Dnes, když píšu svůj příspěvek do Řeči, je neděle 7. června 2020. Před 100 lety, 7. června 1920, bylo pondělí. Napadne vás někdy otázka: co se tehdy dělo? Jaké bylo počasí, co se nosilo, jaké bylo oblíbené jídlo, jaká písnička, co se psalo v novinách? Co politika? Dne 7. června 1920 byla například podepsaná Brněnská smlouva, mezinárodní dohoda mezi Československem a Rakouskem o státním občanství a ochraně menšin. A třeba Dům halenek na Běhounské 1 v Brně podal toho dne inzerát s akcí “3 dny halenek”.
Zkusme se každý měsíc přenést přesně o 100 let zpět a podívejme se, co se dělo, jaký byl život našich předků. A protože máme tentokrát prázdninové dvojčíslo, tak se přeneseme hned do dvou měsíců, července a srpna. A zrovna v červenci 1920 se narodila moje milovaná babička Anička.

Červenec, srpen 1920

• Dle údajů ČSÚ žilo ve městě Brně roku 1920 celkem 221 742 obyvatel.

• Písničkou roku 1920 byla “Písnička mládí” autorů Jiřího Černého a Eduarda Basse. Patřila k nejznámějším písním kabaretu Červená sedma. Prý byl její vznik inspirován taneční zábavou v kolínské restauraci.

• Dne 3. července slavili brněnští legionáři 3. výročí vítězství u Zborova. Oslavy probíhaly v Besedním domě, hrála posádková hudba, obecenstvo vyslechlo přednes básně Zborov.

• Dne 11. července se narodila divadelní a filmová herečka Dana Medřická.

• Dne 15. července zničil rozsáhlý požár v Královopolské strojírně budovu modelárny i skladiště.

• Dne 28. července rozhodla konference ve Spa (Belgie) o rozdělení Těšínska mezi Československo a Polsko a definitivně stanovila hranice tohoto území.

• Dne 31. července se hrálo fotbalové exhibiční utkání mezi výběrem Brna a reprezentačním mužstvem pro OH v Antverpách. Zápas proběhl na hřišti v Židenicích a naši borci nevyhráli.

• Dne 8. srpna byla otevřena sokolovna v Obřanech na Mlýnském nábřeží.

• Dne 8. srpna pořádal český veslařský klub v Brně na řece Svratce mezinárodní veslařské závody.

• Dne 21. srpna mohli filmoví příznivci zhlédnout premiéru filmu Jindra režiséra Oldřicha Kmínka. Film vyprávěl o venkovské krásce, kterou ztvárnila Nina Laušmanová.

• Po celý červenec a srpen bylo v Lidových novinách inzerováno, že za 1 korunu lze vyhrát nový domek v ceně 80 000 korun.

Informace jsem vyhledávala na internetu, v různých encyklopediích, wikipedii apod. Budu se takto snažit najít každý měsíc nějaké události, hlavně z Brna, ale i odjinud, které se odehrály přesně před 100 lety.

