35 Bacha na Mozarta foto c Tino KratochvílMozartovo Requiem i módní přehlídka – 8. sezona Bacha na Mozarta! začíná už 18. září. Že lze klasickou hudbu prezentovat srozumitelně a uvolněně a že se jí nemusíte bát, dokazuje v Brně již 8. sezonu soubor Czech Ensemble Baroque. Léty ověřená klasika je sázkou na jistotu a těšit se můžete například na dobové barokní nástroje, barokní módní přehlídku, ale samozřejmě také na Bacha a Mozarta. A to jak na jejich světově proslulé skladby, tak na ně osobně, neboť budou na koncertech vašimi průvodci… Hrát se bude na třech úžasných místech – v Besedním domě, v kostele sv.
Michala a v katedrále na Petrově – a zvýhodněné vstupné na všech 8 koncertů si můžete zakoupit už jen 18. září, kdy se koná zahajovací koncert. Na něm uslyšíte hudební lahůdky z kroměřížského archivu v novodobé světové premiéře.
www.bachanamozarta.cz

07 Výstava obrázekDruhá polovina června bude v Galerii Na radnici v prostorách ÚMČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora patřit výstavě s názvem POD POVRCHEM - PROBLÉM? CHYBA?, na níž představí své závěrečné práce žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy Vítězslavy Kaprálové z Brna-Králova Pole.
Ve svých výtvarných projektech se celkem 23 absolventů prvního a druhého stupně studia z ateliéru Mgr. Mirky Brázdové samostatně vyjadřovalo k ústřednímu tématu. Mladí výtvarníci tu přistupují z různých úhlů k základním otázkám současného života - ke vztahu člověka a přírody, k problematice stáří versus mládí, ke smyslu umění. Některé náměty jsou uchopeny s velkou vážností, jiné jsou příležitostí k výtvarné hře. Zvláštní místo tu mají osobité „sondy“ pod nejrůznější povrchy - pod lidskou kůži, do nitra země, vesmíru, nebo třeba jen pod povrch papíru. Součástí výstavy jsou zejména plošné práce - od kresby, přes malbu pastelem, temperou nebo akrylem, doplní je také několik objektů a drobných prostorových instalací.
Slavnostní vernisáž ve čtvrtek 13. června 2019 v 17 hodin, určená absolventům a jejich rodičům a přátelům, bude také zakončením dlouhodobého hledání vlastní výtvarné cesty a pro mnohé z nich také rozloučením se školou. Pro veřejnost bude výstava otevřena každý den od 14 do 17 hodin, a to až do neděle 23. června.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší Komise kultury a školství RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

08 Křest knihy obrázekVe čtvrtek 27. 6. 2019 v 17 hodin v zasedací místnosti v přízemí radnice proběhne křest monografie o malíři a pedagogovi Josefu Umláškovi, kterou vydává nakladatelství Sursum za finanční podpory města Brna.
Josef Umlášek (* 21. 3. 1906, † 31. 1. 1986), rodák ze Sokolnic u Brna, prožil v Řečkovicích více než polovinu svého života. Je znám jako pedagog, v poválečných letech učil malbu na pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, fakultu tenkrát vedl malíř Eduard Milén. Počátkem 50. let byl ředitelem Školy uměleckých řemesel na Husově ulici, odkud po sedmi letech odešel na Lidovou školu umění Jaroslava Kvapila, kde založil výtvarný obor a stal se jeho prvním ředitelem.
Vlastní malířská tvorba Josefa Umláška je prakticky neznámá a nebyla dosud publikovaná. Byl velmi skromným člověkem a za svého života nevystavoval. Stál mimo hlavní proudy a styly, jeho tvorba je realistická, ale jeho malířská zručnost a citová opravdovost je pozoruhodná.
Aby jeho tvorba neupadla do zapomnění, rozhodli se dědicové ve spolupráci s nakladatelstvím Sursum vydat tuto monografii, na jejíž představení Vás srdečně zveme.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší Komise kultury a školství RMČ.

Vladislav Musil, předseda komise

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o., Kořenského 23b, 621 00 Brno, Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,

www.zus-universum.cz

ABSOLVENTSKÉ a žákovské koncerty
4., 11. a 19. června v 18:00 v sále školy

Výstava absolventských prací žáků výtvarného oboru
v prostorách školy, vernisáž 5. června v 16:45

Absolventský koncert Filipa Novotného (zobcová flétna)
5. června v 18:00 v sále školy

Absolventský koncert Jakuba Smekala (klavír)
6. června v 17:30 v Konventu Milosrdných bratří

Autorský večer
(hudební kompozice žáků školy)
12. června v 18:00 v sále školy

Komponovaný pořad žáků výtvarného a hudebního oboru
18. června v 18:00 v sále školy

Závěrečný KONCERT na Sýpce
20. června v 18:00
ve Společenském centru Sýpka v Medlánkách

