09 Vedení MČ vznik republiky foto1 1V neděli 28. října jsme si připomněli stoleté výročí založení Československa. Starosta Marek Viskot a místostarosta René Černý položili věnce na tradičních místech naší městské části – na Palackého náměstí a u památníku na Mokré Hoře. Zároveň byla vysazena take lípa srdčitá coby symbol demokracie, ale také lidské pospolitosti a hrdosti. Byly to právě lípy, které byly vysazovány v roce 1928 k desetiletému výročí republiky a staly se symbolem i pro oslavu 100. výročí v roce 2018.
Simona Lederová
vedoucí sekretariátu ÚMČ

10 BRNĚNSKÝSTOOCK foto 1BRNĚNSKÝSTOOCK nabídl v září svým návštěvníkům opravdu netradiční zážitek. Stejně jako v době Woodstocku se rodiny s dětmi pohupovaly v rytmu rockové hudby. Zatímco rodiče se zájmem sledovali vystoupení kapel GateCrasher, Vorazz, Loretta, Jerem.I, Bastard, Mylions či HlaHoLim, děti se bavily po svém. Mohly si vyzkoušet šerm, naučit se střílet z luku, jezdit autíčky, využít skákací hrad či si vyrobit hippies čelenku. „Především jsme akcí přispěli na dobrou věc – na děti, které naši pomoc potřebují a ocení ji. Domovu Tereza jsme předali částku 10 750 korun. Děkuji radnici v čele se starostou Markem Viskotem, že podobné aktivity podporuje” uvedla organizátora akce Lucie Kovářová.

Martin Otčenášek

Frikulín logoDDM Helceletka-pobočka Frikulín, Gromešova 1, Řečkovice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.helceletka.cz
Informace: Ivana Bláhová tel. 775 174 463

Připravte se na Vánoce s DDM Frikulín
Adventní dílničky I - 8. 12. sobota od 9:00 do 12:00
Ještě nemáte napečeno, nebo si chcete udělat příjemné sobotní dopoledne provoněné sladkými dobrotami a získat novou inspiraci? Na dílničce vás čeká pečení vánočního cukroví se Zuzkou, které si budete moci zabalit do vlastnoručně vyrobených papírových krabiček/sáčků.
Druhou částí dílničky vás provede Ivča a seznámí vás s výrobou vánočních ozdob, nebo řetězů na stromeček z udržitelných materiálů, jako je filc, bavlna apod.
Nezapomeňte si rezervovat místo v klientském centru nebo prostřednictvím e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Adventní dílničky II - 15. 12. sobota od 9:00 do 12:00
Nevíte si rady s balením dárečků, nebo je to naopak vaše nejoblíbenější činnost? Ať už patříte k oné či druhé skupině, přijdete si na své.
Rádi vás seznámíme s různými technikami balení dárků, které zvládne každý (dárky si můžete vzít s sebou), dále si společně vyrobíme vlastní balicí papír či originální dárkové cedulky. Pro zájemce bude možnost vyrobit si také dárek na poslední chvíli nebo udělat vlastní vánoční přání za pomoci big shotu a embossingu.
Nezapomeňte si rezervovat místa, počet účastníků je omezen. Přihlašujte se prostřednictvím klientského centra nebo napište na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Na pololetní prázdniny 1. 2. i jarní prázdniny od 11. 2. do 15. 2. pro děti připravujeme příměstské tábory. Na děti bude čekat bohatý program v DDM, výlety, tvoření a spousta zábavy. Sledujte naše webové stránky a FB, kde najdete více informací.

Do kroužků přijímáme nové členy během celého školního roku.
Zajímá tě příroda, chceš se naučit vše o rybách, jejich ochraně i jak si rybu ulovit?
Kroužek Rybáři zve v úterý od 17:00 všechny na rybářskou schůzku. Absolvováním kroužku se staneš hrdým držitelem rybářského lístku.

Informace: Ivana Bláhová, 775 174 463, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Zuzana Červinková, 721 079 626, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

logo DominoDDM Helceletka - pobočka Domino, Kořískova 16, Řečkovice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.helceletka.cz/domino
Informace: Mgr. Jana Podzemná, tel. 775 803 059

POLOLETKY S TOČENÍM NA KRUHU A VÝTVARNÝM PROGRAMEM
1. 2. 2019, 7.30-16, přihlášky a info na www.