Mgr. Dana Malíková

Vážení a milí literární gurmáni,
prázdniny jsou pro nás obdobím Vašich splněných přání, můžeme začít plnit to, co jsme slíbily. Retrovzpomínání se nese v duchu Vašich oblíbených knížek a čtenářských zážitků. Po knihovně jsme rozmístily otázky na jedno úvodní téma – NAJDI KNIHU…
Najdi knihu, která se ti v dětství nejvíc líbila.
Najdi knihu, kde je v názvu křestní jméno.
Najdi knihu, kde je v hlavní roli zvíře.
Najdi knihu, která má více jak 500 stran.
Najdi knihu, jejíž název tvoří jedno slovo.
Najdi knihu, podle které byl natočen film.
Jsme zvědavé na Vaše úlovky a Vaše snaha bude po zásluze odměněna.
Bohaté knižní odměny jsme pro Vás připravily také po dva čtvrtky v červenci a v srpnu, 23. 7. a 27. 8. si můžete opět zatočit naším Kolem štěstí. Zastavte se za námi mezi 15. a 17. hodinou, a třeba zrovna Vy budete mít štěstí – Šťastný čtvrtek je určen všem, dětem i dospělým.
Děti se také zabaví při našem Prázdninovém kvízu proti nudě – lehce záludné otázky je donutí přemýšlet a lámat si hlavu nad správnými odpověďmi. Na konci prázdnin vylosujeme tři výherce, tak se, děti, snažte!
Prázdniny teprve začínají a my už myslíme na konec roku. Rády bychom Vás vyzvaly ke spolupráci na výstavě, kterou uspořádáme na přelomu roku 2020 a 2021. Vaše Knihovna Jiřího Mahena v Brně oslaví v únoru 2021 100 let od svého vzniku, je to naše DÁMA STOLETÁ! Pokud máte doma staré fotografie, staré čtenářské průkazy či jiné artefakty, které se váží ke knihovně, prosíme Vás o jejich zapůjčení. Doufáme, že se nám jich sejde tolik, aby byla výstava skutečně zajímavá. Děkujeme Vám.
A nyní již k našim tipům. Pro náš výběr jsme si vypůjčily název slavného románu Michela Houellebecqa Mapa a území, abychom předznamenaly, o čem naše tipy budou. Jak tušíte, budeme cestovat, a ne ledajak – budeme cestovat v knížkách! Podíváme se za hranice naší země, abychom se obohatili sice zprostředkovanými, ale přece jenom úžasnými zážitky. A budou to země a světadíly na téměř všech kontinentech, tak je pestrý výběr knih pro Vás.
Mladším dětem můžeme nabídnout mnohá vydání světových pohádek, například Tappiho putování po šumících mořích, Tappiho toulky po Bručících horách nebo Příhody Tappiho ze Šeptajícího lesa Marcina Mortky. Afriku propátráme s Kolotočem v Africe Václava Čtvrtka nebo s Lízou a Pupíkem v Africe Evy Bavorové. Velmi milé čtení je i Sen v Benátkách Štěpána Zavřela, Vincent a Bóďa či Dobrodružství v Benátkách Martina Šinkovského nebo Anička v Austrálii Ivany Peroutkové.
Starší děti si mohou dopřát jak klasické, tak moderní příběhy. Ve Starých řeckých bájích a pověstech Eduarda Petišky jistě objeví spoustu zajímavých detailů, které jim unikly, když měly tuto knihu jako povinnou četbu. Anebo si přečtou Báje evropských měst Vladimíra Hulpacha, Canterburské povídky Geofryho Chaucera či novinku Bára krotí Ameriku Mileny Durkové.
Dospělí čtenáři se podívají po Evropě a nějaká exotika se také najde. Je to průřez všemi žánry, od romantických příběhů pro ženy přes detektivky až po válečná dramata pro muže. Tak například: Polibek v Paříži Catherine Riderové, Tři měsíce Florencie Mary Carterové, Loď v Bretani Marty Davouze, Pod nebem Cornwallu Liz Fenwickové, Dívky z Montmartru Cathy Marie Buchananové, Pozdrav z Itálie Julese Wakeho, Čtvero ročních období v Římě Anthonyho Doerra, Kavárna v Kodani Julie Caplinové, Irská kráska Ann Mooreové, Vzpomínky na Austrálii Inez Corbi, Chudí v Lodži Steva Sem-Sandberga, Madisonské mosty Roberta Jamese Wallera, Vídeňské nokturno Vivien Shotwellové, Toskánská vinice Ference Máté, Vůně Kalahari Alexandera McCall Smithe, Podfuk v Marseille Petera Mayla, V sibiřských lesích Sylvaina Tessona, Deník japonské manželky Veroniky Ageiwy, Poslední vlak do Istanbulu Ayse Kulinové, Srdce Sahary Aleca Palmera, Návrat do kavárničky v Kábulu Deborah Rodriguezové, Sen o Somersetu Leily Meachamové, Norské dřevo Haruki Murakamiho, Krvavý Kavkaz Helmutha Novaka, Londýnský případ Sama Thomase nebo Made in Sweden Anderse Roslunda a Stefana Thunberga.
To byl výčet, že? A to není samozřejmě všechno, těmi dalšími tituly bychom zaplnily celou Řeč. Však víte, zastavte se za námi, dáme řeč a vybereme dobrou a ještě lepší knížku právě pro Vás. Přejeme krásné prázdniny, krásnou dovolenou, ať už ji budete trávit kdekoli, a nezapomeňte, jsme tu pro Vás.

