Jednoduchá matematika podruhé

Vážení a milí literární gurmáni,
moc Vás zdravíme po krásném letním prázdninovém čase. Zprvu jsme měly trochu strach, že budete mít obavy a návštěvu naší pobočky odložíte na lepší časy. Naštěstí se tak nestalo! I když jsme měly kvůli koronavirové pandemii dva a půl měsíce zavřeno, návštěvnost je na 94 procentech ve srovnáním se stejným obdobím loňského roku. Výborně! A pamatujete, jak jsme v březnu psaly v Řeči, že za rok 2019 jsme měly 1855 čtenářů a že by bylo fajn se letos dostat na číslo 2020? Tak to je docela dobře možné, máme skvěle našlápnuto, protože jen za první půlrok je Vás 1425! Vidíte, i strohá čísla můžou být důvodem k velké radosti. Kdyby se nám to díky Vám podařilo, tak to určitě nějak pěkně oslavíme.
Velké oslavy nás čekají už zanedlouho, v únoru 2021 slaví Knihovna Jiřího Mahena 100 let od svého založení, a k tomuto výročí budou směřovat naše podzimní a zimní akce. Zatím tedy máme září, a pojďme si ho pěkně užít.
Ve čtvrtek 10. 9. v 16 hodin přivítáme maminky a jejich ratolesti do 3 let věku. Projekt BOOKSTART je věnován právě jim, a my jsme se rozhodly, že po jarní vynucené pauze uspořádáme bookstartové hrátky a čteníčko každý měsíc. Setkání bude vždy spojeno s nějakým milým hostem. V září za námi přijde paní Andrea Sasínová s projektem Celé Česko čte dětem. Základem je myšlenka číst dětem denně aspoň 20 minut. Dozvíme se i další postřehy a cenné rady z praxe. Na webu www.celeceskoctedetem.cz je např. i nabídka knížek „Zlaté tituly aneb Co číst dětem?“ a spousta dalších zajímavých informací. Samozřejmě si budeme taky číst a hrát s poklady naší Lekotéky.
V pátek 18. 9. v 18.30 si přijďte poslechnout kytarový recitál Ondřeje Pavlíčka. Ondřej, který u nás bude vystupovat již podruhé, je absolventem konzervatoře a bakalářského studia JAMU, vítězem čtyř soutěží (Treviso, Dolný Kubín, Vidnava, Brněnský Guitartalent) a držitelem dalších cen. Již během studia vystoupil v rádiu Vltava, v pořadu Dobré ráno, na koncertě pro Livii Klausovou či s kytarovým kvartetem ve Stuttgartu. Zúčastnil se mistrovských kurzů u předních světových kytaristů (S. Tennant, A. Desiderio, E. Fernandez, M. Dylla, S. Goss, R. Boucher, D. Kavanagh, H. Kappel, T. Offermann a mnoho dalších). Vystupuje nejen sólově, ale i v duu s flétnistkou Marií Mikhailovou. V současné době učí na ZUŠ Jaroslava Kvapila a SZUŠ Radmily Chmelové v Brně. V programu koncertu zahraje skladby J. Dowlanda, J. S. Bacha, E. Granadose, F. Tarregy, I. Albenize a dalších.
Ještě se zmíníme o vědomostním kvízu pro děti Svět kolem nás, který věnujeme soutěži Jižní Morava čte. Na tuto zajímavou soutěž najdete upoutávku v samostatném článku.