TVOŘIVÉ PUTOVÁNÍ – PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR
11. 2. - 15. 2. 2018, 7:30-16 hod. Každý den vyzkoušíme jiný druh tvoření se zajímavým materiálem (šití, modelování, recyklace, přírodniny, sochaření s betonem atp.) Exkurze do Kovozoo s tvůrčí dílnou.
Přihlášky a info na www.

LEKCE TOČENÍ NA KRUHU PRO DOSPĚLÉ A DĚTI 10+
Výborný relax a radost z vlastní vytočené keramiky! Při pravidelné docházce rychlý pokrok, pracujeme
v malých skupinkách s individuálním přístupem.
Kontakt: Zora Moudrá: 776 294 388, Renata Zajíčková: 731 313 461, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Dumáte nad tím, jak do svého domova přinést i mezi svátky trochu víc přírody? I díky Lipce to půjde snadno. Nadělte svým blízkým jedinečné dárky – publikace z Edičního centra Lipky či poukazy na naše akce.
Pro zvídavé předškoláky i mladší školáky jsme připravili omalovánky se samolepkami Pomocníci v zahradě. Mladí výtvarníci se v nich dozvědí, kde žije červenka, chrostík, ježek, stínka či babočka
a také jakým způsobem nám na zahradě tato zvířátka pomáhají. Podrobné a hravé prozkoumání života zvířat nabízí nápadité pětivrstvé puzzle o vývoji rosničky, mravence, vážky a včely.
Chcete vyrazit s dětmi poznávat přírodu? Pak se vám budou hodit určovací klíče a atlasy do kapsy. Naučíte se s nimi rozeznávat například stromy a keře v našich lesích, parcích a zahradách, motýly
a housenky v přírodní zahradě nebo naše ptačí sousedy, jak napovídají stejnojmenné názvy našich knih.
Stolní a karetní hry jsou ideálním dárkem pro celou rodinu. Když tato zábava slouží i k důkladnějšímu porozumění přírodě, máte vyhráno dvakrát! Vašimi pravidelnými společníky pro dlouhé zimní večery se tak mohou stát Půdní kvarteto aneb Kdo, co a jak vytváří půdu nebo Žeru tě! O potravních vztazích v přírodě. Didaktická hra Opuštěná pole aneb Přirozenou cestou k lesu všem připomene význam rozmanitosti druhů v přírodě, zvláště u bohaté sváteční tabule.
Dospělým čtenářům se zájmem o životní prostředí nabízíme mimo jiné knihy Jak léčí zahrada, Od Noemovy archy k Titaniku a zase zpátky nebo Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí.
Celou pestrou nabídku Edičního centra najdete na stránce www.lipka.cz/e-shop.
Raději obdarováváte zážitky? Vyberte z našich kurzů na stránce www.lipka.cz/kalendar-akci a napište si o dárkový poukaz.
Pohodové Vánoce blízké přírodě vám přeje Lipka.

19 Výročí republiky lidovci foto 1V neděli 28. 10. 2018 se v parku na Palackého náměstí konalo shromáždění pořádané místní organizací KDU-ČSL k uctění památky obětí obou světových válek, na oslavu 100 let od ukončení 1. světové války a pro připomínku stého výročí založení Československé republiky.
Celá akce byla zahájena v kostele sv. Vavřince vystoupením členů Brněnského filharmonického sboru Beseda brněnská pod vedením sbormistra Petra Kolaře. Poté byla v parku položena kytice k pomníku obětí obou světových válek, zazněly vlastenecké verše Jana Nerudy a duchovní slovo P. Jana Kotíka. Čestnou stráž po celou dobu drželi zástupci skautů a dobrovolníci v dobových uniformách. Setkání bylo zakončeno společným zpěvem československé hymny, při kterém se řada z přítomných neubránila skutečnému dojetí.
výbor MO KDU-ČSL

22 Uctění památky legionáře fotoDne 5. listopadu 2018 k 70. výročí úmrtí uctili pozůstalí a členové Československé obce legionářské památku plukovníka Jana Doupovce, který je pochovaný na hřbitově v Řečkovicích. Vzhledem k tomu, že prošel všemi třemi nejvýznamnějšími působišti československých legií, ruským, francouzským i italským, měla by být jeho památka trvale připomínána. I ve své další službě pro československý stát obstál a nadále hájil myšlenku naší svobody a nezávislé státnosti. Pojďme si jeho život shrnout i za pomocí informací z encyklopedie města Brna, kam po zásluze patří nejvýznamnější brněnské osobnosti.
Plukovník Jan Doupovec (24. březen 1893 – 5. listopad 1948) absolvoval reálné gymnázium v Kyjově a studoval komerční obor na Českém vysokém učení technickém v Praze, po vypuknutí první světové války byl odveden do rakousko-uherské armády a od června do svého zajetí 15. října 1915 působil jako velitel čety na ruské frontě. Milník v jeho životě se pojí zejména se srpnem 1917, kdy vstoupil do československého vojska a stal se velitelem čety 7. střeleckého pluku ruských legií. Posléze v listopadu 1917 odjel jako dobrovolník do Francie, kde velel četě 21. střeleckého pluku francouzských legií, od srpna 1918 velel četě 23. střeleckého pluku francouzských legií. Ve francouzském působišti zažil i on nejkrvavější boje první světové války – zákopovou válku západní fronty, kterou si ve své krutosti můžeme dnes jen těžko vůbec představit.

28 Zlepšení zraku foto 1ŠANCE PRO OČI - Ukázková lekce zdarma pro dospělé a děti od 13 let
Obsah lekce:
• uvolňování očí
• protahování očních svalů
• posílení očí
• práce s dominantním okem
Vhodné pro všechny druhy očních problémů. Více Info na: www.sanceprooci.cz.
Kdy: 12. 12. 19:30
Kde: Písečné centrum, Měřičkova 20
Druhá akce zdarma:
Program pro děti HRA A ZÁBAVNÉ UČENÍ S PÍSKEM
Lekce zdarma, na jakoukoliv lekci v uvedených časech je nutné se přihlásit na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Každé úterý 15:45–17:00 (3–6 let, děti z mateřských škol)
Každý pátek 8:45–10:00 (1,5–2,5 roku)
Tento program, který je v České republice jediný tohoto druhu, vznikl za podpory statutárního města Brna. Přijďte si k nám s Vašimi dětmi vyzkoušet náš písek v krásném prostředí Písečného centra. Část programu je zaměřena na práci s pískem díky více než 80 druhům pomůcek a hraček a druhá část programu je společná pro písničky, říkanky a zábavné hry v písku.
Více info o programu na www.zabavneucenispiskem.cz.
Martina Bajerová

Na našich adventních akcích načerpáte inspiraci, jak slavit advent i Vánoce ohleduplněji k přírodě. Přijďte zakusit pravou vánoční atmosféru bez stresu a shonu, vyrobit si dárky bez nakupování a vzpomenout na tradice našich předků.
Nejen pečená husa patří ke svátku svatého Martina, v Jundrově je s tímto svátkem spojená tradiční Martinská slavnost, která letos proběhne v podvečer 9. listopadu. Nejprve si vyrobíme působivé lampiony a potom s nimi společně rozzáříme Jundrov. Náš lampionový průvod začne v 18. hodin před budovou Rozmarýnku.
Na dobu adventu i Vánoc se stylově naladíte na Vánoční Lipce na Lipové. Odpoledne 29. a 30. listopadu se bude celým domem linout vůně jedlového chvojí a včelího vosku, která všechny nakazí tou správnou adventní atmosférou. Společně se ale i ztišíme a zamyslíme nad poselstvím adventu. Na děti i dospělé budou čekat dílničky, na kterých si vyrobí ozdoby i originální adventní kalendáře. Ochutnáme vlastnoručně připravené vánoční pečivo a všechno to spláchneme hrnkem dětského punče, který se pro nás bude ohřívat v kotlíku nad ohněm!
V Jezírku u Soběšic vás v první prosincový den přivítá vůně perníčků i bečení našich oveček. Na oblíbené akci Od Martina do Tří králů si připomeneme tradice patřící k tomuto období. Nebudou chybět tvořivá stanoviště rozmístěná po Jezírku a jeho okolí, ani vaření v zimní přírodě.
V pátek 7. prosince zveme všechny dospělé a děti od 10 let na praktický kurz Dárečky bez nakupování. Ze semínek a vloček vyrobíme lahodné domácí müsli, které potěší každého labužníka. Ulehčíme vám i přípravu drobných dárků pro milovníky bylinek, čajů a šití. Vyrobíme jim netradiční dárkové sady. Nakonec hotové dárky zabalíme a opatříme je vyráběnými dřevěnými jmenovkami.
Všechny podrobné informace nejen o adventních akcích najdete na stránce www.lipka.cz/kalendar-akci.
Prožijte příjemný advent s Lipkou!
Amálka Čípková, Lipka

Frikulín logoDDM Helceletka-pobočka Frikulín, Gromešova 1, Řečkovice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., http://www.helceletka.cz/doku.php/pobocky/frikulin/is/krouzky
Informace: Ivana Bláhová tel. 775 174 463

Nový školní rok už je v plném proudu a vy si můžete přijít vyzkoušet celou řadu kroužků.

V aktuální nabídce najdete kroužky pro rodiče s dětmi v dopoledních hodinách.

Beránci - cvičení rodičů s dětmi, pohybové aktivity pro nejmenší, cvičení na míčích, s malými balónky, masážními míčky a další. Jednoduché pohybové hry v kolektivu.
Kdy: úterý 10:30-12:00, věk 8 až 18 měsíců. Vede E. Fleková 723 262 216.

Bublinky 1 a 2 pro rodiče a děti. Program je zaměřený na rozvoj hrubé i jemné motoriky a na celkovou podporu psychomotorického vývoje dětí, zahrnuje cvičení s fitbally, overbally, s padákem, říkanky, písničky, první socializaci v kolektivu, jednoduché tvoření, malou překážkovou dráhu. Kdy: středa 9:00 až 10:30, věk 6 až 12 měsíců. Vede L. Koláčková 775 659 313.

Hříbátka - cvičení rodičů s dětmi, pohybové aktivity pro nejmenší - např. cvičení na míčích, s malými balónky a masážními míčky. Při cvičení používáme rozmanité pomůcky: švihadla, obruče, kuželky a další. Hrajeme jednoduché pohybové hry v kolektivu.
Kdy: čtvrtek 10:30 až 12:00, věk 1 až 2 roky. Vede E. Fleková 723 262 216.

Ježečci 1 a 2 cvičení rodičů s dětmi. Cvičení probíhá formou hry a zábavy na různá témata: kamarádství, dopravní prostředky, zvířátka. Pohybové aktivity pomáhají dětem při správném vývoji kostry a svalových skupin, zdokonalují koordinaci pohybu, udržení rovnováhy. Cvičení doprovázejí říkanky, písničky, jednoduché tanečky, cvičení s náčiním a na nářadí.
Kdy: pondělí 9:30 až 10:30, věk 2 až 4 roky. Vede K. Volfová 606 206 477.

Koblížci - cvičení rodičů s dětmi, pohybové aktivity pro nejmenší - cvičení na míčích, s malými balónky, masážními míčky. Při cvičení používáme rozmanité pomůcky: švihadla, obruče, kuželky a další. Hrajeme jednoduché pohybové hry v kolektivu a ve výtvarné části tvoříme z různých materiálů.
Kdy: čtvrtek 9:00 až 10:30, věk 2 až 4 roky. Vede E. Fleková 723 262 216.

Kuřátka - cvičení rodičů s dětmi, pohybové aktivity pro nejmenší - např. cvičení na míčích, s malými balónky a masážními míčky. Při cvičení používáme rozmanité pomůcky: švihadla, obruče, kuželky a další. Hrajeme jednoduché pohybové hry v kolektivu.
Kdy: úterý 9:00 až 10:30, věk 1 až 2 roky. Vede E. Fleková 723 262 216.

Klub Frikulín je určen pro děti ve věku 2 až 5 let a pro rodiče, kteří chtějí pro své ratolesti individuální přístup a pozvolné zvykání na režim školky. Klub nabízí pestrý výtvarný, hudební a pohybový program, rozvoj řečových schopností. Pomáháme dětem se sebeobsluhou, podporujeme u dětí samostatnost. Bohatý program nabízíme od pondělí do pátku v čase od 8:00 do 13:00.
Informace: Z. Červinková 721 079 626.

14 Dopoledne Viléma Tella foto1V sobotu dopoledne 20. října organizoval oddíl Vlčí stopa na nově zrekonstruovaném řečkovickém fotbalovém hřišti další ročník akce s názvem Dopoledne Viléma Tella. Po vzoru tohoto známého švýcarského národního hrdiny zkoušeli účastníci své schopnosti v míření, házení, střílení a trefování v mnoha různých disciplínách.
Už bylo poměrně dlouho od zahájení, když se začali trousit první účastníci. Hned se jich ujali organizátoři na jednotlivých stanovištích, a už bylo slyšet svištění šípů či kuliček vystřelených z praku, klepání diabolek či papírových míčků o terč, cinkání házené podkovy… Každý si mohl vyzkoušet disciplíny určené pro svou kategorii a následně se pokoušet svůj výkon zlepšit. A pokud zbyla chvilka, mohl si vyzkoušet i disciplíny pro kategorie ostatní.
Po poledni byly vyhlášeny výsledky tohoto klání. Poctu Viléma Tella v nejstarší kategorii získal Vojtěch s číslem 6, v mladších pětka – Vašek - a v nejmladších Lucie s číslem 3. Ale zasoutěžili si a pobavili se všichni, soutěžící i jejich rodiče.

Radmila Zavadilová

Vážení občané,
místní sdružení ODS Brno-Řečkovice a Mokrá Hora děkuje za podporu, kterou jste jeho kandidátům svými hlasy vyjádřili v uplynulých komunálních volbách. Vaše důvěra je zejména pro kandidáty zvolené do zastupitelstva naší městské části závazkem, který přemění v práci ve prospěch Řečkovic i Mokré Hory.
MS ODS Brno-Řečkovice a Mokrá Hora

Místní organizace hnutí ANO 2011 Brno – Řečkovice a Mokrá Hora děkuje všem svým voličům za podporu v komunálních volbách. V zastupitelstvu městské části budeme pracovat ve prospěch všech občanů Řečkovic a Mokré Hory a budeme se snažit plnit náš volební program.
Mgr. René Černý, předseda MO ANO 2011

Upřímné poděkování vám všem, milí voliči, kteří jste svými hlasy podpořili v komunálních volbách naši kandidátku. Stejně jako před volbami chceme i v dalším období s vámi být v kontaktu.
KDU-ČSL Řečkovice a Mokrá Hora

Poděkování voličům Spolku Za zdravé Řečkovice s podporou Strany zelených
Tímto bychom chtěli všem našim voličům a podporovatelům srdečně poděkovat za Vaši důvěru, kterou jste v nás vložili. Můžeme Vás ujistit, že se i nadále budeme snažit pomáhat lidem v našem okolí, pořádat osvětové akce a nyní se již z pozice zastupitelů městské části budeme zasazovat o další zlepšování životního prostředí v Řečkovicích a na Mokré Hoře.
Za Spolek a SZ Česlav Ulrich a Ondřej Štaud

MalíkJen náhodou a opožděně jsem dostala do rukou zpravodaj Řeč, ve kterém jste uváděli, po kom jsou pojmenovány místní ulice. Bylo mi líto, že u ulice Malíkova, pojmenované po mém tatínkovi, který zemřel v koncentračním táboře, bylo místo fotografie jen prázdné místo.
Posílám Vám tedy fotografii mého tatínka v orelské uniformě.
A chci moc poděkovat, že i v nové zástavbě zůstala ulice, která nese jméno mého tatínka. A také chci poprosit o zveřejnění vzpomínky na mé rodiče. Maminku si snad bude ještě někdo pamatovat, byla učitelkou v Řečkovicích.

Marie Horáčková, roz. Malíková

V červnu 2018 by se dožila 105 let paní Anna Malíková z Bukovinky, učitelka v Brně-Řečkovicích. * 29. 6. 1913 + 29. 6. 1977

V listopadu 2018 to bude 75 let, kdy zemřel v koncentračním táboře Gröz Strelicz, její manžel František Malík – náčelník Orla - župy Sušilovy.
* 22. 2. 1908 + 14. 11. 1943

24 Příběh Mikuláše fotoRodina chlapce s postižením zraku píše o své zkušenosti s ranou péčí, která jí pomohla v těžké situaci

Mikuláš si na svět trochu pospíšil – narodil se téměř o čtyři týdny dříve, a to v lednu roku 2016. Dmuli jsme se pýchou, když všichni obdivovali jeho úplně světlounké vlásky. Radost z prvního miminka byla obrovská.
První dva měsíce byly téměř idylické. Kojení se dařilo, Mikuláš krásně spal, nádherně voněl a my jsme se do něj všichni zamilovali. Občas jsem si říkala, proč pořád těmi očky bloudí sem a tam ze strany na stranu? Taky mu ta hlavička pořád nějak padá a ne a ne ji pořádně udržet. Bylo nám jasné, že tady něco nehraje…
V nemocnici jsme se dostali k paní doktorce, která se na předčasně narozená miminka specializuje. Po vyšetření, plném řevu a pláče, nám oznámila, že Mikuláš má albinotický syndrom, že bude hodně špatně vidět a že je to nevratné a trvalé. Odkázala nás na nějakou ranou péči - a to bylo všechno. Jako by měl třeba chřipku. Asi všechny životní zlomy nastávají takto banálně a na neosobních místech.
Zavolala jsem tedy do brněnské pobočky Společnosti pro ranou péči. A jsem tomu ráda, protože bez rané péče bychom byli opravdu ztraceni. Doslova. Paní poradkyně Jarmila, která k nám už více jak dva roky dochází, je dobrou učitelkou a motivací jak pro Mikuláše, tak oporou a inspirací pro nás rodiče. Stejně tak celá raná péče, která pořádá různé přednášky a kurzy, snaží se spojovat lidi se společnými problémy a všechny posouvat vpřed.

Se souhlasem zřizovatele MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora zažádala naše škola o dotaci na projekt Přírodní zahrada ZŠ Brno, Horácké náměstí 13.
Během letních měsíců dostala škola kladné vyjádření na Výzvu č. 16/2017 Ministerstva životního prostředí ČR o poskytnutí finanční podpory v souladu se Směrnicí MŽP č. 4/2015, o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí České republiky, na projekt Přírodní zahrada.
Realizací projektu dojde k rozvoji zázemí zahrady za účelem školního i mimoškolního vzdělávání, které bude probíhat ve venkovním prostředí, tedy v přímém kontaktu s přírodou.
Investiční dotace byly poskytnuty v plné výši, a proto bych jménem školy rád poděkoval všem zúčastněným na tomto projektu.
Mgr. Milan Navrátil

fakultní školaZákladní škola Horácké náměstí 13 patří mezi progresivní brněnské základní školy. Projevuje se to ve využívání prvků daltonského plánu, aktivizujících metod ve všech předmětech, ve spolupráci mezi učiteli a v dalších aspektech každodenního života školy.
Ve třetím zářijovém týdnu se tato škola (podobně jako jiných pět vybraných brněnských základních škol) stala hostitelkou cca 30 studentů učitelství 1. stupně, kteří v rámci své vstupní pedagogické praxe na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity navštívili výuku v 1., 3. a 5. ročníku.
Studenti Pedagogické fakulty MU v hodinách (spolu s učiteli z Pedagogické fakulty MU) pozorovali zkušené učitele při práci se žáky podle moderních vyučovacích trendů. Měli možnost si uvědomit, jak se výuka na prvním stupni proměnila od doby, kdy se jí před deseti lety účastnili jako žáci. V každém ročníku měli příležitost vidět dvě celé vyučovací hodiny a po jejich skončení diskutovat s učiteli, jejichž výuku pozorovali, a fakultními didaktiky.
Vstupní pedagogická praxe je pro studenty učitelství první z deseti pedagogických praxí, které během svého pětiletého studia absolvují. Pro většinu studentů je první příležitostí dívat se na školní třídu z druhé strany, tj. pohledem učitele. Tato zkušenost je pro ně velmi cenná nejen nyní, na počátku jejich studia, ale i později – když srovnávají své zkušenosti získávané postupně během svých dalších průběžných či souvislých pedagogických praxí.
I třetí zářijový týden ukázal, že ZŠ Horácké náměstí 13 dlouhodobě usiluje o kvalitní výuku svých žáků. Učitelé sledují aktuální dění a nové trendy, které se jim daří začleňovat do pedagogické práce. Díky tomu má ZŠ Horácké náměstí 13 statut tzv. fakultní školy Pedagogické fakulty MU. Za projevenou ochotu a vstřícnost ve spolupráci s Pedagogickou fakultou MU patří učitelům i vedení ZŠ Horácké náměstí 13 upřímné poděkování.
Za Katedru primární pedagogiky PdF MU Veronika a Petr Najvarovi