Vaše knihovnice Mgr. Jitka Fukalová a Mgr. Lucie Filipová
Pobočka KJM Kolaříkova

12 Lesní cesta fotoV době letošního jara, díky opatřením, která panovala kvůli epidemii koronaviru, řada z nás vyrážela na procházky či za individuálním sportem (běh, cyklistika) do přírody. Vyhledávanou lokalitou (dle vlastní zkušenosti autora) byly nepochybně lesy mezi naší městskou částí a Soběšicemi, tj. lesy, které se rozprostírají od Zamilovaného hájku a Rakovce až po Soběšice.
Tyto lesy jsou ve vlastnictví Mendelovy univerzity v Brně a jejich správu vykonává Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP), který je její organizační součástí. Není bez zajímavosti, že ŠLP obhospodařuje prostřednictvím svých tří polesí (Vranov, Habrůvka a Bílovice nad Svitavou) celkem 10 492 ha pozemků, z toho lesní pozemky tvoří 10 265 ha.
Lesy, které se nacházejí na pozemcích katastrálních území Řečkovice a Mokrá Hora, spadají pod Polesí Vranov. Na vedoucího tohoto polesí, pana Ing. Ivo Březinu, mířily dotazy autora článku na stav velmi populární lesní cesty Soběšická, která spojuje Mokrou Horu a Soběšice. Přibližně tři čtvrtiny celé cesty se nachází na katastru Řečkovic, avšak na celé řadě míst je cesta ve špatném stavu, zejména ve své horní části – spodní část se oprav v minulosti dočkala. „Cesta je zahrnuta jako cyklotrasa, ale především slouží k obhospodařování lesa, a až sekundárně následně k rekreaci,“ uvádí k tomu pan Ing. Březina s tím, že v dnešní době z důvodů zejména finančních, které jsou způsobeny kůrovcovou kalamitou, oprava prozatím plánována není. Nicméně v rozhovoru připustil, že význam této lesní cesty je díky její poloze i možnostem využití značný, proto by si lesní cesta nový asfaltový koberec určitě v budoucnu zasloužila.
Uvidíme tedy, jak se podaří – s ohledem na finanční prostředky – tento cíl naplnit. Předpokládám, že nový povrch blízký tomu, který je například na lesní cestě Kočárová v polesí Habrůvka (rekonstrukce této cesty byla dokončena v září 2019), bychom všichni uvítali. S turistickým využitím lesních cest však ještě pan Ing. Březina zmínil ještě jednu věc, kterou je ohleduplnost uživatelů takových cest: „Někdy zažíváme velkou aroganci při odvozu dřeva od cyklistů a po opravách se nám naše vstřícnost od veřejnosti nevrací.“ Mějme proto na paměti, že lesní cesty skutečně slouží vlastníkům lesa k jeho správě, a až poté nám, jeho návštěvníkům.
Přeji nám všem spoustu pěkných zážitků při návštěvě lesů v naší městské části a pěkné prázdniny.
Ondřej Vít, člen zastupitelstva

14 Zalévání letáčekV dubnovém čísle Řeči jsme Vás žádali o pomoc se zaléváním stromů, které to díky několika suchým letům mají mimořádně těžké. Dnes přinášíme krátký návod, jak začít. Děkujeme všem, kteří se přidáte, a doufáme, že Vám to přinese hodně radosti, zdravých stromů v okolí a snad i nemalé úspory díky ušetřené vodě.
Doporučujeme postupovat po menších krocích a postupně přidávat další. Pak je větší šance, že u toho vydržíte a svým stromům i peněžence opravdu pomůžete.
1) Vyberte si strom, který se Vám líbí a byli byste rádi, aby přečkal i další léta.
2) Ušetřete vodu - utažením ventilů můžete snížit průtok vody, dejte plnou PET láhev do nádržky WC, můžete pořídit úsporné perlátory a sprchové růžice, možností je spousta. Spotřebu vody tak snadno snížíte o desítky procent.
2) Sbírejte použitou vodu - stačí miska do umyvadla a kbelík poblíž. Ke stromům patří voda bez tuků a chemie, kterou snadno nachytáte při čekání na teplou nebo studenou, při umývání ovoce nebo zeleniny, vyplachování hrnků, atd. Nebojte se, že by jí bylo málo ;-). Později můžete zkusit chytat vodu ve sprše, používat šedou vodu na splachování, ale nemusí být všechno hned.
3) Stromy zalévejte nejlépe večer nebo ráno, kdy je půda chladná, případně ve stínu a nejlépe až za hranicí koruny, kde strom sbírá povrchovou vodu.
4) Zalití potvrdíte v mapě na https://zalejme.cz/map - klikněte na zalitý strom a zadejte počet litrů. Umožníte tak lépe nasměrovat zalévání a zachovat tak ve svém okolí více stromů. Zároveň nám dáte vědět, že se o strom někdo pravidelně stará, a my snad časem u Vašeho stromu připravíme zalévací místa, aby bylo zalévání ještě účinnější.
5) Dejte vědět sousedům a známým, ať na to nejste sami. Kromě osobního příkladu, který je nejlepší, můžete třeba vystřihnout a dát tento letáček na nástěnku v domě nebo se pochlubit fotkou při zalévání na sociálních sítích.

