průvod je zakončen slavnostním předáním hodových práv starostou do rukou stárků v hodovém areálu - a hodová zábava může začít. Tenkrát k tanci a poslechu vyhrávala kapela Podboranka, jak jsem se dočetla v dobové pozvánce, kterou tenkrát graficky navrhl Jan Holík ml. Nedělní program začíná slavnou nedělní mší svatou v 10 hodin, která zpočátku bývala v našem malém řečkovickém kostelíčku, který ale svým prostorem přestal časem vyhovovat, a tak se přesunula do hodového areálu. V roce 1992 začínala odpolední hodová zábava už ve 14 hodin a celé hodové veselí zakončilo vrácení práv starostovi, příslib konání hodů v dalším roce a odchod stárků z hodového areálu ve 20 hodin.
Příprava hodů není jednoduchá, vyžaduje plno času, úsilí a energie, a ne vždycky jde všechno podle plánu. Své o tom ví jak pan Bartoněk, velký sportovec a sokol, který je pro řečkovické stárky velkou oporou a autoritou a který svým nadšením dokázal předat hodové tradice a byl vždycky tam, kde ho bylo nejvíc potřeba, tak i pan profesor Vaněk, dlouholetý člen i předseda hodového výboru.
Oba svorně vzpomínají na Vlastíka Kalába, který odpracoval mnoho a mnoho hodin na úpravě pivovarského areálu, na manžele Jahodovy, paní Pivoňkovou, paní Suchou, pana Suchého, pana Jančíka, paní Prchalovou, pana Prchala, bývalou tajemnici úřadu paní Otevřelovou a další a další pomocníky, kteří svou nezištnou pomocí rovněž přispěli ke zdárnému průběhu hodové zábavy.
Rok 1992 nedal základ jen Vavřineckým hodům, ale také dlouholetému přátelství pana Bartoňka a pana profesora Vaňka, kteří velkou část svého života hodům zasvětili. Když mi vypráví hodové příběhy, které se během těch třiceti let odehrály, je na nich vidět, že hody jsou jejich srdeční záležitostí, dá se skoro říct, že i jejich životem.
Hody v roce 1992 daly mimo jiné vzniknout Řečkovické třináctce. Pojmenovala se tak první skupina stárků. Tento název vznikl podle třinácti schodů, které vedly k pivovarskému areálu. Dnes už je prostranství kolem kostela opravené a přístup do areálu je po širokém otevřeném schodišti s kašnou. Řečkovická třináctka ovlivnila a stále ovlivňuje kulturní život v Řečkovicích. Založila tradiční Mikulášskou besídku v sokolovně (tu letos covidová pandemie bohužel pozastavila) a jednou za čas nacvičí ochotnické divadlo. Vznikla i taneční složka, jejíž vystoupení znají diváci i mimo Řečkovice.
Hodinka povídání nám utekla velmi rychle. Děti na parketu dotančily a některé se chystají vyrazit pro zaslouženou odměnu - zmrzlinu. Na parket se chystají velcí stárci. Je potřeba oprášit besedy (Moravskou, Českou i Československou), připravit nová taneční čísla a také pořádně procvičit hlasivky, aby zpěv stárků byl po celou dobu hodové zábavy pořádně slyšet.
Ve společnosti obou pánu jsem strávila velmi příjemné odpoledne.
Chtěla bych touto připomínkou poděkovat všem, kteří dali základ k obnovení tradice Vavřineckých hodů. Všem, kteří se jakýmkoliv způsobem na hodech podíleli a podílí. V Řečkovicích máme něco, co nám ostatní můžou závidět. Něco, co už třicet let přináší radost nejenom obyvatelům Řečkovic, ale všem, kteří se u nás na hodech byli podívat a pobavit.

16 Rozhovor Daniel BudíkTradiční festival minipivovarů v Řečkovicích a Mokré Hoře bude tentokrát v jiném termínu

Po loňském pátém ročníku v naší městské části již tradičního festivalu nás letos nakonec s ohledem na vývoj epidemiologické situace čeká šestý ročník v neobvyklém termínu. Během jara organizátoři této populární akce s přesahem mimo městskou část řešili, zda vůbec letos bude možné uspořádat z hlediska návštěvnosti tak velkou dvoudenní akci v areálu starého pivovaru. Nakonec se situace zlepšila, nicméně kvůli pomaleji se rozvolňujícím podmínkám se organizátoři rozhodli uspořádat akci tentokrát raději později v létě, aby těch aktuálně platných opatření v době konání festivalu bylo co nejméně. Zeptali jsme se tedy hlavního organizátora Daniela Budíka, jak to letos vidí jak s ohledem na aktuální specifickou situaci, tak i z hlediska náplně a programu letošního festivalu.