06 LogoVážení rodiče,
máte doma literárně, výtvarně či jinak kreativně nadané děti? Nenechte jejich talent zahálet a zapojte se s nimi do soutěže Jižní Morava čte 2020. Po úspěšném loňském ročníku, do kterého se naše knihovna zapojila hlavně díky dětem ze školní družiny ZŠ Novoměstská, chceme letos k projektu pozvat vedle školních kolektivů i širokou veřejnost. Stačí, když děti ve věku 4–15 let jakkoliv kreativně (literárně, výtvarně, audiovizuálně apod.) zpracují téma Svět v obrazech, jejich práce nám do konce října 2020 dodáte do knihovny, kde vyplníte i nezbytnou přihlášku do soutěže, a pak už se budete s dětmi těšit na ocenění prací, které později v knihovně i vystavíme. Výtvory dětí rozdělíme do kategorií podle věku dětí a typu zpracování (3 kategorie pro mladší děti v literární a výtvarné oblasti a 2 kategorie volné tvorby). Alespoň drobným dárkem bude oceněn každý, vítězové každé kategorie pak budou pozváni na slavnostní vyhlášení a představení do Divadla Polárka či Hvězdárny a planetária Brno. Letošní téma, inspirované výročím J. A. Komenského (350 let od jeho úmrtí), je opravdu široké, děti mohou vytvořit kresbu, komiks, encyklopedii, obrázkový slovník, komentovanou fotodokumentaci, video, báseň, příběh…, zkrátka cokoliv, čím vyjádří svůj obraz světa.
Soutěž je součástí už 5. ročníku projektu Jižní Morava čte, který vyhlašuje Moravská zemská knihovna v Brně a který je spolufinancován Jihomoravským krajem. Jeho cílem je rozvíjet dětské čtenářství, přiblížit dětem náš region a jeho knihovny jako příjemná místa pro poznávání, zábavu i setkávání. V rámci projektu pro Vás v knihovně připravíme také výstavky, besedy, koncert… Organizátorům i řadě dalších sponzorů patří díky i za věcné a zážitkové odměny pro děti. Více informací se dozvíte na www.jiznimoravacte.cz, na Facebooku a ve vaší knihovně.
Děti, čtěte, malujte, pište, tvořte…, těšíme se na vás a na vaše práce!
Vaše knihovnice Mgr. Jitka Fukalová a Mgr. Lucie Filipová
Pobočka KJM Kolaříkova

ZÁŘÍ 1920
Dne 1. září se brněnská soukromá konzervatoř, založená v roce 1919 z popudu skladatele Leoše Janáčka, stala školou státní.

Dne 1. září se stala členkou prvního státního Českého divadla v Olomouci Jarmila Kurandová (*30. 1. 1890 - +6. 12. 1978). Toho dne také v tomto divadle poprvé zazněla z jeviště čeština, a to při uvedení opery Libuše. Jarmila Kurandová zde působila 15 let, poté přešla do Zemského divadla v Brně.

Dne 8. září podala 2. vláda Vlastimila Tusara kvůli rozkolu v sociálně demokratické straně demisi. Poté byla 15. září nahrazena první úřednickou vládou Jana Černého.

Dne 8. září byla ve Křtinách odhalena socha legionáře. Za okupace přišlo nařízení ji zničit. Zůstal jen podstavec, na ten byla v roce 2010 vztyčena kopie původního díla.

Dne 9. září byla na základě ministerského schválení zahájena výuka prvních tříd židovské obecné školy a gymnázia v Brně, provizorně v budově templu, později získali budovu na dnešní Hybešově ulici. Většina žáků pocházela z Brna, ale studovali zde i žáci z ciziny, např. Polska, Německa, Rakouska a Maďarska.

Dne 12. září se uskutečnil v Brně letecký den. Byl zde předveden seskok padákem z hořícího letadla, ukázky letecké akrobacie a také se mohli proletět zájemci z řad obecenstva. Výtěžek ze vstupného byl věnován brněnskému Sokolu a válečným invalidům.

Dne 12. září skončila VII. olympiáda v Antverpách. Československo se poprvé účastnilo jako samostatný stát. Reprezentovalo nás 123 sportovců, z toho jedna žena, Milada Skrbková, a právě ta ve smíšené tenisové čtyřhře s Ladislavem Žemlou získala bronzovou medaili. Bronz vybojovalo i naše hokejové mužstvo. Třetí medaili mohli získat i fotbalisté, ale při finále s Belgií opustili na protest proti rozhodčímu hřiště, a tím byli diskvalifikováni.

