agadirPři náboženské obci Církve československé husitské v Brně-Řečkovicích působí již 19 let spolek Verbum et musica, který se snaží zprostředkovat umělecko-misijní projekty snažící se být protipólem konzumního způsobu života a takového chápání umění. Koncem měsíce března letošního roku jsme mohli ve Sboru Páně vyslechnout umění světového interpreta na klavír, cembalo a varhany prof. Jaroslava Tůmy a skvělý umělecký přednes Marka Holého, nositele Ceny Thálie za rok 2013, který obětavě zaskočil za nemocného pana Josefa Somra. Zmiňovaný koncert uchvátil posluchače natolik, že oba umělce odměnili dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.

Nyní však přicházíme s projektem, který v naší městské části ještě nebyl. Jedná se o vystoupení Divadla hudby a poezie AGADIR s představením nazvaným RÚT. Kniha RÚT v Bibli zujímá zvláštní postavení, a to nejen svým dějem, nýbrž i osobitou intimitou a lyričností. Byli jsme proto velmi potěšeni, že se nám podařilo dohodnout uvedení tohoto představení ve Sboru Páně, a tak ho přiblížit i obyvatelům nejen naší městské části.

Je namístě, abychom Divadlo hudby a poezie představili. Jeho soubor byl založen v roce 1965 ve Valašských Kloboukách jako studentské divadlo. Prošel řadou změn a tvůrčích procesů. Název Agadir je odvozen od prvního úspěšného veřejného vystoupení – byla jím sborová recitace stejnojmenné poemy švédského básníka Artura Lundkvista.

Dramaturgický profil souboru se ustálil a neustále upevňoval až po roce 1989, a dále pak po přechodu do Brna v roce 1992. Krátce nato se veřejnosti představil odvážným ekumenickým pásmem, ve kterém zazněly verše českých básníků, kteří byli pro svou víru za totality umlčováni a vězněni. Tento ojedinělý projekt uvedlo Divadlo Agadir také v Itálii – v Kalábrii.
Uměleckým vedoucím je Ondřej Fuciman, který je zároveň autorem hudby všech představení.
Dramaturgický profil souboru má dvě základní linie. První pod názvem Agadir představuje současné české a slovenské autory. Dává přednost talentovaným tvůrcům, kteří nejsou příliš mediálně známí, a přitom si jejich tvorba pozornost zasluhuje.

45 Bacha na Mozarta foto 1Když klasiku, tak léty ověřenou, neboť ta je sázkou na jistotu. Když léty ověřenou, tak renesanční, barokní a klasicistní a provedenou na dobové nástroje. Hned osm kouzelných večerů nabízí v cyklu Bacha na Mozarta! orchestr, sbor a sólisté Czech Ensemble Baroque pod vedením charismatického Romana Válka. Světová premiéra i známý klasicistní „hit“ Mozartovo Requiem. Mystika i módní přehlídka. Oblíbené předvánoční naladění i Stabat Mater třikrát jinak. Koncert plný krásných hlasů a zakončení s Bachem. To je ve zkratce 8. sezona tohoto oblíbeného brněnského cyklu, který sice začíná až 18. září, ale již nyní je v prodeji. Více na www.bachanamozarta.cz.
Lenka Němcová
www.ebcz.eu

45 Bacha na Mozarta foto2

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o., Kořenského 23b, 621 00 Brno, Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zus-universum.cz

SPOLU NÁM TO DOBŘE ZNÍ
Společný koncert žáků s rodinnými příslušníky
2. dubna v 18:00

