12 Hodová vzpomínka Foto 1Je pěkné nedělní odpoledne 11. srpna 1991 a v již téměř zapomenuté zahradě bývalého řečkovického pivovaru v sousedství kostela sv. Vavřince probíhá z iniciativy tehdejšího vedení řečkovické radnice a skupiny nadšenců Vavřinecké odpoledne. Vládne pohoda, vzpomíná se a zrodí se myšlenka uspořádání krojovaných Vavřineckých hodů. Protože od myšlenky není někdy daleko k činu, je rozhodnuto uspořádat tyto hody v následujícím roce.
Hody se konaly v Řečkovicích od nepaměti v souvislosti se svátkem sv. Vavřince, který je patronem zdejšího kostela a jehož svátek připadá na 10. srpna. V minulosti bývaly spojené s dožínkami a pořádaly je různé korporace (např. Národní jednota, hasiči). Po určitém přerušení vlivem válečných, politických a společenských okolností byla vždy snaha je obnovit. Naposledy se tak stalo v šedesátých letech minulého století, kdy tehdejší řečkovická chasa uspořádala v září 1966 Václavské hody, po nich následovaly Martinské a dvakrát Vavřinecké. Toto období trvalo jen krátce a od roku 1970 byla opět přestávka dlouhých 22 let.

Soukromá základní umělecká škola Universum, s.r.o., Kořenského 23b, 621 00 Brno
Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.zus-universum.cz

ABSOLVENTSKÉ a ŽÁKOVSKÉ KONCERTY v 18.00 v sále školy
7. června
8. června
15. června

ABSOLVENTSKÝ KONCERT
v obřadní síni městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora
2. června v 18.00

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

15 výstava obr. 2Malíř samouk, pocházející z česko-slovenského pomezí, kraje zvaného Závrší. Krajina Bílých Karpat mu učarovala svou barevností, tvárností a pomalým působením času. Rozkvetlé orchidejové louky, políčka na stráních, stoleté duby, vápencová bradla, zurčící lesní bystřiny a hlavně všudypřítomný klid, to vše ovlivňuje jeho tvorbu a zanechává v ní svůj rukopis.
Součástí závršanské krajiny jsou i lidé a jejich příběhy. Každodenní tvrdá práce na poli a v lese se promítá do tvrdých povah Valachů. O to více zde vynikají příběhy malých životních radostí a obyčejných lidských prožitků.
Lidé si zde po generace udržují původní valašské tradice a lidový folklor. Fašanky, dožínky, slavnosti Božího těla a další lidové obyčeje jsou pro zdejší kraj typické. A právě tyto tradice autor ve svých olejích přibližuje.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 10. června v 17 hodin a potrvá do neděle 19. června 2016. Otevřena pro veřejnost bude v pracovní dny od 14 do 17 hodin, o víkendech od 9-12 hod. a od 14-17 hodin. Výstava je prodejní.

Na setkání se těší komise kultury RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

26 Den nosících tatínkůTřetí červnová neděle je mezinárodním Dnem otců. A protože nechci, aby byla role otce opomíjena, rozhodl jsem se, v předvečer tohoto významného svátku, uspořádat oslavu pro všechny aktivní tatínky.
Sám se jako táta snažím propagovat kontaktní rodičovství a blízký vztah se svými ratolestmi. Spravuji stránku www.facebook.com/nosicitata, kde se snažím veřejnosti ukázat, že narozením dítěte nekončí dosavadní svět a že i otec může s potomkem zvládat věci, které má rád. Také se snažím přiblížit, co je to vlastně zdravé nošení dětí a že to může být nástroj, jak lépe naslouchat potřebám dítěte.
Na Den nosících tatínků 18. 6. 2016 jsou zváni všichni tatínci, ale i maminky a celé rodiny. Během tohoto dne si můžete zazávodit na autodráze, nechat se oholit břitvou, zahrát si stolní fotbálek, hodit si pétanque nebo si zaskákat na skákacím hradě. Veřejnosti budou zdarma přístupná všechna hřiště. Během dne se seznámíte s tím, co je to ergonomické nošení dětí, poznáte moderní látkové pleny, budete si moci vyzkoušet různé úvazy šátků. Součástí celé akce bude také Velká šátková degustace, kterou si pro vás připravilo Rodinné centrum MaTáTa. Občerstvení a dobroty z grilu zajištěny.
Více na www.nosicitata.cz.

