Dobrý voják Švejk musel našlapat před sto lety mnoho kilometrů mezi Táborem a Českými Budějovicemi, než se díky ostražitosti a rafinovanosti putimského strážmistra Flanderky stal ruským špionem. Doby se mění – dnes vám k tomu stačí ujít jen pár stovek metrů. Příběh, který vám budu vyprávět, zní téměř neuvěřitelně.
Na začátku všeho byla potřeba mít doma pro očekávané vydání peněžní hotovost. Řekněme 30 tisíc korun. Co uděláte? Půjdete do své banky, kde si peníze, pokud je máte na účtu, vyzvednete. Jak prosté, milý Watsone! Co však učinit, když očekávané vydání nebylo nutné. Tolik peněz si doma v dnešní nejisté době, plné vrahounů, lupičů, špionů a teroristů, uvážlivý senior nenechá a vrátí je. Kam? No přece na svůj účet do banky. Co jiného, milý Watsone! Zajdete tedy opět do své banky, u přepážky předložíte platební kartu opravňující k finančním operacím, občanský průkaz a již zmíněnou částku s přáním uložit ji na účet. Namísto milého úsměvu s ujištěním, že samozřejmě, ulpí na vás studené rybí oko mladé úřednice na druhé straně přepážky, která na vás bez varování vypálí: „Jste politicky činný?“ Odpovíte-li kladně, následuje další otázka: „V jaké funkci?“ Jste-li člověk s pevnými nervy, odpovíte i na tuto a nepošlete ji tam, kam podle vás patří. Projevíte-li však pochybnost o oprávněnosti otázek, je na vás přivolána posila v podobě starší korpulentní a zkušenější pracovnice, která vás ubezpečí, že všechno je v naprostém pořádku. Otázky tohoto znění jsou již dlouhodobě povinni položit každému podezřelému, který chce uložit částku vyšší než 1000 euro neboli 27.000 Kč. Tedy průměrný měsíční plat v Jihomoravském kraji. Nestačíte se divit, co je u nás možné.
Tím však vše nekončí. Mladá a snaživá adeptka kariérního růstu chvíli otáčí váš občanský průkaz v rukách, prohlíží si ho ze všech stran, dělá si poznámky a s nevinnou tváří se vás snaží nachytat na hruškách kontrolními otázkami jako: „Kde jste se narodil?“ či „Jaké je poštovní směrovací číslo vašeho bydliště?“ Vše opět pečlivě zaznamenává do svého počítače. A nakonec vám zasadí ránu z milosti otázkou: „Jak jste k těm penězům přišel – jaký je jejich původ?“ A aby nebyla takový nelida, nabídne vám možnost: „Získal jste je dědictvím, darem z domova či ze zahraničí, nebo jste si je vydělal?“ Případná odpověď, že to jsou vaše úspory, ji evidentně neuspokojí. S touto variantou nepočítá, cítí, že jste prohlédl její lest a návnadu nespolkl. Nicméně i tuto odpověď zapíše do výslechového protokolu v počítači. Kupodivu, na rozdíl od policie - té totalitní i té současné, nic podepisovat nemusíte. Ba ani nakládačku nedostanete. Žijeme přece v demokratickém a ne policejním státě EU v 21. století.