Koncerty pro mateřské školy
8. a 10. dubna vždy v 9:30 a 10:30

ŽÁKOVSKÝ VEČER
16. dubna v 18:00

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

18 Kocert foto 1Sbor Páně Církve československé husitské v Brně–Řečkovicích se stal místem, které již po mnoho let pravidelně hostí umělecké pořady vysoké kvality. Spolek Verbum et Musica se ve spolupráci se zdejší náboženskou obcí snaží obohatit kulturní život naší městské části, takže posluchačům nabízí divadelní představení, koncerty, hudební recitály či mluvené slovo, které jsou alternativou k běžné mediální umělecké produkci. V uplynulých letech tak zaplněný Sbor Páně vyprovázel mohutným potleskem mistra Alfreda Strejčka, kytarového virtuosa Štěpána Raka, světoznámého varhaníka Jaroslava Tůmu, sólistu opery Národního divadla v Praze a řečkovického rodáka Zdeňka Plecha, jazzovou zpěvačku Barboru Řeháčkovou či známé televizní a divadelní osobnosti, mezi jinými Josefa Somra nebo Petra Kostku.
Místní obecenstvo již několikrát potěšila také vokální pěvecká uskupení, mezi nimiž již můžeme za pravidelné hosty označit křesťanskou kapelu ONLY HIS. Soubor mladých umělců, působící na hudební scéně více než devět let, decentním způsobem zprostředkovává křesťanské poselství tápajícímu člověku moderní doby. Kapela se prezentuje precizním zpěvem (sólový projev se střídá s vícehlasým, stejně jako se mužské hlasy prolínají se ženskými) i hrou na rozličné hudební nástroje. ONLY HIS vystupují s melodickými písněmi vlastní tvorby, skrze které reflektují každodenní drobné strasti, stejně jako velké problémy současné doby. Hudba, jejíž upřímnost odráží osobní zkušenosti členů kapely, přitom každým tónem a slovem nabízí naději a východisko.

Bratři Malinové, banjista Luboš (Druhá tráva), kytarista Pavel a houslista Josef, se společně sešli na pódiu v unikátním projektu nazvaném Malina Brothers, ke kterému přizvali ještě kontrabasistu Pavla Peroutku (Spirituál kvintet). Za několik dekád se objevili jako hudebníci či producenti snad na všech důležitých albech tohoto žánru u nás. Mj. spolupracovali s Robertem Křesťanem, Pavlem Bobkem, Věrou Martinovou, Wabim Daňkem aj. Mají za sebou několik koncertů v USA, vydali tři řadová CD a 24. dubna 2019 chystají natáčení DVD v brněnském SONO centru.
Exkluzivního koncertu se zúčastní legendární Nashvillský hudebník Charlie McCoy, bez nadsázky označovaný jako nejslavnější světový hráč na foukací harmoniku. Natočil celou řadu hitů s takovými legendami, jako jsou Elvis Presley, Simon & Garfunkel, Johnny Cash, Bob Dylan, Kris Kristofferson, Ringo Starr a mnoho dalších. Za svůj život vydal více než 25 sólových alb, ověnčených mnoha cenami (Grammy v r. 1972, instrumentalista roku, ...).
„Už za hluboké totality nás americká country music ovlivňovala a formovala. Jedním z jejích nejvýznamnějších představitelů je právě Charlie McCoy. Nikdy se nám ani nesnilo o možnosti natáčet s hvězdou tohoto formátu“ dodává hudebník Luboš Malina.
Druhým významným hostem je zpěvačka česko - španělského původu Kateřina García (mj. pravnučka Alfonse Muchy), která spolupracovala s řadou muzikantů napříč hudebními žánry (Robert Křesťan a Druhá tráva, Pavel Bobek, Steve Walsh, aj.) a je hostem aktuálního alba Malina Brothers & Kateřina García (2018).
Ojedinělý koncert v brněnském Sono centru bude natáčet Česká Televize. Následné DVD spolu se zpěvníkem skupina představí v následujícím roce, kdy oslaví deset let existence.

