ZUŠ V. KaprálovéZákladní umělecká škola Vítězslavy Kaprálové Brno, příspěvková organizace
Palackého tř. 70 Brno Královo Pole 612 00
hudební · taneční · výtvarný · literárně dramatický obor

Akce ZUŠ V. Kaprálové, přísp. org., Palackého třída 70, v měsíci březnu 2020

3. 3. - Žákovský koncert / 18:00 Koncertní sál školy
4. 3. - Oborový koncert pěveckého oddělení / 18:00 Koncertní sál školy
17. 3. - Klavírní koncert / 18:00 Koncertní sál školy
18. 3. - Celobrněnský pěvecký koncert / 09:00 Koncertní sál školy
23. 3. - Koncert Společnosti Bohuslava Martinů / 19:00 Koncertní sál školy
24. 3. - Koncert učitelů / 18:00 Koncertní sál školy
30. 3. - Žákovský koncert / 18:00 Koncertní sál školy

Srdečně zve
Jana Sapáková, ředitelka školy

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o.,
Kořenského 23b, 621 00 Brno
Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.zus-universum.cz

ŽÁKOVSKÝ VEČER v 18:00 v sále školy
11. března
24. března

II. celobrněnský kytarový koncert
19. března v 18:00 v sále školy

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

Zveme vás na celodenní přehlídku loutkových divadel pro děti a jejich rodiče Brněnský loutkotoč 2020, která se uskuteční v sobotu 7. 3. 2020 v divadle Barka. Můžete se těšit na soubory z Uherského Brodu, Mračova a Prahy, chybět nebudou ani domácí zástupci.
Více k programu na www.facebook.com/loutkotoc nebo na stránkách divadla Barka.
Radomír Prokop

universumSoukromá základní umělecká škola, Universum, s.r.o.,
Kořenského 23b, 621 00 Brno
Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.zus-universum.cz

ŽÁKOVSKÝ VEČER
11. února v 18:00 v sále školy

VEČER komorní hudby
12. února v 18:00 v sále školy

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o.,, Kořenského 23b, 621 00 Brno
Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zus-universum.cz

PŘEJEME VÁM
šťastný, zdravý a úspěšný
rok 2020!

ŽÁKOVSKÝ VEČER
22. ledna 2020 v 18:00 v sále školy

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

ZUŠZákladní umělecká škola Vítězslavy Kaprálové Brno, příspěvková organizace, Palackého tř. 70 Brno Královo Pole 612 00
hudební · taneční · výtvarný · literárně dramatický obor

Pozvánky na akce školy v lednu 2020

16. 1. v 18 hod. sál školy Žákovský koncert
28. 1. v 18 hod. sál školy Žákovský koncert
31. 1. v 18 hod. sál školy Hraje celá rodina (společný koncert žáků a jejich rodinných příslušníků)

Srdečně zve
Jana Sapáková, ředitelka

10 Adventní koncert foto 1MČ Brno – Řečkovice a Mokrá Hora zve všechny, kteří si chtějí zpříjemnit adventní čas, na ADVENTNÍ KONCERT v podání kvarteta violoncellistů
SOLITUTTICELLI.  Koncert se uskuteční již tradičně v kostele sv. Vavřince v Brně–Řečkovicích dne 10. prosince 2019 v 18.00 hodin.
Slovem provází člen kvarteta pan Rudolf Mrazík.
Přijďte strávit pár hezkých chvil.

12 Výstava Švejdová foto 2V prosinci v Galerii Na radnici přivítáme malířku Vlastu Švejdovou, která se představí malou ukázkou své tvorby. Známe ji jako autorku kresleného humoru, pravidelně v minulosti přispívající do populárního časopisu Dikobraz, ilustrátorku desítek dětských knih i učebnic. V poslední době se hodně věnuje litografiím, uvidíme je i na této výstavě. Její optimisticky laděné malby a kresby dodají každému dobrou náladu, jsou krásně pozitivní, mají své kouzlo a příběh. Nádherné obrázky, plné světla, klidu, pohody, navozují krásné pocity a vzpomínky na dětství.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 6. prosince v 17 hodin a potrvá do neděle 15. prosince 2019. Otevřena pro veřejnost bude každý den od 14 do 17 hodin. Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice. Na setkání se těší komise kultury a školství RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