Další informace najdete na https://zalejme.cz nebo https://www.facebook.com/zalejme.cz/.
Děkujeme a přejeme, ať se Vám i stromům daří!
Michal Polanský

16 Kurzy stepu fotoNové kurzy stepu, tance a mnoho dalších pohybových aktivit nabídne od září všem zájemcům řečkovické stepařské a taneční studio T-Group Dance. Studio se nachází v areálu bývalé Lachemy a po velmi úspěšné první sezóně, ve které se jeho stepařům podařilo dostat až do finálového kola Česko Slovensko má talent, si tým v čele se zakládajícím členem a devítinásobným mistra světa v sólovém stepu Tobiášem Koširem přichystal spoustu novinek. V průběhu prázdnin studio plánuje zrekonstruovat a zprovoznit již třetí taneční sál, což umožní otevřít řadu dalších kurzů pro všechny věkové kategorie.
T-Group Dance studio připravuje lekce stepu pro dětské i dospělé začátečníky, hodiny techniky a improvizace pro pokročilé soutěžní stepaře, ale vedle toho nabízí i taneční průpravu pro začátečníky, kurzy baletu, jazz dance a po velkém zájmu v loňském školním roce i kondiční tréninky pod vedením trenéra, který pracoval s olympioniky. Pokud se chcete dozvědět více, navštivte webové stránky www.t-group-dance.cz, kde najdete vše, co pro vás T-Group Dance Studio chystá.

Mgr. et Mgr. Marie Koširová

19 Černá skládka foto 1Při červnové procházce se psy jsem objevila 2 černé skládky suti, dlaždic, cihel a dalšího starého stavebního materiálu na lesní cestě na Soběšice, kousek za Mokrou Horou. Obě hromady byly kousek od sebe, zřejmě je tedy dovezl jeden člověk. Že se tento materiál v lese časem nerozpadne, je snad jasné každému. Osobně nejsem ani příznivcem odhazování různých osekaných větví a zahradního odpadu do lesa, ale zde si aspoň časem příroda poradí. S betonem ani náhodou.
Jasně, vím že, je to bezohlednost, otřesný postoj k životnímu prostředí, ale stejně to nechápu. Bylo toho tolik, že se to muselo vozit autem. Je takový problém, poté, co si na zahradě zpevním zídku, zruším starý plot apod., zbytky starého zavézt na místo k tomu určené? Po zadání “skládka suti Brno” do vyhledavače vyběhne x odkazů.
Nevím, jestli si toto přečte ten, kdo to do lesa zavezl. Trochu se obávám, že i kdyby ano, pomyslí si něco nepublikovatelného a bude dál se sebou spokojený. Ale opravdu se zamysleme nad tím, jak chceme, aby to nejen v přírodě, ale i na veřejných místech vypadalo. Bohužel to byl asi někdo z blízkého okolí, já, kdybych věděla kdo, tak bych se ho zeptala, jak to vyřešil s odvozem materiálu ze starého plotu, zídky, třeba by se zastyděl...