Dne 13. září vzniklo v Brně velitelství pěšího pluku.

Dne 21. září vyšlo první číslo novin Rudé právo.

Dne 26. září se narodil Bohumil Hasil, bratr “krále Šumavy” Josefa Hasila. Bohumil byl rovněž agent chodec a byl 1. září 1950 zastřelen pohraniční stráží.

Dne 26. září hrálo poprvé pražské divadlo “Říše loutek”. Divadlo založil akad. sochař Vojtěch Sucharda.
Tato divadelní společnost působí dodnes, nepřetržitě po celých 100 let.

Dne 28. září přivítali na své schůzi členové jehnického Sokola ruského legionáře Antonína Valáška.

A na závěr něco z inzerce v Lidových novinách. V září 1920 byl uveřejněn inzerát následujícího znění: “Neobyčejný přípravek ku pěstění velkého poprsí doporučuje se každé slabé dámě každého věku. Bezvadnost a účinnost prokázána ženskými spisovatelkami.” Inzerci zadala firma Orion, která sídlila na Solniční ulici v Brně.

Zdrojem mi byly různé internetové encyklopedie, wikipedie, dobové Lidové noviny apod.

Mgr. Dana Malíková

09 Rozhovor fotoRaed Kahwaji je majitelem kavárny Podobrazy na Zelném trhu a kultovní restaurace Šelepka. V Řečkovicích u Palackého náměstí nedávno otevřel nové Bistro R, kde by chtěl zúročit své bohaté zkušenosti z gastronomie a umožnit hostům ochutnávat pokrmy z nejrůznějších světových kuchyní. Těší se na dokončení rekonstrukce náměstí, které je podle něj ideálním prostorem pro street food akce. Na nich pak plánuje pravidelně servírovat pokrmy té nejlepší pouliční gastronomie z celého světa.

Proč se majitel úspěšných podniků v centru Brna rozhodne otevřít malé bistro v Řečkovicích?
Je to jednoduché, jsem tu doma. Na řečkovickou radnici jsem chodil do školy, žijeme tady s rodinou. Co se týče bydlení, nejdál mě to zaválo do středu Brna, ale vždy mě to silně táhlo zpět na náš sever. A když se naskytla možnost podnikat v naší čtvrti v odvětví, kterému rozumím, neváhal jsem ani minutu. Věřím, že se mi díky nasbíraným zkušenostem podaří posunout gastroscénu v Řečkovicích o nějaký ten krůček vpřed.

Jak ze svého odborného pohledu hodnotíte úroveň podniků v naší čtvrti?
Řekl bych, že kvalita postupně roste s tím, jak se obecně daří posouvat Řečkovice dopředu. Mnoho věcí se opravilo, což přináší pro provozovatele podniků nové příležitosti. Jsem moc rád za upravenou plochu u konečné tramvaje, za nová sportoviště či za zvelebování přírodních lokalit a parčíků. Nadšený jsem i z komunikace s radnicí, která se nám provozovatelům snaží vyjít maximálně vstříc. Je důležité si uvědomit, že každý kvalitní podnik ve čtvrti je plusem pro ostatní podniky. Jako vzorový příklad může sloužit lokalita kolem Jakubského náměstí v centru města. Jsem přesvědčený, že to může podobně fungovat i na našem Palackém náměstí.

Chápeme to tedy správně tak, že konkurenci v oblasti gastronomie vítáte i v blízkosti svých provozoven?
Ano, zcela jednoznačně. Pokud nabízí v jedné lokalitě kvalitu více provozovatelů, přilákají prostě více návštěvníků. Navíc mohou společně vymýšlet zajímavé akce, kde jeden dodá nápoje, druhý jídlo, třetí dezerty. Nová podoba Palackého náměstí přímo vybízí k pořádání kulturních akcí spjatých s vhodnou gastronomií. Sám jsem velkým fanouškem street food, tedy rychlé a jednoduché pouliční kuchyně s kvalitními surovinami.