13 Výstava Strubl foto 1Když někdo zdědí po otci zálibu, mohou v tom být buď geny, nebo osobní příklad, případně obojí. A to se může šířit i do dalších kolen. Když si Josef Strubl z Řečkovic pořídil první fotoaparát a zvětšoval první fotky se spolužákem Milošem Budíkem, netušil, kolik generací svého rodu tím ovlivní. A to si k tomu ještě pořídil filmovou osmičku Admiru. Jeden syn začal už v dětství fotografovat i filmovat, což se mu později stalo profesí, druhý syn má fotografování jako zálibu, vnučka fotografii vystudovala. Fotografování se věnují i další potomci. A to se nebavíme o posledních několika létech, kdy fotografuje každý, kdo si koupí telefon.
Za těch více než šedesát let vznikla spousta zajímavých fotografií, ze kterých uspořádáme výstavu, jejímž základem bude šest pokrevních autorů. K nim jako hosty přizveme ještě několik dalších rodinných příslušníků. Můžete se přijít podívat, jak se nám podaří tuto - z jednoho pohledu nesourodou, z optimističtějšího pohledu pestrou - směsici skloubit. Na vernisáži promítneme i několik autorských filmů a zazpívá Josefova neteř, brněnská šansoniérka Zuzana Zemanová. Výstavu zahájí PhDr. Hana Dvořáková.
Výstava bude zahájena vernisáží v sobotu 4. ledna 2020 v 16 hodin a potrvá do neděle 12. ledna 2020. Otevřena pro veřejnost bude každý den od 14 do 17 hodin. Potom do 31. ledna bude výstava otevřena na vyžádání.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší komise kultury a školství RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

Tipy na typy a atypy

Vážení a milí literární gurmáni,
naše prosincová nabídka je trochu typická, ale i atypická. Opět nabízíme knihy, ale tentokrát k zakoupení, protože nevím jak vám, ale mně by knížka pod stromečkem chyběla. Zabrousíme do stálic, které k Vánocům patří, i do titulů, které zatím ke stálicím nepatří, ale jejich hvězda bude teprve objevena. Asi jste zaregistrovali, že vyšel nový Nesbo a Galbraith, Nůž i Smrtící bílá jsou prověřené výborné knížky. Je ovšem spousta již dříve vydaných knih, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Napíšeme vždy název a autora, ale ne obsah, berte to, prosím, jako výzvu k návštěvě knihkupectví, zalistujte si, přečtěte si anotaci a uvidíte, jakému žánru a druhu dáte přednost, nabízíme jak beletrii, tak i naučnou literaturu.

Dospělí:
Záhada Henriho Picka / David Foenkinos. Breviář pozitivní anarchie / Vlastimil Vondruška. Když zpívají cvrčci / Charles Martin. Poslední neandrtálská žena / Claire Cameronová. Citlivá místa / Anna Gavalda. Obchodník s hudbou / Rachel Joyceová. Prosinec už je takovej / Donal Ryan. Pět ročních období / Jiří Klečka. Ve stínu oskeruše. Kniha první, Na kraj světa / Theo Addair. Voda, která hoří / Jitka Vodňanská. Žijte ve své zahradě: inspirace pro současnou zahradu / Ferdinand Leffler. Spojení / Julian Gough. Severský bestiář / Andrea Lundgrenová. S androidkou v posteli / Vladimír Pikora & Markéta Šichtařová. Zjizvený král / Leigh Bardugo. Pražská sonáta / Bradford Morrow. Moje rande se světem / Waltraud Hableová. Sladké / Yotam Ottolenghi. Továrna na panenky / Elizabeth Macneal. Ztrácení / Marilynne Robinsonová. Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye / Michael Chabon. Milosrdenství / Toni Morrisonová. Obřad / Leslie Marmon Silková. Rozhřešení / Jonathan Franzen. Návštěva bandy rváčů / Jennifer Eganová. Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda / Junot Díaz. Temnější tvář magie / V. E. Schwabová. Vstát znovu se slepicema / Joshua Ferris. Achilleova píseň / Madeline Millerová. Výkřik techniky / Thomas Pynchon. Megasmutná pravdivá lovestory / Gary Shteyngart. Kirke / Madeline Miller. Pí a jeho život / Yann Martel. Atlas literárních míst / Cris F. Oliverová. Zlodějka mýho táty / Petra Hůlová. Možnosti milostného románu / Jan Němec.

