Vážení sportovní, a především fotbaloví fanoušci,

od 10. února do 10. března 2019 se každou neděli budou na hřišti s umělým trávníkem hrát zajímavá fotbalová utkání, a to v rámci premiérového ročníku zimního turnaje mužů, pořádaného místním SK Řečkovice. Všichni fanoušci jsou srdečně vítáni, občerstvení je zajištěno.

Rozlosování:
1. kolo
10. 2. 2019 11:00 Tatran Kohoutovice : SK Řečkovice
10. 2. 2019 13:00 TJ Sokol Troubsko : FC Veverská Bítýška
10. 2. 2019 15:00 AC Lelekovice : FC Svratka Brno "B"

2. kolo
17. 2. 2019 11:00 SK Řečkovice : TJ Sokol Troubsko
17. 2. 2019 13:00 FC Svratka Brno "B" : Tatran Kohoutovice
17. 2. 2019 15:00 FC Veverská Bítýška : AC Lelekovice

3. kolo
24. 2. 2019 11:00 FC Svratka Brno "B" : SK Řečkovice
24. 2. 2019 13:00 AC Lelekovice : TJ Sokol Troubsko
24. 2. 2019 15:00 Tatran Kohoutovice : FC Veverská Bítýška

4. kolo
3. 3. 2019 11:00 SK Řečkovice : AC Lelekovice
3. 3. 2019 13:00 FC Veverská Bítýška : FC Svratka Brno "B"
3. 3. 2019 15:00 TJ Sokol Troubsko : Tatran Kohoutovice

5. kolo
10. 3. 2019 11:00 FC Veverská Bítýška : SK Řečkovice
10. 3. 2019 13:00 Tatran Kohoutovice : AC Lelekovice
10. 3. 2019 15:00 FC Svratka Brno "B" : TJ Sokol Troubsko

Mgr. Martin Král, organizátor turnaje

Sportovní program na Únor:

Fotbal – SK Řečkovice
zimní liga, viz samostatný článek
aktuálně na: www.reckovice-fotbal.cz

Městský areál – Vodova

Basketbal – ŽBL
9. 2. KP Brno : Hradec Králové 15:30 hod.
23. 2. KP Brno : Slavia Praha 15:30 hod.
aktuálně na: www.kpbrnobasket.cz
(nová hala)

Volejbal – extraliga žen, nadstavbová část
aktuálně na: www.vkkpbrno.cz
(nová hala)

Florbal – Super liga muži
10. 2. Bulldogs Brno : Střešovice 17:00 hod.
24. 2. Bulldogs Brno : Česká Lípa 17:00 hod.
aktuálně na: www.bulldogs.cz
(nová hala)

Házená – Extraliga muži
2. 2. SKKP Brno : Plzeň 18:00 hod.
16. 2. SKKP Brno : Zubří 18:00 hod.
23. 2. SKKP Brno : Dukla Praha 18:00 hod.
aktuálně na: http://www.kpbrno.cz/
(stará hala)

Futsal – 1. liga muži
20. 2. HELAS Brno : Uherské Hradiště 18:00 hod.
aktuálně na: www.futsalbrno.cz
(nová hala)

TIP MĚSÍCE:

Kometa proti Hradci

HC KOMETA Brno – Mountfield Hradec Králové
úterý 19. 2. 18:00 – hala Rondo
aktuálně na: www.hc-kometa.cz

Richard Foltýn – předseda sportovní komise, člen zastupitelstva MČ

Do 28. února 2019 můžete nominovat 3 sportovce a jednoho trenéra, funkcionáře či družstvo v rámci tradiční ankety naší městské části.
Svoje nominace posílejte na emailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Návrhy projedná a vyhodnotí nově jmenovaná komise sportu ve složení: předseda – Richard Foltýn,
členové – Petr Bořecký, Josef Kugler, Mgr. Pavel Kučera a Dan Marek.
S výsledky se budete moci seznámit v dubnovém vydání zpravodaje ŘEČ.

