10 Pilarova vernisáž foto 1V únoru v Galerii Na radnici přivítáme tři výtvarníky. Náměty z brněnských i pražských zákoutí, z venkova, přírody, západy slunce i pohledy ze světových velkoměst přináší ve svých fotoobrázcích paní Eva Pilarová a Helena Štefanová, které přepisují vlastním originálním způsobem svoje vnímání okolního světa a převádí je do nové tvarové a barevné podoby, založené na deformaci staveb. Výsledný efekt působí abstraktním dojmem. Eva Pilarová společně s Helenou Štefanovu se při fotografování vzájemně doplňují. Uvidíme hodně detailů, hlavně květiny, a také motýly.
Třetím vystavujícím je malíř Miroslav Daňhel, krajinář, který ve svých dílech prezentuje Vysočinu a Podluží. Používá hlavně akvarel a řadí se mezi impresionisty. Nebrání se ani zátiší, figurální kresbě či portrétu.
Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 20. února v 17 hodin a potrvá do neděle 4. března 2018. Otevřena pro veřejnost bude v pracovní dny od 14 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 12 hodin a od 14 do 17 hodin. Přijďte se potěšit poetikou a zvláštní atmosférou vystavených prací. Při vernisáži zpěvem potěší Eva Pilarová a zahraje Miroslav Daňhel s přáteli.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší komise kultury RMČ Vladislav Musil, předseda komise

ZUŠZákladní umělecká škola Vítězslavy Kaprálové Brno, příspěvková organizace, Palackého tř. 70 Brno Královo Pole 612 00
hudební · taneční · výtvarný · literárně dramatický obor

Akce ZUŠ V. Kaprálové v měsíci únoru 2018

19. 2. 18 h. žákovský koncert sál školy

Srdečně zve
Jana Sapáková, ředitelka školy

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o., Kořenského 23b, 621 00 Brno, Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zus-universum.cz

ŽÁKOVSKÝ VEČER 20. února v 18:00

PĚVECKÝ KONCERT 21. února v 17:30

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

17 Hudba a slovo foto plechV prosinci těsně před Vánocemi jsme se všichni těšili na koncert nazvaný Vánoční rozjímání, ve kterém měl vystoupit herec Divadla na Vinohradech pan Petr Kostka a sólista opery Národního divadla v Praze pan Zdeněk Plech. Jako organizátoři jsme byli potěšeni nejen tím, že můžeme takový koncert připravit, ale i nevšedním zájmem veřejnosti, Měli jsme již zarezervovanou většinu míst ve Sboru Páně. Bohužel se ale vyskytly nečekané okolnosti. Pan Zdeněk Plech onemocněl a my jsme během 24 hodin museli koncert zrušit. Za organizátory mohu říci, že jsme si prožili vskutku perné chvíle, kdy jsme se snažili o zrušení koncertu informovat pomocí webových stránek, sociálních sítí, telefonicky či osobně co nejširší veřejnost. Bohužel jsou věci, které neovlivníme.

Něco jsme ovšem přece jen ovlivnit mohli, a proto jsme se pokusili nalézt vhodný termín pro nový koncert. Výsledek našich snah je ten, že můžeme ctitele obou umělců pozvat na vystoupení pod názvem „Hudba a slovo“, které se bude konat v neděli 18. února 2018 v 19:00 hod. ve Sboru Páně CČSH, Vážného 6, v Brně–Řečkovicích. V rámci koncertu zazní písňové cykly v interpretaci pana Zdeňka Plecha a texty z pokladnice naší i zahraniční literatury v podání pana Petra Kostky. Během koncertu vystoupí dále posluchačka 2. ročníku JAMU Mariana Ambrožová (zpěv) a doc. Jan Král (klavír, varhany).

Nebudeme se o našich hostech více rozepisovat, protože lze podrobné informace dohledat v prosincovém čísle ŘEČI. Nám nezbývá nic jiného než všechny co nejsrdečněji na tento ojedinělý kulturní projekt pozvat.

Místa ve Sboru Páně je možno si rezervovat na tel č. 776 032 149 nebo e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Vstupné je formou dobrovolného daru, doporučená výše činí 100 Kč. Výtěžek bude věnován na podporu projektu Centrum křesťanské kultury.