11 Připrav Brno foto 1Cílem našich aktivit je spolu s vybranými organizacemi pracovat na soustavném a systematickém snižování energetické náročnosti budov. Zkrátka snižovat spotřebu a šetřit náklady!
Vytvořili jsme proto Akční plán udržitelné energetiky a klimatu SECAP a ze všech sil se snažíme jít příkladem v jeho plnění. Svými činnostmi pracujeme nejen na snížení emisí CO2, ale i na celkové udržitelnosti životního prostředí a na tom, aby Brno bylo zelenější, ekologičtější a zdravější. Aby bylo město Brno i v roce 2030 příjemným místem k životu, zavádíme už teď řadu adaptačních opatření, která se dotýkají i vás.
Uvědomujeme si zodpovědnost, jakou neseme, ale neztrácíme hlavu. I když některé změny nemusí být vidět na první pohled, můžeme s klidem říct,
že připravujeme Brno na klimatickou změnu.
Do roku 2030 chceme snížit emise CO2 v Brně nejméně o 40 %. Z tohoto cíle jsme zatím ukrojili 8 %. Zbývá 10 let, 32 % skleníkových plynů a jistota, že město samo nemůže v tomto boji zvítězit. Proto jsme připravili několik jednoduchých kroků, kterými mohou přispět místní lidé i firmy. Zapojte se taky. Každý krok se počítá!
Občané mohou využít dotačních programů, díky kterým je příprava Brna na klimatickou změnu nepřijde draho.
Dotační programy pro Brňany
Město Brno se se snaží dlouhodobě s pomocí svých obyvatel zmírňovat dopady klimatické krize prostřednictvím motivačních nástrojů - dotačních programů. Zde na ukázku několik příkladů:
e-Šalinkarta
Cílem je motivovat občany města Brna k využívání městské hromadné dopravy namísto usednutí do osobních aut. Program ročně využívá přes 30 tisíc Brňanů.
Vnitroblok!
Dotační program má za cíl posílit městskou zeleň a přispět tak k sousedské pospolitosti. Jeho prostřednictvím je možné ozelenit vnitrobloky a přilehlé zelené plochy staveb. V letošním roce bude program doplněn o motivační apel týkající se obnovy či změny ploch vnitrobloků užívaných v současnosti jako parkovací plochy pro vozidla na plochy zeleně. Maximální výše dotace je 250 tisíc korun.
Zeleň střechám!

logo DominoDDM Helceletka - pobočka Domino, Kořískova 16, Řečkovice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.helceletka.cz/domino

Vítáme Vás v novém školním roce opět s našimi výtvarnými a keramickými kroužky.

Opět máme v nabídce výtvarky s keramikou pro předškolní i školní děti, keramiku s ručním modelováním i točení na kruhu pro starší děti, výtvarnou přípravku na talentovky, kroužek šití a výtvarná setkávání rodičů s nejmenšími dětmi ve věku od 1,5 roku.

Srdečně zveme na
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
ve středu 9. 9. 2020 v 16 – 18 hod.
S malou výtvarnou dílničkou a možností prohlédnout si u nás dílny, na cokoli se ohledně kroužků zeptat, donést přihlášky. Vítáme nové i stávající členy kroužků!

Těší se na Vás lektorky Jana Podzemná a Jana Tichotová.

Přihlašování do kroužků:
on-line na www.helceletka.cz/domino

Více informací: Jana Podzemná
725 803 059
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s. r. o.,
Kořenského 23b, 621 00 Brno
Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zus-universum.cz

POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA
v hudebním a tanečním oboru
Bližší informace na webových stránkách školy.
Těšíme se na vás!

Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

Akce pro kluky a holky od 5 let
Již 9. ročník proběhne v sobotu 26. září 2020 od 9:30 do 12:30 v areálu „Za radnicí“ v Brně-Řečkovicích.

Vilém Tell je švýcarský lidový hrdina, mistr ve střelbě z kuše a luku, který snad nikdy neminul cíl. A co vy, jste také tak dobří?
Přijďte si vyzkoušet své schopnosti a dovednosti v zacházení s lukem, prakem, vzduchovkou
a v dalších aktivitách spojených s přesností, mířením a postřehem.
Vstupné dobrovolné.
Těší se na Vás organizátoři z oddílu Vlčí stopa. Přijďte, a užijete si sobotu spolu s námi!

Radmila Zavadilová
vedoucí oddílu

 

Bezplatné lekce pro maminky s dětmi

Hudební škola Yamaha nabízí v Rubínku, Poznaňská 10, maminkám s dětmi bezplatné ukázkové lekce navazujících programů pro děti od čtyř měsíců do čtyř let (Robátka, První krůčky k hudbě) a pro děti i dospělé obory zobcová flétna, kytara. Informace: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 603 943 213. Rezervace na webu: brno.yamahaskola.cz.

Všechny uvedené akce jsou pro návštěvníky ZDARMA.
Měřičkova 20, Řečkovice

ŠANCE PRO OČI - přednáška a ukázky cvičení pro dobrou kondici našich očí
Přednáška o tom, co potřebují naše oči v jakémkoliv věku a zdravotním stavu. Jak si zachovat a udržovat dobré vidění. Co vše můžeme udělat pro zlepšení stavu očí. Ukázky cvičení, dech a automasážní techniky v oblasti obličeje a vhled do práce s dominantním a pasivním okem.
Den a hodina konání: 24. 9. 2020 17:30 - 19:00.
Více na www.sanceprooci.cz
Pro účast je nutná rezervace na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Program pro děti 1,5 - 6 let PÍSEČNÁ HERNA
Písečné centrum má nachystáno pro děti od věku 1,5 roku až po školní děti 60 druhů různých pomůcek a hraček pro práci s pískem. Díky pomůckám si děti hrají a zároveň se učí. Zapojují jemnou i hrubou motoriku ruky, trénují koordinaci ruka-oko. Pro správné držení těla jsou pro děti nachystané různé nášlapné pomůcky, které motivují k zapojení hlubokých vnitřních svalů.
Pro velký zájem jsme otevřeli dva termíny:
18. 9. 2020 a 25. 9. 2020 od 8:30 do 12:30
Více na www.pisecnecentrum.cz.
Pro účast na naší akci je nutná rezervace na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. v časech:
8:30 – 9:20,
10:00 -10:50,
11:30 - 12:20.

Dne 26. 6. 2020 se završila pozemská pouť Aleny Procházkové-Sýkorové. Zemřela ve věku 87 let.

Mnozí řečkovičtí občané pamatují paní učitelku z bývalé ZŠ Hapalova a také ze ZŠ Horácké náměstí, kde učila češtinu a ruský jazyk. Žákům se obětavě věnovala i ve svém volném čase. Po léta vedla čtenářský kroužek, ve kterém se děti seznamovaly s knihami a spisovateli, vyjížděly za poznáním literárních osobností i za kulturními zážitky mimo Brno.
I když vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně, věnovala své hluboké znalosti zejména literatury teprve budoucím studentům v ZŠ. Učit začínala ve Valticích, a na tento kraj celý život ráda vzpomínala. Děti měla upřímně ráda a ony jí nahrazovaly rodinu, kterou jí osud odepřel.
Vychovala nejednu generaci čtenářů, a to není málo k naplnění života.
Na její laskavost, ochotu, trpělivost a cit pro spravedlnost budou vzpomínat její četní žáci i kolegové.
Dne 1. září 2020 jsme se s ní rozloučili na rozptylové loučce v brněnském krematoriu.
Provázelo ji naše poděkování za vše hezké, co nám dala.
Dobromila Papírníková

