Sportovní program na ČERVENEC a SRPEN:

Rekreační sport a dostatek regenerace

Stalo se:

29 Fotbalisté SK Řečkovice zakončili letošní sezonu městského přeboru II. třídy (i přes divokou domácí prohru 5:6 s postupujícími Lelekovicemi) na pěkném 5. místě.

Všem sportovcům, hráčům, trenérům i funkcionářům přeji v sezonní pauze dostatek odpočinku k načerpání nových sil do další činnosti.

Richard Foltýn – předseda komise sportu, člen zastupitelstva MČ

26 Dětský foto 1 1Opět po roce se v půlce června znovu uskutečnil Sportovní dětský den v Řečkovicích ve sportovním areálu ZŠ Novoměstská, letos v lehce upraveném formátu, ale se (staro)novými sportovními kluby. Letošní SDD byl z hlediska návštěvnosti dosud nejúspěšnější, když malých sportovců do areálu dorazilo podle údajů registračního stanoviště téměř 180! Svoji roli v tom pravděpodobně sehrála i změna konání z pátku na čtvrtek, což by mělo zůstat i příště. Opět si tak děti mohly vyzkoušet nejrůznější sporty nebo se jen tak pobavit a zasoutěžit si v tradičním sedmiboji. Letos mohli účastníci SDD navštívit stánky místních i brněnských extraligových klubů, jako jsou 1. NH Brno, Valosun Brno, VK KP Brno, TAK Hellas, DětskýFutsal.cz, Draci Brno či Dragon Brno. Na dalších stanovištích pak mohli buď navštívit stanoviště DDM Helceletky-Frikulínu či Decathlonu s kreativním i sportovním programem, nebo techniku bezpečnostních a záchranných jednotek. Ti nejlepší v jednotlivých kategoriích soutěžního sedmiboje byli již tradičně na závěr odměněni hodnotnými cenami z rukou starosty městské části Marka Viskota, dlouholetého patrona a podporovatele této akce a také aktivního sportovce. Na závěr bych chtěl jako vždy ještě poděkovat i dalším zapojeným, kteří různými způsoby přispívají či pomáhají k tomu, aby se tato tradiční akce každý rok úspěšně uskutečnila - Oldřichu Gardášovi, Josefu Jelínkovi, Petru Lesenskému, Ivaně Bláhové a kolegyním a kolegům z Frikulínu, vedení a hráčům 1. NH Brno a také strážníkům Městské policie v Řečkovicích. Podle čísel účastníků i ohlasů z ankety SDD vnímáme obecně spokojenost s realizací této akce, a již teď se těšíme na příští, jubilejní 10. ročník!

Filip Hrůza
místostarosta

Náš řečkovický klub Junior Judo Brno pořádal v sobotu 8. 6. svůj historicky první turnaj pro mláďata, mladší a starší žáky, nazvaný Řečkovický nářez. Kromě patnácti domácích závodníků k nám přijelo celkem 82 dětí z klubů jižní Moravy i Slovenska. Naši sportovci vybojovali celkem 12 medailí, z toho bylo osm zlatých, tři stříbrné a jednu bronzovou. Sportovní klání uzavíraly emotivní zápasy družstev mladších žáků. Děkujeme panu starostovi Mgr. Bc. Marku Viskotovi za úvodní slovo při zahájení turnaje, městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora za záštitu a také sponzorům, díky kterým jsme akci mohli uspořádat. Velký dík také patří rodičům našich svěřenců. Doufáme, že se z takovýchto akcí stane tradice a budeme získávat ještě více cenných kovů.