Menší děti:
Fíla, Žofie a Smaragdová deska / Petr Stančík. O myšce, která se nebála / Petr Horáček. Hello, Ruby: dobrodružné programování / Linda Liukas. Příběh malého slona Babara / Jean de Brunhoff. Babarova rodina / Jean de Brunhoff. Dlouhá cesta / Petr Horáček. Miffy má lupu! / Dick Bruna. Kdo je v zoo, Miffy? / Dick Bruna. Jaká je to barva, Miffy? / Dick Bruna. Tuze hladová housenka / Eric Carle. Prázdniny pošťáka Myšáka / Marianne Dubucová. Pošťák Myšák doručuje / Marianne Dubucová. Já nejsem tvoje maminka / Marianne Dubucová. Buchty & loutky dětem / Marek Bečka, Radek Beran, Vít Brukner.

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o., Kořenského 23b, 621 00 Brno, Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,

www.zus-universum.cz

Koncert „Rodiny hrají rodinám“
6. prosince v 17:00
v Konventu Milosrdných bratří, Vídeňská 7

ŽÁKOVSKÝ VEČER
10. prosince v 18:00 v sále školy

Vánoční KONCERT na Sýpce
19. prosince v 18:00
ve Společenském centru Sýpka v Medlánkách

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

ZUŠhudební · taneční · výtvarný · literárně dramatický obor

Pozvánka na akce ZUŠ V. Kaprálové, přísp. org., Palackého třída 70,
v měsíci prosinci 2019

4. 12. 18 hod. Mikulášský koncert sál školy
6. 12. 18 hod. Předvánoční vystoupení tanečního oboru divadlo Barka
10. 12. 17 hod. Společný koncert se ZUŠ E. Suchoňa Bratislava sál školy

17. 12. 16,30 a 19 hod. Adventní benefiční koncerty kostel Královo Pole

Srdečně zve
Jana Sapáková, ředitelka školy

20 Adventní koncert foto 1Sbor Páně Církve československé husitské v Řečkovicích je místem, kde se především konají každou neděli bohoslužby, vyučuje se náboženství a pro děti je zde každé úterý a čtvrtek otevřen volnočasový klub Jonáš. Tento sbor je i zároveň místem, kde se uskutečňují kulturně-misijní akce v podobě koncertů, divadel či výstav. Jednou z takových akcí jsou tzv. vánoční, resp. adventní koncerty, které spojuje osoba Zdeňka Plecha, sólisty Národního divadla v Praze, který je od svého narození členem zdejší náboženské obce. V rámci těchto koncertů jsme mohli vidět a slyšet např. Bohumila Matuše, Martinu Kociánovou, Pavla Kamase, pěvecké uskupení IL BOHEMO a řadu dalších interpretů.

Jak patrno, stalo se zvykem, že v rámci těchto koncertů vystupují zajímaví hosté. Letos je to především člen Divadla na Vinohradech Petr Kostka, kterého známe z divadelních představení, filmů i z televize. Na filmovém plátně, v televizi a v rozhlase se Petr Kostka objevuje již přes padesát let. Pro film byl objeven koncem 50. let, kdy ještě studoval na DAMU, režisérem Jiřím Krejčíkem, který mu svěřil role ve filmech Probuzení a Vyšší princip. V roce 1960 získal angažmá v Městských divadlech pražských (1960–1974). Zde ztvárnil v současném i klasickém repertoáru řadu postav temperamentních mladíků (Řek Zorba, Rozhodně správná koupel). V roce 1974 přešel do Národního divadla (1974 – 1994). Zde hrál už kromě lyrických postav i komické a charakterní role (Soud lásky, Naši furianti, Hamlet, Vévodkyně valdštejnských vojsk). Od roku 1994 je členem souboru Divadla na Vinohradech. Své herecké kvality potvrdil například i v televizním seriálu Četnické humoresky, v němž ztvárnil postavu velitele pátračky Šiktance. V roce 1989 byl oceněn titulem zasloužilý umělec. V roce 2003 pak získal Cenu Thálie za roli Hermana ve hře Smíšené (po)city, v roce 2004 mu byla udělena tatáž cena za celoživotní mistrovství v dabingu a v roce 2018 obdržel Cenu Thálie 2017 za celoživotní činoherní mistrovství.

Dalším hostem koncertu bude Magda Vitková, sólistka zpěvohry Městského divadla Brno, kterou můžeme znát z hlavních rolí v operetách Veselá vdova, Netopýr, Orfeus v podsvětí nebo z vedlejších rolí v muzikálech Čarodějky z Eastwicku a Cikáni jdou do nebe. Je stálým hostem operních a operetních scén v Plzni, Olomouci a Ústí nad Labem. Zároveň se podílela na projektu MY 2 opera.

12 Výstava Havlíková foto 2 1Lenka Havlíková
V říjnu v Galerii Na radnici přivítáme výtvarnici paní Lenku Havlíkovou. Paní Lenka je absolventkou brněnské konzervatoře a působila jako dlouholetá členka souboru Janáčkovy opery Národního divadla v Brně. Již od dětství se u ní projevoval vedle hudebního nadání výrazný výtvarný talent, cit pro kresbu, šperkařství a umělecký design. Posléze dospěla k automatické kresbě a dnes už zaujímá pevné místo mezi autory pracujícími technikou automatické kresby. Autorka výstavy nám předkládá tzv. harmonizační obrazy. Z pozadí jemné barevnosti vykvétají vesmírné květy, vyvstávají symbolické bytosti, před divákem se otevírají průhledy do snových krajin. A je jen na návštěvníkovi výstavy, aby skryté myšlenky, které jsou v obrazech obsaženy, nalézal, poznával a přijímal.
Z obrazů Lenky Havlíkové tryská obdiv k silám přírody. Úchvatný je její cyklus Živly. Její umění vyvěrá z čistého srdce, zanechává v nás klid, duševní vyrovnanost, inspiruje k meditacím a fantazijním představám.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 15. listopadu v 17 hodin a potrvá do neděle 24. listopadu 2019. Otevřena pro veřejnost bude každý den od 14 do 17 hodin.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší komise kultury a školství RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

13 Výstava Bouchal foto na šířku 1MUDr. Petr Bouchal - Pod půlnočním sluncem
Od 22. listopadu 2019 přivítáme v chodbách přízemí radnice výstavu kardiologa a amatérského fotografa Petra Bouchala. Výstava má podtitul Fotografie z ostrovní země daleko na severu.
Modré nebe, voda a její přetváření v barevný, modravý led, nezvyklé nekonečné bílé hory a černé skály, padající ledovce, mroži a medvědi, barevné domy a lodě, na jedné straně zázraky dnešní techniky a na druhé drsný život traperů, ukázka, jak se žije v hlavním městě Longyearbyenu nebo také v ruském hornickém městě Barensburgu, také zážitek ze skimaratonu, nejsevernějšího běžeckého závodu na světě.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 22. listopadu v 17 hodin v zasedací místnosti v přízemí radnice. Výstava je neprodejní a je možné ji zhlédnout v úředních hodinách do konce ledna 2020.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší komise kultury a školství RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

15 Adventní koncert foto 1MČ Brno – Řečkovice a Mokrá Hora zve všechny, kteří si chtějí zpříjemnit adventní čas, na
ADVENTNÍ KONCERT v podání kvarteta violoncellistů SOLITUTTICELLI
Koncert se uskuteční již tradičně v kostele sv. Vavřince v Brně – Řečkovicích
dne 10. prosince 2019 v 18.00 hodin.
Slovem provází člen kvarteta pan Rudolf Mrazík.
Přijďte strávit pár hezkých chvil.