Petr Bořecký

37 Naše školní akademie foto 2 2Základní škola na Horáckém náměstí letos slaví svůj čtyřicátý školní rok. A co by to bylo za výročí bez školní akademie...
Dalo by se toho o ní napsat hodně: jak se hledal vhodný termín, jak se rozhodovalo, jestli vevnitř, nebo venku, a jak to bude celé vypadat. Jak se nacvičovalo, vybíralo a občas pěkně tekly nervy. Taky jak nás těsně před dnem D potrápilo počasí a kdo všechno z toho nespal...
O tom všem by se mohlo dlouze psát. Ale pak by mohlo zapadnout to, co se mi v pátek večer vylouplo jako nejdůležitější: že po celou dobu příprav bylo vidět, že všichni akademii chtějí, že po celou dobu, vždycky, když něco zadrhlo, se objevil někdo, kdo pomohl, zaskočil, uklidnil, smířil, zařídil, vymyslel... A z výsledku to bylo cítit. Nejen z toho, který se odehrával na pódiu. Za celý pátek 13. května jsem mezi účastníky akademie nepotkal nikoho otráveného, neochotného nebo znuděného. Unavení byli nakonec všichni. Ale tak nějak spokojeně. Protože to opravdu byla naše akademie.

Mgr. Miloslav Tvrz

Základní umělecká škola Vítězslavy Kaprálové Brno, příspěvková organizace
Palackého tř. 70 Brno Královo Pole 612 00
hudební · taneční · výtvarný · literárně dramatický obor

6. 6. 18 h. Třídní klavírní večírek sál školy
7. 6. 18 h. Mozartovy děti – koncert žáků s Brněnskou Filharmonií
(Špaček klavír, Kočetková housle) Besední dům
9. 6. 19 h. Koncert sólistů s Mladými brněnskými symfoniky
(Špaček klavír, Kadlecová + Sáčková flétny) Besední dům
10. 6. 18 h. Koncert k jubileu M. Slané (ped. klavíru) sál školy
14. 6. 17 h. Společný koncert se ZUŠ E. Suchoňa Bratislava sál školy
19. 6. 19 h. Závěrečný koncert projektu Mozartovy děti
(žáci školy společně s Brněnskou filharmonií) Janáčkovo divadlo

Srdečně zve
Jana Sapáková, ředitelka školy

 

09 Aljaška foto 3Aljaška a Yukon
ve fotografiích řečkovického rodáka Jaroslava Chrásta

Na Aljašce objevují turisté nenarušený charakter přírody a jsou ohromeni její rozlehlostí. Aljaška je největším státem USA a zároveň státem s nejmenší hustotou obyvatel. Protéká zde třetí nejdelší řeka Ameriky Yukon, nalézá se zde 17 nejvyšších vrcholů USA a 5000 ledovců. Na Aljašce žijí královští krabi měřící 1 m i medvědi vysocí 3,5 m. Na téměř 8 milionech hektarů se nachází Arktická národní rezervace.
Teritorium Yukon nalezneme v kanadské oblasti Kordiller, v severozápadním cípu Kanady. Jeho rozloha odpovídá velikosti Španělska. Čtvrtina z celkového počtu 33 tisíc obyvatel bydlí v hlavním městě Whitehorse. Yukon je domovem velkých savců, jako je los, sob, horská ovce, medvěd černý i grizzly, bizon, vlk, a tisíců stěhovavých ptáků. Běžní jsou zde orli bělohlaví a zlatí. Yukon, respektive oblast Klondike, proslavila koncem 19. století tzv. zlatá horečka.
Aljaškou a Yukonem nás provede Ing. Jaroslav Chrást, který oblast během loňského léta navštívil.
Cestopisná přednáška se uskuteční v Galerii na radnici, Palackého nám. 11 v Řečkovicích, v pátek 3. 6. 2016 v 17 hod. Doprovodnou výstavu fotografií můžete navštívit po přednášce v sobotu 4. 6. a v neděli 5. 6. od 9 do 12 a od 14 do 17 hod.

Na setkání se těší komise kultury RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

10 výstava květen obr. 6Na květnové výstavě uvidíme obrazy Miloše Weidenhőfera, žáka akad. malíře Otakara Zeminy. Vysokoškolské studium ukončil v roce 1961 a stal se učitelem s aprobací jazyk český a výtvarná výchova. Působil v pohraničí, v Černé Hoře a od roku 1964 na školách v Brně. V posledním období, před odchodem do důchodu, byl ředitelem ZŠ Bosonožská ve Starém Lískovci.
V malířské realistické tvorbě se věnuje krajině Moravy, zákoutím uliček měst a vesnic doma i ve světě, zátiším a také abstraktní grafice. V období od roku 1978 do současnosti měl více než dvacet samostatných výstav v Brně, Černé Hoře, Dubňanech, Hustopečích, Letovicích, Rajhradě a v Židlochovicích. Jeho obrazy se nacházejí v soukromých sbírkách u nás, v Kanadě, USA, Německu, Francii a ve Velké Británii.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 13. května v 17 hodin a potrvá do neděle 22. května 2016. Otevřena pro veřejnost bude v pracovní dny od 14 do 17 hodin, o víkendech od 9-12 hod. a od 14-17 hodin. Výstava je prodejní.
Na setkání se těší komise kultury RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