Malina Brothers a hosté natáčení DVD

Brno SONO centrum
Středa 24. dubna 2019
Čas 19:00
Předprodej: https://www.sonomusicclub.cz/event/malina-brothers-charlie-mccoy-usa-katerina-garcia/

 

Z ptačí říše

Vážení a milí, v únorové Řeči se s vámi velmi mile rozloučila moje předchůdkyně paní Jana Paculová. V této březnové bych se vám chtěla představit já jako její nástupkyně. Jmenuji se Jitka Fukalová, bydlím v Řečkovicích od dětství a budeme se spolu vídat ve vaší knihovně. Život letí, přináší různé situace a okolnosti, s nimiž se musíme vyrovnávat. Za sebe vám mohu slíbit, že vše, co máte na pobočce v oblibě a na co jste zvyklí, zůstane, a stejně tak bude pokračovat i tato rubrika Literární chuťovky.
Ráda bych vám doporučila dva romány pro dospělé a jednu knížku pro děti.
Román Slavík Kristin Hannahové se odehrává v době druhé světové války, ale není to pouze válečný příběh, jde o sourozenecký a milostný příběh dvou sester na francouzském venkově. Příběh je velmi vrstevnatý - a nechci prozrazovat, jak dopadne. Kniha ses stala bestsellerem v roce 2015.
Druhým velkým románem je Stehlík Donny Tarttové. Je to životní příběh Američana Theodora Deckera, který se shodou okolností stane majitelem slavného díla holandského mistra Fabritia, obrazu nevyčíslitelné hodnoty jménem Stehlík. Kniha rozpoutala doslova čtenářské šílenství a v roce 2014 získala Pulitzerovu cenu.
Jeden tip mám i pro vaše děti. Kouzelné Ptačí pohádky Jaromíra Sypala jsou jedním z krásných příběhů o zvířátkách. Děti budou sledovat příhody špačka Pepíka, vlaštovky Pepičky a skřivánka Pepánka. Špačci patří mezi první posly jara a vlaštovky prý nosí štěstí. V březnu už snad bude jaro za dveřmi a doufám, že nám štěstí bude přát - v osobním životě, i v práci. Na novém působišti ho jistě budu potřebovat. Těším se s vámi na viděnou, ať už si přijdete vypůjčit knížky nebo zhlédnout fotografickou výstavu Freestyle v Brně, kterou jsme pro vás připravily.

Jitka Fukalová a Lucie Filipová
Pobočka KJM Kolaříkova

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o., Kořenského 23b, 621 00 Brno
Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.zus-universum.cz

Večer komorní hudby
12. března v 18:00

ŽÁKOVSKÝ VEČER v 18:00
19. března
26. března

SPOLU NÁM TO DOBŘE ZNÍ!
Společný koncert žáků s rodinnými příslušníky
2. dubna v 18:00

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

ZUŠZákladní umělecká škola Vítězslavy Kaprálové Brno, příspěvková organizace
Palackého tř. 70 Brno Královo Pole 612 00, hudební · taneční · výtvarný · literárně dramatický obor

Akce ZUŠ V. Kaprálové, přísp. org., Palackého třída 70, v měsíci březnu 2019

5. 3. - Žákovský koncert / 18:00 Koncertní sál školy
11. 3. - Oborový koncert klávesového oddělení / 18:00 Koncertní sál školy
14. 3. - Kytarový koncert hostů z Konzervatoře Kroměříž / 17:00 Koncertní sál školy
22. 3. - Krajské kolo soutěže v komorní hře / 9:00 Koncertní sál školy
25. 3. - Společnost Bohuslava Martinů / 19:00 Koncertní sál školy
26. 3. - Žákovský koncert / 18:00 Koncertní sál školy
27. 3. - IV. celobrněnský pěvecký koncert / 18:00 Koncertní sál školy
28. 3. - Koncert učitelů / 18:00 Koncertní sál školy

Srdečně zve
Jana Sapáková, ředitelka školy

LoutkotočZveme vás na celodenní přehlídku loutkových divadel pro děti a jejich rodiče Brněnský loutkotoč 2019, která se uskuteční 9. 3. 2019 v divadle Barka. Můžete se těšit na soubory z Kroměříže, Mračova, Zdic a Jablonce nad Nisou, chybět nebudou ani domácí zástupci.
Více k programu na www.facebook.com/loutkotoc nebo na stránkách divadla Barka.