Letošní rok je s ohledem na aktuální situaci velmi specifický. Jak Vás tato situace a podmínky ovlivnily například při plánování tohoto festivalu? Odrazí se to nějak na jeho formátu či pojetí? Na kolik vystavovatelů se mohou návštěvníci letos těšit?

Termín na počátek června jsme zvolili hned po loňském červencovém termínu s naivní představou, že covid je za námi. Bohužel s tím, jak se situace vyvíjela stále negativně, nebylo možné prakticky plánovat vůbec. Nechávali jsme tedy vše otevřené - i možnost, že se letošní ročník neuskuteční. Na přelomu dubna a května se sice situace zlepšovala, ale bylo zřejmé, že původní červnový termín nebude realizovatelný. Otázka tedy byla, na kdy festival posunout, a nakonec jsme raději zvolili pozdější srpnové datum. Pro mne to znamená, že přípravy, které mám rozložené průběžně během celého roku, musím stihnout nyní během dvou měsíců. Ohledně formátu akce se budeme snažit zachovat co nejvíce úspěšného z minulých ročníků. Vystavovatelů bude opět zhruba dvacet. Větší počet není kapacitně realizovatelný, a i s ohledem na kapacity návštěvníků si myslím, že počet je takto optimální. 😊

Jak vlastně hodnotíte uplynulý ročník? Proběhly nebo proběhnou tam nějaké změny mezi minulým a letošním ročníkem?

Ročník 2020 byl také o měsíc posunutý proti původnímu termínu. Jednalo se o výroční pátý ročník, který jsme udělali poprvé dvoudenní, což se jednoznačně osvědčilo jak ze strany pivovarů, tak i zákazníků, kteří měli větší prostor ochutnat více speciálů v průběhu dvou dní. Počasí sice v sobotu nepřálo a poprvé nám festivalový den propršel, ale i tak byla návštěvnost a nálada více než dobrá. No a z mého osobního hlediska to byl ročník opravdu výjimečný, jelikož jsem sobotní den strávil s partnerkou v porodnici a půl hodiny po půlnoci se nám narodila dcera Adinka.

Návštěvníci se jistě opět mohou těšit i na zahraniční vystavovatele. Přibudou oproti loňsku nějaké nové zahraniční tipy? Máte nějakou zkušenost z hlediska zákazníků či návštěvníků festivalu z hlediska preference domácího či zahraničního piva?
Určitě plánujeme zákazníkům připravit stánek námi importovaných piv. Zákazníci majoritně pijí česká piva, ale značná část z nich ocení i zahraniční produkci a rádi ochutnají tradiční bavorskou pšenici nebo belgický speciál.

Určitě i letos bude součástí festivalu gastronomická část, chystáte zde něco nového? Případně v rámci programu festivalu?

Ano, letos bychom chtěli nabídku gastra rozšířit o další stánek v horní části areálu. V rámci programu se budeme držet osvědčených jmen, mimochodem opět se nám podařilo domluvit Záviše, který v minulém roce sklidil velký úspěch. Ale dorazí i nějací noví interpreti.

Máte nějaký speciální vzkaz či pozvání pro potenciální návštěvníky letošního ročníku Řečkovického festivalu minipivovarů?

Věřím, že nám bude přát počasí a že si společně se všemi zúčastněnými užijeme dva perfektní dny plné dobrého piva, zábavy a skvělé atmosféry.

Děkujeme za odpovědi a budeme se těšit na viděnou v areálu starého pivovaru 20. – 21. 8. 2021.
Otázky kladl Filip Hrůza

