09 Výstava na radnici obrázek 2V říjnu v Galerii Na radnici přivítáme výtvarnici a lektorku tance paní Alexandru Malíkovou, známou jako Královna sedmého nebe.
Paní Alexandra tvoří obrazy různými technikami, některé jsou namalovány akrylem, některé olejem, některé štětci, některé prsty. K malování ji inspirovalo prostředí v Řečkovicích, kam se přestěhovala před více než deseti léty. Její obrazy skýtají mnoho vrstev, tvarů. Inspiraci čerpá především z pocitů z krajiny, která ji obklopuje. Noříte se do pocitů a možností, její obrazy nesou energii přítomného okamžiku. To, co vidíte, ve vás vyvolá další představy a pocity. Zajímavostí jejích obrazů je možnost obraz otočit - a uvidíte jiný fascinující pohled na svět.
Výstava bude zahájena vernisáží ve středu 2.10. v 17 hodin a potrvá do neděle 6. října 2019. Otevřena pro veřejnost bude každý den od 14 do 17 hodin.
Galerie Na radnici, Palackého nám. 11, Řečkovice.
Na setkání se těší komise kultury a školství RMČ.
Vladislav Musil, předseda komise

Městská část Brno-Řečkovice a Mokrá Hora
pořádá
v pondělí 30. září 2019 v 15.00 hodin
DEN SENIORŮ NA RADNICI
Vážení senioři, přijďte prožít příjemné odpoledne
na řečkovické radnici.
Čeká vás kulturní program v podání studentů brněnské konzervatoře,
přednáška MgA. Pavla Maňáska o Islandu a povídání se starostou městské části
Mgr. Markem Viskotem.
Nebude chybět soutěž s výhrami a občerstvení.

Mgr. Barbora Burešová
vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ÚMČ

Klub seniorů Palackého nám. 11 s podporou městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora pořádá jednodenní autobusový zájezd pro seniory:
ve středu 18. září 2019, odjezd v 07:30 hod. od budovy radnice MČ Řečkovice a Mokrá Hora, Palackého nám. 11, návrat do 21:00 hod.
Cílem zájezdu je návštěva termálních lázní Velký Meder na Slovensku.
Přihlásit se lze pouze osobně na radnici MČ, Palackého nám. 11, přízemí, dveře č. 107, v pondělí dne 9. září 2019 od 09:00 do 12:00 hod.

Klub seniorů Mokrá Hora s podporou městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora pořádá jednodenní autobusový zájezd pro seniory:
ve čtvrtek 26. září 2019, odjezd v 07:30 hodin od budovy radnice MČ Řečkovice a Mokrá Hora, Palackého nám. 11, návrat do 18:00 hod.
Trasa:
- prohlídka zámku, zámeckého parku a muzea kočárů v Čechách pod Kosířem,
- návštěva podzimní zahrádkářské výstavy ve Věžkách u Kroměříže,
- prohlídka nového moderního kostela Sv. Václava v Sazovicích u Otrokovic.
Přihlásit se osobně a zároveň uhradit poplatek za zájezd je možno před přednáškou ve velkém zasedacím sále radnice MČ ve dnech 4. září, příp. 18. září 2019 od 15:15 do 16:00 hod., u paní Marie Přibylové. Cena zájezdu je 250,- Kč.

Klub seniorů Renčova 5 s podporou městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora pořádá jednodenní autobusový zájezd pro seniory:
v úterý 1. října 2019, odjezd v 07:30 hodin od konečné zastávky tramvaje č. 1 v Řečkovicích, návrat do 18:00 hod.
Trasa:
- prohlídka hradu Svojanov a města Svitavy
- návštěva prameniště Březová nad Svitavou
- prohlídka zámku v Letovicích
Přihlásit se osobně a zároveň uhradit poplatek za zájezd je možno před přednáškami v prostoru Klubu seniorů, Renčova 5, ve dnech 19. září, příp. 26. září 2019 od 15:00 do 16:00 hod., u paní Jarmily Bobčíkové. Cena zájezdu je 250,- Kč.

Mgr. Petr Štancl
Odbor sociálních věcí a zdravotnictví

fotka starosty oříznutáVážení spoluobčané,

rád bych dnes podrobněji rozvedl téma dalšího zlepšování stavu v nákupním středisku Vysočina. V únorovém čísle ŘEČI přednesl pan místostarosta René Černý aktuální informace k vývoji situace kolem jedné z budov. Za reálnou lze nyní považovat situaci, že se vlastníkem budovy nacházející se nejblíže směrem k Horáckému náměstí stane společnost Lidl. Množství pozitivních ohlasů a s nimi souvisejících dotazů jsme však prozatím nuceni krotit. S ohledem na složitou právní historii objektu, který je v majetku státu, to stále ještě nemusí být definitivní záležitost. Osobně si však takto silného investora a zvýšení nabídky služeb v městské části dovedu představit.