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

16 Malý princ obrázek jpgKdo z nás by neznal kouzelnou knížku Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho – příběh, který byl nesčetněkrát přenesen do divadelní formy, mj. v brněnském divadle Radost v režii Zdeňka Černína. A i zde se projevil zajímavý fenomén. Byť představení bylo primárně zaměřeno na děti 2. stupně ZŠ a středoškoláky, přesto oslovovalo i dospělé diváky, takže se často uvádělo ve večerních hodinách. Ano, je tomu tak. Čím je člověk starší, tím spíš k němu Malý princ promlouvá naléhavěji. S přibývajícím věkem a zkušenostmi má toto kouzelné dílo tu vlastnost, že v něm člověk odkrývá nové a nové roviny.
Již před čtyřmi roky ke mně začaly z různých stran přicházet zvěsti o velmi zdařilém nastudování Malého prince v podání Vítězslava Marčíka, které si svojí poetikou a ztvárněním doslova podmaňuje srdce diváků. Předkládám jeden ohlas za všechny: „Ještě jednou Vám mnohokrát děkuji za dnešní představení Malý princ v Opočně. Pro mě úžasný a silný zážitek. Malý princ je mou nejoblíbenější knihou dlouhá léta a Vaše skvělé ztvárnění mě neskutečně dostalo, dojalo (nemohla jsem ani mluvit, jak jste viděl). Úžasný výkon, krásné zpracování, nemám slov. Obrovská poklona.“
Jméno „Víti“ Marčíka není v Řečkovicích neznámé. Tohoto fenomenálního herce známe již z několika vystoupení ve zdejším Sboru Páně CČSH. Představení Malého prince sice nastudoval také Vítězslav Marčík, ale syn, tedy junior. Lidově řečeno, jablko nepadlo daleko od stromu.
Vraťme se ale na začátek k otázce, jakému divákovi je představení vlastně určeno. Po dlouhých úvahách, zvažování pro a proti nedošli jsme k žádnému závěru. Příběh Malého prince je natolik všeobjímající, že oslovuje všechny věkové kategorie. Celou věc jsme proto vyřešili šalamounsky. Nezvolili jsme hodinu představení ani odpolední, ani večerní, a to proto, aby mohli přijít dospělí diváci buď sami, nebo - když se rozhodnou - i se svými dětmi.
Dovolujeme si tedy všechny milovníky dobrého divadla pozvat na představení Malý princ v podání divadla „Já jsem to“, které se uskuteční v sobotu 16. června 2019 v 18:00 hod. ve Sboru Páně, Vážného 6, Brno–Řečkovice.
Místa je možno si rezervovat prostřednictvím e-mailové adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky na tel. čísle 776 032 149. Podrobnější a aktuální informace naleznete na webových stránkách www.verbumetmusica.com. Vstupné je formou daru, jehož doporučená výše činí 100 Kč. Výtěžek koncertu bude věnován na podporu projektu Centrum křesťanské kultury.
A mimochodem, vy, kteří jste četli Malého prince, umíte nakreslit beránka?

Vratislav Jan Marša, farář
spolek Verbum et musica

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s. r. o.,
Kořenského 23b, 621 00 Brno, Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zus-universum.cz

Přijímací zkoušky na šk. rok 2019/2020
15. – 21. května 2019
Přesné informace na webových stránkách školy.

ABSOLVENTSKÉ a žákovské koncerty
22. a 28. května v 18:00 v sále školy

Absolventský koncert Martina Richtera (saxofon)
a jeho hostů 29. května v 18:00 v sále školy

ZUŠ Open BRNO 2019
III. ročník celostátního happeningu ZUŠ
31. května na Dominikánském nám. a v okolí

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

Stalo se již milou tradicí, že u příležitosti Dne matek spolek Ženy50 pořádá koncert, především jako dárek pro maminky a ženy, ale i pro všechny milovníky hudby.
Na tom letošním, v pořadí již dvanáctém, vystoupí VINAŘŠTÍ ROMANTICI se Zdeňkem JUNÁKEM, který kromě zpěvu a hry na kytaru bude celý koncert také provázet mluveným slovem.
Těšit se můžete na lidovky s nádechem folku, balady, šansony i známé skladby, možná si pro nás Vinařští romantici připraví i některou z písniček Jarka Nohavici, Vladimíra Vysockého či Waldemara Matušky... A Zdeněk Junák dozajista nezklame svým povídáním, např. o kuriozitách rozhlasové práce, a snad dojde i na veselé historky ze života...
Koncert proběhne v neděli 12. května 2019 v Sále Otakara Motejla v budově Kanceláře veřejného ochránce práv, Údolní 39, Brno. Začíná tentokrát – proti rokům předešlým – dříve, již v 17.00 hod., a vstup je ZDARMA.
Za spolek Ženy50 srdečně zve Jana Jarušková.
Více informací naleznete na www.zeny50.cz