9. 5. 18 h. Koncert ke Dni matek sál školy
10. 5. 17 h. Smyčcový oborový koncert sál školy
12. 5. 18 h. Celobrněnský pěvecký koncert sál školy
15. 5. 17 h. Slavnostní taneční koncert ZUŠ Mahenovo divadlo
18. 5. 18 h. Žákovský večírek sál školy
19. 5. 18 h. Absolventský koncert I. sál školy
23. 5. 18 h. Klavírní oborový koncert sál školy
25. 5. 18 h. Kytarový absolventský koncert sál školy
26. 5. 18 h. Flétnový absolventský koncert sál školy

Srdečně zve
Jana Sapáková, ředitelka školy

univerzumSoukromá základní umělecká škola
Universum, s.r.o.,
Kořenského 23b, 621 00 Brno
Tel.: 541 225 173 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zus-universum.cz

ABSOLVENTSKÉ A ŽÁKOVSKÉ KONCERTY v 18.00
10. května
18. května
24. května
31. května

Srdečně zve Mgr. Eva Šafářová, ředitelka školy

Znám lidi, kteří čtou knihy o horolezcích a jejich akcích výhradně vsedě na podlaze v rohu místnosti, opřeni zády o obě stěny. Kvůli závrati. Znám i takové, kteří trpí tak silnou klaustrofobií, že by za žádnou cenu nevkročili do podzemních prostor, ať už jsou to jeskyně nebo sklepení. A pak jsou tací, kteří podobné extrémy přímo zbožňují. Horolezci to tentokrát nebudou.
Na setkání s člověkem, který podzemní prostory miluje a jejich zkoumání má za své povolání a současně i hobby a který vás virtuálně provede podzemím moravské metropole, můžete bez obav přijít všichni. Ing. Aleš Svoboda, autor trojice výpravných knih o brněnském podzemí, pro nás připravil poutavé vyprávění spojené s besedou právě na toto téma. Stane se tak ve čtvrtek 12. května v 17 hod. u nás na radnici. Vítáni jsou všichni, kdo se zajímají o Brno a jeho historii. Na setkání se těší za výbor pro národnostní menšiny.
RNDr. Ivan Koláčný, předseda výboru

Cyklus filmů na radnici, spojený s besedou, byl dobrý nápad a setkal se s kladným ohlasem u čím dál většího počtu diváků. Pan MgA. Hakl udělal povedený průřez naší a zahraniční kinematografií, vždy řekl něco zajímavého o filmech jako takových, o jejich tvůrcích a odpověděl na dotazy.
Je těžké seřadit filmy do nějakého žebříčku, každý zastupuje jiný žánr a je natočený jiným způsobem. Byly na zamyšlení i na pobavení, s jemným humorem i přiměřenou dávkou romantiky. Každý si mohl najít film podle svého vkusu a nálady. Podle reakcí diváků soudím, že se hodně líbil český film Život je život, francouzský Co jsme komu udělali, kanadský Určitě možná, americký Horší už to nebude. Všechny filmy nějakým způsobem oslovily diváky a ti se jistě těší na pokračování cyklu.

Radka Rosická

10 výstava duben foto 1Na dubnové výstavě uvidíme obrazy prof. Jiřího Doležala a výtvarníků z jeho kurzů. Ve své tvorbě vycházejí ze širokého základu výtvarných technik, které si v kurzech společně vyzkoušeli. Výsledkem je pestrá škála obrazů, kde se odráží různorodost vývoje osobností – i když čerpají se stejného základu.
Každý autor se zhlédl v jiné technice a v jiném tématu. V létě doplňuje kurzy malba přímo v plenéru, uskutečňující se většinou v Brně, v jeho centru a v blízkém okolí, většinou u známých architektonických objektů. To také uvidíte na výstavě, kde se objeví motivy přímo z Řečkovic.
Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 8. dubna v 17 hodin a potrvá do neděle 17. dubna 2016.
Otevřena pro veřejnost bude v pracovní dny od 14 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 12 hodin a od 14 do 17 hodin. Výstava je prodejní.
Na setkání se těší komise kultury RMČ.

Vladislav Musil, předseda komise

10 výstava duben foto 3