Bez ohledu na budoucí konkrétní využití zmíněné budovy nás však čeká rozhodnutí o využití areálu Vysočina jako celku. Mnohokrát již bylo napsáno, že jsou možnosti městské části omezeny tím, že v nákupním centru nevlastníme žádnou z budov. V našem majetku jsou pouze pozemky, přímý vliv tak můžeme uplatnit na dvě věci. Za prvé je to stav některých zpevněných ploch, především v prostoru za Centrem lékařské péče. To je záležitost, kterou v brzké době umíme řešit. Druhým, dlouhodobějším tématem je využití volného travnatého pozemku v prostoru mezi silnicí nad Horáckým náměstím, sokolovnou a dalšími budovami v nákupním středisku. Z hlediska územního plánu se jedná o tzv. smíšenou plochu obchodu a služeb, která slouží převážně k umístění obchodních a servisních provozoven a administrativy.
Podle mého názoru se naopak všichni či drtivá většina z nás shodne na tom, že nová parkovací místa jsou a budou potřeba. Tím spíše, že chceme, aby Vysočina žila. Jedním z míst, kde by v budoucnu mohla nová parkovací místa vzniknout, může být i tento pozemek. Samozřejmě z funkčního i estetického hlediska se na prvním místě nabízí myšlenka podzemního parkoviště, pro kterou se toto místo jeví jako vhodné i z hlediska sklonu. Zároveň platí, že nejdostupnějším a nejpřirozenějším centrem naší městské části může být právě lokalita střediska. V takovém případě se nabízí idea ponechat celý prostor volný, pojmout jej jako více nebo méně zadlážděnou plochu vhodnou pro setkávání lidí, jakési náměstíčko s doplňkovou funkcí vůči zbytku nákupního centra. Vnímám i námět nové haly pro sport a společenské akce, byť je jasné, že v tomto případě se nejedná o záležitost nejbližších let. Nechci však předbíhat. O konzultace a pomoc s přípravou veřejné debaty jsme požádali odbornou autoritu – Kancelář architekta města Brna.

Marek Viskot
Váš starosta

12 foto Isteník 1Hody v naší městské části bude letos uvádět herec Městského divadla Brno Michal Isteník – držitel Ceny Thálie za mužský činoherní výkon a Ceny Alfréda Radoka v kategorii talent roku.

S usměvavým a stále dobře naladěným Michalem jsme si povídali u kávy v divadelním klubu před představením Nebezpečné vztahy.

Michale, pocházíš z Nového Strašecí. Jak ses dostal do Brna?
Nevzali mě v Praze na DAMU, takže další rok už jsem to zkusil i na brněnskou JAMU, kde mne přijali. Protože jsem chtěl dělat divadlo a studovat herectví, tak jsem šel do Brna. A asi můžu docela rozhodně prohlásit, že v Brně už zůstanu.
Takže Ty jsi takový naturalizovaný Brňák?
Ano, myslím si, že jsem naturalizovaný Brňák. Miluju tohle město, a opravdu se mi z něj nikam nechce.
Přijde mi, že hodně herců směřuje do Prahy.
Na to právě narážím. Nějaké pracovní vazby na Prahu mám, a je samozřejmě časově čím dál náročnější tyto závazky plnit. Ale ten návrat do Brna je vždycky tak sladký, že se nechci stěhovat kvůli práci do Prahy.
Co se Ti v Brně líbí, a co bys na něm, pokud bys měl tu možnost, změnil?
Brno se podle mého názoru za posledních několik let hodně posunulo k lepšímu. Třeba v gastronomii, což já zbožňuju, a je to na mně i vidět (smích), ale i co se týká společenského života. Je zde opravdu kam jít, je tady toho hodně k vidění. Sice musí člověk někdy trošku hledat, ale najde všechno, co potřebuje, a na malém plácku. Vlastně všechno je tady tak nějak blízko, což se mi moc líbí. Ale nejvíc mi na Brně vyhovuje asi to, že Brno je jako město strašně svobodné. Tady se třeba moc neřeší, kdo si venku sedne s pivem na který obrubník. Tohle město taky hodně intenzivně žije. Je to podle mě tím, že je to město hlavně pro Brňáky. Nejsou tu davy turistů, jako třeba v Praze. Líbí se mi, jakým způsobem se Brno vylepšuje, jak se opravují domy. Zrovna tady na „Moraváku“. Celá ta ulice, co vede nahoru, je podle mne nádherně udělaná. Moc se mi to líbí, a mám z toho obrovskou radost. Brno je zkrátka nádherné město. A co bych změnil? Já bych si jenom přál, aby nebylo město přes léto tak rozkopané. Už jezdím jenom MHD nebo taky používám rekolo.
Chtěl jsi být vždycky hercem?
Ne, ne, já jsem sice vždycky byl něco jako takový třídní šašek, asi mne bylo vždycky všude plno, to jo, ale o divadle jsem nikdy nepřemýšlel. Dokonce jsem ani jako kluk do divadla moc nechodil. Maximálně se školou, a samozřejmě mne to nebavilo a zlobil jsem tam. Záliba v herectví se objevila až při studiu gymnázia. Tehdy jsem musel ze zdravotních důvodů přestat hrát fotbal, a ten volný čas, který jsem najednou měl, jsem potřeboval nějak využít. Tak jsem začal chodit do dramaťáku. Tím jsem udělal velkou radost hlavně mým rodičům, kteří nikdy moc neuznávali takovou tu potulku s partičkami. Okamžitě, jakmile jsem přičichnul k herectví, jsem ještě začal hrát ochotnické divadlo v jiném městě, a pak už to mělo rychlý spád.
Ty jsi divadelní i televizní herec, co je Ti bližší? Obojí má svoje specifika.
Obojí je v něčem zábavné. Mne ze začátku kamera vůbec nebavila. Asi to bylo i tím, že jsem moc neuměl na kameru hrát. Ona je to opravdu úplně jiná herecká disciplína. Neříkám, že už to umím, ale něco jsem se přece jen naučil, třeba abych byl před kamerou klidný. Takže teď už mne začalo bavit hrát i na kameru. Nicméně pořád je mi bližší hrát pro lidi než pro to sklo.
Máš nějakou vysněnou roli, kterou by sis chtěl zahrát? Herci to tak mívají, a někdy se jim to splní, někdy ne.
Teď už mám vlastně jenom jednu vysněnou roli. Ale já jsem si kdysi slíbil, že to nebudu nikdy říkat nahlas. Někdo si to přečte, a dá mi tu roli jenom proto, že si to přečetl, a přitom ho to téma nebude tak zajímat jako mne. A to bych nechtěl. Přál bych si, aby to ke mně přišlo automaticky. Takhle se mi to třeba splnilo s Faustem, což byla moje vysněná role. Moc jsem si ji chtěl zahrát. Najednou přišla, zničehonic, a nikdo nevěděl, že ji chci hrát. A hraju to strašně rád. Ještě mám teda tu jednu, tak doufám, že taky přijde. Ale musím říct, že na tuhle mám ještě dost času. Tu můžu hrát klidně v šedesáti.

Na své 7. schůzi 22. května 2019 rada městské části:
• souhlasila se zapojením Mateřské školy Brno, Kárníkova 4, do projektu Jihomoravského kraje "Poskytování bezplatné stravy dětem ohroženým chudobou ve školách v Jihomoravském kraji", financovaného z operačního programu potravinové a materiální pomoci,
• schválila smlouvy o nájmu nebytových prostor v bytových domech na Novoměstské ulici,
• schválila jako nejvhodnější nabídku na zpracování projektové dokumentace na opravy chodníků a schodišť v roce 2020 nabídku uchazeče Ing. Luďka Bureše, Podskalská 421/22b, 624 00 Brno, a současně smlouvu o dílo s uvedeným uchazečem.

Na své 8. schůzi 5. června 2019 rada městské části:
• jmenovala do funkce vedoucí Odboru vnitřních věcí ÚMČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora paní Bc. Petru Quittovou,
• schválila s účinností od 1. 7. 2019 nový Organizační řád Úřadu městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, kterým se ruší dosavadní organizační řád ze dne 1. 8. 2013,
• schválila záměr, pronajmout nebytový prostor v domě Renčova 5,
• zrušila ke dni 30. 6. 2019 Provozní řád sálu, venkovního areálu a příslušenství v objektu bývalého pivovaru, Palackého nám. 9a, schválený dne 29. 3. 2017, a současně schválila, s účinností od 1. 7. 2019, nový provozní řád.

Na svém V. zasedání 20. června 2019 zastupitelstvo městské části:
• vzalo na vědomí plnění příjmů a čerpání výdajů městské části k 30. 4. 2019,
• schválilo účetní závěrku městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora za účetní období roku 2018,
• souhlasilo s celoročním hospodařením městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora za rok 2018, a to bez výhrad, a současně schválilo závěrečný účet městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora za rok 2018,
• projednalo prodej pozemků,
• souhlasilo s podáním žádosti o dotaci na projekt „Revitalizace sídelní zeleně Brno-Řečkovice“ v rámci Operačního programu Životní prostředí a současně souhlasila se spoluúčastí městské části na nákladech uvedeného projektu ve výši 50 % z celkové finanční spoluúčasti města Brna.

Dana Filipi, místostarostka

hruzaJak už jsem psal v předchozím článku věnovaném schvalování rozpočtu naší městské části na rok 2019, zatímco rozpočet je finanční plán pro řízení obce, závěrečný účet a další související dokumenty pak jsou hodnocením skutečného hospodaření městské části v uplynulém roce. V měsíci červnu tedy rada a zastupitelstvo projednávaly závěrečný účet za rok 2018. Ten praví, že hospodaření městské části za rok 2018 skončilo s celkovými příjmy ve výši 110,5 mil. Kč a celkovými výdaji 112,3 mil. Kč, tj. v mírném deficitu 1,8 mil. Kč, který byl pokryt z vlastních finančních prostředků, nashromážděných v předchozích letech. Pro srovnání celkové bilance rozpočtu může také posloužit porovnání s předchozími roky v následující tabulce.
V mil. Kč               2015                2016                 2017                2018
Příjmy celkem      74,231             111,986           112,123            110,518
Výdaje celkem     78,558             109,420           110,246            112,335
Saldo rozpočtu     -4,327               +2,566             +1,877               -1,817

Opět se úspěšně podařilo v průběhu kalendářního roku zvýšit plánované příjmy městské části o další dodatečné zdroje, například z Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, Jihomoravského kraje či města Brna. Díky tomu mohly být následně realizovány další investice. Faktem je, že brněnské městské části s ohledem na Statut města Brna a systém rozdělování veřejných prostředků nedisponují tolika vlastními finančními příjmy jako běžná města a obce, o to víc se pak musí snažit získávat dodatečné zdroje všude, kde je to možné.
Co se týče struktury výdajů naší městské části za rok 2018, poměr běžných a kapitálových výdajů byl 55,6 % ku 44,4 % a tak i rok 2018 byl stejně jako roky minulé ve znamení zachovávání vysokého poměru výdajů směřujících do investic, rekonstrukcí, revitalizací či oprav. Z hlediska prostých čísel pak ještě městská část v roce 2018 dosáhla provozního přebytku ve výši 4,12 mil. Kč, její vedlejší hospodářská činnost skončila po zdanění v plusu 4,09 mil. Kč a v rámci hospodaření s nehmotným a hmotným majetkem zaznamenala městská část celkové zvýšení jeho hodnoty o více než 43 mil. Kč.
Každoročně také hospodaření městské části bývá z hlediska kontroly předmětem přezkoumání nezávislou auditorskou společností - a to například z hlediska dodržování povinností stanovených zvláštními právními předpisy či řádného hospodaření s finančními prostředky. V rámci této kontroly, jejíž výstup je také součástí závěrečného účtu za rok 2018, nebyly při přezkoumání hospodaření městské části za rok 2018 zjištěny chyby, nedostatky nebo významná rizika.
Úřad městské části také disponuje interním auditorem, který v rámci své průběžné kontroly vnitřního fungování městské části skrze interní audit a realizaci veřejnosprávních kontrol vytváří systém vnitřní kontroly a přispívá tak celkově k lepší kontrole hospodaření a fungování úřadu. Na základě jeho auditu nebyly v roce 2018 zjištěny žádné známky nehospodárného, neefektivního či neúčelného hospodaření s veřejnými prostředky nebo jejich nakládání v rozporu s právními předpisy apod. Městská část také skrze interního auditora průběžně kontroluje zřizované příspěvkové organizace (ZŠ a MŠ). Skrze systém těchto vnitřních kontrol nebylo v roce 2018 shledáno žádné významné porušení povinností nebo rozpočtové kázně, pouze drobné či formální nedostatky, které byly odstraněny.
Filip Hrůza, místostarosta

Vážení rodiče nově narozených dětí,

touto cestou Vás chceme upozornit, že v sobotu 5. října 2019 se opět uskuteční v prostorách radnice MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, Palackého náměstí 11, vítání nových občánků naší městské části. Těšíme se, že na této slavnostní akci přivítáme děti narozené v letošním i minulém roce s trvalým bydlištěm v MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora.
Rodiče dětí mohou své ratolesti přihlásit do 18. září 2019 u paní Lucie Říhové, kancelář č. 92 (matrika), tel.: 541 421 747, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Odbor vnitřních věcí ÚMČ

Klub seniorů Mokrá Hora - v zasedacím sále Radnice, Palackého nám. 11

4. září Mgr. Klementová Lollok Marie Kanárské ostrovy 16:00
18. září Ing. Novák Jaromír Toskánsko 16:00
2. říjen Ing. Charvát Jiří . Velké ostrovy Středomoří II 16:00
16. říjen Doc. RNDr. Kolejka Jaromír, CSc. Slezsko 16:00
30. říjen Ing. Charvát Jiří Čína a Tibet 16:00
13. listopad Ing. Novák Jaromír Jih Itálie 16:00
27. listopad Doc. RNDr. Kolejka Jaromír, CSc. Cejlon 16:00
11. prosinec Vánoční besídka 16:00

Mgr. Petr Štancl
Odbor sociálních věcí a zdravotnictví

Na jaře roku 2021 se uskuteční Sčítání lidu, domů a bytů. Stavební úřad jako editor Registru územní identifikace adres a nemovitostí (RÚIAN) obdržel výzvu k opravě/doplnění nekonzistentních či chybějících údajů ke stavebním objektům s přiděleným číslem evidenčním. Jedná se o chaty, případně garáže či jiné doplňkové objekty, u kterých není známé jejich umístění, tj. parcelní číslo pozemku, na kterém se nacházejí:

č. ev. 28 k. ú. Řečkovice     č. ev. 1092 k. ú. Řečkovice č. ev. 1140 k. ú. Řečkovice
č. ev. 38 k. ú. Řečkovice     č. ev. 1093 k. ú. Řečkovice č. ev. 1141 k. ú. Řečkovice
č. ev. 137 k. ú. Řečkovice   č. ev. 1101 k. ú. Řečkovice č. ev. 1142 k. ú. Řečkovice
č. ev. 166 k. ú. Řečkovice   č. ev. 1102 k. ú. Řečkovice č. ev. 1150 k. ú. Řečkovice
č. ev. 189 k. ú. Řečkovice   č. ev. 1107 k. ú. Řečkovice č. ev. 1155 k. ú. Řečkovice
č. ev. 213 k. ú. Řečkovice   č. ev. 1108 k. ú. Řečkovice                  a
č. ev. 1001 k. ú. Řečkovice č. ev. 1109 k. ú. Řečkovice č. ev. 22 k. ú. Mokrá Hora
č. ev. 1002 k. ú. Řečkovice č. ev. 1110 k. ú. Řečkovice č. ev. 32 k. ú. Mokrá Hora
č. ev. 1004 k. ú. Řečkovice č. ev. 1111 k. ú. Řečkovice č. ev. 74 k. ú. Mokrá Hora
č. ev. 1010 k. ú. Řečkovice č. ev. 1123 k. ú. Řečkovice č. ev. 80 k. ú. Mokrá Hora
č. ev. 1056 k. ú. Řečkovice č. ev. 1129 k. ú. Řečkovice č. ev. 83 k. ú. Mokrá Hora
č. ev. 1089 k. ú. Řečkovice č. ev. 1131 k. ú. Řečkovice č. ev. 91 k. ú. Mokrá Hora

Protože ve spisovně stavebního úřadu nebyly požadované údaje dohledány, žádáme vlastníky nebo i další osoby, kterým je umístění staveb s výše uvedenými čísly evidenčními známé, aby do 31. 7. 2019 kontaktovali zdejší stavební úřad (osobně/telefonicky/elektronicky). Postačí i lokalizace staveb bez parcelního čísla, které již stavební úřad dohledá. Pokud nebudou tyto stavby identifikovány, lze se domnívat, že již neexistují (byly v minulosti odstraněny), a stavební úřad provede jejich odstranění i z uvedeného registru (RÚIAN).

Děkuji za spolupráci
Ing. arch. Ludmila Pavlíčková – vedoucí stavebního úřadu ÚMČ Brno – Řečkovice a Mokrá Hora

Kontakty:
telefony 541421732, 541421733, 541421734, 541421735, 541421736,
emailové adresy: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora nabízí k pronájmu garáž o výměře 19m2 při ulici Podpěrově (lokalita „Cihelna“). Garáž je na ortofotu označena červeně (kroužkem). Po podání žádosti budou zájemci obesláni s podrobným popisem pro podání nabídky. Bližší informace poskytneme na tel. č. 541 421 722 nebo e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., paní Daniela Širhalová – Odbor správy majetku ÚMČ. Žádosti očekáváme nejpozději 31. 7. 2019.
Odbor správy majetku ÚMČ

mapa

14 Výzva foto 1Při své pravidelné pochůzce podél vodních toků v naší městské části zjistil zdejší vodoprávní úřad množící se nešvar, který může způsobovat, a mnohdy také způsobuje nemalé problémy jiným spoluobčanům níže po toku: totiž že nemálo vlastníků a uživatelů zahrad a jiných pozemků přiléhajících k vodním tokům zanechává na břehu potoka posečenou trávu, rákos, větve a jiný materiál, ať už ho získali údržbou a vysečením samotných břehů potoka, nebo dokonce ze svých vlastních zahrad. Ten pak při bouřkách a průtržích je splachován do potoka a níže po toku se zachytává na přírodních i umělých překážkách, způsobuje vzdutí vody a zaplavení přilehlých pozemků. V minulých letech řešil vodoprávní úřad takový problém na Rakovci, kde se splavený materiál zachytával na plotech a propustcích při vstupu do soukromých (a tedy ohrazených) zahrad, a také na Ponávce, kde je situace obzvlášť akutní.
Jak jste možná zaznamenali, od ulice Úhledná směrem k Jandáskově je koryto Ponávky velmi mělké, a v prostoru biocentra navíc zarostlé rákosem. Tato situace byla v uplynulých letech ve spolupráci se správcem vodního toku (Lesy České republiky, a. s.) a s městskou částí několikrát řešena, mj. bylo prohlubováno koryto v prostoru biocentra a před ním, a byl opakovaně vysekáván nebo i s kořeny vytrháván rákos v korytě. Tato opatření bohužel s ohledem na reliéf terénu nejsou stoprocentně účinná a ohledně rákosu ani dlouhodobá, protože na jaře a v létě koryto rákosem znovu velmi rychle zarůstá a není v možnostech městské části (i s ohledem na množství zákonů a veřejných zájmů, které přitom musí respektovat) rákos neustále znovu vysekávat. Omezený účinek má i činnost správce vodního toku, který nad rámec svých zákonných povinností (neboť koryto Ponávky je vedeno jako tzv. přirozený tok, a správce tak jeho údržbou není povinován) vychází vstříc obyvatelům zaplavovaných pozemků a opakovaně provádí v korytě Ponávky zásahy snižující riziko zaplavení. Rákos sám přitom průtoku vody vadí jen málo - stébla jsou daleko od sebe a voda mezi nimi protéká poměrně snadno.
Zcela jiná situace ovšem nastane, pokud se na rákosu zachytí další předměty - plovoucí tráva, větve, posečený rákos, odpadky, stavební materiál, prkna či konstrukce lávek, které voda při bouřce spláchne ze svých břehů. Ty pak na rákosu nebo jiné překážce vytvoří hráz, která s dalším připlouvajícím materiálem roste a vzedme hladinu. Voda pak zaplaví přilehlé zahrady a může se dostat i do nízko položených prostor domů, přičemž páchá nemalé škody. Zahrady prvních domů na ulici Brigádnická takto byly v minulých letech zaplavovány opakovaně, a ani letos už nezůstaly takové zkušenosti ušetřeny.

Odbor sociálních služeb ÚMČ Brno-Královo Pole nabízí volné kapacity odlehčovací služby na přechodném pobytu a na denním stacionáři pro seniory.

Se situací, kdy je potřeba postarat se o seniora třeba po jeho návratu z nemocnice, LDN nebo v době, kdy jsou prováděny nezbytné úpravy v jeho bytě, či tehdy, kdy jeho rodina, která o něj jindy pečuje, třeba odjede na dovolenou, se setká za svůj život prakticky každý.
Odlehčovací služba, kterou zajišťuje Odbor sociálních služeb ÚMČ Brno-Královo Pole na ulici Kabátníkova, nabízí pro tyto případy volné kapacity. Klient zde může přechodně pobývat až 3 měsíce v roce. Péči o něj zajišťují pracovnice v sociálních službách. Služba je určena z pro klienty částečně soběstačné, s trvalým bydlištěm ve městě Brně.
Aby se zde klienti cítili co nejlépe, byly pokoje modernizovány a vybaveny novými polohovacími postelemi, nočními stolky a televizory. A aby jim čas rychleji ubíhal, mohou klienti odlehčovací služby využít služby denního stacionáře, také mohou chodit v doprovodu pracovnice v sociálních službách na procházky do blízkého okolí. K dispozici jsou i rehabilitační pomůcky.
Další služba, kterou poskytujeme, je denní stacionář, což je zařízení pro seniory, kteří potřebují péči druhé osoby a nemohou nebo nechtějí z různých důvodů zůstávat sami doma v době, kdy je pečující osoba v zaměstnání nebo si potřebuje odpočinout. Denní stacionář je také určen pro všechny, kdo žijí osaměle, ale přesto chtějí trávit dny plnohodnotně. Provozní doba je od 7:00 do 15:00 hodin, a to pouze v pracovní dny. V denním stacionáři je realizován bohatý aktivizační program, cvičení nebo tanec na židlích, rukodělné práce, společné luštění křížovek, kvízů. Také nás často navštěvují děti z mateřských školek s pásmem. Přijďte mezi své vrstevníky vyzkoušet službu denního stacionáře.

Více informací Vám podá Mgr. Martina Illeová, DiS. vedoucí odboru sociálních služeb, Ptašínského 312/9, 621 00 Brno tel. 541 428 411, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

30 Přání foto 1Vážení čtenáři,
redakční rada našeho zpravodaje Vám přeje léto, prázdniny, a dovolené, jaké mají být, v nichž nebudou chybět příjemné chvíle, zábava i odpočinek, tolik potřebné a zasloužené po zimním a jarním shonu.
členové redakční rady.

V souladu s platnými pravidly pro přidělování bytů, která umožňují získat do nájmu obecní byt za předpokladu uhrazení dluhu po předchozím nájemci, zveřejňujeme následující údaje o uvolněném bytu:

Údaje o bytu – Renčova 5, byt č. 23, 3. nadzemní podlaží, velikost 1+kk, celková plocha 41,2 m2 (předsíň 6,7 m2, koupelna + WC 4,5 m2, pokoj s kuch. koutem 22,4 m2, balkon 3,2 m2, sklepní kóje 4,4 m2)
Výše dluhu - samotný dluh 383.892,- Kč
- příslušenství dluhu ke 31. 5. 2019 34.942,- Kč
Termín pro podání žádosti - do 5. 8. 2019

K zařazení mezi zájemce o pronájem bytu je nutná nabídka uhrazení alespoň 25 % dluhu bez příslušenství. Nabídne-li zájemce uhradit větší část dluhu, případně i příslušenství (nebo jeho část), bude při hodnocení žádostí bodově zvýhodněn. Žádost musí být podána na příslušném formuláři, který je k dispozici na bytovém odboru ÚMČ nebo ke stažení na internetové adrese www.reckovice.cz v rubrice „Aktuality“. Uhrazením dluhu dojde k postoupení pohledávky novému nájemci, který tak vystřídá obec v pozici věřitele a může dluh vymáhat po vystěhovaném neplatiči.
Bližší informace je možné získat na bytovém odboru ÚMČ, Palackého nám. 11, tel. 541 421 719.

Ing. Ivan Melichar
vedoucí bytového odboru

fotka starosty oříznutáVážení spoluobčané,

úvodní článek aktuálního čísla naší ŘEČI bych rád věnoval stručné rekapitulaci stěžejních událostí minulých týdnů. Koncem dubna jsme spolu s náměstky primátorky Petrem Hladíkem a Tomášem Koláčným, ředitelem Lesů města Brna Jiřím Neshybou, a hlavně navrhovatelem a autorem skvělého nápadu Michalem Polanským symbolicky přestřihli pásku u příležitosti dokončení obnovy topolové aleje v Zamilovaném hájku. Jedná se o první řečkovický projekt, který uspěl v hlasování Brňanů v rámci tzv. participativního rozpočtu města. Všem, kteří se na přípravě podíleli, a také vám, kteří jste projekt podpořili v hlasování, ještě jednou děkuji.

01 Slovo starosty foto 1 1Letošní ročník je v současnosti ve fázi podávání nápadů a hodnocení jejich proveditelnosti. Do poloviny května bylo možné navrhovat jednotlivé náměty, které byly nejdříve podrobeny prvotnímu hodnocení ze strany veřejnosti. Naprosté pozdvižení v pozitivním slova smyslu vyvolal projekt nafukovací kryté haly, navržené na hřišti s umělým trávníkem při Základní škole Novoměstská. Za několik málo hodin zaujal přes 500 lidí a rychlostí blesku tak splnil základní podmínku pro další posuzování. Tento nápad trenérů dětského futsalu nejen velice vítám, ale osobně podporuji. Uspějeme-li v listopadovém hlasování, získáme při citelném nedostatku tělocvičen v celém Brně nové prostory pro sportování od podzimu do jara.

ReneCernyFSportovní den našich seniorů
V sobotu 18. 5. proběhl již čtvrtý ročník společenského a sportovního setkání seniorů z naší městské části. Tentokrát jsme tuto již tradiční akci spojili s výletem do Střelic, kde jsme se sešli s přáteli z této obce. Sportovní disciplíny i sympatické setkání proběhlo v krásném prostředí sportovního areálu při zdejší základní škole. Naši senioři změřili svoje síly se svými kolegy ze Střelic - a možná někteří z nich navázali nová přátelství. Děkuji všem přátelům z Řečkovic a Mokré Hory za krásně prožitou sobotu a dovolte, abych touto cestou poděkoval i paní Boženě Trnkové z Obecního úřadu ve Střelicích a paní Mgr. Barboře Burešové z našeho ÚMČ. Již nyní se všichni těšíme na další ročník a budeme rádi, když se k nám připojíte i vy, kterým jsou podobné akce sympatické. Třeba byste i rádi potkali nové přátele.
Mgr. René Černý, místostarosta

02 Slovo místostarosty foto 2 102 Slovo místostarosty foto 1 1

 

Na své 6. schůzi 24. 4. 2019 rada městské části:

• vzala na vědomí informaci, že Česká pošta nemá zájem o pronájem prostor v zamýšlené budově na pozemku p. č. 49 v k. ú. Řečkovice (u konečné tramvaje) a doporučila Bytovému odboru Magistrátu města Brna zadat do projektové dokumentace bytových domů v ulici Terezy Novákové zapracování víceúčelového sálu pro potřeby městské části (kulturní akce, setkání klubů seniorů, přednášková činnost atd.),

• vzala na vědomí plnění příjmů a čerpání výdajů městské části k 31. 3. 2019,

• schválila uzavření smlouvy o poskytování služeb dle čl. 37 odst. 6 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů, se společností SEID, s. r. o.,

• schválila nájemní smlouvu s Gymnáziem Brno-Řečkovice na pronájem čtyř místností v objektu gymnázia jako volebních místností pro volby do Evropského parlamentu,

• souhlasila se zapojením Základní školy Brno, Novoměstská 21, do projektu Jihomoravského kraje "Poskytování bezplatné stravy dětem ohroženým chudobou ve školách v Jihomoravském kraji", financovaného z operačního programu potravinové a materiální pomoci,

• souhlasila s realizací projektu „MŠ Novoměstská Brno 63“ v rámci výzvy Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání,

• schválila smlouvu o dílo se společností HT DVEŘE, s. r. o., Franzova 1070/65a, 614 00 Brno, na plnění zakázky „Výměna vstupních dveří do bytů v nástavbách Novoměstská 7-19 a 23-41, Brno-Řečkovice“,

• schválila zadávací dokumentaci pro zadávací řízení veřejné zakázky na stavební práce „Revitalizace ploch bytové zóny Ječná, Brno-Řečkovice“ a ustanovila komisi pro posouzení žádostí o účast ve výběrovém řízení a komisi pro posouzení a hodnocení nabídek na plnění uvedené veřejné zakázky,

• schválila smlouvu o nájmu části pozemku p. č. 3885 o výměře 280 m2 v k. ú. Řečkovice(lokalita Jezerůvky) se spolkem Dětské hřiště Leknín, z. s., se sídlem Leknínová 2264/4, 621 00 Brno,

• schválila smlouvu o dílo na údržbu biocentra „Na Loukách“ v roce 2019 s firmou FALKY, spol. s r. o., Kaštanová 637/141e, 617 00 Brno,

• schválila dodatek č. 3 ke smlouvě na komplexní údržbu komunikací v MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, uzavřené dne 9. 9. 2010 s firmou ŠIMEK 96, spol. s r. o., se sídlem Herčíkova 17, 612 00 Brno, a dodatek č. 3 ke smlouvě č. 74/2010 na komplexní údržbu komunikací v MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, uzavřené dne 9. 9. 2010 s firmou FALKY, spol. s r. o., se sídlem Kaštanová 141e, 617 00 Brno, (obě tyto firmy zajišťují údržbu části komunikací).

Dana Filipi, místostarostka

Na úřadě naší městské části je zřízen Family Point pro posílení prorodinného prostředí. Vznikl jako místo, které nabízí možnost péče o děti v důstojném a přátelském prostředí. Místnost Family Pointu se nachází v přízemí úřadu, a je tedy dostupná pro rodiče s kočárky i s malými batolaty. Místnost je vybavena hračkami, přebalovací podložkou, je možno zde děti nakojit, po dohodě se zaměstnanci sociálního odboru i ohřát jídlo. Hlavním cílem Family Pointu je zkvalitňování životních podmínek rodin v naší obci. Rodiče mohou Family Point využít při jednání na našem úřadě, případně i při procházkách po Řečkovicích jako zázemí pro sebe a své děti.
Mgr. Barbora Burešová
vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ÚMČ

Informace k voličským průkazům
Volič, který nemůže nebo nehodlá volit ve svém volebním okrsku, může požádat o voličský průkaz. S voličským průkazem může volič hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku na území ČR. Voličský průkaz vydává obecní úřad příslušný podle místa pobytu voliče (tj. ten, u kterého je volič zapsán v seznamu).

Volič může požádat o voličský průkaz ode dne vyhlášení voleb, a to:
- osobně nejpozději 22. května 2019 do 16:00 hodin nebo
- písemně tak, aby byla žádost doručena obecnímu úřadu nejpozději 17. května 2019 v 16:00 hodin.
Písemná žádost musí být opatřena úředně ověřeným podpisem voliče nebo zaslána v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky (nestačí pouhý email).

Obecní úřad předá voliči voličský průkaz nejdříve 9. května 2019, a to buď voliči osobně, nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej voliči zašle (doporučeně do vlastních rukou).
Do datové schránky nelze voličský průkaz zaslat!
Při ztrátě nebo odcizení voličského průkazu nelze vydat duplikát!

Informace pro voliče, který změnil trvalý pobyt po 14. dubnu 2019

Volič, který po 14. dubnu 2019 změní adresu místa trvalého pobytu na území jiné obce v České republice, bude vyškrtnut ze seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu vedeném obecním úřadem v místě předchozího trvalého pobytu (§ 28 odst. 4 písm. e) zákona č. 62/2003 Sb., o volbách
do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů).
Aby mohl tento volič hlasovat, musí požádat obecní úřad v místě předchozího trvalého pobytu o vydání potvrzení o vyškrtnutí ze seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu a předložit toto potvrzení:
• obecnímu úřadu v místě nového trvalého pobytu nejpozději do uzavření seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, tedy do 16.00 hodin dne 22. května 2019 nebo
• ve dnech voleb okrskové volební komisi v příslušné volební místnosti v místě nového trvalého pobytu, kde zároveň musí prokázat své právo hlasovat ve volebním okrsku (novým občanským průkazem nebo občanským průkazem s odstřiženým rohem spolu s potvrzením o změně místa trvalého pobytu).
Výše uvedený postup se netýká voličů, kteří změní místo trvalého pobytu jen v rámci téže obce nebo městské části/obvodu.

Potvrzení o vyškrtnutí ze seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu nebude vydáno v případě, že volič požádal o zápis do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu v jiném členském státě EU nebo mu již byl vydán voličský průkaz.
Mgr. Simona Lederová
tajemnice ÚMČ

03 Slovo foto 3 1Stanovisko vedení městské části k plánované zástavbě v Jehnicích
Vážení spoluobčané,
dovolte, abych Vás tentokrát informoval o důležitém rozhodnutí vedení naší městské části a následném usnesení Zastupitelstva městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora (ZMČ) ve věci plánované výstavby bydlení a služeb v Jehnicích. Naše městská část (MČ) byla požádána o vyjádření ke změně Územního plánu města Brna, týkající se území MČ Brno – Jehnice. Jedná se o změnu ze zemědělského půdního fondu na čisté bydlení, což by znamenalo poměrně zásadní novou výstavbu v Jehnicích. Naše městská část s touto změnou Územního plánu dlouhodobě nesouhlasí, neboť tato změna je projevem suburbanizace, což znamená rozvoj MČ Brno – Jehnice na úkor MČ Brno – Řečkovice a Mokrá Hora. Proto i ZMČ konané dne 11. 4. 2019 přijalo nesouhlasné usnesení směrem k požadované změně Územního plánu. Domníváme se totiž, že oblasti navržené k výstavbě v Jehnicích nelze vhodně dopravně napojit na centrální části města Brna, aniž by vozidla musela využívat stávající, pro vyšší dopravní zatížení naprosto nevyhovující komunikaci, vedoucí ulicemi Gromešovou, Jandáskovou a Tumaňanovou, se stávající oboustrannou zástavbou rodinných domů. Nová zástavba v Jehnicích, by způsobila neúměrný nárust intenzity dopravy nejen ve zmíněných ulicích, ale v celé MČ Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, což by mělo za následek zvýšení hlučnosti a prašnosti, a naopak snížení bezpečnosti provozu na výše uvedených komunikacích. Ty totiž tak velké intenzitě dopravy technicky vůbec nevyhovují. I když chápeme nedostatek vhodných lokalit pro bydlení na území města Brna, jsme přesvědčeni, že musíme hájit zájmy obyvatel naší městské části a nedopustit snížení celkového komfortu jejich bydlení a kvality života.

Mgr. René Černý, místostarosta