Dana Malíková

05 Krátce z historie fotoO koupališti, tzv. koupelně v Mokré Hoře jsem už před několika lety psala. Tenkrát byly v místech někdejších bazénů ještě jejich betonové pozůstatky a i mladší kolemjdoucí, kteří koupaliště v provozu nepamatovali, si mohli udělat nějakou představu, jak to tu v letních měsících žilo. Dnes už zde vodní radovánky nic nepřipomene. Asi před pěti lety tu bylo vybudováno hřiště pro míčové hry (s vandaly rozřezanou sítí, ale to by bylo na jiné povídání), malý plácek s několika zařízeními na protáhnutí těla a pár lavic se stoly pro odpočinek.
Zkusme se zasnít a přenést se do horkých dnů roku 1911, kdy byla 11. června otevřena plovárna a koupelna (dobové označení pro koupaliště) v Mokré Hoře. Jako zdroj vody sloužil nedaleký potok Rakovec. U přítoku byla nádrž mělčí, aby se voda dobře prohřívala. Dále pak byla hlubší, aby se lépe plavalo.
Plovárna byla postavena nákladem Okrašlovacího spolku v Mokré Hoře. Z dobových záznamů se můžeme dočíst, že toho roku panovala opravdu velká horka. V poledne se dalo naměřit až 38,5oC. Lidé na ulicích Brna upadali do bezvědomí, starší osoby byly převáženy do zemské nemocnice.
O to více přišla nová plovárna vhod. V Rovnosti z 9. června 1911 se můžeme dočíst následující:
"Koupelna založena je na prostranství 1 200 m2 velikém, má značný počet kabin a je celá vysokým prkenným plotem obehnána. Pozůstává z betonové plovárny a velké předehřívárny, do níž teče křišťálově čistá voda z lesních bystřin panství Řečkovického a Jehnického, která na slunci a vzduchu oteplena vlévá se silným proudem do koupelny, kde se takto stále čistá voda obnovuje. Kolem a mezi nádržkami jsou široké ochozy pro procházky sluneční a pískové lázně. Snad žádná koupelna v Brně a okolí nemůže se honosit tak neporušeně čistou vodu jako plovárna mokrohorská. Od řečkovického nádraží je vzdálena pouze 5 minut a jen několik kroků od útulné restaurace pana Deise."
Dnes, kdy ve spoustě zahrad najdeme vlastní bazény, by malé, asi trochu zašlé koupaliště tolik nenadchlo, ale stejně si myslím, že za krátkou připomínku naše plovárnička stojí.
Pěkné letní dny, spoustu slunce, vody a zdraví!

Mgr. Dana Malíková

Nejlepší novinky pro Vás – jedeme dál!

Vážení a milí literární gurmáni,
moc Vás zdravíme po tom dlouhém půstu. A je to jízda. První den po znovuotevření nás za první hodinu navštívilo 94 čtenářů! Tím, že jsme se dostaly mezi prvních 7 poboček, co se týká počtu čtenářů, máme i lepší přísun novinek, ať už jsou určeny dospělým či dětem. Je to právě díky Vám a nás velmi těší Váš zájem. Přemýšlely jsme, na co Vás nalákat a upozornit a napadlo nás věnovat se těm nejlepším a oblíbeným knižním sériím, jejichž první díly přesvědčily o kvalitě a čtivosti. Jsou to knížky, které patří k Vašim nejoblíbenějším a jsou tedy hojně půjčované. Některé z nich jsou opravdovými perlami ve svém žánru a vysoce tento žánr převyšují.
K nim určitě patří detektivky Tany Frenchové, nejnovější se jmenuje Temná zahrada.
Toby je bezstarostný optimista a právě vyřešil průšvih v práci. Po oslavě s přáteli ho však doma překvapí dva lupiči, kteří ho umlátí téměř k smrti, a Tobyho život nabere zcela jiný směr. Uchýlí se do starého rodinného sídla, aby se postaral o umírajícího strýce Huga. Návratem do míst dětství, kde byla v kmeni statného jilmu nalezena lebka, otevře zároveň detektivní záhadu...Předchozí díly: V lesích, Podoba, Na Věrnosti, Ztracený přístav, Místo pro tajnosti, Vetřelec.
Novinkou je též detektivní příběh Joëla Dickera Zmizení Stephanie Mailerové. V červenci 1994 je městečko Orphea ve státě New York zburcováno děsivou událostí: ve vlastním domě je zavražděn starosta s celou svou rodinou, zabita je i svědkyně zločinu. Vyšetřování několikanásobné vraždy dostane na starost dvojice mladých ambiciózních policistů, Jesse Rosenberg a Derek Scott. Dopadnou vraha a usvědčí ho. Jenomže počátkem léta 2014 přijde za Jessem novinářka Stephanie Mailerová a oznámí mu, že tenkrát před dvaceti lety obvinil nesprávnou osobu. A pak sama za záhadných okolností zmizí...Dalšími autorovými počiny jsou Pravda o případu Harryho Queberta a Kniha o Baltimorských.
Bernarda Miniera asi nemusím dlouze představovat. Posledním jeho titulem je knížka Na okraji propasti. Mladá Francouzka Moïra pracuje v oblasti nových technologií. Když se kvůli vývoji nového softwaru ocitne v hongkongském digitálním gigantu Ming, má pocit, že ji někdo stále sleduje. Mezi zaměstnanci firmy rychle narůstá počet násilných úmrtí a Moïra zjišťuje, že svoboda pod taktovkou algoritmů je pouze krutá iluze. Dalšími v řadě jsou jeho knížky Mráz, Kruh, Tma, Noc, Sestry a Zkurvenej příběh.
Posledním tipem pro dospělé čtenáře je žánr fantasy a Robin Hobb se svými Kronikami deštné divočiny, nový díl má název Dračí domov. Pouť zubožených draků a jejich lidských průvodců pokračuje. Směřují ke starodávnému městu Kelsingra - ztracenému domovu draků a tajemných Elderlingů. Čekají, že v něm najdou útočiště, kde budou platit jejich vlastní pravidla a zákony. Je ale Kelsingra skutečná? První díl se jmenuje Kroniky deštné divočiny – Dračí strážce a je neméně poutavý.
Malým dětem bychom rády doporučily další Malované čtení s názvem Štěkací smeták. Jsou to krátká vyprávění z každodenního života, jimž nechybí vtip, poučení ani překvapivá pointa. I tentokrát jsou v nich vybraná slova nahrazena veselými obrázky. Z mnoha dalších Malovaných čtení jmenujme například: Co všechno maluje slunce, Nejznámější přísloví, Veselé bajky, Co mě čeká, než vyrostu a Z pohádky do pohádky.