Na jaře bylo najednou všechno úplně jinak, život se nám všem ze dne na den změnil.
S druhou květnovou středou je už neodmyslitelně spjatá celonárodní veřejná sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, mezi lidmi známá jako Květinový den, díky znaku kytičky měsíčku lékařského. Letos se 24. ročník této sbírky bohužel kvůli epidemii koronaviru nemohl v tomto termínu uskutečnit. Pokud to epidemiologická situace dovolí, proběhne tato sbírka v náhradním termínu ve středu 30.9.2020.
Nádory ledvin a močového měchýře – možnosti prevence je hlavní téma letošní sbírky. Zakoupením kytičky přispějete na prevenci nádorových onemocnění, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výuky a výzkumu a vybavení onkologických center. Minimální prodejní cena kytičky je 20 Kč. Barva stužky letošní sbírky je zelená. Tak jako i při minulých sbírkách se o prodej na území naší městské části postarají členové a příznivci KDU-ČSL z Řečkovic a Mokré Hory. Prodávající je povinen mít u sebe průkaz s číslem opravňující k prodeji. Toto číslo musí být shodné s číslem výběrčího vaku. Další podmínkou je věk nad 18 let (v případě dvojice aspoň jednoho z nich) a občanský průkaz. Prodejní místa zůstávají stejná. Potkáte nás v sídlišti nad Gymnáziem T. Novákové, u prodejny Billa v obchodním středisku Vysočina nebo na trase od konečné tramvaje po Palackého náměstí. I letos chceme zajistit prodej u hypermarketu Globus.
Každý z nás může udělat něco malého pro ty, kteří potřebují pomoc. Děkujeme za každý váš finanční příspěvek.
Za partu dobrovolníků Kateřina Svobodová

Jakou máte fyzičku? Máte v pořádku klenbu nohy nebo hustotu kostí? Jaké je vaše složení těla a kapacita plic?

Pokud jste se narodili v letech 1991 nebo 1992 v Brně či Znojmě, vše zmíněné vám bude změřeno zdarma. Stačí se přihlásit na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo přes webové stránky www.celspac.cz. Bezbolestná vyšetření jsou anonymní, brněnští vědci z Centra RECETOX a Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity tato data potřebují ke zhodnocení zdravotního stavu brněnské populace. Sledují proto faktory ovlivňující zdraví mladých dospělých. Navazují tak na dlouhodobou studii ELSPAC, která v Brně a Znojmě začala v roce 1991.
Současná studie zabývající se zdravím mladých Brňanů CELSPAC: Young Adults má již přes 400 účastníků. První výsledky ukazují, že až 90 procent z nich hodnotí své zdraví jako výborné nebo velmi dobré. Tři čtvrtiny nedrží žádnou dietu, zbývajícím byla úprava stravy nařízena lékařem nebo dietu drží dobrovolně. Z alergií jsou lidé citliví na prach, pyl a roztoče, uvádějí také lékové a potravinové alergie nebo alergie po bodnutí hmyzem.
Martin Ježek

Dnes, když píšu svůj příspěvek do Řeči, je neděle 7. června 2020. Před 100 lety, 7. června 1920, bylo pondělí. Napadne vás někdy otázka: co se tehdy dělo? Jaké bylo počasí, co se nosilo, jaké bylo oblíbené jídlo, jaká písnička, co se psalo v novinách? Co politika? Dne 7. června 1920 byla například podepsaná Brněnská smlouva, mezinárodní dohoda mezi Československem a Rakouskem o státním občanství a ochraně menšin. A třeba Dům halenek na Běhounské 1 v Brně podal toho dne inzerát s akcí “3 dny halenek”.
Zkusme se každý měsíc přenést přesně o 100 let zpět a podívejme se, co se dělo, jaký byl život našich předků. A protože máme tentokrát prázdninové dvojčíslo, tak se přeneseme hned do dvou měsíců, července a srpna. A zrovna v červenci 1920 se narodila moje milovaná babička Anička.

