Jako předkladatel návrhu na zřízení osadního výboru (OV) pro Mokrou Horu bych rád shrnul průběh debaty, která se k tomuto tématu vedla na únorovém zastupitelstvu. Oceňuji, že se vůbec rozvinula širší diskuse, což není na našich zastupitelstvech ani zdaleka běžné. Bohužel ještě než byl návrh zamítnut, debata se často odchylovala od věcné roviny a sklouzávala k argumentačním faulům, manipulativním výrokům a nevhodným poznámkám. Pro neznalé tématu jen krátce upřesňuji, že OV je orgán obce, který zastupuje zájmy konkrétní části obce (např. místní čtvrti) a pomáhá řešit její specifické potřeby.
Zásadní skutečností je, že jsem byl k předložení návrhu vyzván samotnými občany Mokré Hory. Na jeho přípravě se podílela řada lidí nejen z Mokré Hory, ale i z Řečkovic, a cílem bylo vytvořit platformu, která by umožnila lepší komunikaci mezi občany a vedením městské části – s minimálními náklady a administrativní zátěží.
Již od začátku byla debata poněkud expresivnější, kdy někteří diskutující z řad představitelů obce tvrdili, že Mokrá Hora není přeci žádná „sprostá osada“. V zákoně o obcích je „osadní výbor“ právnickým pojmem, samozřejmě nikoliv s významem osady. A z praxe víme, že OV jsou zřízeny i v daleko větších i lidnatějších obcích, než je Mokrá Hora, které jsou stavebně propojeny a nejde o osady za městem. Dalším hojně využívaným argumentem byla neúčelnost, kdy by OV na Mokré Hoře mohl dělat jen minimální agendu. Za prvé, když je obecně nějaký výbor ustanoven, tak si až poté většinou určuje svoji agendu sám, pokud je pověřený, může jednat i s orgány města či policií, krajem apod. A že by bylo na Mokré Hoře málo problémů a že by zde nebylo co řešit? Zmiňme dopravu, výstavbu, chybějící společenský prostor a mnoho dalších. Jedním z tvrzení pro nepřijetí bylo i to, že je zbytečné štěpení obce na další menší celky, a jak bylo zmíněno panem starostou, to by si rovnou mohly založit osadní výbor i Horácké náměstí a Špice. Mokrá Hora je samostatný katastr s mnoha specifiky oproti Řečkovicím. Věřím, že jmenování pěti angažovaných občanů, kteří by sbírali zpětnou vazbu, dávali ji do ucelené podoby a dále ji předávali dalším orgánům a následně by informovali občany, není aktem štěpení městské části. Stále se bude jednat o městskou část Brno-Řečkovice a Mokrá Hora.
Mokrá Hora je živým organismem, kde se neustále řeší nejrůznější lokální otázky. Mnoho obyvatel mělo o členství v OV zájem, což ukazuje, že v této části obce existuje silná občanská angažovanost. Pokud srovnáme možné agendy OV s účelností některých stávajících komisí a výborů v naší městské části, osobně se domnívám, že OV by vykonal pro rozvoj a fungování obce daleko větší službu.
V rozpravě u tohoto bodu se často také opakovalo tvrzení, že občané už nyní mají dostatek možností osobní nebo elektronické komunikace s radnicí. Avšak realita hovoří jinak. Já jako předseda kontrolního výboru například stále dostávám podklady pro jednání Rady a jiné důležité dokumenty jako scan tištěného materiálu nebo si materiály musím přímo na radnici fotografovat, což se mně zdá v roce 2025 jako naprosto absurdní. Ani přehledné zápisy ze Zastupitelstva a Rady nejsou veřejně dostupné na webu městské části, což je v jiných městských částech běžný standard.
V posledních letech jsem byl účasten nebo jsem se podílel na organizaci řady kulturních a komunitních akcí na Mokré Hoře – od koncertů a přednášek až po jarmarky a adventní setkání. Přítomnost členů Rady byla však minimální. Pokud představitelé obce o toto dění nejeví zájem ani se osobně neúčastní místního života, jak mohou s jistotou tvrdit, že znají a řeší problémy místních obyvatel?
V OV se chtěli angažovat lidé, kteří byli organizátory mnoha podpisových či kulturních akcí, kteří chtějí něco změnit, jsou to ve své lokalitě známí lidé, kterým okolí důvěřuje. Lidé přirozeně řeší podněty nejdříve ve své komunitě, mezi sousedy a známými. Teprve poté se obracejí na úřady. OV by tento přirozený proces podpořil a pomohl organizovaně formulovat požadavky občanů.
Dalším zmiňovaným argumentem bylo, že osadní výbor by pouze komplikoval rozhodování a zdržoval procesy. Tento orgán by však mohl fungovat flexibilně – nemusel by se scházet pouze v předem daných termínech, ale podle aktuálních potřeb Rady či Zastupitelstva. Naopak by mohl některé procesy urychlit tím, že by sbíral podněty, tříbil je a předával v ucelené podobě, místo aby úřad zahlcovaly jednotlivé, nekoordinované požadavky občanů.
Návrh jsme podali z důvodu toho, abychom pomohli Mokré Hoře a naší městské části jako celku, nikoliv – jak bylo řečeno panem radním Černým – že to byla „ubohá snaha“, jak se zviditelnit. Plně respektuji odlišný názor na věc, ale velmi mě mrzí, jak byl tento návrh velmi na sílu bagatelizován a zesměšňován. Pozitivum ovšem vidím v tom, že se nyní o problémech na Mokré Hoře začne více hovořit. Pokud vás toto téma zajímá nebo byste chtěli více informací, neváhejte mě kontaktovat na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Rád s vámi vše proberu a vyslechnu vaše názory.
Ondřej Štaud, zastupitel městské části