31 Co nového v dopravě foto 1Dopravní situace se pomalu vrací do normálního stavu, ba co víc, v běhu jsou dvě věci, se které stojí za zmínku. Tou první je, jak již pan starosta naznačil ve svém úvodním slově, zahájení budování chodníku mezi Mokrou Horou a Jehnicemi. O tom, jak potřebná a užitečná stavba to je, není pochyb. Rád bych Vás však seznámil s některými detaily, které se k samotné stavbě vztahují. Tak předně co samotné stavbě předcházelo? Pochopitelně zadávací řízení, které organizoval investor stavby, kterým je společnost Brněnské komunikace, a.s. Zadávací řízení trvalo velmi dlouho, od září loňského roku do dubna roku letošního. O zakázku mělo zájem celkem 15 účastníků. Vybraným dodavatelem se pak stala společnost PŘEMYSL VESELÝ stavební a inženýrská činnost s.r.o. Jediným hodnotícím kritériem byla výše nabídkové ceny, která v případě vybraného dodavatele činila 11 140 923,30 Kč bez DPH. Dle smlouvy o dílo je termín plnění díla, včetně realizační projektové dokumentace, sjednán do 31. 12. 2020. Řidiči musejí počítat s omezením dopravy, neboť stavba bude prováděna ve 3 samostatných úsecích řízených semafory. Uzavřen bude vždy jen jeden z úseků. Předběžný odhad omezení dopravy je plánován do 15. 9. 2020.
Druhou věcí je požadavek městské části Brno – Jehnice na úpravu dopravního značení (změna přednosti v jízdě) křižovatky Gromešova – Maříkova – Jandáskova tak, aby za hlavní byla označena trasa směrem z Gromešovy na Jandáskovu. Jednalo by se tedy o návrat k původnímu stavu, než byl postaven hypermarket Globus. Důvodem je zejména fakt, že zejména v ranních hodinách vznikají fronty z důvodu nemožnosti odbočení směrem z Ořešína, Jehnic a Mokré Hory. Změnu schválilo ZMČ Jehnice a žádost byla odeslána na Odbor dopravy MMB. Na úrovni naší městské části byla tato otázka předložena na jednání Rady městské části 29. dubna, ale materiál byl stažen z důvodem jeho projednání v komisi Dopravy. Nicméně pro úplnost lze uvést, že návrh usnesení byl koncipován kladně. V této je nicméně potřeba uvést i to, že uvedenou změnou lze sledovat ještě i jiný cíl, kterým je územní plán, resp. jeho změny, neboť změna dopravní situace by jistě napomohla argumentům pro možnou budoucí zástavbu jak v Jehnicích, tak v Ořešíně a s tím souvisejícím nárůstem dopravy. Uvidíme, jak se k celé záležitosti postaví naše komise a posléze i Rada městské části.
Ondřej Vít, člen zastupitelstva