Červenec, srpen 1920

• Dle údajů ČSÚ žilo ve městě Brně roku 1920 celkem 221 742 obyvatel.

• Písničkou roku 1920 byla “Písnička mládí” autorů Jiřího Černého a Eduarda Basse. Patřila k nejznámějším písním kabaretu Červená sedma. Prý byl její vznik inspirován taneční zábavou v kolínské restauraci.

• Dne 3. července slavili brněnští legionáři 3. výročí vítězství u Zborova. Oslavy probíhaly v Besedním domě, hrála posádková hudba, obecenstvo vyslechlo přednes básně Zborov.

• Dne 11. července se narodila divadelní a filmová herečka Dana Medřická.

• Dne 15. července zničil rozsáhlý požár v Královopolské strojírně budovu modelárny i skladiště.

• Dne 28. července rozhodla konference ve Spa (Belgie) o rozdělení Těšínska mezi Československo a Polsko a definitivně stanovila hranice tohoto území.

• Dne 31. července se hrálo fotbalové exhibiční utkání mezi výběrem Brna a reprezentačním mužstvem pro OH v Antverpách. Zápas proběhl na hřišti v Židenicích a naši borci nevyhráli.

• Dne 8. srpna byla otevřena sokolovna v Obřanech na Mlýnském nábřeží.

• Dne 8. srpna pořádal český veslařský klub v Brně na řece Svratce mezinárodní veslařské závody.

• Dne 21. srpna mohli filmoví příznivci zhlédnout premiéru filmu Jindra režiséra Oldřicha Kmínka. Film vyprávěl o venkovské krásce, kterou ztvárnila Nina Laušmanová.

• Po celý červenec a srpen bylo v Lidových novinách inzerováno, že za 1 korunu lze vyhrát nový domek v ceně 80 000 korun.

Informace jsem vyhledávala na internetu, v různých encyklopediích, wikipedii apod. Budu se takto snažit najít každý měsíc nějaké události, hlavně z Brna, ale i odjinud, které se odehrály přesně před 100 lety.