Richard Foltýn – předseda komise sportu

27 Foto 2Turistický pochod Černohorské šlápoty, který se bude tento rok konat již po sedmnácté, je jeden z prvních letos pořádaných, turistických pochodů. Klub českých turistů Moravská Slavia Řečkovice za podpory MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora připravil pochod pro příznivce turistiky a pohybu v předjarní, někdy pomaleji, jindy rychleji se k novému životu probouzející přírodě. Pochod je určen pro širokou veřejnost, jak pro ty, kdo se chtějí jen hezky projít v malebné přírodě, tak i pro zkušené účastníky dálkových pochodů. Trasy pochodu různých délek vedou po turistických značených trasách převážně po polních a lesních cestách od Řečkovic a Medlánek až k Černé Hoře. Delší trasy i do Křtin a Adamova. Turisté zavítají, mimo jiné, na vrchol Velká Baba, Kuřimskou horu, do Lelekovic s dřevěnou plastikou Lelkovadlo, na rozhlednu Babí lom, do malebného údolí Ponávky a k Jehnickým rybníkům, na Vranov s poutním kostelem, do hlubokých lesů u Černé Hory a Žernovníku - s možností návštěvy pivovaru v Černé Hoře - a na další zajímavá místa. Na trasách pochodu turisté najdou i řadu studánek, lesních pomníčků a památníků.
Každý účastník pochodu obdrží na startu mapku a popis tras a malé občerstvení a v cíli účastnický list. Na startu i v cíli bude dostatek teplého i studeného občerstvení na doplnění vyčerpaných sil. Připraveno je razítko pochodu i odznak.

Novoměstský pohár 2018

Dne 3. 12., 4. 12. a 6. 12. 2018 proběhl již 12. ročník „Novoměstského poháru“ ve florbale. Této akce se zúčastnilo celkem 35 základních škol. Spolupráce s organizacemi BULDOGS BRNO a ASŠK při pořádání zmíněné akce byla na velmi dobré úrovni, takže třídění a náročný turnaj proběhl velmi dobře.

Výsledky:
1. místo ZŠ Slovanské náměstí, Brno,
2. místo ZŠ Otevřená, Brno,
3. místo ZŠ Milénova, Brno.

Florbalisté z naší školy se tohoto turnaje také zúčastnili, sehráli čtyři zápasy, které neprohráli, ale bohužel ani nepostoupili.
Velké poděkování patří prezidentovi Buldogs Brno panu M. Mikšlovi za podporu při organizaci turnaje, a zejména pak panu L. Haluzovi, školníkovi naší školy, jako hlavnímu organizátorovi turnaje. Ocenění patří také žákům 8. třídy za pomoc při organizaci.

Mgr. Dagmar Černá
zástupkyně ředitele ZŠ Novoměstská

Připomínáme, že až do 31. 1. můžete nominovat 3 sportovce a jednoho trenéra, funkcionáře či družstvo v rámci tradiční ankety naší městské části.
Svoje nominace posílejte na emailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Richard Foltýn – předseda komise sportu

Cítíte se bezpečně, když jdete večer sami parkem? Máte pocit, že své věci nemusíte střežit, protože vám je nikdo neukradne? Je váš domov bezpečným přístavem? Jsou k vám korektní spolupracovníci nebo spolužáci?
Asi se shodneme, že nežijeme v ideálním světě. Vidíme to každý den. Kdo má ostřejší lokty, ten je na koni. Nikdo nechceme být něčí obětí – v rovině fyzické ani psychické. Jak ale na to?
Jedním z řešení je výcvik reálné sebeobrany. Proč? Protože se naučíte nejen bránit, když na vás někdo zaútočí, ale i konfliktu předcházet, a v neposlední řadě posílíte i své sebevědomí a budete psychicky odolnější.
Jakou sebeobranu tedy vybrat? Nebo je to jedno? Jsou bojové sporty a systémy, kde jsou pro úspěch nutné předpoklady, jako dobrá fyzická kondice nebo pohybové dispozice. A pak jsou systémy, které se může naučit a úspěšně použít kdokoliv, bez ohledu na věk, pohlaví nebo zdraví. A právě do této skupiny patří izraelský bojový systém Krav Maga - Kapap.
Vyznačuje se jednoduchými a přímočarými technikami. V reálné sebeobraně jde o maximální efektivitu a zároveň o snadné zvládnutí technik. Tento systém využívá přirozených reakcí a pohybů těla, a proto není potřeba učit se složité pohybové vzorce.
V Řečkovicích je od tohoto září možnost naučit se Kapap každé úterý v čase 19:30 až 21:00 hodin v prostorách zápasnického klubu Hellas na Horáckém náměstí. Noví zájemci jsou vítáni po celý rok. První lekce je zdarma. Tak si přijďte zacvičit a přesvědčit se, že to zvládnete i vy. Více informací naleznete na www.kapap-czech.cz.

