06 Jubilant Foto 2V úterý 18. prosince 2018 oslavil mimořádné životní jubileum občan naší městské části pan Jan Pokorný. K dosažení věku 100 let mu přišel popřát pevné zdraví a mnoho sil do dalších let také starosta Marek Viskot.
Redakční rada zpravodaje ŘEČ se připojuje ke gratulantům, v dalším vydání zpravodaje Vám přineseme rozhovor s panem Pokorným.
Redakce

 

06 Jubilant Foto 1

Letos uplyne 100 let od vzniku tzv. Velkého Brna. Mezi tehdy připojené obce patřily i Řečkovice.
Mokrá Hora v té době však ještě byla spojena s Jehnicemi. Po přibližně 200 letech došlo 1. února 1953 k rozdělení obou obcí. Mokrá Hora svoji samostatnou existenci udržela pouhých 7 let. Roku 1960 se spojila s Řečkovicemi.
Zajímavostí je, že několik posledních domů nad mateřskou školkou na ulici Tumaňanova stále přísluší k Jehnicím.

Mgr. Dana Malíková

07 Historie Fotografie

08 Odstranovani stromu mapaŠkolní lesní podnik Mendelovy univerzity oznamuje, že od ledna do března 2019 bude na svých lesních pozemcích v katastrech Řečkovice a Sadová ve větším rozsahu a s pomocí techniky odstraňovat suché a nemocné stromy. Tuto povinnost ukládá vlastníkům lesa lesní zákon. Pohyb lidí v dotčených lesích bude omezený. V Řečkovicích se to bude týkat lesa v Zamilovaném hájku.

Tento stav je důsledkem extrémního sucha, které způsobilo rozsáhlé chřadnutí zejména borovic a modřínů.

Na základě zprávy od Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny připravilo Oddělení životního prostředí ÚMČ.

Nadpis dnešního povídání nelže – v posledním půlroce se rozvířil poklid v naší pobočce a nastala spousta změn.
První změna přišla už během léta a vy jste ji zaznamenali od září. Šárka Ondrušková, která ve zdejší pobočce se mnou v předchozích letech pracovala, začala nově působit v pobočce v Medlánkách na Sýpce. Místo ní přišla do Řečkovic Lucie Filipová, která dlouhá léta pracovala v Mahenově památníku.
Další změna nastala v listopadu. Jistě jste zaregistrovali, že pobočka byla více než týden uzavřena. To proto, že celá knihovna Jiřího Mahena přešla na nový výpůjční systém, který bylo potřeba kompletně nainstalovat, převést tam veškeré údaje o knihách i čtenářích a zprovoznit jej. Nebyla to žádná legrace, šlo doslova o miliony údajů. Od 20. listopadu tedy půjčujeme v novém systému, pro čtenáře slouží nový katalog. Není to lehké pro nás ani pro čtenáře, ale snažíme se každému pomoci a vysvětlit nové funkce. Doufám, že se to všecko časem usadí a zaběhne, jen si na to musíme všichni zvyknout.
Poslední odstavec se mi nepíše lehce – musím se s vámi rozloučit. Už mi dávno není osmnáct, už mne pronásledují různé neduhy, které nyní dospěly do fáze, že už nemůžu pracovat tzv. „na plný plyn“. Většina lidí si neuvědomuje, jak je knihovnická práce náročná fyzicky i psychicky – je to taková kombinace učitelky a prodavačky, občas zpestřená skladníkem. A tak jsem dospěla k rozhodnutí, že musím skončit. Strávila jsem v této pobočce 13 let života, za tu dobu se z místa na mapě stala záležitost mého srdce. Ze všech poboček, na kterých jsem za svůj profesní život pracovala, jsem tuto měla nejraději. Potkala jsem tu milé a pilné čtenáře, pochvalovala si dobrou spolupráci se školou a vstřícné vedení radnice. Všem velice děkuji. Budu na vás vzpomínat, a doufám, že i vy si aspoň občas vzpomenete na mne.

Přeji vám všechno dobré, hodně štěstí mé nástupkyni a krásnou novou budovu knihovny.