Mgr. Dana Malíková

Vážení a milí literární gurmáni,
prázdniny jsou pro nás obdobím Vašich splněných přání, můžeme začít plnit to, co jsme slíbily. Retrovzpomínání se nese v duchu Vašich oblíbených knížek a čtenářských zážitků. Po knihovně jsme rozmístily otázky na jedno úvodní téma – NAJDI KNIHU…
Najdi knihu, která se ti v dětství nejvíc líbila.
Najdi knihu, kde je v názvu křestní jméno.
Najdi knihu, kde je v hlavní roli zvíře.
Najdi knihu, která má více jak 500 stran.
Najdi knihu, jejíž název tvoří jedno slovo.
Najdi knihu, podle které byl natočen film.
Jsme zvědavé na Vaše úlovky a Vaše snaha bude po zásluze odměněna.
Bohaté knižní odměny jsme pro Vás připravily také po dva čtvrtky v červenci a v srpnu, 23. 7. a 27. 8. si můžete opět zatočit naším Kolem štěstí. Zastavte se za námi mezi 15. a 17. hodinou, a třeba zrovna Vy budete mít štěstí – Šťastný čtvrtek je určen všem, dětem i dospělým.
Děti se také zabaví při našem Prázdninovém kvízu proti nudě – lehce záludné otázky je donutí přemýšlet a lámat si hlavu nad správnými odpověďmi. Na konci prázdnin vylosujeme tři výherce, tak se, děti, snažte!
Prázdniny teprve začínají a my už myslíme na konec roku. Rády bychom Vás vyzvaly ke spolupráci na výstavě, kterou uspořádáme na přelomu roku 2020 a 2021. Vaše Knihovna Jiřího Mahena v Brně oslaví v únoru 2021 100 let od svého vzniku, je to naše DÁMA STOLETÁ! Pokud máte doma staré fotografie, staré čtenářské průkazy či jiné artefakty, které se váží ke knihovně, prosíme Vás o jejich zapůjčení. Doufáme, že se nám jich sejde tolik, aby byla výstava skutečně zajímavá. Děkujeme Vám.
A nyní již k našim tipům. Pro náš výběr jsme si vypůjčily název slavného románu Michela Houellebecqa Mapa a území, abychom předznamenaly, o čem naše tipy budou. Jak tušíte, budeme cestovat, a ne ledajak – budeme cestovat v knížkách! Podíváme se za hranice naší země, abychom se obohatili sice zprostředkovanými, ale přece jenom úžasnými zážitky. A budou to země a světadíly na téměř všech kontinentech, tak je pestrý výběr knih pro Vás.
Mladším dětem můžeme nabídnout mnohá vydání světových pohádek, například Tappiho putování po šumících mořích, Tappiho toulky po Bručících horách nebo Příhody Tappiho ze Šeptajícího lesa Marcina Mortky. Afriku propátráme s Kolotočem v Africe Václava Čtvrtka nebo s Lízou a Pupíkem v Africe Evy Bavorové. Velmi milé čtení je i Sen v Benátkách Štěpána Zavřela, Vincent a Bóďa či Dobrodružství v Benátkách Martina Šinkovského nebo Anička v Austrálii Ivany Peroutkové.
Starší děti si mohou dopřát jak klasické, tak moderní příběhy. Ve Starých řeckých bájích a pověstech Eduarda Petišky jistě objeví spoustu zajímavých detailů, které jim unikly, když měly tuto knihu jako povinnou četbu. Anebo si přečtou Báje evropských měst Vladimíra Hulpacha, Canterburské povídky Geofryho Chaucera či novinku Bára krotí Ameriku Mileny Durkové.
Dospělí čtenáři se podívají po Evropě a nějaká exotika se také najde. Je to průřez všemi žánry, od romantických příběhů pro ženy přes detektivky až po válečná dramata pro muže. Tak například: Polibek v Paříži Catherine Riderové, Tři měsíce Florencie Mary Carterové, Loď v Bretani Marty Davouze, Pod nebem Cornwallu Liz Fenwickové, Dívky z Montmartru Cathy Marie Buchananové, Pozdrav z Itálie Julese Wakeho, Čtvero ročních období v Římě Anthonyho Doerra, Kavárna v Kodani Julie Caplinové, Irská kráska Ann Mooreové, Vzpomínky na Austrálii Inez Corbi, Chudí v Lodži Steva Sem-Sandberga, Madisonské mosty Roberta Jamese Wallera, Vídeňské nokturno Vivien Shotwellové, Toskánská vinice Ference Máté, Vůně Kalahari Alexandera McCall Smithe, Podfuk v Marseille Petera Mayla, V sibiřských lesích Sylvaina Tessona, Deník japonské manželky Veroniky Ageiwy, Poslední vlak do Istanbulu Ayse Kulinové, Srdce Sahary Aleca Palmera, Návrat do kavárničky v Kábulu Deborah Rodriguezové, Sen o Somersetu Leily Meachamové, Norské dřevo Haruki Murakamiho, Krvavý Kavkaz Helmutha Novaka, Londýnský případ Sama Thomase nebo Made in Sweden Anderse Roslunda a Stefana Thunberga.
To byl výčet, že? A to není samozřejmě všechno, těmi dalšími tituly bychom zaplnily celou Řeč. Však víte, zastavte se za námi, dáme řeč a vybereme dobrou a ještě lepší knížku právě pro Vás. Přejeme krásné prázdniny, krásnou dovolenou, ať už ji budete trávit kdekoli, a nezapomeňte, jsme tu pro Vás.

Vaše knihovnice Mgr. Jitka Fukalová a Mgr. Lucie Filipová
Pobočka KJM Kolaříkova