Milan Žíla – trenér KAPAP-CZECH pro Brno

18 Nové hřiště fotoPředposlední zářijovou sobotu se na Horáckém náměstí sešlo více než 170 dětí při příležitosti konání velkého turnaje ve futsalu. Jinak pravidelná akce, pořádaná každý měsíc řečkovickou organizací Dětský futsal, byla speciální právě v tom, na jakém místě se v září odehrávala. Společně s primátorem statutárního města Brna Petrem Vokřálem, náměstkem primátora Petrem Hladíkem a dalšími vzácnými hosty, jsme slavnostně uvedli do provozu nové hřiště s umělým trávníkem, na které nám částečně přispělo město Brno.

Dětského turnaje se zúčastnily týmy celkem ze čtyř věkových kategorií a jako fanoušek jsem si přišel na své. Zatímco v nejmladší kategorii zvítězila přípravka Medlánek, jejichž dres řadu let oblékám, ve zbývajících kategoriích zvítězili futsalisté Orla Řečkovice, kteří se k mé velké radosti stávají celorepublikovou baštou futsalové mládeže. Vyvrcholením celé akce pak pro mne byl finalový souboj mladších žáků, v němž mladí řečkovičtí futsalisté přetlačili na penalty řečkovické fotbalisty. Upřímně se těším se na další souboje sportujících dětí z naší čtvrti (kalendář turnajů na www.detskyfutsal.cz).

Sportovní program na ŘÍJEN:

Národní házená – 2. liga muži - východ
13. 10. 1. NH Brno : Veselí n/M 16:00 hod.
14. 10. 1. NH Brno : Rokytnice B 10:30 hod.
aktuálně na: www.1nhbrno.cz
(hřiště 1. NH Brno, Novoměstská 21)
Fotbal – II. třída – městský přebor muži
14. 10. SK Řečkovice : Řícmanice 15:00 hod.
28. 10. SK Řečkovice : Obřany 14:00 hod.
aktuálně na: www.reckovice-fotbal.cz
(fotbalové hřiště na Novoměstské)
Futsal - 2B třída muži
7., 21. a 28. 10. zápasový program 9:00–15:30 hod.
3C třída muži
6., 13. a 27. 10. zápasový program 9:00–15:30 hod.¨
aktuálně na: www.futsalbrno.cz
(sportovní areál Orel Řečkovice)
Městský areál – Vodova a Srbská

Basketbal - ŽBL
3. 10. KP Brno : Strakonice 17:30 hod.
10. 10. KP Brno : Slavia Praha 17:30 hod.
20. 10. KP Brno : Ostrava 15:30
EuroCup women
31. 10. KP Brno : Venezia/Riga 18:00 hod.
aktuálně na: www.kpbrnobasket.cz
(nová hala)

 

Členové TAK Hellas Brno a žáci sportovních skupin ZŠ Horácké náměstí trávili konec prázdnin spolu a aktivně. Pod taktovkou zkušených trenérů a pedagogů strávili týden plný sportu a zábavy v rekreačním středisku Sloup. Novinkou letošního ročníku byla pestrá směsice dětí nejrůznějšího věku od 4 do 17 let, kterou doplnila skupina reprezentantek ženského zápasu.
Děti se rozdělily do dvou skupin. Jedna se věnovala intenzivnímu tréninku technik zápasu pod vedením specializovaných trenérů a americko-japonského lektora Williama Maye, který vychoval řadu světových šampiónů. Ty další čekal pestrý program, zaměřený na všestranné sportovní aktivity s prvky sebeobrany, a ve volném čase hry a koupání.
Co se nám dospělým líbilo nejvíce? Vzájemná spolupráce a pomoc dětí, zvláště pomoc těm nejmenším. Zájem a nadšení z pohybu při organizovaných aktivitách. Spontánní samostatné setkávání dětí ve volném čase při nejrůznějších míčových a jiných hrách.
Všem rodičům, kteří s námi spolupracují v oblasti zdravého tělesného vývoje dětí, z celého srdce děkujeme.

Za učitele sportovních tříd a trenérský tým TAK Hellas Brno z. s.
Ing. Petra Skalická Ph.D.

20 Letní sportovní soustředění foto

KP Brno + Tygři Brno
pro ročníky narození 2006-2012
startuje už od 17. 9. vždy:
pondělí 14–15 hod.,
středa 14–15 hod.
na ZŠ Novoměstská v Řečkovicích.

Během měsíce září jsou všechny tréninky zdarma.
Děti si vyzkouší driblink, přihrávky i hod na koš.
A to přímo s trenéry těchto dvou úspěšných brněnských klubů.

Richard Foltýn – manažer KP Brno a zastupitel MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora

18 Dětský sportovní den foto1 1Rok utekl jako voda a v půlce června se znovu uskutečnil Sportovní dětský den v Řečkovicích, a to již tradičně ve sportovním areálu ZŠ Novoměstská. Musím říct, že za tu dlouhou dobu se z této akce díky úspěšné spolupráci s vedením místní radnice a díky jeho podpoře, pochopení ZŠ Novoměstská a dalších místních organizací stalo již tradiční řečkovické setkání zejména mladých účastníků či zájemců o sport, kteří si zde mohou vyzkoušet různé sporty nebo se přijít jen tak pobavit a zasoutěžit si v tradičním sedmiboji. Letos se akce opět zúčastnilo téměř 150 dívek a chlapců v doprovodu rodičů či prarodičů. Hlavním smyslem této akce je ukázat veřejnosti, jaké různé sporty a aktivity mají k dispozici v blízkém okolí, a tak se i letos na mimosoutěžních stanovištích mohli setkat se zástupci 1. NH Brno, SK Řečkovice, KB Brno, TAK Hellas či DětskýFutsal.cz. Na dalších stanovištích pak účastníci mohli buď navštívit stanoviště Frikulínu i s nafukovacím hradem, nebo techniku bezpečnostních a záchranných jednotek. Ti nejlepší v jednotlivých kategoriích soutěžního sedmiboje byli již tradičně na závěr odměněni hodnotnými cenami z rukou starosty městské části. Na závěr bych chtěl ještě poděkovat všem, kteří různými způsoby přispívají k tomu, aby se tato tradiční akce, na niž od jejího vzniku zavítaly již stovky místních obyvatel, uskutečnila i letos, a to jmenovitě Marku Viskotovi, Oldřichu Gardášovi, Josefu Jelínkovi, Petru Lesenskému, Ivaně Bláhové a kolegyním a kolegům z Frikulínu, Evě Janovské a tanečnímu souboru ze Sokola Řečkovice, vedení a hráčům 1. NH Brno a také strážníkům Městské policie v Řečkovicích. I toto ukazuje, že v naší městské části funguje skvělá komunita plná obětavých a odhodlaných lidí, kteří se často ve svém volném čase věnují tomu, aby zde fungoval sport a volnočasové aktivity pro nás všechny, za což jsem osobně upřímně velmi rád.

Filip Hrůza
Člen sportovní komise

Sportovní program na ZÁŘÍ:

Národní házená – 2. liga muži - východ
2. 9. 1. NH Brno : Ostopovice 14:00 hod.
8. 9. 1. NH Brno : Vítkovice 16:00 hod.
9. 9. 1. NH Brno : Svinov 10:30 hod.
23. 9. 1. NH Brno : Draken Brno 14:00 hod.
aktuálně na: www.1nhbrno.cz
(hřiště 1. NH Brno, Novoměstská 21)
Fotbal – II. třída – městský přebor muži
9. 9. SK Řečkovice : MCV Brno 16:30 hod.
30. 9. SK Řečkovice : Start Brno B 15:00 hod.
aktuálně na: www.reckovice-fotbal.cz
(fotbalové hřiště na Novoměstské)
Futsal – 2B třída muži
9., 16. a 23. 9. zápasový program 9:00–15:30 hod.
- 3C třída muži
15. a 29. 9. zápasový program 9:00–15:30 hod.
aktuálně na: www.futsalbrno.cz
(sportovní areál Orel Řečkovice)
Městský areál – Vodova a Srbská

Florbal – Super liga muži
9. 9. Bulldogs Brno : Chodov 17:00 hod.
23. 9. Bulldogs Brno : Královské Vinohrady 17:00 hod.
aktuálně na: www.bulldogs.cz
(nová hala)

Házená – Extraliga muži
15. 9. SKKP Brno : Litovel 17:00 hod.
29. 9. SKKP Brno : Kopřivnice 17:00 hod.
aktuálně na: http://www.kpbrno.cz/
(stará hala)

Futsal – 1. liga muži
17. 9. HELAS Brno : Teplice 19:30 hod.
aktuálně na: www.futsalbrno.cz
(nová hala)

Fotbal – 2. liga muži
16. 9. Zbrojovka Brno : Táborsko 18:00 hod.
30. 9. Zbrojovka Brno : Varnsdorf 18:00 hod.
aktuálně na: www.fczbrno.cz
(stadion Srbská)

20 Dětský futsal foto1Prázdniny před pár dny skončily, což ale nemusí pro všechny děti znamenat pouze slzy a zklamání. U mladých řečkovických futsalistů se naopak začíná stupňovat pozitivní napětí. Začíná jim totiž nová sezóna turnajů projektu Dětský futsal, které se od září pořádají celorepublikově. Dětské futsalové a fotbalové týmy každý měsíc změří síly v oficiálních zápasech na malém hřišti. V Brně odstartuje sezóna nestandardním dětským turnajem, který se bude konat v sobotu 22. 9. na zbrusu novém umělém trávníku v Novoměstské ulici (v sousedství základní školy Horácké náměstí). Dětská klání totiž budou součástí doprovodného programu při slavnostním otevírání nového řečkovického hřiště. „Do našich turnajů se mohou přihlásit libovolné týmy. Jediné, co nás limituje, je omezená kapacita. Doporučujeme proto navštívit naše stránky www.detskyfutsal.cz a před každým turnajem nás co nejdříve kontaktovat,“ uvedl Petr Lesenský, předseda řečkovického spolku Dětský futsal a zároveň trenér futsalové přípravky týmu Orel Řečkovice. „Hned první turnaj bude mít určitě velký náboj, zvláště pak mezi futsalisty a fotbalisty ze stejné čtvrti. Bude to pro děti výjimečná atmosféra a určitě se bude na co dívat,“ doplnil místopředseda spolku Petr Bořecký.

Petr Lesenský

judo 3Sportovní klub Junior Judo Brno, z. s., Vás zve na
NÁBOR NOVÁČKŮ
DO JUDA A SEBEOBRANY

KDY: 20. 9. 2018 v 16.30 hod.
KDE: Tělocvična Gymnázia Terezy Novákové 2 (konečná tramvaje č. 1 - Řečkovice)
KDO: Děti od 5 do 15 let
CO NA SEBE: Teplákovou soupravu s dlouhými nohavicemi a rukávy, přezůvky

NABÍZÍME: Výuku základních pohybových dovedností, pádů a technik sportovního juda a sebeobrany
Hry a soutěže, zlepšení fyzické kondice, snížení prahu bolesti

KONTAKT: Jiří Hirsch, mobil: +420 731 603 629, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.judovbrne.cz

judo

Rodiče jezdili na vodu pouze rekreačně, zato jejich děti si živel protékající koryty řek podmanily. Řečkovičtí sourozenci Satkovi patří k největším hvězdám české reprezentace ve sjezdu i slalomu na divoké vodě. Martina Satková dovezla z nedávno skončeného světového šampionátu ve švýcarském Muotathalu dokonce sedm medailí.

satkoviSourozenci Satkovi – zleva Gabriela, Adam a Martina (foto: archiv Martiny Satkové)

V sedmdesátileté historii nikdo z českých vodáků takovou žeň na šampionátu nepředvedl. „Světová konkurence je obrovská. Ve sprintu jsem chtěla být do pátého místa, v dlouhém sjezdu jsem si říkala, že můžu jet o medaili, ale po zkušenostech z minulých let jsem věděla, že to bude hodně těžké. Holky z francouzského nebo italského týmu jsou velmi silné, se zlatými ambicemi jsem do závodu nešla,“ přiznala Martina Satková.
V necelých dvaceti letech se už stává legendou kanoistiky na divoké vodě. Kombinuje kajak i kanoi. Jako první žena v historii ovládla před dvěma lety ve francouzském Pau obě disciplíny na Světovém poháru. Ale vrchol přišel ve Švýcarsku, kde vybojovala pět světových titulů.
Brněnská závodnice ovládla všechny čtyři disciplíny v dlouhém sjezdu, kralovala na kajaku i kanoi a s oběma loděmi slavila také týmové zlato. Ve sprintu získala stříbro na kajaku a bronz na kanoi. Titul mistryně světa přidala i v závodě kajakářských hlídek.
Sestra Gabriela má ve sbírce titul juniorské světové i evropské šampionky. Šestnáctiletá závodnice si vybojovala účast v seniorské reprezentaci ve vodním slalomu, takže místo ve Švýcarsku hájila české barvy na evropském šampionátu v pražské Troji, kde se probojovala až do semifinále, a v září pojede dokonce na mistrovství světa ve vodním slalomu do brazilského Rio de Janeira.

O víkendu 16. a 17. června 2018 byly zakončeny soutěže všech věkových kategorií mládežnických a žákovských družstev Jihomoravského oblastního přeboru v národní házené. Těchto soutěží se již tradičně účastní družstva 1. NH BRNO - a v tomto ročníku si vedla velice úspěšně.
Družstvo dorostenců získalo pohár za první místo a zlaté medaile. Současně postoupilo na Mistrovství ČR 2018. Navíc Michael STUDENÝ byl vyhlášen nejlepším obráncem oblastního přeboru a Jaroslav KILIAN se s 68 brankami umístil na druhém místě mezi střelci.
Sestava družstva: David Bárek, Michael Studený, Matěj Pulec, Jonáš Kryštof Míček, Marek Mottl, Jaroslav Kilian, Adam Sauer, Martin Pavlok, Jaroslav Šmid, Dominik Pernica, Matěj Písařík, Vojtěch Musil a Vít Šmerda. Trenéry byli Ing. Karel Fejfar a Tomáš Bárek.
Družstvo mladších žáků získalo pohár za druhé místo a stříbrné medaile. Jedná se o smíšené družstvo kluků a holek. V hodnocení jednotlivců se umístili Miroslav Hájek na druhém místě mezi brankáři, Kristián Belza na třetím místě mezi obránci a Gabriel Belza s 59 brankami na třetím místě mezi střelci.
Sestava družstva: Michael Szabó, Miroslav Hájek, Alice Vášová, Gabriel Belza, Kristián Belza, Matouš Bumbálek, Daniel Doležal, Vendula Slívová, Michaela Slívová, Matěj Musil, Šimon Kvídera, Ella Kvíderová , Petr Jašek, Nikola Hermanová a David Gazda. Trenéry byli Jakub Kratochvíl a Tomáš Bárek.
Družstvo přípravky získalo pohár za třetí místo a bronzové medaile. Rovněž se jedná o smíšené družstvo kluků a holek. V hodnocení jednotlivců David Gazda získal pohár pro nejlepšího hráče.
Sestava družstva: Nikola Hermanová, David Gazda, Michaela Krupicová, Dalibor Doležal, Gabriela Slívová a Damián Herman. Trenéry byli Jakub Kratochvíl a Ing. Dušan Sestrienka.
Blahopřejeme všem družstvům k získaným pohárům a medailím a přejeme jim hodně dalších sportovních úspěchů.
Ing. Dušan Sestrienka