Vratislav Jan Marša
farář CČSH
spolek Verbum et musica

Podobně jako vloni navštívíme i počátkem roku 2018 další významnou moravskou vinařskou podoblast – Slovácko. Vinná réva, bílé i červené odrůdy, se zde pěstuje od nepaměti a vína z nich vyrobená patří k těm nejoblíbenějším. Pozvání do Řečkovic tentokrát přijali vinaři z Kyjova a blízkého okolí.
Záměrně jsme pro prezentaci Slovácka oslovili menší rodinná vinařství, u kterých je záruka, že láska k vinařskému řemeslu převládá nad komercí. Účast na prezentaci předběžně přislíbilo Vinařství rodiny Koelblovy, Vinařství u Šťastných, Vinařství Čmelíkovových a vinaři Pavel Hlavinka a Ladislav Esterka. Protože první zimní měsíce leden a únor jsou z pohledu vinařů měsíce klidnější, méně náročné na práci na vinici, jsou vinaři ochotni k nám přijet a pochlubit se výsledky své namáhavé, avšak nádherné práce. Budeme mít možnost nejen degustovat, ale tentokrát si i některá z představených vín zakoupit. A protože jsou mezi námi též zahrádkáři, kteří se pěstování révy věnují, bude možnost s přítomnými matadory vinařství rovněž podebatovat.
Setkání nad víny ze Slovácka se uskuteční 1. února 2018 v 17 hodin ve velkém sále řečkovické radnice.
Na setkání se všemi pravověrnými Moravany nad našimi víny se těší výbor pro národnostní menšiny.
RNDr. Ivan Koláčný
předseda výboru pro národnostní menšiny

Právě uplynulý rok 2017 byl bohatý na rozmanité společenské akce. Takto bychom rádi postupovali i v roce následujícím, kdy podzimní komunální volby ukončí naše čtyřleté snažení.
Na co se tedy v roce 2018 můžete spolu s námi těšit?
Ve čtvrtek 1. února to bude již avizovaná prezentace Slovácké vinařské podoblasti, spojená s degustací vzorků tamních vín.
V měsících duben/květen a zřejmě září/říjen budeme spolu s Ing. Alešem Svobodou pokračovat v procházkách brněnským podzemím.
Koncem prvního pololetí bychom rádi vyslechli přednášku právníka a historika JUDr. et PhDr. Jaroslava Padrnose, srovnávající ústavu a demokracii bývalé monarchie a naší první republiky.
Z dříve plánovaných a dosud neuskutečněných akcí bychom rádi představili některou z významných národnostních menšin žijících v našem městě.
V případě nutné změny programu našeho výboru, nabízíme přednášku o úloze Svobodných zednářů při vzniku Franciscea (dnešního Moravského zemského muzea) v roce 1817 nebo o dosud neznámých falzifikacích našich dějin a jejich autorech. Rádi bychom uskutečnili i léta plánovanou přednášku o historii náboženského života na Moravě.
Plán je to vskutku bohatý, snad se nám ho podaří k vaší spokojenosti i naplnit.
RNDr. Ivan Koláčný, předseda VNM

07 Vánoční rozjímání fotoSbor Páně Církve československé husitské v Řečkovicích je místem, kde se především konají každou neděli bohoslužby, vyučuje se náboženství a pro děti je zde každé úterý a čtvrtek otevřen volnočasový klub Jonáš. Tento sbor je i zároveň místem, kde se uskutečňují kulturněmisijní akce v podobě koncertů, divadel či výstav. Jednou z takových akcí jsou tzv. vánoční koncerty, které spojuje osoba Zdeňka Plecha, sólisty Národního divadla v Praze, který je od svého narození členem zdejší náboženské obce. V rámci těchto koncertů jsme mohli vidět a slyšet např. Bohuslava Matuše, Martinu Kociánovou, Pavla Kamase, Magdu Vitkovou aj.

Jak patrno, stalo se zvykem, že v rámci těchto koncertů vystupují zajímaví hosté. Tento rok je to především člen Divadla na Vinohradech Petr Kostka, kterého známe z divadelních představení, filmů i televize. Na filmovém plátně, v televizi a v rozhlase se Petr Kostka objevuje již přes padesát let. Pro film byl objeven koncem 50. let, kdy ještě studoval na DAMU režisérem Jiřím Krejčíkem, který mu svěřil role ve filmech Probuzení a Vyšší princip. V roce 1960 získal angažmá v Městských divadlech pražských (1960–1974). Zde ztvárnil řadu postav temperamentních mladíků v současném i klasickém repertoáru (Řek Zorba, Rozhodně správná koupel). V roce 1974 přešel do Národního divadla (1974–1994). Zde hrál už kromě lyrických postav i komické a charakterní role. (Soud lásky, Naši furianti, Hamlet, Vévodkyně valdštejnských vojsk). Od roku 1994 je členem souboru Divadla na Vinohradech. Své herecké kvality potvrdil na příklad i v televizním seriálu Četnické humoresky, kde ztvárnil postavu velitele pátračky Šiktance. V roce 1989 byl oceněn titulem zasloužilý umělec. V roce 2003 pak získal Cenu Thálie za roli Hermana ve hře Smíšené (po)city a v roce 2004 za celoživotní mistrovství v dabingu Cenu Františka Filipovského.