18 ZŠ Horácké nám. fotoKaždá škola je taková, jací jsou lidé, kteří tam pracují. Jsem moc hrdá na kolektiv lidí, kteří pracují v naší škole. Každý den vidím jejich osobní nasazení, zaujetí prací a hlavně zájem o žáky. O to víc mě těší, že jedna z našich dlouholetých kolegyň Irena Procházková byla oceněna městem Brnem za svou dlouholetou pedagogickou činnost.
Irena Procházková absolvovala Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v oboru biologie a geologie – zeměpis. Později rozšířila svou odbornost o výchovné poradenství a studium koordinace EVVO, kterou na naší škole organizuje. Vedle toho vede již několikátým rokem školní poradenské pracoviště a početnou skupinku našich asistentů pedagoga.
Životopis plný doplňujícího vzdělávání a kariérních postupů nevypovídá nic o lidských kvalitách učitele. Jeho kolegové ano, a ti mluví vždy o vstřícném jednání a ochotě vyslechnout druhé a najít společné řešení problému. Také o ochotě přijímat nové nápady a podporovat snahy o sebevzdělávání, o klidném a věcném posuzování problémů, a to i ve vypjatých situacích. Zmíním se mimo jiné i o snaze navozovat a udržet pozitivní atmosféru i ve chvílích, kdy není k optimismu mnoho důvodů. Řečeno slovy jedné z kolegyň: „Mezi vlastnosti dobrého učitele a kolegy podle mě neodmyslitelně patří lidskost, empatie, zájem, ale také praktičnost a schopnost zachovat chladnou hlavu ve vypjatých situacích. Irena všechno tohle má, a dokáže díky tomu koordinovat celé ŠPP, být tady pro nás kolegiálně, když potřebujeme podporu, ale také zklidnit emoce, které při práci s dětmi nutně vyvstávají. Dokáže být konstruktivní a profesionální, ale zároveň také chápavá a podporující. Sama si Irenina názoru a zpětné vazby vážím a vnímám ji jako velkou oporu celého našeho týmu.“
Pozitivní zpětná vazba nepřichází jen od kolegů, ale také od žáků a jejich rodičů. Kdybychom měli zmínit všechny, potřebovali bychom několik stránek, proto uvádíme jedno hodnocení za všechna: „Rukama paní učitelky Procházkové prošly na druhém stupni obě moje děti. Zeměpis a přírodopis jsou předměty, které mají v dětech vyvolat touhu poznání, ne biflování a učení se zpaměti. To se paní učitelce podařilo. Zapojovala žáky do smysluplných akcí, např. kdy starší navštěvují mladší spolužáky, aby jim předali vědomosti a zatím svoje získané zkušenosti. K tomu jim paní učitelka Procházková dávala prostor, diskutovala s nimi o průběhu akcí, udílela rady i zpětnou vazbu. Dcera se na tuto formu výuky vždy těšila.“
Toto byl velmi stručný souhrn dosavadního působení Ireny Procházkové na naší škole, vhodný do profesního životopisu, který by se jistě líbil každému řediteli. Irena naštěstí zůstává „naše“ a my jsme za to rádi.
Mgr. et Mgr. Ivana Melichárková, ředitelka školy
ZŠ Horácké náměstí 13

logo DominoDDM Helceletka - pobočka Domino, Kořískova 16, Řečkovice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.helceletka.cz/domino
Informace: Mgr. Jana Podzemná, tel. 775 803 059

Přihlašování na naše tvořivé kroužky na nový školní rok je otevřeno!

Nabízíme výtvarné a keramické kroužky pro předškoláky, školáky i starší děti.
Kreativní šití, Baby ateliér a rodinnou výtvarku pro nejmenší s doprovodem.
Výtvarnou přípravu na talentové zkoušky, keramické a výtvarné kroužky, točení na kruhu.

Některé kroužky jsou spojeny s vyzvednutím z družiny (ZŠ Hudcova, ZŠ Novoměstská).
Tvoření probíhá v našich dílnách v malém kolektivu v příjemné inspirativní atmosféře.

Přihlašování na všechny aktivity probíhá online:
www.helceletka.cz/domino

Vedoucí pobočky Mgr. Jana Podzemná

4C1E6ACE 3B91 471D 8E48 7FA34ED81246Bohužel ani letos tomu nepřála situace, abychom se na Den dětí sešli jako v minulých letech a společně oslavili svátek dětí. Proto i letos se rozhodlo RC Matáta uspořádat pro děti Stezku za pokladem s laskavým svolením radnice MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora. Na děti čekalo 6 úkolů na trase dlouhé zhruba 1,3 km. Posléze dole ve vestibulu řečkovické radnice čekal na děti poklad. Soudě dle krásných fotek na FB byla hra úspěšná a děti i dospělí si ji užili. Odhadovaná návštěvnost hry byla kolem 150 rodin.
RC Matáta děkuje za projevenou důvěru a také děkujeme MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora za spolupráci a odměny, a jmenovitě chceme poděkovat panu Dudovi, který se zhostil nelehkého úkolu vydávání pokladu malým návštěvníkům.