Vaše knihovnice
Jana Paculová

Knihy pro děti :

POHÁDKOHRÁTKY – autorka Sandra Grimmová napsala knížku veselých pohádek, doplněných o náměty k povídání a hraní. A na závěr připojila deset rad, jak dětem správně předčítat.
ČERNOBÍLÉ PRÁZDNINY – Honzík se na prázdninách u tetičky proboří do dutiny skryté pod pařezem a objeví tam podivuhodný svět plný zvířecích kamarádů, kteří mu vypravují pohádky a pomáhají mu řešit jeho problémy. Knihu napsala Lucie Šavlíková.
PRO HRST LENTILEK – Lavie Tidhar napsal příběh o městečku, kde jsou zakázány všechny sladkosti, vznikají zde pašerácké gangy a v policii bují korupce. Hrdinkou je dvanáctiletá Nelle, která má detektivní kancelář a pustí se do pátrání po ztraceném medvídkovi zlopověstného gangstera Eddieho Mentolky.
TÁTA ZA VŠECHNY PRACHY – nová kniha Davida Walliamse, autora populární Babičky drsňačky. Tentokrát je hlavní postavou táta – automobilový závodník, který se po ošklivé havárii ocitne bez přátel, bez pomoci a bez peněz.

Knihy pro dospělé :

PODBRDSKÉ ŽENY – autorka Jana Poncarová popisuje osudy tří generací žen, žijících od první světové války do současnosti na venkovském statku.
NAVRÁTILKA – třináctiletá dívenka je ze svého bezstarostného života vytržena sdělením, že žije v pěstounské rodině a že se má vrátit do své biologické rodiny. Autorka Donatella di Pietrantonio zaujímá postoj pozorovatele, v knize přibližuje italský venkov 70. let.
ČTVERO ROČNÍCH DOB V ŘÍMĚ – autorem této knihy je Anthony Doerr, autor oceněný Pulitzerovou cenou za román Jsou světla, která nevidíme. Tentokrát popisuje svůj pobyt v Římě, kde nejen navštěvuje známé památky, ale učí se také italsky, čte slavné italské klasiky a uvažuje o historii, tradici a plynoucím čase.
STRÁŽCI SVĚTLA – fotografka přírodních scenerií se rozhodne strávit rok na nehostinných ostrovech, kde se dá pobývat jen na zvláštní povolení, vydaných za účelem vědeckých bádání. Když jeden z vědců zemře, vyvolá to řadu otázek, ale z ostrova není kam utéct… Autorka Abby Geniová s touto knihou zvítězila v soutěži debutů pořádaném knihkupectvím Barnes a Noble a získala cenu Chicago Reviewof Books.

Příjemné počtení vám přeje
Jana Paculová, vedoucí pobočky KJM v Řečkovicích

11 Lesy FotoZvyšující se nároky veřejnosti na les vedou k větší potřebě komunikace s veřejností. Naším cílem je přiblížit lidem prostředí lesa se všemi jeho funkcemi, prohloubit u nich zájem o les a dřevo jako obnovitelnou surovinu, zlepšit vztah moderní společnosti k lesu a přírodě vůbec. Snažíme se lépe veřejnosti objasnit práci lesníků. Jedním z nástrojů této komunikace je lesní pedagogika. Kromě její výuky pořádají Lesy města Brna i celou řadu akcí určených široké veřejnosti. Tyto akce jsou spojeny s přírodou a probíhají na různých místech. Mezi ty pravidelné patří např. sázení vánočních jedliček, otevírání studánek nebo Den s lesy.
Od roku 2018 se nejvíce akcí uskutečňuje v areálu U Mravence Lesíka v Brně-Řečkovicích.
V letošním roce zde připravujeme celou řadu nových i už známých akcí.
Od ledna do května, vždy 1. sobotu v měsíci, bude od 14. do 19. hodin areál otevřený a budete se moci zahřát u plápolajícího ohně nebo si opéct špekáček.
V dubnu se pak můžete těšit na „Velikonoční aranžování“. Konec měsíce dubna je ve znamení pálení čarodějnic, které v areálu U Mravence Lesíka, proběhne 30. 4. 2019.
Informace o akcích, které Lesy města Brna pořádají, najdete na www.lesymb.cz, fb lesymb.

logo DominoDDM Helceletka - pobočka Domino, Kořískova 16, Řečkovice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.helceletka.cz/domino
Informace: Mgr. Jana Podzemná, tel. 775 803 059

Dle volných míst (viz web) je možné přihlašování do některých našich kroužků na 2. pololetí.