Ing. Ladislav Zapletal

Sportovní program na ČERVEN:

Fotbal – II. třída – městský přebor muži
2. 6. Řečkovice : Lokomotiva Brno 17:00 hod.
14. 6. Řečkovice : Lelekovice 17:00 hod.
aktuálně na: www.reckovice-fotbal.cz
(fotbalové hřiště na Novoměstské)

Národní házená – 2. liga mužů skupina B
1. 6. 1. NH Brno : Stará Ves nad Ondřejnicí 17:00 hod.
2. 6. 1. NH Brno : Osek nad Bečvou 10:30 hod.
9. 6. 1. NH Brno : Humpolec 14:00 hod.
(hřiště ZŠ Novoměstská)

Futsal – 2. A a 3. C třída mužů
1. 6. - 2. 6. celodenní program 9:00 – 15:30 hod.
8. 6. - 9. 6. celodenní program 9:00 – 18:00 hod.
(orelské sportoviště na Družstevní)

Stalo se:

Zbrojovka

Hráči Zbrojovky Brno obsadili 3. místo ve druhé fotbalové lize a čeká je barážové dvojutkání o postup do 1. ligy

Tip měsíce:

Závěrečné domácí utkání fotbalistů Řečkovic proti prvnímu týmu tabulky AC Lelekovice se odehraje netradičně v pátek 14. 6. od 17:00 hodin.

Richard Foltýn – předseda komise sportu, člen zastupitelstva MČ

22 Florbaloví mistři foto 1Orlové z Brna-Řečkovic poprvé v historii vyhráli Orelskou florbalovou ligu (OFL), a to v kategorii elévů (r. 2008 a mladší). Po loňské skvělé stříbrné medaili kluci ještě zvýšili své sportovní úsilí, během sezóny 2018/2019 trénovali až 3x týdně, měli společný camp, vyhráli základní část orelské ligy, hráli přátelská utkání s Bulldogs Brno a přípravné turnaje s dalšími silnými týmy.
Na finálový turnaj 6. dubna 2019 odjížděli hráči a jejich rodiče společně orelským autobusem z Řečkovic do Letovic.
Po úvodní prohře s Boskovicemi 0:1 (které jsme v sezóně paradoxně 4x porazili), jsme postupně porazili silný Hodonín (4:0), dále oslabený Domanín (17:0), poté několikanásobné mistry z Uherského Brodu (4:1) a na závěr odvážné Valtice (7:1). Při shodném počtu bodů s Hodonínem rozhodl o mistrovském titulu vzájemný zápas pro nás - a mohlo se začít slavit.
Nejlepším brankářem byl vyhlášen náš Kuba Herálecký a nejlepším střelcem ligy náš Jan Vrašťák.
Dalšími hráči mistrovského týmu 2018/2019 jsou: Matěj Chovanec (kapitán), Adam Hadra, David Krejzlík, Jiří Škrob, Tobik Řeha, Václav Dvořák, Jiří Suchý, Erik Roháček, Tomáš Horák, Tomáš Stehlík, Adam Horák, David Václavík, Štěpán Ondráček, Karel Novotný, Václav Dlabáček a Jiří Janata.
Tým má celkem 26 hráčů a úspěšně funguje šestým rokem díky podpoře a přízni rodičů, díky velkorysému přístupu vedení Orla Řečkovice a díky dobrovolným trenérům (RNDr. Jiří Škrob, Ing. Marek Hadra, Ing. Milan Krejzlík, Ing. Petr Řeha, Ing. Martin Bařák, Ing. Martin Chovanec a Ing. Tomáš Herálecký).
Informace najdete také na www.orlak.cz.
OFL má dvanáctiletou tradici, více info najdete http://orel.cz/nofl/.

Za elévský florbalový tým Orel Brno-Řečkovice Jiří Škrob

23 TAK Hellas MČR fotkaPrvní květnová sobota přinesla nové tituly mistrů České republiky pro naše volnostylaře. V pražské Stromovce se předvedlo 82 mužů a žen, kteří se mezi sebou porvali o cenné kovy. Jedenáctičlenná brněnská výprava v čele se zkušeným trenérem Milanem Žáčkem přivezla sedm medailí.
Titul mistra České republiky obhájil v těžké váze David Švéda, který byl od roku 2011 poražen na mistrovství republiky mezi dospělými pouze jednou. Letos získal již 8. titul, a patří tak k nejúspěšnějším odchovancům TAK Hellas Brno. Tradičně „vyzápasily“ tituly reprezentantky České republiky Lenka Hocková a Adéla Hanzlíčková. „Vyhecovat“ se nechala i trenérka Petra Skalická, která po mateřské odmlce opět oblékla soutěžní dres a vybojovala zlatou medaili. Stříbro bral klubový odchovanec Gurgen Baghdasaryan a Torres Andrés, který v Brně studuje vrámci programu Erasmus. Bronzové medaile získali členové našeho ligového týmu Fedorov Vasilii a Turpal Elmurzaev.
Hned o následujícím víkendu pořádal náš oddíl ve spolupráci s Jihomoravskou oblastní komisí zápasu turnaj oblastních družstev mládeže. Šlo o netradiční turnaj, kde se o titul mistrů republiky družstev utkali nejlepší chlapci z jednotlivých oblastí. Netradiční byl turnaj především koncepcí týmové soutěže, která v mládežnických kategoriích utužuje kolektiv. Tým Jihomoravské oblasti doplnilo pět členů našeho oddílu, kteří předvedli krásná utkání a dopomohli k zisku bronzové medaile.

Vedení TAK Hellas, Brno z. s.

Velká cena města Brna

Koncem června čeká náš oddíl a zápasníky těžká zkouška. Zápasníky a vedení oddílu čeká v podobě kvalitně obsazeného mezinárodního turnaje akce, která přiláká zápasníky z celého světa. Letošní ročník se uskuteční v nově vybudované sportovní hale v Kuřimi. Kromě tradičních oddílů z České republiky, Polska, Německa, Rakouska, Maďarska přicestuje i tým zápasníků z USA. Američtí kolegové budou mít v týdnu před turnajem soustředění u našeho oddílu, které zakončí účastí na turnaji. Nezbývá než vás pozvat jako diváky na tuto sportovní podívanou.

Za TAK Hellas Brno Ing. Petra Skalická, Ph.D.

24 TAK Hellas turnaj letáček 1

Sportovní program na KVĚTEN:

Fotbal – II. třída – městský přebor muži
5. 5. Řečkovice : Jundrov 17:00 hod.
18. 5. Řečkovice : Slovan B 17:00 hod.
aktuálně na: www.reckovice-fotbal.cz
(fotbalové hřiště na Novoměstské)

Národní házená – 2. liga mužů
19. 5. 1.NH Brno : KNH MS Brno 10:30 hod.
(hřiště ZŠ Novoměstská)

Futsal – 3. C třída mužů
4. 5. celodenní program 9:00 – 15:30 hod.
11. 5. celodenní program 9:00 – 15:30 hod.
25. 5. celodenní program 9:00 – 15:30 hod.
(orelské sportoviště na Družstevní)

Městský fotbalový stadion

Fotbal – 2. liga muži
8. 5. Zbrojovka Brno : Hradec Králové 18:00 hod.
19. 5. Zbrojovka Brno : Třinec 18:00 hod.
aktuálně na: www.fczbrno.cz
(stadion Srbská)

Richard Foltýn – předseda komise sportu, člen zastupitelstva MČ

22 Sportovec roku foto 2V pátek 29. března 2019 bylo ve velkém sále místní radnice ohodnoceno v rámci tradiční ankety Sportovec roku naší městské části celkem patnáct sportovců, pět trenérů, pět družstev a trio funkcionářů, které členové komise sportu vybrali k ocenění z 39 nominací. Šlo o sportovní subjekty provozující činnost ve zdejší městské části i o jednotlivce působící jinde, ale s trvalým bydlištěm v Řečkovicích nebo v Mokré Hoře.

Slavnostní zahájení provedl hlavní organizátor akce a předseda sportovní komise Richard Foltýn společně se starostou naší městské části Markem Viskotem. Ceny společně s nimi předávala také pozvaná sportovní osobnost Michaela Stará – bývalá basketbalová reprezentantka a současná nejlepší střelkyně klubu KP Brno.

Absolutním vítězem a nejlepším sportovcem Řečkovic a Mokré Hory za rok 2018 byla na závěr vyhlášena kanoistka Martina Satková – loňská několikanásobná mistryně světa na divoké vodě. Paradoxní je fakt, že jejími největšími konkurenty na celkové vítězství byli další úspěšní členové řečkovického vodáckého klanu Satků – sestra Gabriela a bratr Adam (ocenění si navíc přebrala maminka).

V příjemném pátečním odpoledni se předalo bezmála 30 pamětních plaket i sladkých dárků a většina přítomných v zaplněném hlavním sále radnice si nenechala ujít ani následné společenské setkání spojené s menším občerstvením ve vedlejším salónku.

Vážení judisté i nadšenci sportu, klub Junior Judo Brno pořádá 8. 6. 2019 turnaj v judu. K desátému výročí existence klubu si pro Vás jeho členové připravili souboje v kategoriích mláďat, mladších a starších žáků. Jako bonus budou probíhat zápasy družstev mladších žáků. Časový harmonogram začíná v 9.00 vážením a celá soutěž započne v 11.00 hodin. Přijďte se podívat a podpořit zápasníky v jejich utkáních.

Ing. Ladislav Zapletal

 

„ŘEČKOVICKÝ NÁŘEZ“
pod záštitou starosty Řečkovic a Mokré Hory

TERMÍN: Sobota 8. 6. 20019

MÍSTO: Brno-Řečkovice, tělocvična Orel Brno-Řečkovice, Medlánecká 24c

KATEGORIE: Mláďata U11
Mladší žáci U13
Starší žáci U15
Mladší žáci – družstva U13

ČASOVÝ HARMONOGRAM: 9.00 – 10.00 vážení a prezentace
10.00 – 11.00 losování
11.00 zahájení turnaje

Naše chlapecké florbalové družstvo tvořené žáky 7. a 8. ročníku, se zúčastnilo ve dnech 3. 4. a 5. 4. 2019 již 20. ročníku Memoriálu J. Krejčíka, který již tradičně pořádá Základní škola Tuháčkova. Naši chlapci zahajovali turnaj již ve středu. Vyhráli dva zápasy ve skupině, a to proti ZŠ Elišky Přemyslovny 13:0 a ZŠ Blažkova 5:2, a postoupili do pátečních závěrečných vyřazovacích bojů. V pátek 5. 4. 2019 postupně porazili ZŠ Bakalovo nábřeží 6:3, ZŠ Lerchova 6:4 a ZŠ Jana Babáka 6:3. Ve finále, které probíhalo od 13.00, se nakonec utkali se ZŠ Bakalovo nábřeží a opět zvítězili po dramatickém průběhu 3:2 a stali se vítězi turnaje. Jako bonus a důkaz toho, že se jim celý turnaj vydařil na výbornou, bylo i individuální ocenění hráčů turnaje, neboť posbírali všechna individuální ocenění:
nejlepší brankář turnaje: FILIP PROKEŠ,
nejlepší střelec turnaje: TOMÁŠ JANČAŘÍK,
nejlepší hráč turnaje: RICHARD KALOUSEK.
Touto cestou bych chtěl všem žákům poblahopřát k vítězství v turnaji a poděkovat za vzornou reprezentaci školy. Zároveň bych velmi rád poděkoval i jejich trenérovi panu Haluzovi, který je na turnaj velmi dobře připravil.
Mgr. Josef Jelínek
ředitel školy

Studánky a přírodní prameny jsou od pradávna nedílnou součástí zdejší krajiny. Naši moudří předkové si pramenů vody velmi vážili, a tak je upravovali do podoby studánek. V jejich okolí často budovali malé i větší umělecky zpracované pomníčky. Díky jejich úsilí a péči dnes máme v okolí Brna více než sedm desítek studánek.
Turistický pochod Okolím studánek Brna vás na svých trasách v délce 8, 14, 25, 35 a 50 km seznámí s některými z nich.
Trasy vás povedou z Brna-Ořešína na Útěchov, Vranov, do Řečkovic a dále až k Bílovicím nad Svitavou a Adamovu. Do malebné oblasti, známé jako kraj lišky Bystroušky. Trasy vás povedou po turistických značených stezkách. K nalezení některých studánek, které se nacházejí mimo turistické značené stezky, vás dovede naše značení. Na pochodu poznáte známé i méně známé studánky a jejich rozličné úpravy.
Víte například, kde se nalézá studánka Ptačí svatyně nebo studánka U Psa, či dokonce studánka Járy Cimrmana, a víte, kde pramení potok Ponávka? Už jste viděli Trpaslíkův pramen nebo Pytlácký vodopád? Pokud ne a chcete se o nich něco dozvědět, přijďte na náš pochod. Jste srdečně zváni!
Každý účastník obdrží na startu mapku a popis tras a malou pozornost. V cíli účastnický list s razítkem. Občerstvení pro hladové a žíznivé poutníky bude také zajištěno.

MVDr. František Pokorný

42 A. Hanzlíčková fotoNa dubnovém mistrovství Evropy v rumunské Bukurešti se Adéla Hanzlíčková zapsala do historie českého zápasu. Brněnská rodačka, začínající jako žákyně sportovní skupiny na ZŠ Horácké náměstí, má za sebou již řadu úspěchů ze světových žíněnek. Doposud získala kromě kadetské a juniorské evropské medaile i stříbrný hattrick z mistrovství Evropy do 23 let, který zakončila bronzem z Mistrovství světa do 23 let. Před třemi lety udělala díru do světa českého zápasu, když díky divoké kartě mohla jako první Češka startovat na olympijských hrách v brazilském Riu. Letos však poprvé vybojovala cenný kov mezi dospělými. Na mistrovství Evropy vítězně přešla přes Litevku, následně položila na lopatky německou reprezentantku a v semifinále získala technickou převahu nad lotyšskou závodnicí. Ve finále čekala Adélu úřadující mistryně světa z Ukrajiny, s tou naše zápasnice svedla vyrovnaný boj, a po bodovém hodnocení na ni zbyla stříbrná příčka.
V historii našeho klubu tak navázala na Gustava Frištenského, který jako jediný získal pro brněnské barvy seniorskou medaili. V české historii dorovnala ženské maximum z roku 2003 a pro Svaz zápasu získala stříbro z mistrovství Evropy po dlouhých dvanácti letech (2007 David Vála).
Můžeme jen doufat, že jí letošní forma vydrží a ukáže se na zářijovém mistrovství světa, kde už bude v sázce účast na olympijských hrách v Tokiu 2020.

Za TAK Hellas Brno, z. s., Ing. Petra Skalická, Ph.D.

43 Mistrovství ČR fotoMinulý měsíc jsme vás informovali o třinácti cenných kovech, které přivezli žáci a junioři z mistrovství České republiky v Hradci Králové. Máme tu další měsíc a s ním mistrovství České republiky mladších žáků a kadetů v Ostravě ve Vítkovicích. I tentokrát byli naši zápasníci a zápasnice úspěšní. Na konto nám v letošním roce přibyly tři tituly mistr České republiky. Další úspěch v podobě stříbrné medaile získali tři závodníci a jeden si z Ostravy odvezl bronzovou medaili.
V květnu čeká vrchol sezony naše muže a ženy, kteří se již na mistrovství České republiky kvalitně připravují pod taktovkou trenéra Mgr. Milana Žáčka. Budeme doufat, že se naše klubové výsledky do léta ještě rozrostou.

Za TAK Hellas Brno, z. s., Ing. Petra Skalická, Ph.D.

Sportovní program na DUBEN:

Fotbal – II. třída – městský přebor muži
14. 4. Řečkovice : Chrlice 15:30 hod.
28.4. Řečkovice : St. Lískovec 16:00 hod.
aktuálně na: www.reckovice-fotbal.cz
(fotbalové hřiště na Novoměstské)

Futsal – 3 .C třída mužů
6. 4. celodenní program 9:00 – 15:30 hod.
27 .4. celodenní program 9:00 – 15:30 hod.
(orelské sportoviště na Družstevní))

Městský areál – Vodova a Srbská
Basketbal – ŽBL, 3. (příp. 5.) semifinále play off
2. 4. KP Brno : BK Žabiny 17:30 hod.
(6. 4. KP Brno : BK Žabiny 16:30 hod.)
aktuálně na: www.kpbrnobasket.cz
(nová hala)

Házená – Extraliga muži skupina 9.-12.
6. 4. SKKP Brno : Zubří 18:00 hod.
aktuálně na: http://www.kpbrno.cz/
(stará hala)

Fotbal – 2. liga muži
7. 4. Zbrojovka Brno : Ústí nad Labem 18:00 hod.
17. 4. Zbrojovka Brno : Pardubice 18:00 hod.
28. 4. Zbrojovka Brno : Znojmo 18:00 hod.
aktuálně na: www.fczbrno.cz
(stadion Srbská)

Richard Foltýn – předseda komise sportu, člen zastupitelstva MČ

Důležitou zkoušku mají za sebou letos kluci a holky z řečkovického oddílu TAK Hellas Brno, z. s. První březnový víkend patřil v Hradci Králové žákovským a juniorských kategoriím v zápase ve volném stylu. Brňáci tradičně dorazili s největším týmem. Dvacet hellasáků urvalo v konkurenci 159 wrestlerů z celé České republiky celkem třináct cenných kovů, a především šest titulů mistr ČR. Tým zkušených závodníků letos doplnilo pár nováčků, kteří přibývají i díky spolupráci se Základní školou Horácké náměstí. Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů ve zbytku sezóny.

Za TAK Hellas Brno Ing. Petra Skalická, Ph.D

22 Mistrovství ČR foto

V minulém roce prošlo sportovní centrum na Horáckém náměstí mnoha změnami, a i letos jsou před námi velké plány. TAK Hellas a budova, ve které sídlí, není jen zápasnický klub, který řadu let vychovává řečkovickou mládež k všestrannému sportu a ve spolupráci se základní školou zajišťuje chod sportovních tříd. Jsme mimo jiné i veřejným místem, kde se schází řada generací sportovat, posedět a bavit se.
Budova sportovního centra, kterou míjíte při procházce parkem, v sobě skrývá sportovní halu, veřejné fitness centrum, bar s výčepem a příjemné posezení. Sportovní halu nevyužívají jen zápasníci, v jejím rozvrhu jsou zařazeny veřejně přístupná skupinová cvičení, kruhové tréninky a kurzy sebeobrany. Poslední dobou slouží i jako místo pro oslavy a akce pro děti. Fitness a bar mají od loňského léta nového nájemce, který pořádá pravidelné společenské akce pro veřejnost a pracuje na zkrášlení prostor pro pohodlí zákazníků. V letošním roce plánujeme rekonstrukci fitness centra v podobě nové podlahy a doplnění cvičebních pomůcek.
Tímto Vás všechny zveme na jarní návštěvu, můžete cvičit, zahrát si šipky, posedět u piva, dát si dobrotu na grilu a u toho využít veřejnou wi-fi.

Více informací naleznete www.takhellas.cz, www.facebook.com/posilovnaHellas.

Vedení TAK Hellas Brno a FITNESS BAR