Řečkovice jsou opět na špici filmového vzdělávání v Brně. Již ve středu 3. 1. 2018 pokračuje vzdělávací cyklus NEBOJTE SE FILMU. Oblíbený a hojně navštěvovaný cyklus odborných kurzů přináší rozbory výjimečných a diváky prověřených filmů. Film není jen komerční zboží, ale také setkání lidí. Na co se mohou akademici těšit? Nestihli jste udělování Oscarů? Nevadí. Přijíždí LA LA LAND, Jean Reno, Gerard Depardieu ve francouzské komedii DRŽ HUBU, objeví se rovněž výborná BÁBA Z LEDU. Filmu ŽIVOT JE KRÁSNÝ může být motem setkání desíti projekcí. Cílem je objevit pro akademiky méně dostupné kvalitní tituly a v následných diskuzích pochopit jejich poselství. Na co se můžete těšit? Na romantiku, humor i psychologické příběhy ve snímcích kinematografií evropských i zámořských, např. na BEZVA ŽENSKOU NA KRKU, KOUPILI JSME ZOO, VĚČNĚ MLADOU, VODU PRO SLONY a další. Autoři si kladou za cíl POHLADIT FILMEM. Negativních mediálních produktů je kolem nás spousta.

MgA. Radek Hakl, M.A.

10 Barevný svět Vasinova obrázek 1V prosinci v Galerii Na radnici přivítáme výtvarnici Sylvii Vašinovou, která přepisuje vlastním originálním způsobem svoje vnitřní prožívání skutečnosti a převádí je do nové tvarové a barevné podoby. Její promyšlená kompozice s působivými detaily je doplněna deformací staveb, a především zajímavým pojetím barev. Nádherné obrázky, plné světla a pohody, nesou vyjádření optimismu a autorčiny radosti ze života a mohou se stát výrazným doplňkem každého interiéru. Přijďte se potěšit poetikou a zvláštní atmosférou vystavených prací.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 8. prosince v 17 hodin a potrvá do neděle 17. prosince 2017. Otevřena pro veřejnost bude v pracovní dny od 14 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 12 hodin a od 14 do 17 hodin. Výstava je prodejní. Na vernisáži vystoupí s renezančními skladbami soubor 3V.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší komise kultury RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

ZUŠZákladní umělecká škola Vítězslavy Kaprálové Brno, příspěvková organizace, Palackého tř. 70 Brno Královo Pole 612 00
hudební · taneční · výtvarný · literárně dramatický obor

Pozvánka na akce ZUŠ V. Kaprálové v měsíci prosinci 2017

5. 12. 18 hod. Mikulášský koncert sál školy
21. 12. 18 hod . Vánoční koncert Besední dům

Srdečně zve
Jana Sapáková, ředitelka školy

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o., Kořenského 23b, 621 00 Brno, Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,

www.zus-universum.cz

ŽÁKOVSKÝ VEČER 6. prosince v 18.00 v sále školy

ADVENTNÍ KONCERT v kostele sv. Vavřince v Řečkovicích 10. prosince v 16.30

VÁNOČNÍ KONCERT v kostele kláštera klarisek v Soběšicích 13. prosince v 18.00

VÁNOČNÍ KONCERT na Sýpce 19. prosince v 18.00 ve Společenském centru Sýpka v Medlánkách

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

NÁBOŽENSKÁ OBEC CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ
V BRNĚ – ŘEČKOVICÍCH

Vás srdečně zve na ADENTNÍ KONCERT pěveckého sboru OK VOCAL

Přijďte se vánočně naladit, vyslechnout a třeba si i zazpívat koledy
a vánoční písně

12. 12. 2017 v 19.00 HOD.


Sbor Páně CČSH, Vážného 6, Brno – Řečkovice
vstupné dobrovolné

 

TůmaPřed rokem jsme mohli ve Sboru Páně Církve československé husitské v Řečkovicích vyslechnout umění pana Jaroslava Tůmy a to jako mistrovského varhaníka. Tentokrát se k nám vrací, aby se představil jako vynikající interpret hry na cembalo. Zároveň s ním přijíždí známý herec, pan Josef Somr, aby krásnou hudbu doprovodil uměleckým přednesem. Oba pánové se v Řečkovicích představí v pořadu ZVĚSTOVÁNÍ.
O tomto pořadu umělci píší: „Kombinace hudby a slova přináší v případě vystoupení Josefa Somra a Jaroslava Tůmy jednak úryvky z knihy Julia Zeyera Zahrada mariánská, jednak skladby pro cembalo, které svojí náladou i obsahovým zaměřením konvenují s dobou Adventu. Zeyer ve své knize podává zvěst o životě Kristově způsobem, který osciluje od románové epičnosti k okamžikům ryzí poetičnosti. Byť se jedná téměř o báseň v próze, děj je místy velmi napínavý. Čtenář, či v daném případě posluchač, je vtažen do děje líčením událostí notoricky známých. Přesto je však prožívá nově, už jen kvůli autorově schopnosti vybočit z běžně zažitých popisů děje a díky básnivé fabulaci událostí popsat vše i na základě vyprávění obsažených v knihách apokryfních, které nejsou součástí Nového zákona. Pořad uváděný pod názvem Zvěstování se věnuje setkání Marie a Alžběty, pochybnostem Josefovým i mnoha dalším okamžikům, které úzce souvisí s Adventem. Hudba starých mistrů v podání na cembalo - kopii historického nástroje doby barokní, dokresluje snivou atmosféru Zeyerova textu a zároveň přináší rozmanité hudební skladby z nejvýznamnějších oblastí barokní Evropy.“
Jaroslav Tůma patří ke světové špičce interpretů ve hře na varhany a cembalo. Jen jeho diskografie čítá již přes padesát titulů, převážně sólových. Je žádaným interpretem nejenom v České republice, ale i v Evropě. Působí jako docent Hudební fakulty AMU v Praze a v současnosti je velmi často zván do porot mezinárodních varhanních či cembalových soutěží.

08 Výstava Svejdova obrázekV listopadu v Galerii Na radnici přivítáme malířku Vlastu Švejdovou, která se představí malou ukázkou své tvorby. Známe ji jako autorku kresleného humoru, přispívající v minulosti pravidelně do populárního časopisu Dikobraz, ilustrátorku desítek dětských knih i učebnic. Její optimisticky laděné malby a kresby dodají každému dobrou náladu, jsou krásně pozitivní, mají své kouzlo a příběh. Nádherné obrázky, plné světla, klidu, pohody, navozují krásné pocity a vzpomínky na dětství. Také uvidíme, jak vypadá opravdová víla - milá a laskavá. Víly a ženy maluje jako krajinu, protože krajina je úžasná, jako jsou ženy.
Výstava bude zahájena vernisáží – tentokráte výjimečně v úterý 14. listopadu v 17 hodin - a potrvá do neděle 26. listopadu 2017. Otevřena pro veřejnost bude v pracovní dny od 14 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 12 hodin a od 14 do 17 hodin. Výstava je prodejní.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší komise kultury RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

papoušekMěstská část Brno-Řečkovice a Mokrá Hora ve spolupráci s uměleckou agenturou COMMUNIO PRO ARTE připravila zábavný pořad pro děti „Zašeptej krutidráb. . . . . . . a poletíme do Afriky“. Pořad v délce asi 60 minut je určen pro děti ve věku 3–9 let. Zážitkový program přiveze divadlo kača a kača dne 27. 11. 2017 v 16 hod. do sálu zastupitelstva na řečkovické radnici. Pro děti jsou připraveny malé dárečky a budou i balónky. Tak přijďte.
JUDr. Jana Otevřelová

MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora ve spolupráci s uměleckou agenturou COMMUNIO PRO ARTE pořádá adventní koncert v řečkovickém kostele sv. Vavřince dne 12. 12. 2017 v 18.00 hod.
Se svým repertoárem vystoupí Duo Lyriko ve složení Magdalena Graffová a Štěpán Graffe (oba hrají na housle), které doplní Šárka Pilátová na cembalo. Zazní sváteční skladby italského baroka. Slovem bude provázet nám všem již známý pan Milan Klapetek.
Všichni jste srdečně zváni.
JUDr. Jana Otevřelová