Srdečně zveme veřejnost, rodiče a děti na výstavy výtvarných prací dětí z našich kroužků:
Výstava TVOŘÍME A HRAJEME SI od 11. 3. do 19. 3.
ve společenském centru Sýpka, Kytnerova 1, Brno-Medlánky.
Zveme na zahájení výstavy s výtvarnou dílnou v neděli 17. 3.: 15-17 h. dílna, od 17 h. vernisáž.
Výstavu tvoříme a připravujeme společně s dětmi z kroužků DDM Domino a DDM Frikulín.

Po celý březen můžete také zavítat na POKRAČOVÁNÍ VÝSTAVY DĚTSKÝCH PRACÍ
v knihovně: KJM, pobočka Královo Pole, Palackého tř. 16.

Máme již vypsáno on-line přihlašování na naše tvořivé letní tábory:

KUTIL NA CESTÁCH 1 - 29. 7. - 2. 8. 2019
KUTIL NA CESTÁCH 2 - 19. 8.–23. 8. 2019
Tvořivý program příměstských táborů je připraven pro děti od 6 do 14 let, náplň obou táborů se bude mírně lišit podle složení účastníků. Pojďte s námi spolu s procházkami v přírodě objevit kouzlo kutění, tvoření z přírodních, tradičních i netradičních materiálů.

HRNČÍŘSKÝ VÝTVARNÝ - 26. 8. – 30. 8. 2019
Tradiční příměstský tábor pro děti 6-14 let.
Opět roztočíme hrnčířské kruhy, užijeme si spoustu zábavy při tvoření s hlínou a dalšími materiály. Čekají nás samozřejmě i výlety a vymýšlení her.

Jana Podzemná

15 Listopad a prosinec FotoV pátek 16. listopadu 2018 se uskutečnila v sokolovně v Brně-Řečkovicích Sokolská akademie u příležitosti oslav 100. výročí založení republiky. Jednotlivé oddíly si připravily ukázku své činnosti a před zaplněnou sokolovnou předvedlo svá vystoupení téměř 150 cvičenců - od těch nejmenších až po seniory. Završením tohoto pěkného podvečera bylo přenocování malých cvičenců s rodiči a cvičiteli v tělocvičně.
Sobota 17. listopadu je dnem, kdy si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii. Tento den začal mší svatou v řečkovickém kostele a pokračoval průvodem se sokolskou, orelskou a skautskou vlajkou ke vzpomínkovému místu v sokolovně, kde za houslového doprovodu a písně „Blíž k Tobě Bože můj“ byla současně s věncem pořádající sokolské jednoty položena kytice MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora. Poté byla zapálena svíce a přítomní duchovní Církve československé husitské a římskokatolické vzpomenuli památky obětí nacistické a komunistické totality a připomněli význam a symbol tohoto dne nejen pro současnost, ale i pro budoucnost. Bylo vzpomenuto zakladatelů československého státu, zazněla oblíbená píseň prvního československého prezidenta T. G. Masaryka „Ach synku, synku“ a závěrem státní hymna.

Vážení spoluobčané,
chtěla bych ještě jednou poděkovat za podpisy, kterými jste podpořili petici „Stop hluku v Řečkovicích“.
Petici jsem odeslala na Ministerstvo dopravy společně s dopisem, ve kterém jsem upozorňovala na zdravotní dopady nadměrného hluku. Jedná se o závažný problém, na který upozorňuje také rozsáhlá studie „Noise in Europe 2014“, kterou publikovala Evropská unie. V této studii se nachází množství faktů, které popisují dopady pramenící ze života v nadměrném hluku (poruchy čtení, rozrmzelost, spánkové poruchy, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění, předčasná úmrtnost). Podle EU jsou dokonce definovány vysoké úrovně hluku nad 55 dB v denních hodinách a nad 50 dB v noci. Výsledky měření na ulici Kronova ukázaly, že denní úroveň hluku je 62,1 dB a v nočních hodinách 54,1 dB. Jak tedy můžete vidět, žijeme ve vysoké úrovni hluku, která může mít závažné dopady na naše zdraví.
To byl také důvod, proč jsem se rozhodla pokusit prostřednictvím petice zajistit vybudování protihlukových zábran.
Bohužel v listopadu jsem obdržela z Ministerstva dopravy zamítavou odpověď, ze které bych zde jako shrnutí uvedla tento výňatek:
„Ředitelství silnic a dálnic ČR, jako příspěvková organizace Ministerstva dopravy, využívá k investicím prostředky z veřejných rozpočtů a přistupuje k realizaci protihlukových opatření v případě, že má k dispozici objektivní podklady o překračování hygienických limitů hluku stanovených dle platné legislativy. Ze závěrů měření pro porovnání s hygienickým limitem v lokalitě je zřejmé, že nedochází k objektivnímu překračování hygienických limitů. Z tohoto důvodu v současné době nelze požadavku petice vyhovět a nemohou být zahájeny přípravy na realizaci protihlukových opatření.“
Již na začátku celého mého dvouletého snažení bylo zřejmé, že tato problematika bude běh na dlouhou trať. I přes negativní vyjádření Ministerstva bych ještě jednou ráda poděkovala všem, kteří petici podpořili, a budu se snažit i nadále najít nějakou cestu, jak protihluková opatření nechat vybudovat.
Celé znění odpovědi dopisu z Ministerstva dopravy, výsledky měření a další materiály týkající se petice, můžete sledovat na FB:
https://www.facebook.com/petice.reckovice.1

Mgr. Lucie Králová

Tento projekt je realizován ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Naše škola se nově zařadila mezi základní školy spolupracující s Centrem kolegiální podpory MŠ a ZŠ Brno, Kociánka, p. o., které je součástí 42 center v ČR.
Cílem projektu je zvýšit kompetence pedagogů pro působení ve společném vzdělávání. Jedná se zejména o vzájemné sdílení zkušeností, společné diskuze a řešení otázek souvisejících s inkluzí.

Mgr. Dagmar Černá
zástupkyně ředitele ZŠ Novoměstská

 

 

Jako jedna z navrhovatelů bych ráda poděkovala všem hlasujícím.
V uplynulém roce 2018 proběhl druhý ročník projektu Dáme na vás - participativní rozpočet města Brna.
V "Dáme na vás" občané opět rozhodovali pomocí hlasování, jaké projekty budou realizovány. Pro letošní ročník město Brno vyčlenilo částku 30 mil. korun, přičemž jeden projekt může stát max. 3 mil. korun.
Celkem připravili řečkovičtí navrhovatelé 5 projektů, které by mohly být provedeny.
Tyto projekty získaly dohromady 4179 hlasů! Bohužel žádný z projektů nedostal tolik hlasů, aby se zařadil mezi 11 realizovatelných.
Všem hlasujícím tímto děkuji za podporu a věřím, že se nám podaří v letošním ročníku při novém hlasování získat dostatečnou podporu a návrhy tak bude možné zrealizovat!

Pro jaké projekty a s jakými výsledky jste hlasovali:

Revitalizace parku na Novém náměstí:
Cílem tohoto projektu byla obnova zašlé krásy jednoho z řečkovických parků na Novém naměstí, výměna laviček, odpadkových košů, oprava chodníků, osvětlení, zvětšení travnatých ploch a důkladná péče o stávající zeleň, případně výsadba nových stromů. Zdejší dětské hřiště prošlo nedávno velkou rekonstrukcí a stále je pravidelně udržováno, zbytek ploch je ovšem na hranici své životnosti. Záměrem bylo zaměřit se právě na tyto nedostatky.

