FullMilí spoluobčané v Řečkovicích a Mokré Hoře, v loňském roce jsme Vás v rámci aktivit řečkovické farnosti zvali na první ročník multižánrového open air festivalu Full of Life, na kterém jste měli možnost zažít bohatý program s celou řadou divadel, hudebních vystoupení, workshopů a přednášek. Měli jste možnost slyšet zajímavá životní svědectví a společně s ostatními jste mohli prožít svatodušní vigilii pod otevřeným nebem, provázenou hudebně-dramatickým programem SBMKY (Scholy brněnské mládeže).
Letos bychom vás rádi pozvali na druhý ročník tohoto festivalu, na kterém vás bude čekat neméně zajímavý program. Uskuteční se v sobotu 26. května 2018, hned po Noci kostelů.
Letošní ročník festivalu má kromě bohatého programu pro děti připravené i zajímavé přednášky pro mládež. Například na téma sex, AIDS, vztahy. Mluvit bude Tomáš Řehák, který na tohle téma mluví na mnoha školách. Jeho přednášky vzbuzují u posluchačů veliké nadšení, smích, ale i hluboké zamyšlení. S mládeží dlouhou dobu také pracoval nový brněnský biskup Mons. Ing. Mgr. Pavel Konzbul, Dr., s kterým se na festivalu můžete nejen potkat, ale můžete si také poslechnout jeho zajímavé a vtipné povídání. Naše pozvání přijala divadelní skupina vytvořená z členů komunity Cenacolo. Tato komunita sdružuje lidi, kteří se uzdravují ze závislostí na drogách nebo alkoholu. O bojích se závislostí sehrají zajímavé divadelní představení a také bude možnost poslechnout si jejich povídání a podebatovat s nimi. Velký ohlas loni zaznamenala divadelní dvojice ze souboru Kapor na scéně. I na tu se letos můžeme těšit. Z hudebních uskupení se účastníci mohou těšit nejen na místní hudební kapely a scholy, ale také na loňské vystupující Brno Gospel Choir, nově na skupinu Way to go a hlavním večerním hostem bude slovenská kapela ESPÉ. Hudebníci této kapely jistě nenechají nikoho na pochybách, že jejich život je naplněný radostí, kterou chtějí svou hudbou předávat. Chtějí také inspirovat posluchače k tomu, kde můžou radost čerpat také pro svůj život.
Jako hlavní téma festivalu, o kterém chceme mluvit, je jednota. V době rozdělení společnosti, rozpadu rodin i osobnosti bude příjemné nechat se inspirovat těmi, kteří jdou opačnou cestou. Těšíme se na vás v sobotu 26. května od 14:00 hodin. (Více na www.fulloflife.cz.)

Za organizační tým David Kasan a Jan Kotík

10 Perokresba a keramika foto

Na dubnové výstavě v Galerii Na radnici se představí dvě výtvarnice.

První z nich je Jana Putnová, povoláním knihovnice, která ve volném čase tvoří perokresby. Výtvarnému světu se věnovala už od dětství, ve školním věku absolvovala LŠU v rodných Boskovicích. Přestože záhy nastoupila na technickou školu, radost z malování a kreslení jí zůstala.
Druhou vystavující je keramička Alexandra Klubalová, která vyměnila povolání baletky za práci na keramickém kruhu. Má ráda přírodní barvy a jednoduché vzory. Vytváří i keramické kachle s motivy žen v různých kloboucích, jednoduché postavy madon a v neposlední řadě zdobené nádoby a vázy.
Kéž oko návštěvníka potěší drobné obrázky a keramika, tvořené s radostí a pro potěšení, a vykouzlí úsměv na jeho tváři. Výstava je neprodejní.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 13. dubna v 17 hodin a potrvá do neděle 22. dubna 2018. Otevřena pro veřejnost bude v pracovní dny od 14 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 12 hodin a od 14 do 17 hodin. Výstava je prodejní.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.

Na setkání se těší komise kultury RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

ZUŠZákladní umělecká škola Vítězslavy Kaprálové Brno, příspěvková organizace, Palackého tř. 70 Brno Královo Pole 612 00
hudební · taneční · výtvarný · literárně dramatický obor

Akce ZUŠ V. Kaprálové v měsíci dubnu 2018

8. 4. 17 h. Slavnostní taneční koncert ZUŠ k 60. výročí školy SONO centrum
10. 4. 17 h. Podvečer s akordeony sál školy
11. 4. 18 h. Žákovský koncert sál školy
12. 4. 18 h. Oborový koncert smíšeného oddělení sál školy
17. 4. 18 h. Absolventský koncert (příčná flétna) sál školy
23. 4. 19 h. Koncert Společnosti Bohuslava Martinů sál školy
(J. Hrochová - mezzosoprán, S. Vajdová - klavír)
30. 4. 18 h. Žákovský koncert sál školy

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o., Kořenského 23b, 621 00 Brno, Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zus-universum.cz

KONCERTY pro mateřské školy
10., 11. a 12. dubna vždy v 9:30 a v 10:30 v sále školy

ŽÁKOVSKÝ VEČER 18. dubna v 18:00

KONCERT UČITELŮ 25. dubna v 18:00

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

Klub seniorů Řečkovice - v budově bytového domu na ulici Renčova 5, Brno

5. duben Čefelín Jiří Sýrie II. 16:00
12. duben Doc. RNDr. Kolejka Jaromír, CSc. Krakov - srdce Polska 16:00
19. duben Doc. RNDr. Žákovská Alena, Ph.D. Austrálie 16:00
26. duben RNDr. Koláčný Ivan Marie Terezie a jak to bylo dál 16:00
3. květen RNDr. Koláčný Ivan Generál Laudon jede skrz vesnici 16:00
10. květen RNDr. Koláčný Ivan A. B. Mitrovský - zásluhy o vznik
Moravského zemského muzea 16:00
24. květen Ing. Charvát Jiří Japonsko 16:00
31. květen Lobpreisová Eva Bolívie 16:00

Mgr. Petr Štancl
Odbor sociálních věcí a zdravotnictví

Stalo se již milou tradicí, že u příležitosti Dne matek spolek Ženy50 pořádá koncert, nejen jako dárek pro maminky a ženy, ale i pro všechny milovníky hudby.
Na tom letošním, v pořadí již jedenáctém, zazní v podání Moravského klavírního tria skladby Josepha Haydna, Slovanské tance Antonína Dvořáka, vášnivé tango A. Piazzolliho a mnoho dalších virtuózních a romantických kusů… Moderuje, rovněž již tradičně, Monika Brindzáková.
Koncert proběhne v neděli 13. května 2018 v Sále Otakara Motejla v budově Kanceláře veřejného ochránce práv, Údolní 39, Brno. Začíná v 19.00 hod. a vstup je ZDARMA.

Za spolek Ženy50 srdečně zve Jana Jarušková.
Více informací naleznete na www.zeny50.cz

Jistě si pamatují mnozí z nás starších, jak emocionálně nám učitelé dějepisu ve škole líčili nesnesitelný národnostní a sociální útlak a nesvobodu pod jhem zlých a cizáckých Habsburků. Nebo jak prezident-padouch T. G. Masaryk přikázal střílet do demonstrujících hladových dělníků v létech hospodářské krize za první republiky. Psaly se o tom knihy a točily filmy, povinné pro školní mládež. Aspoň já si na to pamatuji velmi dobře.
Nedělejme si však iluze - přibližně stejně byla monarchie podávána žactvu již v letech zmiňované první republiky – to však byl T. G. Masaryk naopak ještě „tatíček“ a „prezident Osvoboditel“ a Edvard Beneš jeho jedinečný a důstojný nástupce.
Po únoru 1948 bylo mnohé jinak. Monarchie byla sice ještě prohnilejší, odpornější a nesnesitelnější však bylo kapitalistické Masarykovo Československo. Ono slovo pronesené k dítěti na správném místě a ve správné chvíli dokáže doživotně formovat názory a myšlení řady z nás. Až do stáří.
Jsme ale schopni dnes odlišit co je a byla pravda a co produkt následující cílené poúnorové propagandy? Pokusme se o to. Jakkoli to zní to paradoxně, asi jedním z nejspolehlivějších kritérií při hledání pravdy o demokracii je míra občanské svobody zakotvená v suchopárné a běžnému člověku občas nesrozumitelné řeči základních právních dokumentů státu – ústavy či občanského zákoníku. Jak to tedy za monachie a první republiky bylo a nebylo?
Pojďme se podívat na obě historická údobí očima současného právníka a historika a bývalého vysokoškolského pedagoga JUDr. et PhDr. Jaroslava Padrnose, CSc. Právě pomocí zmíněných základních dokumentů a jejich interpretací možná získáme na uplynulá období objektivnější názor, co bylo dobré a co ne.
Přednáška s besedou pod názvem Rakousko (-Uhersko) a Československo – demokratická právní kontinuita proběhne ve středu 23. května v 18 hod. na naší radnici. Je pravda, že do uvedeného data ještě zbývá dlouhá řada dní. Nicméně po aktuálních negativních zkušenostech se službami České pošty při distribuci tohoto zpravodaje považuji současné upozornění na chystanou květnovou akci za nezbytné. Přednášku organizuje výbor pro národnostní menšiny.
RNDr. Ivan Koláčný, předseda VNM ZMČ

10 Obrázky malované srdcem obr1 1V březnu v Galerii Na radnici přivítáme také výtvarnici paní Irenu Hudcovou. Intenzivně se věnuje krajinářství, květinám a malbě zátiší v technice akrylu a oleje. Kompozice jejích obrazů s tlumenými barvami i s působivými detaily je doplněna vyjádřenou abstrakcí tvaru. Uvidíme krajiny, které nás okouzlí svojí náladou. Její nejoblíbenější technika malování je olej na plátně.
Na radu své učitelky malby paní Jany Grygarové nechala své ruce vést svou představou a srdcem. Proto začala nazývat své obrázky „malované srdcem“. Život není vždycky zrovna snadný, ale když člověk v něm najde něco, co ho dokáže pohladit po duši a přináší mu radost, nebo dokonce potěší i jiné, tak je hned veselejší a krásnější.
Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 22. března v 17 hodin a potrvá do neděle 1. dubna 2018. Otevřena pro veřejnost bude v pracovní dny od 14 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 12 hod. a od 14 do 17 hodin.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší komise kultury RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

ZUŠZákladní umělecká škola Vítězslavy Kaprálové Brno, příspěvková organizace, Palackého tř. 70 Brno Královo Pole 612 00
hudební · taneční · výtvarný · literárně dramatický obor

Akce ZUŠ V. Kaprálové v měsíci březnu 2018

7. 3. 18 h. Žákovský koncert
12. 3. 19 h. Koncert společnosti Bohuslava Martinů
20. 3. 18 h. Oborový smíšený koncert
22. 3. 18 h. Koncert učitelů
26. 3. 18 h. Žákovský koncert

Všechny akce se konají v sále školy.

Srdečně zve
Jana Sapáková, ředitelka školy

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o.,
Kořenského 23b, 621 00 Brno
Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zus-universum.cz

ŽÁKOVSKÝ VEČER v 18:00 v sále školy
14. března
27. března

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

15 Malujeme pro radost obr1 1G E N E R A C E – malujeme pro radost
Paní doktorku Fajkusovou není potřeba v Řečkovicích a na Mokré Hoře představovat. Od roku 1970 pracovala ve zdejším zdravotním středisku jako dětská lékařka. Po skončení své pracovní činnosti se více začala věnovat malování. Maluje pro radost a relaxaci, nejraději pastelem, v poslední době i temperou a akrylátovými barvami s použitím přírodních materiálů. Každoročně připravuje malé kalendáříky se svými obrázky.
Její vnuk Filip také rád kreslí, tvoří sprejovými barvami, kromě jiného i abstraktní obrázky s námětem vesmíru, které budou také vystaveny. Bude to již třetí výstava autorky v Galerii Na radnici. Koná se téměř dvacet let od té první, a to už má nádech jedné generace. S obrázky Filipa tak budeme mít příhodný název „ GENERACE" - malujeme pro radost.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 9. března v 17 hodin a potrvá do neděle 18. března 2018. Otevřena pro veřejnost bude v pracovní dny od 14 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 12 hod. a od 14 do 17 hodin. Výstava je prodejní.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší komise kultury RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

20 Na vernisáži s Evou Pilarovou foto 1V únoru na naši radnici zavítali tři brněnští umělci. Návštěvníci Galerie Na radnici mohli ocenit originální fotografie Heleny Štefanové a Evy Pilarové. Obrázky z Vysočiny a z okolí Břeclavi představil Miroslav Daňhel. Vernisáž se konala v úterý 20. února a byla okořeněna zpěvem paní Pilarové.

Ing. Vlasta Zelinková

členka komise kultury

only hisSpolek Verbum et Musica již v Řečkovicích působí skrze spolupráci se zdejší náboženskou obcí Církve československé husitské více jak 17 let. Za tu dobu pomohl obohatit společenský život v městské části nespočtem rozličných kulturních akcí a představení – od dvou autorských muzikálů místního rodáka a sólisty operní scény ND Praha Zdeňka Plecha přes výstavy, divadelní představení až po koncerty předních osobností domácí i zahraniční umělecké scény, mezi kterými nechyběli pánové Alfred Strejček, Štěpán Rak, Petr Kostka, Josef Somr, Jaroslav Tůma nebo Bohuš Matuš.
Až nečekané potěšení z mimořádných kulturních prožitků však nejednou dokázali nabídnout také umělci, jejichž tváře nevídáme na televizních obrazovkách a jejichž jména nezdobí titulky domácího tisku. Ještě nyní si možná návštěvníci Sboru Páně vzpomenou na hřejivý pocit u srdce, když se vraceli domů po koncertu křesťanské kapely ONLY HIS. Říká se totiž, že když se věci dělají s chutí a nadšením, na výsledku se to vždy odrazí. Mladí hudebníci potěšili přítomné posluchače melodickými písněmi z vlastní tvorby, skrze které reflektovali každodenní drobné strasti, stejně jako velké problémy současné doby. Hudba, jejíž upřímnost odráží osobní zkušenosti členů kapely, ale každým tónem a slovem poskytovala naději a nabízela směr lidskému životu skrze víru v Ježíše Krista.