Za RC Matáta Zuzana Mládková

BAEFDA9C 17B9 4FAD A8BA 3D7D732F73C8

Po více jak roce se všichni pomalu začínáme vracet do „normálního“ života. S postupným rozvolňováním, kdy s radostí opět začínáme navštěvovat kulturní zařízení, společenské a sportovní akce, cestujeme a méně se zdržujeme doma, získávají zloději větší příležitost nezvaně navštívit naše obydlí. Přestože si svůj majetek chráníme celoročně, pojďme si v Evropském dni proti vloupání do obydlí, který letos připadl na středu 16. června, připomenout základní pravidla zabezpečení objektů.
Podle dlouhodobých statistických výstupů se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která nechávají lidé v době své nepřítomnosti často nezabezpečená. K nezvané návštěvě mnohdy napomáhá právě ponechání otevřené okenní ventilace či mikroventilace. Vloupání se do obydlí a jeho vykradení přes mikroventilaci může pachateli trvat kolem jedné minuty. „Základem efektivního zabezpečení obydlí je proto zamykání a zavírání oken. A to i ve chvílích, kdy si člověk odejde z domova jen na moment pro něco do obchodu nebo jde vynést odpadky. Je proto vhodné si návyk zamykání osvojit a zautomatizovat, protože samotné překonání obyčejných nezamčených dveří trvá do 5 sekund, u bezpečnostních nezamčených dveří trvá zloději otevření pouhých 15 sekund,“ apeluje na důležitost základního zabezpečení zamykáním plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR.
Přestože v období od 1. 1. 2021 do 30. 4. 2021 evidujeme nižší počet případů vloupání do bytů (r. 2021 – 466 případů, stejné období r. 2020 – 687 případů) či rodinných domů (r. 2021 – 667 případů, stejné období r. 2020 – 763 případů) než za stejné období v roce předchozím, doporučujeme obezřetnost a důkladnou přípravu na zabezpečení obydlí, zejména před odjezdem na letní dovolené.
Evropský den proti vloupání letos doprovází v členských státech Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN) nový slogan: „Ujistěte se, že to bude pouze šéfkuchař, kdo vás ten večer překvapí“. Nadále se bude zmiňovaný den prezentovat také sloganem z předchozích kampaní: „Ať se z vysněné dovolené nestane noční můra“. „Byť počet vloupání do obydlí v celé Evropě v posledních letech klesá, a nejinak je tomu i v ČR, tak tato trestná činnost stále patří mezi ty nejpočetnější. Tato kampaň upozorňuje na skutečnost, že na zabezpečení obydlí je třeba neustále myslet, protože pachatelé dokáží využít jak toho, že jste odjeli na dovolenou, tak i toho, že jste si odskočili třeba jen do restaurace nebo na nákup. A že zabezpečení je nejen o technických opatřeních, ale zejména o našem běžném chování a zvycích,“ říká JUDr. Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra.
Rady a doporučení
Prevence proti vloupání se rozhodně vyplatí, je proto důležité o zabezpečení obydlí přemýšlet nejlépe již při jeho výstavbě. Pokud to již není možné, doporučujeme s odborníky konzultovat vhodný systém bezpečnostních prvků pro váš byt či dům. Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní fólie apod.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním například na mobilní telefon (alarmy, kamery atd.). Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky.

Od začátku června mohou Brňané celkem ve dvaceti šesti sběrných střediscích odevzdávat použité pneumatiky. Tato služba je nově zdarma a týká se jak pneumatik s diskem, tak i bez disku. Doposud bylo možné odevzdat staré pneumatiky pouze ve čtrnácti střediscích a služba byla zpoplatněna částkou 55 Kč za pneumatiku s diskem a 30 Kč za pneumatiku bez disku.
„Již nyní registrujeme zvýšený zájem veřejnosti, což nás těší. Doufám, že o to méně vysloužilých pneumatik budeme nacházet při úklidu nelegálních skládek,“ podotýká Filip Leder, předseda představenstva společnosti SAKO Brno, která má na starosti provoz sběrných středisek odpadu na území města.
Sběrných středisek odpadu, která odebírají nepotřebné pneumatiky zdarma, je prozatím dvacet šest. Město při jejich výběru zohledňovalo dostatečnou kapacitu středisek, která umožní najednou skladovat až 50 kusů pneumatik. „Od července se k nim přidá i právě dokončované sběrné středisko odpadu v Židenicích na Lazaretní ulici, které uvedené kritérium splňuje také,“ doplňuje Filip Leder.
Seznam sběrných středisek odpadu, kde lze odevzdat staré pneumatiky s diskem a bez disku:

 23 SAKO pneumatiky fotoBohunice: Ukrajinská,
 Brno-jih: Košuličova,
 Brno-sever: Bieblova,
 Brno-sever: Dusíkova,
 Brno-sever: Jana Svobody,
 Brno-sever: Okružní,
 Brno-střed: Plynárenská,
 Brno-střed: Veveří,
 Brno-střed: Vídeňská,
 Bystrc: Páteřní,
 Bystrc: U Zoologické zahrady,
 Černovice: Mírová,
 Chrlice: Zámecká,
 Jehnice: Plástky,
 Líšeň: Josefy Faimonové,
 Medlánky: Rysova,
 Nový Lískovec: Oblá,
 Ořešín: Drozdí,
 Slatina: Mikulčická,
 Starý Lískovec: Vltavská,
 Tuřany: Malínská,
 Tuřany: Sladovnická,
 Útěchov: Adamovská,
 Žabovřesky: Korejská,
 Žabovřesky: Sochorova,
 Žebětín: Pod Kopcem,
 Židenice: Lazaretní (od 07/2021).

Mgr. Michal Kačírek, tiskový mluvčí, SAKO Brno, a. s.

24 FOTO U3V 01Je tomu již více než rok, co přednáškové sály Masarykovy univerzity zavřely své brány a celý svět zahalily roušky a respirátory. Vzdělávání seniorů na Univerzitě třetího věku MU však volně dýchá dál. Jen probíhá na místě, jež je pro nás i pro naše účastníky velikou výzvou – v online prostoru.
U3V MU se však této výzvy chopila se ctí a posluchači aktuálně sledují na obrazovkách svých počítačů přednášky dlouhodobých, krátkodobých tematických i jazykových kurzů. Výuka probíhá na uživatelsky velmi jednoduché platformě YouTube nebo v aplikaci Microsoft Teams, jež nabízí i možnost interakce a vstupu do diskuze s vyučujícími. Snažíme se, aby byla výuka po technické stránce co nejjednodušší, poskytujeme proto posluchačům po celou dobu trvání kurzů podrobné návody i telefonickou podporu. Přestože bychom návrat k prezenčnímu režimu velice uvítali, s online výukou máme již bohaté zkušenosti, jež chceme i nadále rozvíjet a postarat se, aby byli naši posluchači maximálně spokojeni.
I pro akademický rok 2021/2022, který zahájíme v říjnu, jsme připravili několik dlouhodobých kurzů. Bude možné přihlásit se například do tříletého cyklu Všeobecně zaměřeného kurzu, který je připravován ve spolupráci se všemi fakultami MU a skvěle se hodí pro zájemce o všeobecný přehled. Kurz je zakončen slavnostní promocí, během níž posluchači obdrží osvědčení o absolvování kurzu.
Tříletý je také zbrusu nový cyklus přednášek s názvem Umělecká díla a podoby jejich uměleckohistorického vysvětlení, jehož tématem budou umělecká díla od raného novověku po současnost. Kurz navazuje na úspěšné cykly ve spolupráci se Seminářem dějin umění FF MU a je taktéž zakončen slavnostní promocí. Nabízíme ale také jednoleté kurzy, mezi které patří Kulturní dědictví a památková péče na Moravě, jejž pořádáme ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, a také kurz Univerzita třetího věku a Moravské zemské muzeum.
Výuka probíhá zpravidla jednou za 14 dní v období od října do května. Pro posluchače přihlášené do dlouhodobých kurzů čeká během akademického roku i široký výběr kurzů krátkodobých s nejrůznější tematikou, jedná se například o astronomii, genealogii, kybernetickou bezpečnost nebo kurz o Jižní Americe a mnoho dalších. Nudit se u nás tedy rozhodně nebudete!
Vzdělávání na U3V MU je bezplatné, uhradit je nutné pouze jednorázové zápisné, které pro celý akademický rok činí 800 Kč. Přihlášky ke studiu budeme přijímat od 1. 9. 2021. Bližší informace o přihlašování naleznete na webových stránkách www.u3v.muni.cz, kde v brzké době upřesníme, zda bude přihlašování a i samotná výuka probíhat prezenční či elektronickou formou.
Kolektiv U3V