Radomír Prokop

18 Výstava Princezny fotoVýstava Princezny a hrdinové
Letohrádek Mitrovských v Brně
23. 2. – 28. 4. 2019
út - ne: 10-16 hod.
www.letohradekbrno.cz

Na šedivé počasí přelomu zimy a jara si Letohrádek Mitrovských v Brně připravil barevnou a hravou výstavu PRINCEZNY A HRDINOVÉ. Návštěvníky čeká 50 legendárních kostýmů princezen, princů i padouchů z nejznámějších českých filmových pohádek z Barrandova. Dozvíte se zajímavosti a perličky z natáčení, ale také informace o leckdy pohnutých osudech hlavních představitelů. Pro děti je připraveno hravé Ladovské peklo s váhou hříšníků, ale také mluvící zrcadlo a jiná interaktivní zábava.
Na výstavu byly vybrány ty nejznámější pohádky druhé poloviny 20. století – od Pyšné princezny, kterou v kinech zhlédlo nejvíce diváků, přes nezapomenutelné Hrátky s čertem, veršovanou Princeznu se zlatou hvězdou, hudební Šíleně smutnou princeznu, ikonické tituly Honza málem králem, Jak se budí princezny, Princ a Večernice po divácky nejoblíbenější pohádku S čerty nejsou žerty, nebo pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci.
„Kromě krásných princezen se na vás těší udatní chasníci, stateční princové a rytíři, ale také kdejaký padouch a zloduch, bez kterých se žádná správná pohádka neobejde! I proto je výstava zakončena spravedlivým peklem, aby bylo každému jasné, že pomíjivý svět krásy je jen dočasný“ dodává Petr Lukas, jeden z kurátorů výstavy.

Somr 2019Již několikrát jsme mohli ve Sboru Páně Církve československé husitské v Řečkovicích vyslechnout umění pana Jaroslava Tůmy jako mistrovského interpreta ve hře na varhany či cembalo. Jeho koncerty doprovázel umělecký přednes v podání Jana Hartla nebo Josefa Somra. Tím jsme navázali na vystoupení Zdeňka Plecha, v rámci kterých vystupují taktéž známí činoherní herci, například Petr Kostka.
Pan Josef Somr bezesporu patří k oné generaci hereckých velikánů, jako byli Rudolf Hrušínský či nedávno zesnulý Luděk Munzar. V dnešní době si ale užívá zaslouženého odpočinku a již pravidelně nevystupuje. Vzhledem k tomu, že ho s Jaroslavem Tůmou pojí dlouholeté přátelství a na poslední vystoupení ve Sboru Páně má zásluhou vřelého přijetí místním publikem pěkné vzpomínky, učinil výjimku a rozhodl se sbor Církve československé husitské opět navštívit.

Během posledního koncertu, nesoucího název „Zvěstování“, zazněly v podání Jaroslava Tůmy skladby hrané na cembalo, a ústy Mistra Somra byly předneseny vybrané texty z knihy Julia Zeyera „Zahrada mariánská“. Tentokrát v programu nazvaném „Sedm slov Vykupitelových na Kříži“ podle kompozice Josefa Haydna vyslechneme nejen hudbu světoznámého klasického vídeňského mistra v autorizované verzi pro klávesový nástroj, ale i pokračování textů Zeyerových, které provedou posluchače koncertu ději všeobecně známými, totiž cestou Kristovou na Golgotu. Osa Zeyerova zpracování pašijových událostí vychází z evangelií i z knih apokryfních, zároveň s bohatou fantazií rozvíjí i motivy zdánlivě okrajové. Jaroslav Tůma bude účinkovat na kladívkovém klavíru z dílny významného nástrojaře Paula McNultyho. Nástroj je volnou kopií klavírů vídeňské firmy Antona Walthera z doby okolo roku 1806. Kladívkový klavír, nazývaný též pianoforte, má daleko subtilnější zvuk než moderní křídla, Haydnově hudbě dodává potřebnou intimitu a nevšední zvukovou barevnost.