Proluka Škrétova - Terezy Novákové :
Záměrem bylo vytvoření venkovního centra pro setkávání obyvatel, trávení volného času, pro sportovní využití. A to při zachování stávající kvalitní zeleně. Projekt je možné rozvíjet v závislosti na aktuálních potřebách, vzniknout zde může např. objekt občerstvení apod. Projekt se týká části pozemku zarostlé proluky, který je poblíž MŠ Škrétova.

grilVeřejný gril v Zamilcu:
Zamilovaný hájek je krásná odpočinková lokalita, ve které již dnes existují ohniště. Chybí tu ale zázemí jako sezení, stůl nebo přístřešek. Proto bylo navrženo vybudování veřejného grilu na dřevo či uhlí a lavice se stolem, to všechno pod přístřeškem pro možnost grilování v horším počasí.

05 Foto 1 1V pondělí 10. prosince se již tradičně sešly u kašny na Vavřineckém náměstíčku děti z mateřských a základních škol z Řečkovic a Mokré Hory. Náměstíčko pak zaplnili i jejich rodiče, ostatní příbuzní a další zájemci, aby hned po úvodním slově pana starosty zhlédli jednotlivá představení svých ratolestí. Děti ze sebe vydaly to nejlepší - i navzdory chladnému počasí. Celé odpoledne sice projasnilo sluníčko, ale teplota se pohybovala okolo bodu mrazu, a tak se mohli návštěvníci akce zahřát teplými nápoji, které tu pro ně byly nachystány, stejně jako malé dobroty pro ty nejmenší. I přes nepříjemný chlad vyslechli všichni přítomní pásma koled a básniček naplněných vánoční atmosférou, čirou radostí a velkými očekáváními z blížících se vánočních svátků. Akci příjemně doplňovala svými vstupy moderátorka Věra Müllerová. A nakonec došlo i na rozsvícení vánočního stromku.
Ing. Filip Hrůza, Ph.D. místostarosta

 

05 Foto 2 1

10 knihovnaLITERÁRNÍ CHUŤOVKY

V tomto sloupku vás chceme informovat o nových knihách v naší knihovně. Dostáváme jich celkem dost, takže to vždy bude jen takový malý výběr – ochutnávka toho, co si u nás můžete vypůjčit. Ostatní novinky i starší knihy naleznete v on-line katalogu.

Knihy pro děti:
ANDÍLKOVO VÁNOČNÍ PUTOVÁNÍ – půvabný příběh autorky Zuzany Pospíšilové popisuje cestu háčkované vánoční ozdoby, kterou vytvořila babička Ludmilka pro svou vnučku. Poetickými ilustracemi knihu dotvořila Zuzana Osako.
O ČERTECH, MEDVĚDECH, MYŠKÁCH A VŠECH MÝCH PŘÁTELÍCH – reprezentativní výběr pohádek Jiřího Kahouna, ve kterém nechybí ani jeho Včelí medvídci. Ilustrovala Lucie Dvořáková.
PŘÍBĚHY PRO KLUKY, CO SE NEBOJÍ – životopisné příběhy slavných mužů z různých dob i zemí, které by mohly inspirovat.
DCERA ČARODĚJKY – severská fantasy Lene Kaaberbolové nejen pro dívky byla přeložena už do 25 jazyků. Jedenáctiletá Dina s nevšední schopností pohlédnout člověku do duše bojuje za svou neprávem uvězněnou matku.

11 Areál U Mravence 1Už jste slyšeli o areálu U Mravence Lesíka? Nachází se v Brně-Řečkovicích pod Babou, na konci ulice Terezy Novákové. Majitelem a správcem tohoto areálu jsou Lesy města Brna, a.s., které zde kromě výuky lesní pedagogiky pořádají celou řadu akcí.
Po dlouhosáhlé rekonstrukci se brány areálu poprvé otevřely v červenci roku 2016 při příležitosti oslav 550 let brněnských městských lespů. Od té doby se zde konají především akce určené široké veřejnosti.
V letošním roce se v prostorách areálu uskutečnilo bezmála 15 akcí. K těm největším patřila například Svatojánská noc, Historické odpoledne, Den s Lesy nebo Noční les. Plánujeme dělat akce pravidelně a uvítáme od vás zpětnou vazbu na proběhlé akce, ale taky podněty na ty další.
V září 2018 jsme v areálu U Mravence Lesíka otevřeli již 8 naučnou stezku, která svými originálními interaktivními prvky, seznamuje návštěvníky na 10 stanovištích s životem v lese, zpracováním dřeva či myslivostí. Součástí stezky je i výukový lesní polygon, umístěný v korunách stromů 4m nad zemí. Z polygonu je krásný výhled na les a krmelec, kde je možné zahlédnou srnky a jiná lesní zvířata. Stezka je dlouhá 1,6 km a je vhodná i pro maminky s kočárky. Pro veřejnost bude stezka přístupná v době konání akcí a jeden víkend v měsíci. Podrobnější informace o otevření areálu najdete od příštího roku na www.lesymb.cz.

ZŠ Horácké náměstí podporuje učební obory a aktivitu žáků
Nejen žáci druhého stupně, ale i žáci pátých tříd naší školy se před nedávnem zúčastnili „Festivalu vzdělávání“ spojeného s „Veletrhem středních škol“. Ptáte se, proč už žáci pátých ročníků? Cílem této akce nebyla totiž jen prezentace jednotlivých středních škol, jak jsme byli doposud zvyklí, ale také praktické seznámení s různými učebními obory. Žáci se zde mohli setkat například s profesí pekaře, automechanika, kadeřníka, zdravotníka, ale i s těmi méně známými profesemi, jako jsou například zámečník či řezník. Pro děti zde byla připravena jednotlivá stanoviště, kde si mohly samy vyzkoušet danou profesi. Tento zážitek může také následně žákům usnadnit výběr střední školy. Jediným nedostatkem, který shledávali žáci na této události, bylo málo času, jenž jí byl vyhrazen.
S touto akcí byla spojena také projektová výuka na naší škole, během které žáci osmého ročníku učili žáky pátého ročníku. Páťáci si hravou formou zopakovali, jaká povolání znají, a popřemýšleli nad tím, co by jednou sami chtěli dělat. A aby se také něčemu přiučili, byly pro ně připraveny anglické hry, v nichž se dozvěděli, jak se různá povolání řeknou anglicky. Pro osmáky to byla také nová zkušenost, protože si mohli vyzkoušet roli učitele. Někteří žáci totiž už přemýšlí o této profesi.
Roman Růžička
ZŠ Horácké náměstí

POZVÁNKA

NA

UKÁZKOVOU LEKCI

FIE

Kdy? 28. ledna 2019

v 17:00 hodin

Kde? ZŠ Horácké náměstí 13

Feuersteinovo instrumentální obohacování je unikátní seberozvojová metoda pro děti i dospělé, díky níž se učíme přemýšlet o tom, jak přemýšlíme.
Základní škola Horácké náměstí od února 2019 otevře kurz FIE pro dospělé. Přijďte si vyzkoušet, jak se s metodou pracuje.
Poté se můžete rozhodnout, zda budete chtít kurz navštěvovat.

ZŠ Horácké náměstí hledá kuchaře/ku do školní kuchyně, nástup ihned. Bližší informace na telefonním čísle 603 278 585.

Bc. Jaroslava Matějková
referentka školního stravování

Dne 12. prosince 2018 proběhla výuka chemie pro žáky 8. třídy na Střední průmyslové škole chemické v Brně. Učitelé s našimi žáky měli možnost netradičním způsobem realizovat výuku chemie v motivačním centru i v nadstandardně vybavených laboratořích této odborné školy.
Na tuto aktivitu bude navazovat spolupráce se SPŠCH v rámci projektů v druhém pololetí tohoto školního roku.

 

18 Foto Předvánoční aktivity 1Předvánoční aktivity školy

Žáci druhých tříd reprezentovali naši školu svým pěveckým vystoupením při rozsvěcování „Řečkovického stromu“, které proběhlo 10. prosince 2018. Svým kulturním vystoupením také potěšili klienty Domova pro seniory na ulici Podpěrova.
Stěžejní akcí byl vánoční jarmark, pořádaný školou dne 18. prosince 2018. Velký dík patří všem zaměstnancům školy a žákům, kteří tuto akci realizovali.
Zároveň Vám touto cestou děkujeme za návštěvu školy a její podporu.

Mgr. Dagmar Černá
zástupkyně ředitele ZŠ Novoměstská