Vážení spoluobčané,
hody v naší městské části jsou v rámci Brna jednou z největších akcí tohoto druhu. Vedle finanční, materiální i personální podpory ze strany radnice je naprosto nedílnou a nezbytnou částí této naší největší kulturní akce obrovská spousta lidské energie a času. Nemám na mysli jen členy aktuální hodové chasy, ale také všechny další dobrovolníky, kteří s přípravami pomáhají. Ti všichni, ale věřím, že nejen oni, jistě rádi podpoří letošní návrh do participativního rozpočtu města s názvem Obnova tradic Brněnska. Navrhovatelem je Řečkovičák a člen naší hodové chasy Jiří Murtinger. Jedná se však o společný nápad a snahu více stárků a stárek napříč Brnem – z Medlánek, Komína, Bosonoh a dalších čtvrtí. Cílem je získat v hlasování nás Brňanů finanční prostředky na ušití původních brněnských krojů, které budou sloužit na rozmanitých kulturních akcích (hody, krojované plesy, posvícení a další). Velmi této iniciativě fandím a chtěl bych Vás proto poprosit, abyste zvážili svou podporu a hned začátkem listopadu hlasovali na webové stránce damenavas.cz.
Letos se jedná o jediný návrh, který prošel do závěrečného hlasování a má co do činění s Řečkovicemi a Mokrou Horou. Námět na úpravy v okolí sokolovny byl radou městské části vyhodnocen jako neproveditelný, a součástí hlasování tedy nebude. Návrh má ambici řešit nejen nejbližší okolí sokolovny, ale i celou navazující zelenou plochu tamtéž. Počítá se s úpravami trávníku, vybudováním zátěžových trávníků, nových zpevněných ploch, a dokonce i sportovišť.
Jistě se jedná o velmi zajímavý podnět, jak zvelebit toto rozsáhlé veřejné prostranství. Bohužel, jak už text samotného návrhu sám opatrně připouští odkazem na možnosti rozpočtu, jde o finančně nereálnou investici, na kterou by prostředky z participativního rozpočtu nestačily, a investice by musela být podpořena též dalšími financemi. Teoreticky si takové řešení umím představit, pokud by na něm byla široká shoda občanů Řečkovic. Co ale připustit nemůžeme, je, aby takto vysoká investice byla vystavena riziku poškození či zničení, ke kterému může dojít v rámci připravované rozsáhlé rekonstrukce střediska Vysočina, jejíž budovy nejsou ve vlastnictví města a kde bude docházet pravděpodobně i k demolici některých objektů, které přímo sousedí s plochou navrhovanou k úpravě. Z tohoto důvodu jsem zajedno s vedením řečkovického Sokola, se kterým aktuálně jednáme o pouze drobných úpravách v bezprostřední blízkosti sokolovny s cílem usnadnění přístupu k této budově a celkově jejího lepšího využití.