08 Rozhovor Daniel BudíkLetošní pátý, tentokráte speciální ročník již vyhlášené místní akce Řečkovický festival minipivovarů se bude konat v plánovaném rozsahu, jen o měsíc a půl později. Nejen s ohledem na aktuální stále se vyvíjející mimořádnou situaci, ale také kvůli dalším chystaným novinkám jsme vyzpovídali hlavního organizátora této úspěšné akce Daniela Budíka.

Přípravy letošního pátého ročníku festivalu poznamenala aktuální mimořádná situace s pandemií. Ovlivnilo to nějak Vaše přípravy festivalu?
Měli jsme prakticky vše připravené - pivovary, občerstvení i hudební produkci, jediné, co zbývalo, bylo vytisknout plakáty :). Vzhledem k nastalé situaci jsme veškerou propagaci a komunikaci přerušili a čekali, jak se situace vyvine. Dle posledních vyjádření budou v průběhu června povoleny akce počtem návštěvníků do 1 000 osob, kam se při dvoudenní akci vejdeme. Na základě komunikace s pivovary, účastníky a samozřejmě zástupci městské části jsme se tedy rozhodli zachovat původní plánovaný formát akce a pouze ji přesunout na 17. - 18. 7. 2020.
A vůbec jak Vás ovlivnila tato situace obecně?
Nás jako distributorů pivních speciálů a provozovatele pivotéky s výčepem v Tržnici Brno se situace v první fázi dotkla velmi citelně. Ze dne na den nastalo uzavření téměř všech provozoven a mezi lidmi byla cítit opravdu velká nejistota a strach. Naštěstí se nám díky rozvozům, vybraným velkoobchodním zákazníkům a také ve spolupráci s pivovary podařilo prodat zásoby čerstvých piv a situace se začíná postupně stabilizovat a vracet do zajetých kolejí. Jaké však bude mít tato pandemie dopady na pivní trh a obecně gastro scénu, to ukáže až budoucnost, ale věříme, že to všichni zvládnou.
Letos se chystáte již na pátý ročník tohoto již tradičního festivalu v naší městské části. Co bude jiné oproti minulým ročníkům?
Pátý ročník je už půlkulaté výročí, a protože chceme akci stále vylepšovat a reagovat na přání návštěvníků, rozhodli jsme se festival rozšířit na dva dny. Hlavním důvodem bylo, že ne každému se termín v konkrétní den hodí, a také vzhledem k vzrůstajícímu počtu pivovarů a druhů piv bylo zkrátka nemožné vše ochutnat. Proto jsme chtěli dát návštěvníkům možnost zvolit pomalejší tempo a degustování si rozložit na dva dny. Na pátek jsme si udělali radost a připravili hudební překvapení v podobě známého barda Záviše. Letos opět rozšíříme gastro stánky, aby byl pestřejší výběr pochutin.
Bude-li se rozšiřovat počet dní festivalu, bude se opět rozšiřovat i celková nabídka zastoupených minipivovarů?
Tento ročník počítáme s osmnácti pivovary, což je podobné číslo jako v minulém roce. Je však potřeba říct, že stále roste počet piv na jednotlivých stáncích a tím se i zvyšuje celkový počet piv k degustaci.

10 LIDI pro LIDI foto 1Na předposlední dubnový den připravili zaměstnanci řečkovického zdravotnického zařízení dlouhodobé ošetřovatelské péče Vividus Medical svým klientům krásný zážitek. Téměř devadesáti pacientům, kteří jsou už od března v izolaci od svých blízkých, zahrála pod okny léčebny brněnská bigbandová kapela The People.
Myšlenka na uspořádání akce se zrodila v hlavě ředitelky Vividus Medical Mgr. Hany Cahové. Paní ředitelka poté oslovila kapelníka Tomáše Kašníka a frontmana kapely Radka Maara. Oba pány i ostatní muzikanty nápad okamžitě nadchl, a mohlo se tedy začít s přípravou koncertu. Protože je zařízení pro veřejnost uzavřeno a jediný kontakt, který pacienti s kapelou The People měli, byl proto pouze zvukový, rozhodli se zaměstnanci v den koncertu přiblížit muzikanty ještě i tím, že na sobě budou mít tričko s logem skupiny.
Třináctičlenná kapela The People nejenže vystupovala bez nároku na honorář, ale také ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem ADRA Brno zmíněným dobročinným koncertem zahájila sbírku pro seniory, kteří v různých zdravotnických či sociálních zařízeních prožívají posledních několik týdnů nelehké období.
Kapela a organizátoři dokázali i za současných ztížených podmínek, kdy platí různá omezující opatření, uspořádat skvělé hudební odpoledne, plné radosti a optimismu.
Dana Filipi