Spolek Za zdravé Řečkovice s podporou Strany zelených

pořádá v neděli 17. března 2019 od 17 hodin přednášku s promítáním fotografií
na téma ZANIKLÉ MLÝNY NA PONÁVCE
Akce se koná ve farní herně na ulici Prumperk 3 (vchod z farní zahrady).

Přednáší Ludmila Ulrichová.

universumSoukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o.,
Kořenského 23b, 621 00 Brno
Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zus-universum.cz

ŽÁKOVSKÝ VEČER
27. února v 18:00 v sále školy

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

ZUŠZákladní umělecká škola Vítězslavy Kaprálové Brno, příspěvková organizace, Palackého tř. 70 Brno Královo Pole 612 00
hudební · taneční · výtvarný · literárně dramatický obor

Akce ZUŠ V. Kaprálové, přísp. org., Palackého třída 70, v měsíci únoru 2019

21. 2. 18 h. Žákovský koncert sál školy
27. 2. 18 h. Koncert k výročí V. Lejska sál školy

Srdečně zve
Jana Sapáková, ředitelka školy

Sportovní klub TAK Hellas Brno uspořádal již XVIII. klubový ples. Pořádal jej nejen pro své přátele, zápasníky, vzpěrače, rodiče žáků sportovních tříd a učitele ZŠ Horácké náměstí, ale pro všechny, kteří brzy po Vánocích nelenili oprášit taneční boty a společenský oděv a přišli 4. ledna 2019 do kulturního centra Sýpka.
Ples začal tradičně vystoupením mladých členů klubu, mezi které patří i žáci naší školy, poté následovalo předávání ocenění za rok 2018. Samozřejmě nechyběla malá ani velká tombola, občerstvení, zábava na tanečním parketu i mimo něj. Výtěžek z akce bude použit na činnost sportovního klubu.
Učitelé naší školy se přišli v hojném počtu nejen pobavit a společně strávit večer, ale také podpořit naše žáky během vystoupení zápasníků. Děkujeme organizátorům a věříme, že hojná účast a naše spokojenost s letošním ročníkem jim bude motivací pro uspořádání dalšího setkání.

Mgr. Michaela Albrechtová
ZŠ Horácké náměstí

Vážení řečkovičtí a mokrohorští spoluobčané,
blíží se čtvrtý ročník obnovené tradice, jejíž historii bych vám chtěl v tomto článku připomenout
a trochu přiblížit. Masopust, na Moravě zvaný také fašank či ostatky, je svátek, při kterém se lidé naposled poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím postu.
Počátek masopustu má pevné datum, nastává po svátku Tří králů (6. ledna), ale jeho konec na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc, a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března.
V původním smyslu jde o „opuštění masa“ (slovo karneval pochází pravděpodobně z latinského carni vale - „sbohem masu“, italsky carnem levare - „maso pryč“). V současném slova smyslu je však význam karnevalu obecný a není vázaný na určité období. Může tak jít i o nějakou taneční zábavu, maškarní bál nebo známý karneval v Rio de Janeiru.
Masopust na Moravě a v Čechách slavili naši předkové již ve středověku. Lidé se při něm převlékali zpravidla do zvířecích masek, které měly svoji důležitou symboliku. Masky představovaly plodnost, sílu, ale také poukazovaly na smrtelnost člověka. Lidé jimi také vyjadřovali jakousi úctu k přírodě. Své kostýmy si lidé dříve vyráběli hlavně z dostupných přírodních materiálů. Masky představovaly zástupce různých profesí a někdy i konkrétní osoby. Maškarní maska byla často prostředkem výsměchu a kritiky některých lidských vlastností a neřestí.