Základní umělecká škola Vítězslavy Kaprálové Brno, příspěvková organizace
Palackého tř. 70 Brno Královo Pole 612 00, hudební · taneční · výtvarný · literárně dramatický obor

13. 5. 18 h. Žákovský koncert sál školy
15. 5. 18 h. Absolventský koncert žáků M. Fišla sál školy
16. 5. 18 h. Absolventský koncert I. sál školy
17. 5. 18 h. Absolventský koncert žáků P. Feldmanna sál školy
20. 5. 18 h. Slavnostní jarní koncert ZUŠ Besední dům
21. 5. 18 h. Absolventský koncert I. sál školy
22. 5. 18 h. Oborový koncert odd. klávesových nástrojů sál školy
23. 5. 18 h. Oborový koncert odd. strunných nástrojů sál školy
24. 5. 17 h. Autorský večer sál školy
27. 5. 18 h. Podvečer s akordeony sál školy
28. 5. 18 h. Absolventský koncert (klavír + violoncello) sál školy
30. 5. 18 h. Absolventský koncert (housle + klarinet) sál školy

Srdečně zve
Jana Sapáková, ředitelka školy

26 Rozhovor D. Budík fotoZa chuťovými požitky i zábavou

Letos nás čeká již čtvrtý ročník jedné z velmi úspěšných akcí konaných v naší městské části - tradiční Řečkovický festival minipivovarů. Akce se za ty roky stala velmi populární nejen v Řečkovicích a Mokré Hoře, ale i za hranicemi městské části, a tak jsme se zeptali hlavního organizátora Daniela Budíka například na to, co nás letos čeká nového v rámci festivalu.

Každý rok se snažíme získat od návštěvníků zpětnou vazbu a poté
zapracovat na vylepšeních. Pro letošek jsme si připravili hned několik změn a vylepšení. Upravíme hudební produkci, návštěvníci se můžou těšit kromě rockové hudby také na příjemné poslechové elektro s trumpetou v podání Toma Holiče. Tento umělec kromě své záliby v hudbě provozuje také oblíbený holičský salon, a pokud se vše podaří, přijdou stříhat i na náš festival. V loňském roce jsme také vylepšili nabídku jídel - a v tomto trendu chceme pokračovat. V neposlední řadě chceme posílit nealko nápoje nabídkou kávy a domácích limonád. Proti loňskému roku také zvýšíme počet toalet a odpadkových košů.

Milí sousedé,
v loňském roce jsme Vás v rámci naší farnosti Brno–Řečkovice zvali na druhý ročník multižánrového open air festivalu FULL OF LIFE. V celé řadě brněnských festivalů se jedná o festival netradiční, jehož záměrem není v prvé řadě pobavit, zaujmout, emotivně potěšit, ale zažít intenzivní dotek, prožít tiché a hluboké oslovení srdce. I když je festival určen pro všechny věkové skupiny a má bohatý program s celou řadou divadel, hudebních vystoupení, workshopů a přednášek, je na něm možné slyšet zajímavá životní svědectví těch, kteří takový dotek již prožili, slyšet vystoupení hudebníků, kteří ho ve své hudbě vyznávají. Vloni jsme se o tom mohli přesvědčit jak u svědectví mládenců z komunity Cenacolo, tak ve večerním programu slovenské kapely Espé.
A letos rozhodně pozadu nezůstaneme. V podobném termínu jako vloni, hned po Noci kostelů, bychom vás rádi v sobotu 25. května 2019 pozvali na třetí ročník tohoto festivalu.
Letošní ročník festivalu má kromě tradičně bohatého programu pro děti připravené i zajímavé přednášky. Mnohé jistě potěší, že letošním hostem festivalu bude řeckokatolický kněz a psychiatr Jaroslav Max Kašparů s tématem „Zajeďte na hlubinu“. Rozhodně neméně zajímavé bude téma „Síla odpuštění“ a osobní svědectví Petera Krajniaka, bývalého manažera, uzdraveného z rakoviny, který uvěřil v Ježíše Krista a již přes deset let slouží jako dobrovolník v nemocnici na Slovensku.
Z hudebních uskupení se můžete těšit na Pavla Helana, Marianky, Brno Worship a kapelu Alive, losangeleské Divine Attraction nebo na hlavního večerního hosta, kterým letos budou Lamačské chvály.
Těšíme se na vás v sobotu 25. května od 14:00 hodin v areálu bývalého pivovaru v Brně-Řečkovicích. Téma letošního festivalu je „A kde čerpáš ty?“ Byli bychom rádi, kdyby během tohoto sobotního odpoledne mohli lidé zaslechnout něco důležitého pro svůj život a to, kde čerpat sílu, útěchu, kde brát inspiraci a jak prožít naplněný život.
Organizační tým festivalu FULL OF LIFE