11 ZŠ Horácké a distanční výuka foto 2Od uzavření škol již uběhly dva měsíce. Stejně jako pro většinu jiných profesí přinesla karanténa a s ní nemožnost pracovat na svých pracovištích nové situace, které si v našem případě žádaly komplet-ní změnu výuky. Každý z nás se tedy snažil přijít na to, jaký styl výuky na dálku bude vhodný pro naše žáky. Následně jsme se o tom radili a vybírali nejvhodnější způsob distanční výuky, přičemž bylo třeba brát v úvahu mnoho faktorů, jako například to, zda máme dostupné vybavení, jakými technologiemi jsou vybaveni naši žáci, zda mají přístup na internet apod. Na prvním stupni učí kaž-dou třídu primárně jeden vyučující, a výuku tak může přizpůsobit potřebám dané třídy. Na druhém stupni bylo třeba vymyslet systém, který propojí všechny učitele a žáky. Bylo jasné, že při tak velkém počtu žáků není možná online výuka v jeden čas, a tak jsme se rozhodli pro výukový systém Moodle. Současně nahráváme výuková videa na náš YouTube kanál a pořádáme dobrovolné online konzultace. Přestože tato doba není jednoduchá a nikdo z nás se na ni nemohl předem připravit, při-nesla s sebou spoustu výzev. Díky vzniklé situaci jsme získali nové zkušenosti a dovednosti, naučili jsme se lépe plánovat svůj čas, zdokonalili jsme se v práci s informačními technologiemi a ve využívání online vzdělávacích platforem. Část našich žáků se vrací do školy, kde budou moci znovu zažít to, po čem se jim stýskalo v době karantény. Také my se na naše žáky těšíme a připravujeme se na výuku nejen v oblasti ochrany zdraví.
Martin Jelínek a Roman Růžička

12 Dopravní hřiště fotoDopravní hřiště na Horáckém náměstí znovu otevřeno
Dopravní hřiště při ZŠ Horácké náměstí 13 otevírá opět své brány veřejnosti! Přijďte si zajezdit na kole podle dopravních předpisů v simulovaném provozu. Pokud nebudete mít své kolo nebo ochrannou přilbu, lze zapůjčit na místě. Vše zdarma! Vstup brankou od parkoviště. Otevírací doba 13-16 hod. ve všední dny. Více informací na: www.amavet.org

logo DominoDD DDM Helceletka - pobočka Domino
Kořískova 16, Řečkovice
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.helceletka.cz/domino

 

DDM Helc DDM Helceletka - pobočka Frikulín
Gromešova 1, Řečkovice
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.helceletka.cz

Po několikatýdenní pauze jsme od pondělí 18. května otevřeli pobočky Frikulín a Domino. Naše fungování je ovlivněno současnou situací. Některé kroužky budou pokračovat v lehce upravených režimech, jiné jsme zrušili. Jako jejich náhradu budeme vypisovat jednorázové akce, na které se můžete přihlásit na webu. Pobočky, kroužky a jednotlivé akce budete moci navštívit pouze pod podmínkou dodržení zpřísněných hygienických pravidel.
V létě potom počítáme s příměstskými tábory, na které se už můžete přihlašovat na našich webových stránkách.
Od začátku června pak najdete v nabídce kroužky na příští školní rok.
Jana Podzemná a Ivana Bláhová

logo Frikulín

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o., Kořenského 23b, 621 00 Brno
Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.zus-universum.cz

 

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY pro šk. rok 2020/2021
se konají 8. – 12. června 2020
Veškeré informace, přihlášky a rezervační systém na našich webových stránkách.

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy