Dne 27. listopadu 1931 byl na ustavující schůzi založen fotbalový klub SK Řečkovice. Současně byl i přihlášen do Československého fotbalového svazu. Klub navazoval na působení klubu s názvem “Mokrá Hora”, který hrával v letech 1920-1923. Na internetových stránkách SK Řečkovice se můžeme dočíst, že výkony předváděl klub pěkné, ale činnost již po třech letech ukončil z finančních důvodů. Fotbalisté se tak až do roku 1931 účastnili jen přátelských utkání.
Pozemek (dnes zde najdeme Lachemu), kde bylo vybudováno domácí hřiště, byl pronajat od velkostatku Schönburg-Hertenstein.
Prvním předsedou se stal učitel František Kolařík. Nově vzniklý klub byl zařazen do lll. třídy, dařilo se mu, a již v roce 1936 vyhrál l. B třídu.

Mgr. Dana Malíková

Knížky k sametu a v plyši

Vážení a milí literární gurmáni,
v listopadu se všude slaví 30. výročí sametové revoluce a my jsme si pro Vás k tomuto tématu připravily nejen řadu zajímavých knižních titulů, ale i výstavu a vědomostní kvíz.
Výstava se týká ekologického centra Písečník, které se sice nenachází na území Řečkovic, ale svým přesahem má jistě co říci i našim občanům. Písečník se nachází mezi Lesnou a Černými Poli a slouží široké veřejnosti jako inspirační a zážitkové centrum s důrazem na ekologii. Pokud Vás zajímá tradice a činnost jednoho ze segmentů ekologického hnutí v Brně, určitě si přijďte prohlédnout zajímavé tisky a exponáty a jistě navštivte i Písečník, z Řečkovic to není daleko.
Inspirativní a zábavný chce být i náš vědomostní Sametový kvíz, který jsme připravily pro děti i dospělé. Čeká na Vás několik zajímavých otázek, z nichž některé Vás určitě překvapí, protože 30 let je 30 let a některé věci už jsme zapomněli nebo nám dnes připadají samozřejmé. Z každé kategorie, tedy z dětí i dospělých, vylosujeme tři soutěžící, kteří od nás dostanou hodnotnou knížku.
A nyní již k našim tipům. Pokud chceme mluvit o knihách, které se nějakým způsobem váží k době sametové revoluce, době těsně před ní a též těsně po ní, musíme zabrousit mezi české autory. V praxi se setkáváme s tím, že někteří čtenáři vůbec nečtou českou literaturu, a to nám přijde škoda, myslíme, že i čeští autoři dokážou mile překvapit. Myslíme, že zkusit třeba Jana Nováka, Petra Šabacha, Emila Hakla, Jiřího Hájíčka či Jaroslava Rudiše, z žen například Petru Hůlovou nebo Petru Soukupovou, to vůbec není špatné. Novákův Děda je velmi silný a zajímavý příběh sedláka, kterému komunisti zabavili pole, louky, maštale s koňmi, veškerý majetek, o který se poctivě staral. Příběh o tom, jak je vůbec možné se s takovým neštěstím vyrovnat. Šabachův Občanský průkaz, jenž byl i skvěle zfilmován, je zase připomínkou toho, jak se tu žilo za „totáče“, čtivou formou, místy groteskně smutnou, připomene, co všechno jsme zažívali před rokem 1989. Haklova Skutečná událost připomíná existenciální thriller s milostným příběhem, autor zaujme velmi osobitým, zvláštním básnickým jazykem. O Jiřím Hájíčkovi možná mluvit nemusím, asi jste si nenechali ujít jeho Rybí krev, ale neméně výborné čtení je i Selský baroko, román o křivdách, které nebudou a neměly by být nikdy zapomenuty. A nakonec úplný skvost – Rudišova Národní třída. Výborně napsaný román té doby, kdy se vše lámalo a zvonilo klíči, a když už si myslíte, že jste vše pochopili, vše se otočí o sto osmdesát stupňů. I knihy Petry Hůlové nejsou žádný čajíček, udeří Vás rovnou na solar. Její depresivní a kritické oko je možná pro někoho příliš, ale určitě je lepší se na sebe pořádně podívat ze všech stran než si něco nalhávat. Její útlé knížky Čechy, země zaslíbená a Strážci občanského dobra už svými názvy říkají vše. Další skvělou sondou do našich životů jsou knížky Petry Soukupové. K moři, Zmizet a Marta v roce Vetřelce jsou bravurně vyprávěná díla, která Vás strhnou a už nepustí. Toto je jen pár tipů na dobré české romány, které čerpají ze života, jsou uvěřitelné, protože mluví o tom, co my všichni známe.

24 MŠ Kárníkova fotoKlesající potřeba pohybu u dětí, nedostatek sportovních aktivit, sklony k obezitě, nízká odolnost vůči zátěži. Jsme si vědomi tohoto celosvětového fenoménu, proto pohybové aktivity v naší MŠ zařazujeme několikrát v průběhu celého dne. Snažíme se děti motivovat ke sportu, zejména pak k přirozenému pohybu. Poslední zářijový pátek byla našim dětem nabídnuta další sportovní aktivita.
Společně jsme se zapojili do projektu Evropský školní sportovní den. Děti strávily dopoledne plné netradičního sportování. Pod vedením učitelek a trenéra lyžařské školy se děti po společné rozcvičce zapojily do plnění disciplín přiměřených jejich věku např. běhu, slalomu, přeskakování překážek, cvičení na bossu, her s míčem apod. Celé dopoledne panovala veselá atmosféra a všechny děti po ukončení odcházely spokojené a naplněné sportovními zážitky. Zkrátka jsme naplnili naše společné motto dne: „Správný kluk i správná holka ví, že sport je vhodný pro zdraví!“
Těšíme se na další podobné zážitky.

Mgr. Romana Kračmerová, ředitelka MŠ Brno, Kárníkova 4

logo FrikulínDDM Helceletka-pobočka Frikulín, Gromešova 1, Řečkovice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.helceletka.cz
Informace: Ivana Bláhová tel. 775 174 463

Poslední volná místa v kroužcích:
Mladý da Vinci
Výtvarný kroužek je určen pro všechny děti, které mají zájem o netradiční výtvarný projev a výtvarné umění. Inspirací jsou pro nás dějiny výtvarné kultury i současné umění. Snažíme se dětem v průběhu lekcí přiblížit experimentální a netradiční tvorbu, která se odlišuje od zažitých a konvenčních přístupů. Naším cílem je podpořit pozitivní zážitek z tvorby, smyslovou fixaci nových dovedností a rozvoj kreativity a zájmu o umění. Důraz je kladen na vytvoření přátelského kolektivu s příjemnou tvůrčí atmosférou.
Termín pondělí 13:30 až 15:00 M. Bláha 775 389 299

Rybáři. Teorie a praxe českých vod
Rybářský kroužek je určen pro děti, které chtějí získat základy rybaření a chtějí se rozvíjet v pokročilých rybářských dovednostech, různých technikách lovu a mají třeba i zájem o rybářské soutěže (poslední není podmínkou). Kroužek je hlavně zaměřen na to, aby děti získávaly praktické zkušenosti. Hlavní prioritou kroužku je vychovat mládež v duchu sportovního rybolovu a nejen vychovat vyspělé závodníky v rybolovných technikách, ale také vychovat osoby, které se budou s úctou chovat k přírodě a respektovat rybářský řád.
Termín úterý 17:00 do 18:00 J. Bartoň 603 800 935

logo DominoDDM Helceletka - pobočka Domino, Kořískova 16, Řečkovice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.helceletka.cz/domino
Informace: Mgr. Jana Podzemná, tel. 775 803 059

Srdečně zveme na tyto akce:

PŘEDVÁNOČNÍ KERAMIKA
Středa 20. 11. 2019, 18:15-19:45
Bude možno věnovat se volné tvorbě - ideální v předvánočním čase - nebo pod vedením lektorky zhotovit sadu nádob typu tácy, mísy a misky, zapékací nádobky... s možností aplikací stylových obtisků na vybrané kusy, po jejich vypálení.
V ceně je 250 g hlíny, 2 výpaly a glazování.
(Je potřeba dojít cca za 14 dní dle domluvy s lektorkou a výtvory si naglazovat).
Cena:
Dítě školák samostatné: 300 Kč
Dospělý: 400 Kč

ADVENTNÍ VĚNCE A DEKORACE
SOBOTA 30. 11. 2019, 10:00-13:00
Výroba adventních věnců a dekorací z přírodních materiálů, kombinace se stuhami, chvojím atp.
Svíčky, pokud chcete tuto možnost, je potřeba si donést předem nebo pořídit později samostatně dle vašich estetických představ.
Cena:
Dítě školák samostatné: 200 Kč
Dospělý: 300 Kč
Věnců či dekorací je možno si za příplatek pořídit více kusů.

Je potřeba se na akce objednat předem, akce se uskuteční od 5 nahlášených zájemců.

Více informací: www.helceletka.cz/domino
Jana Podzemná
725 803 059
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

36 Posvícení foto 1Tento rok je to již 119 let od znovuvysvěcení řečkovického kostela sv. Vavřince, a i letos místní ukázali, že si tuto slávu umí pořádně užít. Řečkovičtí i přespolní to na Orláku pořádně oslavili.
Vše začalo slavnostní mší svatou, kde jsme mohli mimo jiné obdivovat řečkovické páry, které se účastnily mše v tradičních řečkovických krojích. Celé veselí se odpoledne přesunulo na Orlák, kde si na své přišli zástupci všech generací. Například pro ty nejmenší si orlové ve spolupráci s farností, místními skauty, městskou policií a aktivní zálohou Armády ČR připravili soutěžní disciplíny. Všichni přítomní si mohli prohlédnout povedenou výstavu k výročí 110 let Orla nebo si poslechnout cimbálovou muziku v podání skupiny Jánoch. O taneční vystoupení se postaraly sokolské krojované děti z oddílu Pampelišek a celou slavnostní atmosféru dokreslovala ochutnávka vín a vydařené počasí. To, že Orlové obvykle umějí dobré počasí zařídit, potvrdil i Petr Roháček, který již řadu let pomáhá s organizací akce. „Na posvícení vždy rád pomůžu, a nezažil jsem tady, že by některý rok bylo škaredé počasí.“ „A letos se to opět vydařilo,“ dodal s úsměvem Petr Prokš, který i tentokrát připravoval soutěže pro děti.
Nachystat celé posvícení zabere hodně času, ale díky pomoci většiny řečkovických spolků, podpory městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora a nemalému úsilí a času dobrovolníků se celá akce vydařila. A já jsem hrdý na to, že v Řečkovicích tuto akci máme. Nejen díky ní se zde cítím být doma.
Za Orel Řečkovice
Petr Bořecký, člen zastupitelstva MČ

37 Noc sokoloven fotoNaše tělocvičná jednota se Noci sokoloven letos zúčastnila poprvé. Připravili jsme program pro děti i dospělé, na své si přišli i senioři. Kromě cvičení se každou sudou hodinu konala komentovaná prohlídka prostor sokolovny, návštěvníci se mohli dozvědět spoustu zajímavých informací z historie naší jednoty a také zhlédnout prostory sokolovny, které nejsou při běžném cvičebním provozu přístupny.
Odpoledne bylo věnováno především dětem. Tělocvična se proměnila v jeden velký sportovní areál. Jednak probíhala dobrodružná výprava po stopách lva Aslana, kde děti plnily různé úkoly na stanovištích a za splnění všech úkolů (5 sportovních – různé přelézání, prolézání, skákání, trefa na cíl - a 5 vědomostních – znalost přírody, 3D paměť - zabrousily i do pohádky) získaly odměnu (z materiální podpory ČOS). Dále si mohly vyzkoušet různé sportovní atrakce (kruhy, hrazdu, jednokolky, skákání přes gumu, šplh s pomocí úvazku). Ale jednoduché to neměli ani rodiče. Snažili jsme se zapojit do sportování nejen maminky a tatínky, ale i babičky a dědečky. V podvečer se v malé tělocvičně sešly především ženy, ty si zacvičily aerobik a následně jógu pod vedením zkušených cvičitelek. Na pódiu souběžně probíhala střelba z luku. Pod vedením zkušených trenérů si mohli střelbu vyzkoušet dospělí, starší děti, ale i ti nejmenší. Večer patřil turnaji ve volejbale dospělých a seniorů.
Po celou dobu akce bylo připraveno v „pekle“ občerstvení. Akce se celkem zúčastnilo 51 dětí, 68 dospělých a 15 seniorů. V průběhu odpoledne jsme vytvořili několik „živých obrazů“ na téma „Den v Sokole“. S některými odvážnými jsme také vytvořili lidskou pyramidu na téma „My se výšek nebojíme!“
Ze strany veřejnosti máme samé kladné ohlasy. V šatně byl položen sešit, do kterého nám mohli všichni napsat jakýkoli poznatek, přání či pozdrav, ale i kritiku. Sešit se dme pýchou samých krásných slov ze strany dětí i dospělých, ba dokonce se slovy, že se těší na další ročník.
Irena Zahrádková, Eva Janovská (cvičitelky, organizátorky)

Víte, že známý genius a světoběžník Jára Cimrman navštívil i zdejší končiny? Víte, co zde dělal, kde chodil, kde všude seděl a s kterými v Řečkovicích v té době skutečně žijícími osobnostmi se setkal? Víte, jak vypadaly Řečkovice začátkem minulého století, když zde Jára Cimrman pobýval?
Na všechny tyto otázky Vám může odpovědět navrhovaná stezka:
Řečkovicemi s Járou Cimrmanem
Nezměrným badatelským úsilím členů řečkovického Klubu turistů a místních Cimrmanologů bylo dokázáno, že dnes již nemůže být pochyb, že Jára Cimrman při své cestě z Vídně někam do neznáma navštívil v roce 1912 či dříve, nebo později i naše město. Nejvíce stop zanechal v Řečkovicích v té době ještě samostatné obci. Vzpomínka na jeho nezapomenutelný pobyt se předávala z pokolení na pokolení, až po letech vedla k otevření Ulice Járy Cimrmana. Později ještě vznikla v malebné přírodě Zamilovaného hájku studánka Járy Cimrmana.
Navrhovaná stezka obě místa spojuje. Na trase najdete 11 zastavení a na každém z nich se seznámíte s nějakým vynálezem, nebo výplodem geniální mysli Járy Cimrmana. Na dobových fotografiích uvidíte jak v té době místo vypadalo. Také se dozvíte, které známé osobnosti zde v čase pobytu Járy Cimrmana žili a s kterými se zde setkal.
Stezka začne na bývalých hranicích Řečkovic kde, mimo jiné, najdete pamětní „bronzovou“ desku na památku Cimrmanova překročení hranic Řečkovic a starý hraniční kámen s historickou pečetí Řečkovic. Trasa dále pokračuje okolo Ulice Járy Cimrmana do parku nad starou cihelnou, v které Cimrman vypomáhal. Uvidíte zde do pomníku z původních cihel ze staré cihelny zasazenou originální cihlu vypálenou Járou Cimrmanem i s jeho iniciálami. Jedná se o unikátní kus, druhý takový najdete v muzeu v Louvru a třetí v soukromé sbírce v USA. Dále Vás šipky povedou okolo bývalé měšťanské školy, kde uvidíte Cimrmanův kvadratický globus, na náměstí, kde najdete odlitek otisků nohou Járy Cimrmana i s jeho známým defektem - kachní blanou. Odlitek byl zhotoven péčí řečkovických občanů ze stop zachovaných na břehu bývalého rybníku.
Po několika dalších zastavení dojdete kolem Cimrmanovy vyhlídky na dříve zde stojící Pařízkův mlýn do Zamilovaného hájku. Tady si můžete odpočinout, mimo jiné, i na unikátní lavičce, jejíž sedák Cimrman vytvaroval podle pozadí sedících. My bychom rádi pro tuto lavičku získali otisky sedacích partií známých brněnských uměleckých osobností. Neboť když mohou mít celebrity v Hollywoodu otisky svých dlaní, proč by význačné brněnské osobnosti nemohli mít v Řečkovicích otisky svých druhých tváří…
Stezka je nenáročná, je vhodná pro všechny věkové kategorie, pro rodiny s malými dětmi, nebo cyklisty.
Stezka je univerzální, tak jako Cimrman - pobaví vás, poučí vás, dopřeje vám pohyb v krásné přírodě a na zdravém vzduchu.
Pokud by se Vám taková stezka v Řečkovicích líbila, dejte ji svůj hlas v hlasování participativního rozpočtu na www.damenavas.cz. Děkujeme.
Za navrhovatele : MVDr. F. Pokorný

Někdy se nám úplně nelíbí, jak moc jsme zavaleni senzacechtivými zprávami, informacemi jak kdo, s kým, co atd, však to všichni známe. Ale protože se takovéto zprávy se otiskovaly i před lety, tak asi už tehdy musely poutat zájem čtenářstva. Konkrétně mám na mysli novinový článek starý již 127 let. Dne 12. října 1892 vyšel v brněnských německých novinách Tagesbote aus Mähren und Schleisen článek barvitě líčící poněkud vyostřené domácí neshody jedné rodiny. Nádeník Anton Piák z Řečkovic se pokusil zastřelit svoji manželku Marii, která žila v Mokré Hoře. Dnes se o tom můžeme dočíst i na stránkách Encyklopedie města Brna. Tak tedy z dobového tisku:

“Manželé žili odděleně asi tři roky, manželka Marie se odmítala k manželovi vrátit. Ten ji stále pronásledoval životu nebezpečnými výhružkami, nakonec se rozhodl ji usmrtit. Koupil si střelnou zbraň (Gewehr) a náboje a v úterý 11. října se odebral k domu manželky a skrze okno na ni vystřelil. Naštěstí projektily minuly svůj cíl, poškodily horní okraj postele, kde žena spala, a zaryly se do zdi. Po činu Piák utekl a zbraň zahodil do rybníka. Byl zadržen četníky z Králova Pole (von Gendarmerie-Posten-Commando in Königsfeld) pro zločin úkladného pokusu vraždy manželky a ve středu 12. října 1892 dopraven k Zemskému soudu v Brně.”

Tolik tedy k téměř 130 let starém záznamu jednoho nevydařeného manželství.

Mgr. Dana Malíková

Zákon sněhové koule

Vážení a milí literární gurmáni,
nechceme Vás strašit tím, že nebude žádné babí léto, žádný zlatavý podzim a přeskočíme rovnou do zimy, to vůbec ne. Název našeho článku je pouhým příměrem, který vystihuje naši práci. Postupně začínáme rozvíjet naše aktivity, další akce a kontakty s místními občany a spolky se na sebe nabalují jako právě ta sněhová koule.
Jak jste si jistě všimli, v knihovně je po pouhé minimální úpravě více místa, takže když nám přijde e-mail s nabídkou kytarového koncertu, velmi rádi tuto nabídku přijmeme. Ondřej Pavlíček je místní mladý muž, který vystudoval JAMU, koncertuje a vyučuje hře na klasickou kytaru. V pátek 25. 10. v 18 hodin si budete moci poslechnout jeho sólový recitál s repertoárem těchto hudebních skladatelů: Vivaldi, Bach, Weiss, Dowland, Granados, Albeniz, Myers, Brouwer a další.
V září jsme maminkám s nejmenšími dětmi představily projekt BOOKSTART a v říjnu pokračujeme další akcí, kterou chceme podpořit čtení u našich nejmenších. Druhé setkání s BOOKSTARTEM bude věnováno pěkné pohádce a naší Lekotéce, můžete si prohlédnout a zapůjčit hračky a pomůcky pro rozvoj dětského myšlení i jemné motoriky. Sejdeme se ve čtvrtek 31. 10. mezi 16. a 17. hodinou.
Rády bychom daly prostor i dětským oddílům a kroužkům z naší městské části, aby v knihovně vystavily ukázky své činnosti. Jako první se přihlásil brontosauří dětský oddíl Vlčí stopa, který letos slaví 45 let činnosti. Právě tomuto oddílu, kterým za ta léta prošly desítky dětí, bude věnována výstava z jeho bohaté historie i současnosti. Výstavu můžete zhlédnout od 3. 10. do 29. 10. v naší otevírací době.
Děti školou povinné jsou již zvyklé na naše pravidelné měsíční soutěže. Ta říjnová je spjata se soutěží Jižní Morava čte. Tématem již 4. ročníku je Tajemství knihovny, a to i nás zajímá. Jaká tajemství ukrývá tvoje knihovna? Děti mohou namalovat obrázek, napsat básničku či jiný text. Další formy, rozdělení kategorií i další podrobné pokyny naleznete na www.jiznimoravacte.cz.
Ještě připomínáme rodičům prvňáčků, že i po celý říjen mohou přijít zaregistrovat zdarma svoje děti v rámci každoroční akce Poprvé do školy – Poprvé do knihovny. V Týdnu knihoven, tj. od 30. 9. do 4. 10., se registrace zdarma týká nejen prvňáčků, ale i všech dětí a mládeže do 18 let.
Toto je výčet říjnových aktivit, které jsou pevně dané, ale těšit se můžete i na nějaké to překvapení, zase budeme některý den před knihovnou točit Kolem štěstí o krásné nové knížky, tak snad Vám štěstí bude přát. Do budoucna počítáme i s cyklem besed na téma Historky z brněnské historie, s cestovatelskými besedami, v březnu vyhlásíme soutěž v luštění křížovek na rychlost Měsíc křížovek, budeme Vám číst i ve venkovním prostoru na neobvyklých místech. No, je toho hodně, co jsme si pro Vás vymyslely. Ti z Vás, kteří mají Facebook, nás mohou sledovat na facebookové stránce Řečkovic.

Brno má už tři roky projekt na předcházení vzniku odpadu. Zachraňuje staré věci a vybralo se v něm přes půl milionu na sázení květin.
Už třetím rokem funguje v některých brněnských sběrných střediscích prodej starých funkčních věcí. Lidé zde mohou odkládat, nebo naopak za symbolickou částku pořídit nádobí, knihy, obrazy, hračky, sportovní potřeby, zkrátka vše, co se jednomu jeví jako nepotřebné a druhému ještě poslouží nebo mu udělá radost. Za symbolických 10 korun si tak můžete pořídit třeba hrníček jako vzpomínku na mládí nebo si levně vybavit začínající domácnost.
Vybrané peníze používají pracovníci Veřejné zeleně města Brna na výsadbu květin. Od roku 2016 tak Brňané přispěli více než 515 tisíci korun, které pomohly vysázet 477 m2 trvalkových záhonů, 608 m2 květnatých luk a přes 55 tisíc cibulovin. Například květinové záhony na Poříčí, Rostislavově náměstí nebo Dobrovského tak vyrostly právě díky tomuto projektu.
Počáteční inspiraci nalezl iniciátor tzv. re-use projektu Martin Vaněček ve Vídni, a Brno bylo prvním českým městem, kde se projekty vracení věcí zpět do života rozběhly. „Na sběrných střediscích končí mnoho věcí, které mají kulturní či řemeslnou hodnotu, jsou z kvalitních materiálů, skrývají v sobě nostalgii minulosti, příběhy domácností, ve kterých léta sloužily. Město Brno tyto kulturně ekologické aktivity podporuje. Nabízet občanům možnost zamyslet se nad koloběhem života, zastavit se a potěšit se výrobky, které jsme třeba měli, když jsme byli malí, nebo jsme po nich toužili, se nám jeví smysluplné,“ říká předseda představenstva společnosti SAKO Filip Leder.
Projekt je jedinečný v tom, že přispívá k ochraně životního prostředí a zároveň může pomoct brněnským rodinám vybavit domácnost, i když staršími věcmi. Kromě toho odložené věci stále častěji ze záliby používají lidé, kteří je pozměňují nebo úplně mění původní funkci předmětů a dávají jim nový význam.
„Projekt na předcházení vzniku odpadů ideálně doplňuje systém nakládání s odpady ve městě Brně. Ten je ojedinělý nejen tím, že brněnské odpady jsou u nás materiálově i energeticky využívány, ale také množstvím sběrných středisek, které zvyšuje dostupnost třídění pro každého občana. Středisek je u nás celkem 37 a projekt re-use funguje na 6 z nich,“ uzavřel Filip Leder.

Martin Drozd, vedoucí oddělení komunikace
SAKO Brno, a.s.

14 ZŠ Horácké fotoZatímco během letních prázdnin žáci odpočívali, naše škola nezůstala uzavřena. Probíhaly zde totiž úpravy školní zahrady, která bude následně využívána jako přírodní učebna ke školnímu i mimoškolnímu vzdělávání. Žáci tak budou mít možnost učit se na čerstvém vzduchu.
Také dopravní hřiště se v letošním roce dočkalo rekonstrukce. Toto hřiště využívá pro výuku dopravní výchovy nejen naše škola, ale je také k dispozici ostatním brněnským školám. V letních měsících byla zahájena i výstavba bezbariérového přístupu na toalety a výtahu pro naše tělesně postižené žáky. Vše probíhá v součinnosti s naší městskou částí.
Věříme, že tyto změny budou přínosem pro nás všechny a povedou k tomu, že se ve školním prostředí budeme cítit zase o něco lépe.

Mgr. Roman Růžička